Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do dołu

Autor Wątek: [1280] Roślinniak z dyskowcami  (Przeczytany 27464 razy)

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
[1280] Roślinniak z dyskowcami
« dnia: Styczeń 22, 2012, 21:50:22 21:50 »

Witam wszystkich serdecznie.
Mam na imię  Irek.

Po dłuższym czasie błądzenia po forum i zastanawianiu się gdzie jest miejsce dla nowych zapaleńców stwierdziłem że to świetna mielizna do przycumowania i podzielenia się moją przygodą z akwarystyką.

Akwarium jest nadal w budowie co postaram się systematycznie relacjonować. Postanowiłem już teraz rozpocząć relację licząc na cenne rady innych forumowiczów, jak również chętnie podzielę się moim zdobytym doświadczeniem.


* Akwarium : 1280l - 200x80x80
* Filtracja : przelew rurowy własnej konstrukcji, SUMP 129l
* Oświetlenie : 2x80W Aquamedic Plant Grow i 2x80W Sylvania Grolux 8500K
* Ogrzewanie : Grzałka pod żwirowa Dennerle 100W, podłgówka CO, Eheim 125W
* Podłoże : Żwir 200kg, ziemia ogrodowa, glina szara
* Dekoracje : Korzeń bukowy, kamienie
* Inny sprzęt : Zestaw CO2
* Parametry wody : brak danych
* Nawożenie : brak danych
* Flora : Lilaeopsis mauritiana, Hemianthus micranthemoides - Duży Heniek, hygrophila difformis, hygrophila polysperma, hygrophila polysperma Rosanervig, hygrophila guianensis,
Ludwigia palustris L. repens, Ludwigia repens, Microsorum pteropus, Microsorum pteropus undulata,
Monosolenium tenerum - wątrobowiec, Myriophyllum aquaticum, Nymphaea lotus Rot,
Vallisneria americana, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus osiris, Cryptocoryne wendtii Mi Oya,
Cryptocoryne walkeri, Cryptocoryne cordata, alternanthera lilacina, umbrosum micranthemum, pistia,
rotala indica, rotala macrandra small, hygrophila corymbosa, blyxa japonica, hydrocotyle japan,
Riccia Fluitans - wgłębka
* Fauna : brak danych
* Opis zbiornika : Zbiornik w budowie
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2012, 14:25:09 14:25 wysłana przez irasus »
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2012, 21:56:39 21:56 »

Nie no... nie bądź taki-- daj jakąś fotkę, plisss 8) pzdr
Zapisane

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2012, 22:04:05 22:04 »

Jeszcze momencik, sprawdzam jak tu się dodaje fotki.
Podstawa własnoręcznie wykonana z rury prostokątnej 2x4cm
Przy okazji mogłem przetestować różne ustawienia kambulców.
Po prawej stronie widać wylewkę betonową, akwarium jest posadowione bezpośrednio na murze nośnym budynku. Było to jedyne miejsce gdzie akwarium mogło stanąć. A że jest to stara kamienica dla bezpieczeństwa sprawą zajęło się dwóch architektów aby nie było wątpliwości.

Poniżej zdjęcia po pierwszym próbnym zalaniu akwarium i pierwsze moczenie korzenia aby łatwiej było go czyścić. Bardzo szybko zaczęły się tworzyć grzyby szambowe i pleśnie, wprost wybuch różnych nano nacji. W tej chwili korzeń jest już pięknie wymoczony w solance i odkażony FORMISOLEM o dużym stężeniu. Niestety jest za wielki na gotowanie, można było tylko wygotować sam pieniek. Nie wiem czy to wystarczy, ale tak łatwo się nie poddam.

Kolejne fotografie przedstawiają ułożoną rurę grzewczą wpiętą do centralnego ogrzewania, na dolocie ciepłej wody jest zawór dławiący a po drodze 2 termometry. Bardzo proste wbrew pozorom i uważam  że to najtańszy układ w ogólnym rozrachunku energetycznym.

