Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: pęknięta obudowa kubełka - jak naprawić?  (Przeczytany 9357 razy)

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: pęknięta obudowa kubełka - jak naprawić?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 03, 2011, 12:37:00 12:37 »

Zapomniałem sobie o tym wątku :(

....nie mogę znaleźć tego oznaczenia, w każdym razię dziękuję za podpowiedzi. A klejenie jak wchodzi w grę to jakimś zwykłym klejem do plastiku czy silikon taki do akwarium też chwyta plastik ?
Różne "plastiki różnie się kleją". Taki polietylen i polipropyten bardzo źle, tj. prawie każdy klej odpadnie po jakimś czasie. gdy jest to PCV, polistyren, poliwęglan, pleksi to już lepiej. Silikon klei się do tych ostatnich, ale jego wytrzymałość jest za mała. Jako zwyczajne kleje można wziąć epoksydy (takie jak wspomniany distal) bądź poliestry.
Samo sklejenie pęknięcia praktycznie nic nie da - puści po czasie. Jeżeli masz lepiej klejące się plastiki to można zastosować "łaty" tak jak wspomina Przemek. Tkaninę zwykłą lub szklaną (może być nawet mata perlonowa) nasyca się klejem i przykleja. gdy są to te gorsze plastiki to niestety łata też odpadnie po czasie. Wtedy trzeba robić "obejmę, tj. łatę naokoło filtra. Można też zrobić małą łatę na pęknięcie a potem taśmą klejącą tzw. renowacyjną (czyli wzmocnioną tkaniną) kilka razy objechać filtr.

Plastik dosyć łatwo rozpoznać w czasie spalania. Trzeba w jakimś niewidocznym miejscu, gdzie nie ma prawa zaszkodzić zeskrobać żyletką wiórek tworzywa. Potem wkładamy go w pętelkę z miedzianego drutu (koniecznie wcześniej wypalonego) i wkładamy delikatnie do palnika domowego. Wiórek kurczy się i zapala bez zmiany koloru płomienia i nie dymi gdy jest to polietylen i polipropylen (czasem z tego ostatniego robią korpusy) podobnie jak kawałek filii opakowaniowej. PCV robi zielony płomień, pozostałe zmieniają kolor płomienia na żółty i nieco kopcą. Oczywiście to tylko tak dla ciekawości bo pewnie z tego nie skorzystasz.
Najważniejsze, aby wyeliminować polipropylen, który się źle klei (właśnie dlatego zderzaki samochodowe zwykle się spawa). Jest on nieco tłusty i przypomina miski używane w domach. Woda nie rozlewa się na nich tak dobrze jak na innych plastikach.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: « 1 2   Do góry