Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Funkcjonowanie akwarium => gatunki, odmiany => Wątek zaczęty przez: zulix w Luty 21, 2012, 19:39:30 19:39

Tytuł: Odp: Blyxa japonica
Wiadomość wysłana przez: zulix w Luty 21, 2012, 19:39:30 19:39
Moje doświadczenia...

W skrócie:
1.Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-15 cm. Zwykle jest rośliną wysokiego I planu, ale wobec pierwszego planu skomponowanego np. z języcznika blyksa może być na II planie.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: odczyn kwaśny i obojętny (ale u mnie rosła jeszcze przy pH=7,5)
Twardość wody: miękka i średniotwarda (u mnie nie było problemów do 20 stopni niemieckich)
Nawożenie: roślina łasa na nawożenie. Przy braku azotu i mikroelementów degeneruje się i umiera,
CO2: wskazane ale w LT też sobie daje radę. Preparaty typu węgiel w płynie toleruje.
Podłoże: granulacja raczej drobne i średnie (do ok. 5 mm), podłoże zdecydowanie o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa)
Szybkość wzrostu: przeciętna
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis:
Jedna z piękniejszych roślin pokroju trawek. Podstawą jest obfite podłoże. Wtedy światło i nawożenie do wody może być mniejsze. U mnie rośnie w akwarium HT (nawożenie i CO2) 0,6 W/l ale i również w LT na ziemi (brak nawożenia sztucznego i CO2) 0,3 W/l. W warunkach obfitego światła nowo wypuszczone liście przebarwiają się na kolor żółtawy z różowawą mozaiką. Jest to zjawisko normalne. Przez rok miałem też blyksę na gołym żwirku z solidnym nawożeniem (typu EI). Roślina dawała sobie radę, ale... dużo lepiej rosła na zasobnym podłożu przy dużo mniejszym nawożeniu.

Aby zachować soczyście zielone roślinki można ją wtedy zacienić przez inne rośliny. W akwariach LT zwykle soczyściezielona. W zależności od warunków jej pokrój jest pionowy, bądź poziomy. U mnie w LT tworzą kształt choinek, drzewek itp. a w HT typu krzaczek. Czasem kolor blyksy waha się od zielonego, przez żółty i różowy prawie do karminowego. Poza światłem duży wpływ na wybarwienie ma ilość potasu i magnezu.
W dobrych warunkach rozszczepia się na kilka sadzonek, które łatwo wykorzystać. Należy zastosować tu podział rośliny. Większość sadzonek posiada korzenie, ale nawet i bez nich sadzonki dobrze się przyjmują. Ogołocone pędy można odłamać wraz z korzeniem i zasadzić sadzonkę od nowa. Kwitnie, ale kwiatki są bardzo niepozorne. Z nasion też udaje się rozmnażanie roślin (podobno, bo nie mam tych doświadczeń).

Problemy
Roślina bardzo delikatna – łatwo ją uszkodzić mechanicznie. Nie lubi gwałtownej zmiany „chemii wody”. Według mnie podstawowym warunkiem utrzymania blyksy w dobrej formie jest zasobne podłoże, ale nawożenie jest również niezbędne. Przy braku dobrego podłoża lub nawożenia nowe liście są coraz mniejsze, skręcają się, różowieją i w końcu roślina ogałaca się i zamiera. Lubi dużo miejsca wokół siebie więc rośliny zbyt gęsto zasadzone zrzucają liście.

Galeria
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2) .
(http://i40.tinypic.com/5p4sq9.jpg)

A w HT (0,7 W/l, CO2, podłoże na ziemi, nawozy) rosły mi prawie jak moczarka:
(http://i38.tinypic.com/zl9efc.jpg)

Temat wydzielony z innego...