Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Ricca fluitans  (Przeczytany 5466 razy)

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Ricca fluitans
« dnia: Styczeń 14, 2010, 09:54:06 09:54 »

Tym razem może coś z roślin pływających i nie tylko ;)

RICCIA FLUITANS-Wgłębka wodna
W naturze roślina pływająca, w akwariach wymaga kontroli ze względu na szybki przyrost. Proponowane są ograniczniki w formie ramek by niezarastała całej powierzchni zbiornika.Bardzo chętnie wykorzystywana przez ryby labiryntowe do budowania gniazd tarłowych podczas tarła.
Przy zwiększonym oświetleniu przyrost widoczny jest praktycznie z dnia na dzień
bardzo duży przedział Ph 5,5-8
zalecana temperatura to 20-27 st.C ,nie mniej jednak przy niższej temp. roślina ciemnieje i przyrost jej jest mniejszy i nie tworzy gesto przerośniętych "kożuchów"  
 Z roślinki tej można śmiało robić podwodne (denne) kompozycje,mocując ją do korzeni lub kamieni,należy jednak pamiętać aby obciążenie było na tyle ciężkie by roślina nie wypłyneła z nim na powierzchnię.Przy podawaniu C02 fantastycznie wygląda oklejona bombelkami tlenu.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Ricca fluitans
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2011, 20:32:17 20:32 »

i moja wersja...

Wgłębka wodna (Ricca fluitans)

W skrócie:

Wysokość rośliny w zbiorniku: nie dotyczy. Na szerokość potrafi pokryć całą powierzchnię wody.
Temperatura: 10-30 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie i jest bardziej zwarta)
pH: bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale bardzo rekomendowane (przyspiesza rozwój),
CO2: nie wymagane ale solidnie przyspiesza rozwój
Podłoże: nie dotyczy.
Szybkość wzrostu: duża (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: 1

Pełny opis:


Ciekawa roślinka pływająca należąca do wątrobowców. Występuje na całym Świecie, również w Polsce, ale trudno ją znaleźć bo występuje w naturze w postaci tylko drobniutkich elementów. Potrafi rosnąć na brzegach mokrych zbiorników a więc w postaci wynurzonej.
Wymagania wgłębki ograniczają się do dużej ilości światła i nawozów. Ponieważ pływa, światła ma najczęściej dostatek (rośliny zanurzone mają go już mniej i wtedy wymagane jest dobre oświetlenie). Przy braku nawożenia najlepiej rośnie w starych akwariach z małą pielęgnacją. Stanowi wtedy dobry element naturalnego oczyszczania wody z nadmiaru azotanów i fosforanów. Dodatkowo pływająca wgłębka zaciemnia akwarium. Może stanowić przez to element profilaktyki antyglonowej.

W dobrych warunkach wgłębka może tworzyć całkiem duże plechy. Plechy takie pływają. Warunkiem powstania plech jest brak ryb rozrywających zieleninę, mocnego filtrowania powodującego gwałtowny ruch wody itp. Wskazane jest aby pod powierzchnią znajdowały się rośliny pływające typu rogatek, które zapobiegają rozpływaniu się wgłębki. Niektórzy zabezpieczają wgłębkę przed rozpływaniem za pomocą żyłki, lub siateczki montowanej przy powierzchni wody. Inaczej plecha może się utworzyć dopiero po całkowitym zarośnięciu powierzchni akwarium.

Z wgłębki można tworzyć piękne trawniczki, jak również pokrywać ją groty i korzenie. Można uformować również zielone kule, które będą leżeć na dnie, bądź będą przytwierdzone np. do korzeni. Chętnie wykorzystywana w akwariach japońskich (zapoczątkowanych przez Amano). Przykład tworzenia takich ozdób jest pokazany w fotogalerii.

Problemy

Wgłębka szybko rośnie co samo z siebie może być problemem. Łatwo przerasta innymi roślinami (np. rzęsa wodna) i glonami. Wygląda to nieestetycznie i takie plechy są już praktycznie do wyrzucenia. Uformowane trawniczki i kule wymagają olbrzymich ilości światła gdyż te nieoświetlone fragmenty gniją i pozostała część wgłębki wypływa na powierzchnię. Stąd niektórzy zalecają strzyc nożyczkami trawniczek z wgłębki. Jak wspomniałem ryby rozrywają plechy. Niektóre lubią ją też spożywać.

Galeria

Zdjęcie 1. Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2).


Dużo ładniej wgłębka wygląda w akwarium HT. Sama formuje piękną kulę.

Tutaj akwarium HT, 0,6 W/l, nawożenie + CO2


Wgłębkę można umieścić pod siateczką "po owocach" a tę przytwierdzić do podłoża, bądź skałki. Wtedy powstaną trawniczki. Można też zrobić zielone kule, które mogą leżeć na dnie, bądź będą przytwierdzane do korzeni, innych ozdób bądź za pomocą przyssawek na szybach. Gdy chcemy zrobić kulę należy do siateczki napchać zielska i siateczkę zszyć. Jeżeli kula ma leżeć na dnie to można wrzucić do siateczki kamień, aby kula nie pływała. Przy wiązaniu do korzeni kamień oczywiście nie jest potrzebny.


W dobrych warunkach po tygodniu-dwóch nasza ozdoba wygląda następująco (Zdjęcie z akwarium roślinnego (0,7 W/l, GH 10-15, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy):
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2012, 19:36:39 19:36 wysłana przez zulix »
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry