Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.  (Przeczytany 26787 razy)

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« dnia: Czerwiec 23, 2010, 12:12:13 12:12 »

Najpierw przybliżę na zdjęciu poniżej ogólna budowę anatomiczna raków.
Anatomia
http://stawonogi14.webpark.pl/rak.jpg

http://www.crescent.k12.ok.us/staff/jaskew/ISR/biology/biolab46b.htm

http://crayfish.byu.edu/images/CFparts.gif

Teraz parę słów o dymorfizmie płciowym.
U dorosłych raków rozróżnienie płci nie jest trudne. Rak jest zwierzęciem rozdzielnopłciowym. Samica różni się od samca i cechami zewnętrznymi-jak poniżej opis. Widać to już na pierwszy rzut oka, samce są większe masywniejsze, z potężniejszymi szczypcami. W przypadku raków młodych, należy raczka obejrzeć od spodu. Dodatkowe cechy różnicujące pojawiać się mogą okresowo w okresie rozrodczym i są to rożne wyrostki na szczypcach lub karapaksie jest to cecha gatunkowa. 
Odnóża samca i samicy różnią się budową: u samca pierwsza i druga para odnóży odwłokowych (pleopody) jest przekształcona w narządy kopulacyjne; pierwsza para jest płytka, zwinięta rurkowato i służy do zawieszania i przyklejania spermatoforu u nasady ostatnich odnóży tułowiowych samicy; pierwsza para odnóży odwłokowych samicy jest niedorozwinięta. Odwłok często jest szerszy u samic niż u samców.
Dokładnie to przedstawia poniższe zdjęcia:

http://aqua-terra-vita.com/?/CrayfishWP/SexingCherax.html

http://3.bp.blogspot.com/_ck6l9Blb1Do/SQ49PvZkyzI/AAAAAAAAADg/Pi2QrYlVsPU/s1600-h/webcraygirl.jpg

http://kentsimmons.uwinnipeg.ca/16cm05/16labman05/lb6pg15_files/male_crayfish_ventral.jpg

Dodatkowo różnice w płci moga pojawiac się okresowo na szczypcach i karapaksie w postaci gruzełkowatych wyrostków.
Pewne gatunki u samców na odnózach posiadają haczykowate wyrostki, służące do przytrzymywania samic, ale występują
tylko u niektórych gatunków.
DODAM TYLKO, ŻE W OPISACH ANGLOJĘZYCZNYCH FEMALE TO SAMICA , A MALE SAMIEC
c.d.n.
Piotr

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2010, 23:02:27 23:02 wysłana przez robaczek »
Zapisane

Gregor SZC

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 794
  • ...and justice for all.
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2010, 17:35:27 17:35 »

Posiadam sporą gromadkę raków więc dawaj dalej. Solidna lektura. ;D
Zapisane

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2010, 23:01:16 23:01 »

Kontynuacja wątku!

Rozród raków.
Generalni raki są rozdzielno płciowe, choć przykład raka marmurkowego potwierdza istnienie wyjatka w postaci obojnaków (hermafrodyta).
Dojrzewanie raków to cecha gatunkowa, niektóre potrzebują 2-3 lat, inne kilku miesięcy i zależy to dodatkowo od warunków środowiska. Średnia płodność raków od kilkudziesięciu do 100, 200 a nawet 500jaj. Płodność to również cecha gatunkowa i zależy też od wielkości samicy. Okres przystępowania do rozrodu kontrolowany jest hormonalnie.
Budowa układu płciowego
W skład układu płciowego samicy wchodzą: jajniki i jajowody, a u samców jądro, nasieniowody oraz narządy pomocnicze, czyli pierwsza i druga para odnóży odwłokowych. Narządy płciowe położone są w dolnej, tylnej części głowotułowia. Otwór płciowy u samca znajduje się przy podstawowych członach piątej pary odnóży krocznych. Ponadto u samców pierwsze dwie pary odnóży odwłokowych są wydłużone, rurkowato położone na spodniej stronie głowotułowia, wygięte, znajdują się między czwartą, a piątą para odnóży krocznych, spełniając funkcje narządów kopulacyjnych. Ujście jajowodów u samicy zlokalizowane jest przy podstawowych członach trzeciej pary odnóży krocznych. Patrz na zdjęcia dymorfizm.
Niektóre raki np. pręgowate posiadają ząb i torebkę nasienną, które nie występują u gat. Z rodziny Astacidae. U samców np. raka pręgowatego przy trzeciej parze odnóży krocznych obserwuje się charakterystyczny ząb skierowany ku górze. Natomiast u samic pomiedzy czwartą a piąta para odnóży krocznych znajduje się torebka nasienna (annulus ventris). Ząb ułatwia samcom przytrzymywanie samic, a torebka nasienna służy do przechowywania nasienia np. na kolejne porcje jaj do ich zapłodnienia. Woreczek nasienny występuje u Cambaridae.

Parzenie się raków krajowych odbywa się jesienią (rodzina Astacidae). Kopulacja raka pręgowatego od września do października. Samica kładzie się na grzbiecie lub jest przewracana po walce przez samca. W czasie kopulacji samiec umieszcza na spodniej stronie ciała samicy, pomiędzy jej ostatnimi parami kończyn krocznych, płyn nasienny w postaci spermatoforów.
U niektórych raków płyn nasienny umieszczany jest w specjalnie wykształconej torebce nasiennej samicy, w której może być przetrzymywany długi okres. Posiadanie pewnych gat. Torebki nasiennej uniemożliwia krzyżowanie z rakami bez tej torebki.
Akt parzenia może trwać do 10 godzin. Samica po zakończeniu kopulacji podgina odwłok i natychmiast szuka schronienia. Samce jeszcze przez kilka dni są aktywne i szukają następnych partnerek  ;)
Na parzenie się raków wpływ ma fotoperiod np. skrócenie dnia i temperatura np. jej spadek lub wzrost.. Okres kopulacji nie pokrywa się z momentem zapłodnienia jaj, które ma miejsce od kilku do kilkunastu tygodni później. Jaja w tym czasie osiągają dojrzałość w jajnikach. Proces składania jaj jest bardzo rozciągnięty i może trwać do 24 godzin. Zaplemnienie, czyli złożenie pakietu przypomina wewnętrzne (zwłaszcza u gatunków z torebka nasienną), natomiast samo zapłodnienie regulowane przez samicę odbywa się generalnie na zewnątrz. Samica podgina odwłok, aby jej wachlarz ogonowy przylegał do ciała, tworząc komorę legową. Do tej izolowanej przestrzeni wydziela się duża ilość jasnego kleistego płynu. Płyn pochodzi z gruczołów cementowych samicy, które znajdują się na spodniej stronie odwłoka. Wydzielina gruczołów rozpuszcza spermatofory (pakiety z plemnikami) uwalniając plemniki.
W czasie składania jaj samica przechyla się lekko z jednej strony na drugą, dzięki czemu, z ruchami odnóży odwłokowych następuje równomierne rozmieszczenie jaj i ich przesuwanie, co powoduje wytworzenie przejrzystych nici –stylików, które mocują zapłodnione jaja do odnóży odwłokowych.
W rozwoju zarodkowym można wyróżnić różne fazy. Rozwój ten zależny jest od temperatury i inny dla każdego gatunku, może trwać od kilku miesięcy do nawet tylko 4-6 tygodni. Młode raczki po wylęgu pozostają często przy odnóżach samicy. Młode raki przechodzą dużo wylinek dzięki temu szybko rosną. W pierwszym roku może być ich nawet kilkanaście, zwłaszcza dużo na początku .Stare osobniki mogą linieć np. dwa a nawet jedne raz w roku.

Behawior
Raki maja dobrze rozwinięte chemoreceptory wyczuwają się za pomocą feromonów.
Samce przy parowaniu są dominujące samice staja się pasywne. Samce mogą walczyć o samice. Walki zaobserwowano u niektórych gatunków pomiędzy samicą, a samcem przed kopulacją. Często samice u niektórych gatunków mogą być zabijane przez samce przed kopulacją. Samice pod odwłokiem opiekują się jajami, czyszczą je i wachlują, aby zapewnić duże natlenienie. Młode mają po wylęgu fizyczny kontakt z samica, siedzą pod odwłokiem. W tym okresie są bezpieczne i niepożerane są przez samicę. Ochronę przed pożarciem zapewnia im matczyne feromony, które samica wyczuwa. Po utraceniu fizycznego kontaktu młode mogą zostać pożarte przez samicę, jeśli nie produkują już tych feromonów.

Cały tekst poparty jest tłumaczeniami z poważnych pozycji naukowych, wydanych na Zachodzie i w Polsce. Pewne szczegóły mogą dotyczyć różnic w rozrodzie gatunków z Ameryki PN i Australi, ponieważ są tam liczne i niektóre słabo poznane. Generalnie schemat jak wyżej zachowany.
Zachęcam do lektury i czekam na pytania.
Pozdrawiam Piotr


LINKI DOTYCZACE TEMATU:

http://www.cambarellus.com/Zwergflusskrebse/Cambarellus-patzcuarensis-sp-orange/Cambarellus-patzcuarensis-sp-orange-Bilder.htm

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://kentsimmons.uwinnipeg.ca/16cm05/16labman05/lb6pg15_files/male_crayfish_ventral.jpg&imgrefurl=http://kentsimmons.uwinnipeg.ca/16cm05/16labman05/lb6pg15.htm&usg=__lVsYoc8rQDg6Xil8Z-hnHL2T650=&h=375&w=500&sz=37&hl=pl&start=78&um=1&itbs=1&tbnid=8kxa9jC6_9tm2M:&tbnh=98&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dcopulation%2Bof%2Bcrayfish%26start%3D60%26um%3D1%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1

http://i7.photobucket.com/albums/y259/bukster/crayfish/eggs/crayfish_eggs4.jpg

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://magickcanoe.com/crayfish/crayfish-w-eggs-large.jpg&imgrefurl=http://magickcanoe.com/blog/2007/03/13/a-crayfish-primer/&usg=__pk02IVnl95SMUW4RI3j--e4hWYw=&h=653&w=864&sz=73&hl=pl&start=25&um=1&itbs=1&tbnid=y7nglB1jDHg7NM:&tbnh=110&tbnw=145&prev=/images%3Fq%3DAnatomy%2Bof%2Bcrayfish%26start%3D20%26um%3D1%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1

http://3.bp.blogspot.com/_ck6l9Blb1Do/SQ49PvZkyzI/AAAAAAAAADg/Pi2QrYlVsPU/s1600-h/webcraygirl.jpg
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2010, 23:53:35 23:53 wysłana przez robaczek »
Zapisane

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2010, 23:32:02 23:32 »

A teraz Cos o gatunkach żyjących w Polsce i spotykanych w akwarium.
W Polsce mozna spotkać rodzime gatunki raków i zawleczone.
Do rodzimych należy Rak szlachetny, błotny i kamionkowy.
Do zawleczonych : amerykański zwany pręgowatym, sygnałowy i juz podobno marmurkowy tez jest spotykany.
Z ozdobnych raków spotykanych w akwarium jest bardzo duży wybór. Najpopularniejszy marmurkowy obojnak nastepnie Clarki: intensywnie czerwony  , forma podstawowa czerwonawa, niebieski i biały; różne gatunki Cambarellus np. popularny CPO

Poniżej linki z charakterystyka raków-godne uwagi:

http://www.akwarium.net.pl/forum/nierybiaste/raki-w-akwarium/

http://www.cambarellus.com.pl/

super fotki:

http://www.cambarellus.com./

Pozdrawiam i proszę o informacje co hodujecie ze znanych raków w akwarium i jakie sa problemy.
Piotr
Zapisane

ciociababcia

  • Gość
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2010, 12:12:39 12:12 »

No moi mili forumowicze,miłośnicy raków macie jedyną i niepowtarzalną okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Waszych "ulubieńców",więc do dzieła! 
Pytać,pytać,pytać i jeszcze raz pytać,póki Piotr ma ochotę odpowiadać  :).

Ja ze swojej strony(jako moderator tego działu) i pomimo,że nie posiadam w akwariach raków(ale kto wie ;))dziękuję Ci Piotrze za solidną "robotę",szczególowo i dogłębnie opracowany temat  :D z mnóstwem ciekawych informacji i pięknych zdjęć a w związku z tym z jeszcze większą niecierpliwością czekam na rozwinięcie w/w tematu w kwestii krewetek,które są mi dużo bardziej "bliskie",wtedy napewno będę pytać :).
Pozdrawiam Iwona
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2010, 19:22:36 19:22 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 19:12:47 19:12 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2010, 22:01:06 22:01 »

