Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Baza ryb morskich - Salarias Fasciatus  (Przeczytany 4419 razy)

urquel

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 40
Baza ryb morskich - Salarias Fasciatus
« dnia: Sierpień 07, 2011, 10:07:47 10:07 »



Salarias Fasciatus   
Rodzina: Ślizgowate
Występowanie: Australia, Indonezja, Morze Czerwone
Wielkość: do 14 cm
Temperatura: 23-27 stopni
Temperament: Spokojna i ciekawska rybka. Może jednak wykazywać agresję wobec innych ryb z rodziny ślizgów. Nie zaleca trzymać się dwóch osobników w jednym akwarium.
Pokarm: Specjalista pokarmowy. Żywi się glonami nitkowatymi, czasem pobiera suche pokarmy na bazie spiruliny, można mu podawać także algi norii.
Wielkość akwarium: Różne źródła podają zbiornik wielkości około 400 litrów, ale moim zdaniem mniejszy osobnik znakomicie będzie się czuł w zbiorniku około 200 litrowym.

W naturalnym środowisku Salarias żyje w wodach płytkich do około 8 metrów głębokości. Przebywa głównie w rejonach z dużą ilością skał w których w razie zagrożenia może się ukryć i obserwować otoczenie.

W akwarium będzie to jedna z pierwszych ryb, które wpuścimy. Jest znakomitym zjadaczem glonów dzięki czemu bardzo przydaje się w trakcie dojrzewania akwarium. Należy pamiętać o tym aby przyuczać rybkę do jedzenia pokarmów zastępczych, niestety nie każdy osobnik przyzwyczai się do innego pokarmu niż glony i może nam zdechnąć z głodu. Dlatego rybka ta jest uważana za dosyć trudną w hodowli.
Jest to bardzo ciekawa ryba w obserwacji. Bardzo szybko przyzwyczaja się do osób przebywających w pobliżu akwarium i często też nie zwraca uwagi na to, że „grzebiemy” w zbiorniku. Jedyne objawy agresji jakie zaobserwowałem występują tylko wtedy gdy inna ryba zbliży się za bardzo do miejsca jego żerowania. W akwarium rybka przebywa w każdym jego zakątku, głównie w pobliżu skał i korali, aczkolwiek czasem lubi sobie popływać w toni wodnej, dlatego polecam zostawić trochę wolnej przestrzeni w zbiorniku.
Salarias może poruszać każdym okiem z osobna co znacznie ułatwia dojrzenie mu potencjalnego zagrożenia. Co ciekawe rybki te potrafią  też zmieniać swoje ubarwienie od koloru piasku po praktycznie czarne barwy.
Podsumowując dzięki swojemu wyspecjalizowaniu pokarmowemu Salarias jest częstym bywalcem naszych akwariów. Jest wszędobylski i bardzo pocieszny. Rzadko zdarza się aby zniknął nam z pola widzenia. Dlatego jeśli tylko uda nam się nauczyć rybkę pobierania pokarmów zastępczych będziemy mieć z niego wiele pożytku i zabawnych sytuacji.

Informacje zaczerpnięte z:
http://www.akwarium.gdynia.pl
http://pl.reeflex.net
Zapisane
Strony: 1   Do góry