Następnie pomiędzy rury na dnie wsypałem luźno glinę szarą, na to ziemię ogrodową do kwiatów,  grubość warstwy to około 5cm. Mam nadzieję że bez zbytnich dodatków a jeśli tak to i poczekam chwilę aż się wypłucze zanim wpuszczę nowych lokatorów,

Po przysypaniu pierwszej warstwy ziemi ułożyłem kabel grzewczy i ponownie wszystko przysypałem i ugniotłem. Do całości doszły jeszcze dreny rurowe aby wymusić delikatny przepływ wody. Wszystko zostało przysypane od 5cm do 10cm żwiru rzecznego 1-5mm.

Kolejne zdjęcia postaram się wkleić jak najszybciej następnym razem.
W tej chwili stoję nad dylematem wyboru oświetlenia, za dobre rady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2012, 23:26:22 23:26 wysłana przez irasus »
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2012, 07:43:13 07:43 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

papajex

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 34
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2012, 09:12:19 09:12 »

Fajne  ;). Napisz co będzie z ogrzewaniem latem, bo z tego co wyczytałem to masz kabel grzewczy  100 W i rury podłączone do CO, a latem chyba nie ogrzewasz mieszkania? Jeśli chodzi o oświetlenie, to proponuje zainwestować w ledy, przy tak dużym zbiorniku będą duże oszczędności na prądzie, a dają niezłe światło (sam takie mam u siebie). :)
Zapisane

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2012, 12:15:21 12:15 »

Witam ponownie  :)

Dziękuję za dobre słowo.

A jakie kolega ledy posiada?

Myślałem o ledach ale są strasznie dwuznaczne opinie na ich temat. Nie mniej zgadzam się że inwestycja w ledy na pewno opłaci się na dłuższą metę. Przez moment zastanawiałem się nad samymi ledami ale przede wszystkim cena wychodzi astronomiczna a po drugie czy na nich rosną rośliny?

I kolejne zdjęcia tym razem zamontowany SUMP, ze względu na jego wysokość i problem z późniejszą obsługą postanowiłem umieścić go na rolkach pod dnem. Dzięki temu bez problemów do obsługi jest wysuwany z pod akwarium. SUMP z pompą jest połączony elastycznym wężem aby się nie bawić w ciągłe rozłączanie gdyby był połączony na sztywno. Niebawem pojawi się około 80 litrowy zbiornik przelewowy i tym samym stanowiący element podmiany wody, jak również zbiornik na wodę odpadową z filtrów RO.

W pierwszej fazie uzdatniania wody wodociągowej znajduje się grupa 3 filtrów 2 filtracji wstępnej i 1 węglowy który można ominąć w razie potrzeby. Tam też znajduje się odejście do przyszłego RO.

Jako pompy użyłem Grundfos 25-40. Przy 1200l/h zużywa jedyne 25W i nie ma problemu z podniesieniem wody na wysokość nawet 5m.

Co do ogrzewania latem to raczej martwię się czy nie będzie za gorąco. Układ akwarium jest wpięty w domowe centralne który będzie posiadał solar próżniowy na dachu, zbiornik 300l jest już i tam gromadzona jest ciepła woda użytkowa. Wszystkie kaloryfery na czas letni zostaną wyłączone oprócz akwarium. W sumpie znajduje się grzałka 125W aby do akwarium w czasie podmiany wody nie trafiała zimna woda, nikt nie lubi przecież szoków termicznych. Docelowo w samym akwarium będą dwie grzałki o mocy 200W sterowane komputerem.


Akwarium w planie ma być dwustronne, trudna sztuka i nie wiem czy mi się uda. Jeśli wyjdzie lipa to przekomponuję aranżację i zaślepię ścianką przestrzenną. Akwarium jest dość szerokie - 80cm i w aranżacji ma być układ roślinny w planach 1 - 2 -3 - 2 - 1. Ścianką tylną natomiast jest miejsce gdzie lecą wszystkie rury i kable. Tam też zabudowałem wewnątrz dwie doniczki ceramiczne, uszczelnione i przysypane pokaźną ilością żwiru. Będą doskonałe jaskinie dla zbrojników. To będzie plan boczny roślinny który ma też stanowić szczelne maskowanie wszystkich elementów technicznych.

Obsada, hmm...
Cały czas się zastanawiam i szukam odpowiedniej ekipy mieszkańców którzy będą żyli w zgodzie, z podobnymi wymaganiami wodnymi a przede wszystkim nie niszczącymi roślin co ma stanowić główny element tego akwarium.

Na pewno paletki, kosiarki, zbrojnik "Peckolita" L 134 o ile gdzieś zdołam dostać. Zawsze fascynowały mnie ryby przydenne i to ze względu na ich nietypowy wygląd jak i na często tajemnicze życie. Na pewno jeszcze Bocja wspaniała, choć boję się że w tym zbiorniku wyrośnie i zdominuje wielkością inne ryby. Znajdzie się też miejsce na moje ulubione Pangio kuhlii i Giętkoząba wielkopłetwego który będzie robił zamieszanie w górnych poziomach wody.

Co do obsady roślinnej to mam największy problem.
Ma być korzeń który jest dość wysoki, na nim mają być obsadzane rośliny stanowiące jakby podwójne dno. Na pewno kryptokoryny, żabienice, dużo wysokich roślin łodygowych które mają rozdzielić akwarium na połowę. Niebawem przygotuję projekt z rozrysowanymi miejscami i nazwami poszczególnych gatunków. Niebawem czeka mnie start akwarium i jak wszyscy wiedzą to najgorszy moment, nie posiadam nawet trochę unormowanej biologicznie wody, będzie sama kranówka. A to nie będzie łatwe, glony tylko czekają na takie okazje.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2012, 21:55:37 21:55 wysłana przez irasus »
Zapisane

myslu

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 236
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2012, 10:49:41 10:49 »

Musisz jeszcze pomyśleć nad systemem odbierania płyty z sumpem poza szfką
Zapisane

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 24, 2012, 12:19:06 12:19 »

O tym już pomyślałem, będą 2 listwy po 6 rolek każda podkładana na czas konserwacji sumpa. Potem listwy będą chowane. Zobaczę jak wszystko się będzie sprawować pod pełnym obciążeniem, jak będą problemy to czekają mnie przeróbki.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2012, 12:34:37 12:34 »

Fajny projekt oraz fotorelacja  ;)

Jako oswietlenie moim zdaniem LED odpada ze wzgledu na glebokosc zbiornika , podejrzewam ze nawet swietlowki nie beda odpowiednie wiec pozostaje HQI gdyz jedynie to oswietlenie moze odpowiednio przeniknac slup wody bez znacznych strat a na ta dlugosc zbiornika 4 lampy po 150W powinny wysytarczyc bez problemow z niedoswietlonymi miejscami.

Powiedz co to za butle leza pod akwarium ? oraz jak rozwiazales system regulacji temperatury wody pochodzacej z CO.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2012, 13:22:43 13:22 »

  :) :) :)

Po zasypaniu ziemią i żwirem akwarium spłyciło się o 10 a nawet 20 cm. Na początku całego projektu planowałem poświęcić co najmniej 10cm na podłoże, ma być z tego roślinniak więc podłoże jest tu kluczowym elementem. Tak że praktyczna w tej chwili głębokość to od 70 do 60cm a to już nie tak głęboko.

HQI to świetne rozwiązanie ale niestety nie u mnie, posiadam dwa niesforne kotki Fifi i Nino które szybko by się usmażyły przy takim oświetleniu a otwarte akwarium również jest niemożliwe z powyższych powodów.

Zostają świetlówki i LED, w ledach jak już się rozeznałem nie jest tak źle. Są świetne LED wyższej mocy które jako uzupełnienie oświetlenia punktowego powinny sobie poradzić. Można nimi precyzyjnie wybierać rośliny o wyższym zapotrzebowaniu na światło i tylko te miejsca dopalać skupionym źródłem.

Butla - to moja butla od nurkowania, posiadam jeszcze jedną do podmiany. Ale na tej butli i tak powinienem pociągnąć co najmniej rok czasu.

Przyznam się że jestem pod wrażeniem osiągnięć Diana'y Walstad. Nie będzie to dokładnie tak jak Ona proponuje ale na pewno Jej podejście do tematu jest bardzo budujące i inspirujące. Zmniejszona ilość światła przynajmniej na początku i filozofia akwarium Dian'y zmniejsza zapotrzebowanie na CO2 przynajmniej na początku.

W układzie grzewczym który, zresztą pracuje już cały czas jest najwyższa temperatura 40 stopni. Taka temperatura jest ustawiona na kotle co. Prócz tego jest na dolocie zawór dławiący w którym można zmniejszyć tempo przepływu czynnika grzewczego. W tej chwili nie stanowi to problemu ale po dołączeniu solarów które nagrzewają ciecz nawet do 90 stopni (powyżej jest automatycznie odcinane), może być problem i zmusi mnie to do zastosowania wymiennika z układem mieszającym.


Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2012, 18:22:07 18:22 »

Akwarium imponujące.Mam pytanko bo chyba niedowidzę.Ziemia jest widoczna przy szybie? Nie ma pomiędzy żwiru? Nie widać też nic na kształt moskitiery?
Zapisane
hakuna matata :)

ewczyslaw

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 38
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2012, 18:59:12 18:59 »

Razem z mężem jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Sami byśmy takie chcieli, ale w mieszkaniu nie ma na to szans z wielu względów...

Jeszcze pytanie: akwarium było klejone samodzielnie, czy przez ekipę?
Zapisane

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2012, 20:05:42 20:05 »

 :) :D ;D

Tak ziemia jest do wysokości 5cm, niebawem zostanie zasłonięta czarną taśmą samoprzylepną szerokości 8cm tak aby po zalaniu wody nie dostawało się światło. W innym przypadku błyskawicznie po zalaniu wody nastąpiłby wykwit glonów. W późniejszym etapie dojdzie jeszcze obudowa akwarium która ma zamaskować dno akwarium do wysokości 10cm.

Nie zastosowałem żadnych dodatkowych elementów typu moskitiera, siatka budowlana. Ziemia została lekko ubita i przysypana minimum 5cm warstwą żwiru, w razie czego mogę jeszcze dosypać. Po przeczytaniu stosu informacji z kilku forów wywnioskowałem że do powodzenia jest najważniejszy jest nie mniej niż 5cm warstwa żwiru.

Akwarium i sump zostało sklejone przez fachowca, sklejenie małych akwariów powiedzmy do 300l właściwie nie stanowi problemów. Ale do takich gabarytów trzeba już mieć naprawdę doświadczenie i szybką rękę. Akwarium było klejone na miejscu bo nie było szans na przejście przedsionka, mi od samego patrzenia pociły się ręce z nerwów jak było klejone. Proszę mi uwierzyć że to nie lada sztuka tym bardziej że tempo jest niesamowite i jak się zaczyna nie można przerwać, a to ze względu na właściwości kleju.  Podstawa i pozostałe elementy wykonuję własnoręcznie. W tej chwili jestem w trakcie realizacji pokrywy z oświetleniem na świetlówki i led.

Marzeniom trzeba czasem pomóc bo inaczej pozostaną nam tylko marzenia.
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2012, 20:15:23 20:15 »

ja przed restartem 200l miałam pod żwirem gazę która się rozłożyła.Efektem było straszne zmęcenie wody pomimo nie przesadzania roślin.Ziemię wyciągało do góry.Przy twoim litrażu restart to załamka.Przemyśl brak siatki
Zapisane
hakuna matata :)

ewczyslaw

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 38
Odp: [1280] Roślinniak z dyskowcami
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2012, 20:28:29 20:28 »

Myśmy rozklejali i sklejali na nowo nasze 375 litrów i trochę żeśmy się namęczyli. Przód i tył to nawet w cztery osoby :-) Tyle dobrze, że w całości dało się wnieść do góry. Przy większych gabarytach nie ma takiej opcji, zwłaszcza że szkło też waży swoje.
Zapisane
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do góry