Miałem te raczki jakies ponad 14 miesięcy temu, oprócz tego że są naprawdę fajne i nie niszczą roślin, mają jedna wadę która utrudnia hodowle. Nie wytrzymuja wysokiej temperatury powyżej 28 stopni C. U mnie jak zrobiło się upalnie latem tamtego roku niestety padły wszystkie. Raki ogranicza jednak wysoka temperatura. Ciekawe jakiej płci Rafale sa twoje CPO. Na zdjęciu raczek Twój CPo strasznie blady, czy faktycznie Cambarellus parcuensis orange? Czy forma podstawowa bez orange-ona jest mniej wybarwiona, chyba że to kwestia prześwietlonego zbiornika.
Wracając do tematu płci, oglądałem te raczki i nie mogłem tego zoczyc u tych małych raków, ale faktycznie jak od spodu oglada się pod lupa to widać  dymorfizm jak u dużych kuzynów.
Fajne są gatunki z rodzaju Cherax i białe Clarkii(wyglada jak krewetka snow white), jedyny problem, że z roślin zdjedza prawie wszystko oprócz bolbitisa ;)
Pozdrawiam Piotr
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2010, 22:10:59 22:10 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 19:13:01 19:13 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

Daniel

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 87
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2010, 09:24:17 09:24 »

Jaki przychówek można otrzymać od jednej samicy CPO?
Zapisane

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2010, 14:02:56 14:02 »

Samica CPO może nosić od 20-80 jaj zależnie od wielkości. Średnio 30-40jaj.
A płeć u CPO można odróżnić podobno po kształcie szczypiec i wielkości. Samice mają krótsze szczypce bardziej krępe i tępo zakończone. Samce mają bardziej wydłużone szczypce i ostrzej zakończone. Na fotkach, jak się przegląda, to faktycznie się potwierdza, ale nie wiem jaka jest tego zjawiska powtarzalność. Trzeba to poobserwować...
Piotr
PS. Temat krewetek też postaram się przybliżyć wkrótce
Zapisane

rysabram

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Moje pupilki to krewetki potem raczki
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 01, 2010, 23:29:17 23:29 »

witam .. jestem tu nowy i nie bardzo potrafię się poruszać po forach więc proszę o wyrozumiałość a chętnie przyjmę wszelkie wskazówki co i jak należy ... a teraz mam takie pytanie może mi ktoś bardziej doświadczony pomoże ..mam cztery gatunki raczków Cambarellus parcuensis  i tak z trzema nie mam problemów nie licząc że mam już nadmiar "puer" natomiast nie mogę utrzymać Cambarellus parcuensis orange, proszę o jakieś wskazówki co robić albo co zmienić, próbowałem wszystkie gatunki razem i drugi zakup podzieliłem na dwie części jedna część do raczków druga do krewetek i też nic nie wyszło.. :'(
Zapisane

Gregor SZC

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 794
  • ...and justice for all.
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 02, 2010, 19:37:31 19:37 »

Ja mam dość pokaźne stadko raków marmurkowych. W jednym zbiorniku żyją razem z gupikami, takimi najbardziej pospolitymi coby im smutno nie było, i tutaj maja ok 20 litrów wody i mogą wychodzić na kamienie. Często robią sobie wycieczki do zanurzonego w tym zbiorniku małego dziesięcio litrowego zbiorniczka traktowanego jako "azyl i oaza spokoju:  ;)
Natomiast druga partia mieszka z krewetkami i narybkiem w baniaku 150 l. Żadnych roślin prócz pływających bo nie mają szans się utrzymać. Poza tym nie ma żadnych problemów . Maja dużo kryjówek, raczej się nie "kłócą" choć jest jeden dominujący. Choć zbiorniki nie są zakryte nie miałem jeszcze przypadku aby któryś chciał emigrować.
Ale się rozpisałem  ;D 8) ;D
Zapisane

n1cr4m

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 10, 2013, 07:19:03 07:19 »

Witam

Nie chcąc śmiecić nowym wątkiem napiszę tutaj.
Od 3 miesięcy miałem w akwarium 2 raki orange, jak się szczęśliwie okazało była to para i przed półtorej tygodnia samica złożyła jaja. Niestety bez wyraźnej przyczyny właśnie zdechła.

Waham się czy wyrzucić ją z akwarium czy może z tych jaj które ma pod odwłokiem mimo to za jakiś czas coś się wylęgnie. Ma ktoś wiedzę w tym temacie?
Poza tym co mogło być przyczyną, że padła? Samiec wygląda i zachowuje się normalnie.
Zapisane

Szmagiellik

  • Gość
Odp: Wszystko o rakach-jak odróżnic płeć, rozrod i gatunki.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2013, 11:25:50 11:25 »

lle raków można uzyskać w procesie reprodukcji 1 samicy?
Zapisane
Strony: 1   Do góry