Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Ceratophyllum demersum  (Przeczytany 3955 razy)

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Ceratophyllum demersum
« dnia: Czerwiec 10, 2011, 17:45:47 17:45 »

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: zasadzona szybko osiąga wysokość zbiornika. Roślina pływająca o pędach długości nawet kilku metrów.
Temperatura: 10-28 °C
Wymagane oświetlenie: dowolne
pH: bez znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane
CO2: nie wymagane
Podłoże: nie dotyczy
Szybkość wzrostu:  bardzo duża
Trudność uprawy:  bezproblemowa

Pełny opis:
Roślinka żyjąca prawie na całym świecie (również w Polsce) a więc jest wyjątkowo elastyczna co do temperatury i właściwości wody.
Roślinka rosnąca prawie w każdej wodzie ale szybciej rośnie w wodzie twardszej o wyższym pH. Rośnie nawet w wodzie lekko zasolonej. Rozmnaża się poprzez sadzonki boczne i fragmentację pędów. Korzenie ma szczątkowe - większość czasu pływa. Roślina twarda niezbyt chętnie gryziona przez ryby, ale krucha. Nadaje się do ogólnych akwariów dla żyworódek pozwalając młodym rybkom ochronić życie.
Z uwagi na ekstremalną siłę wzrostu polecana jako skuteczny środek dla oczyszczenia wody z azotanów i fosforanów, szczególnie w czasie zmasowanego ataku glonów. W zależności od warunków zmienia nieco kształt pędów i liści. Można powiedzieć, że jest wzorcową rośliną pozwalającą stwierdzić poziom makroelementów w wodzie oraz jakość światła. Przy nędznym świetle ma liście soczyście zielone, krótkie, dość rzadkie charakteryzujące się dużą „szorstkością”. Przy lepszym świetle kolor zmienia się na lekko brązowy, a nawet żółtawy. Roślina wygląda jak chora. Zwiększenie dawki minerałów pozwala uzyskać rośliny o dłuższych i mniej szorstkich liściach – bardziej delikatnych, krótszych międzywęźlach a więc pokrój rośliny jest gęstszy. Zmienia się również kolor rośliny. W dobrych warunkach zielone zwykle łodygi stają się czerwone.
Roślina kwitnie pod wodą, ale głównym sposobem rozmnażania jest fragmentacja roślin. Z uwagi na znaczną tendencję roślin do rozkrzewiania wystarczy stosunkowo mały fragment rośliny aby dać początek nowej. Rozkrzewiona roślina to obok pędu głównego kilkadziesiąt odgałęzień.
Jedna z nielicznych roślin nadająca się do stałej ekspozycji w niskich temperaturach. W zbyt niskiej temperaturze potrafi jednak tworzyć formy przetrwalnikowe – zimowe i pozornie znikać z akwarium.
W obiegu znajduje się kilka odmian rogatka minimalnie różniących się od siebie i trudno je rozróżnić „na szybko”. Wszystkie one są jednak bardzo zbliżone do siebie. Jedna z odmian może być ciekawa, gdyż posiada czerwone łodyżki niezależnie od warunków (rogatek czerwonołodygowy).

Problemy
Roślina zbyt szybko rośnie, aby stanowić jakiś element wystroju akwarium. Szybko potrafi zarosnąć całą powierzchnię akwarium. Mimo wszystko warto mieć zawsze małą sadzonkę na wypadek konieczności oczyszczenia wody z nadmiaru minerałów.
Zdecydowanie nie lubi zanieczyszczeń "chemią". Podczas kuracji rybek np. preparatem MFC rogatek potrafi się "rozsypać". Podobnie jest, gdy roślinę zbyt szybko przeniesiemy do wody o krańcowo innych parametrach temperatury i pH.

Galeria
Fragment rośliny z wyraźnymi odgałęzieniami i czerwonymi łodyżkami.
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2) .


Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry