Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Zwierzęta w akwarium => Krewetki i raki => Wątek zaczęty przez: Sławek w Styczeń 06, 2013, 20:07:49 20:07

Tytuł: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 06, 2013, 20:07:49 20:07
Mały poradnik jak zacząć "zabawę"z krewetkami ;) :D opisując ,kieruję się jedynie swoimi doświadczeniami.
Jedynie pytając i odpowiadając możemy pogłębiać swą wiedzę ,więc śmiało zapraszam do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

Wybierając zbiornik dla krewetek powinniśmy się kierować kilkoma zasadami.

Zadajmy sobie pytanie, ile krewetek chcemy trzymać w akwarium? Pytanie to niby banalne ale warte przemyślenia.
Musimy zdać sobie sprawę że krewetki z czasem ( przy stworzeniu odpowiednich warunków) zaczną nam się rozmnażać i dość szybko zwiększy nam się ich ilość.
Większa ilość krewetek to jak wiadomo podawanie również większej ilości pokarmu,którego resztki mogą zanieczyszczać wodę i w ten sposób zmieniać jej parametry w już zbyt małym zbiorniku.
Czy chcemy trzymać w zbiorniku jedną odmianę barwną krewetek.
To chyba podstawowe pytania.

Zbiorniki dla krewetek nie muszą być wysokie,wystarczy 20-25 cm ale czym większa ilość krewetek tym większa powinna być powierzchnia dna,swojego czasu w zbiorniczku o wymiarach dna 20X40 "łaziło"u mnie 200 Rc ( w jaki sposób to możliwe? o tym później)
Praktycznie zbiornik dla krewetek można postawić w każdym miejscu i wykorzystać każdą półkę ,blat czy kąt pod zabudowę,najnowszym zbiornikiem jaki będę stawiał pod krewetki jest zbiornik 110X40X22,już sklejony  ;D (osobiście,jak każdy zbiornik zresztą u nas)zbiornik przeznaczony na Taiwan sakury w ilości? wstępnie planuję wpuścić tak około 500-600 szt.

Tyle może o zbiornikach, tym bardziej że dłuuuugie elaboraty nie są chętnie czytane  ;D :P
CDN ;)
Pozdrawiam Sławek


Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 07, 2013, 18:02:55 18:02
Nie ma pytań i wszystko jasne więc jedziemy dalej ;)

Jak już mamy wybrane miejsce pod zbiornik i sam zbiornik gotów do zalewania,znów przemyślenia  ;D
Zbiornik ma być dekoracyjny czy hodowlany?
Przy zbiornikach hodowlanych część ludzi stosuje podłoża aktywne,osobiście nie jestem ich zwolennikiem,czemu akurat ja tak mam?już opisuję.
Jak wcześniej ,w którymś wątku opisałem podłoże aktywne jest jednym wielkim "smokiem" do  ściągania różnych zanieczyszczeń z wody,pamiętajmy że nie trwa to w nieskończoność i kiedyś wreszcie to super podłoże zacznie oddawać nam do wody to co wcześniej pobierało,tyle tylko że w wiele większych ilościach na raz i nie kontrolowane zrobi więcej krzywdy jak pożytku ( chodzi mi o testy wody)
Następna sprawa to koszt takiego podłoża,wiemy że nie są to skromne pieniądze i wymiana takiego podłoża jest wydatkiem bijącym nas po kieszeni.
Podłoże aktywne w zależności co lejemy do zbiornika ma też swą "żywotność "czyli aktywność.Lejąc czysty kran,podłoże może wytrzymać około 3-4 miesięcy,też jest to zależne od parametrów wody w kranie.
Część ludzi (zwłaszcza hodowcy z za miedzy ;D) zbiorniki hodowlane ma prawie puste od podłoży,w zbiornikach tych jest jedynie garstka piasku kwarcowego do tak zwanego "wycierania nóżek",jak wiemy kwarc jest podłożem neutralnym,nie zmieniającym parametrów wody.
W naszych zbiornikach mamy bardzo drobny,czarny żwirek kwarcowy,warstwa tak aby pokryło szybę denną.
W zbiornikach hodowlanych praktycznie rzadko spotyka się roślinność,jeśli już to są to mchy luzem lub zaszczepione na korzeniach, dzięki czemu łatwiej jest obserwować,segregować czy odławiać krewetki, trzymana w niech jest przeważnie jedna odmiana krewetek co pozwala skupić się na konkretnych krewetkach.
Tyle na dziś  ;)
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: domowe.zoo w Styczeń 07, 2013, 18:29:22 18:29
No... To ja czekam na więcej... Bardzo prawdopodobnie następne akwa => krewetkarium! :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: krzysiutoja w Styczeń 07, 2013, 21:17:32 21:17
Witam Dawaj Sławek dawaj pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 07, 2013, 22:34:04 22:34
No to dalej  ;D
Stawiając zbiornik dekoracyjny z krewetkami następne zastanowienie :P
Coś dużo tego zastanawiania się ;D ;D ;D

Czy w naszym zbiorniku mają być same krewetki czy również i ryby? o ślimaczkach i innych mięczakach nie wspominam.
Jeśli zbiornik me być przeznaczony tylko dla krewetek,warto pamiętać o wspominanym już podłożu,powinno być drobne a zarazem przewiewne,tak aby rośliny miały się jak zakorzenić ,kolorystyka niby mniej ważna ale na jasnym podłoży słabo widoczne będą np. White Pearl czy Snow White zaś na ciemnych podłożach problem może być ze znalezieniem Babaulti czy Black Tigerów  ;)
Mamy cieszyć się widząc krewetki a nie ich szukać.
Napisałem o krewetkach karłowatych ale z powodzeniem przecież można mieć Amano czy krewetki z rodziny Atya czy Atyopsis, wszystko zależy od nas samych co będziemy mieć w zbiorniku.
Moim zdaniem roślinność w zbiorniku z krewetkami powinna być drobnolistna tak aby krewetki były widoczne z każdej strony,mam na myśli to aby np. na ,którejś z echinodorus o szerokich liściach  krewetka nie chowała się za liściem a wystarczy że tam tylko przycupnie i już jej nie widać  :)
Z roślin śmiało można posadzić moczarkę,wywłucznik,rogatka,najasa i wiele innych drobnolistnych, echinodorus tenelus,sagitarię subulate, a z "drobnych" roślin glossostigma elatinoides,Hemianthus callitrichoides czy utricularia graminifolia i oczywiście wszystkie mchy, czy to luzem czy szczepione na korzeniu,kokosie czy lignicie.
Część z tych roślin jest roślinami światłolubnymi ale możemy to pogodzić dając światło nad częścią zbiornika gdzie właśnie posadzimy te rośliny,bo przecież ze światłem można zrobić cuda.
Dobrze jest aby w takim zbiorniku była część wola od roślin ,w części tej podajemy krewetkom pokarm a nie zjedzone resztki usuwamy.
Wspomniałem o świetle.
Generalnie krewetki wolą przebywać w miejscach zacienionych i dlatego w naszych zbiornikach przechodzimy na oświetlenie led w ilości 1(słownie jedna) żarówka 4.8W (odpowiednik podawany przez producenta 40W) kąt rozproszenia 120* nad zbiornikiem o wymiarach 50X30X25h źródło światła zamontowane jest 25 cm nad zbiornikiem co pozwala oświetlić całe dno.
Światło to wystarczające jest dla mchów i roślin pływających,które są w naszych zbiornikach. 

Ryby należy dobierać do krewetek pod względem temperamentu( żarłoczności  ;D) i tu z własnego doświadczenia mogę polecić ryby takie jak Kardynał Chiński, Amandae , Neon Innesa nie czerwony i zielony te mimo mniejszych rozmiarów potrafią być wredne,przynajmniej tak było u nas.
Oczywiście każdy z nas może mieć inne doświadczenie z rybami trzymanymi z krewetkami i każdy z nas robi jak sam uważa, takie jest nasze prawo  ;)
Mając z krewetkami w zbiorniku ryby ,musimy się liczyć z mniejszym przyrostem młodzieży krewetkowej,praktycznie każda ryba traktuje krewetkę jako atrakcyjny żywy pokarm a już młodą krewetkę w szczególności.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 08, 2013, 08:20:38 08:20
No i oczywiście zapomniałem z rozpędu dodać o roślinach pływających  :-[
Wszystkie rośliny pływające są wskazane w akwariach z krewetkami,oczywiście wielkość roślin zależna jest od wielkości zbiornika bo na przykład nie wpakujemy ceratopteris (paproci wodnej) do kosteczki.
Czemu rośliny pływające są wskazane ? o tym później,przy parametrach ;)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 08, 2013, 20:02:34 20:02
Nadszedł czas na wkładanie dodatkowego osprzętu do zbiornika.
Teraz już nie myślenie tylko wybór ,który należy do Was samych  ;D ;)

W brew krążącym opiniom że krewetka poradzi sobie w każdych warunkach warto opisać filtrację ,która powinna być bardzo wydajna,czym większa powierzchnia filtracyjna tym lepiej.

Jednym ze stosowanych filtrów w zbiornikach z krewetkami są filtry Hamburdzkie ,powierzchnia filtracyjna zajmuje praktycznie tylną ściankę i należy jedynie dobrać odpowiednią gąbkę tak aby filtrowała a nie przepuszczała wodę i tak aby nie zapychała się po 2-3 dniach.
Filtry te mogą być zasilane zwykłą kostką napowietrzającą  jak również głowicą o odpowiednio dobranej mocy do wielkości zbiornika.
Wstawiamy gąbkę lub nawet dwie różne gąbki ,jedna za drugą,dolegające do siebie (łatwiej później jest płukać jedną z gąbek) tak aby dolegały do ścianek zbiornika.W górnej części około 1-1.5 cm pod powierzchnią wody wycinamy otwór ,w który wkładamy wylot z głowicy lub L rurkę pod ,którą jest kamień napowietrzający,całość ma działać  ;)
Filtry takie mogą być stosowane w zbiornikach z podłożem jak i bez podłoża.

Następny często stosowany filtr to filtr pod żwirowy.
Filtry te można kupić już do wielkości zbiornika,stanowi o tym ilość kratek w zestawie,przeważnie do kompletu dołączony jest już tzw. komin o regulowanej wysokości i kostka napowietrzająca,wystarczy podłączyć do pompy napowietrzającej lub nawet do filtrów zewnętrznych w przypadku większych zbiorników
Można je stosować jedynie w zbiornikach z podłożem w innym przypadku mija się to z celem.
Mediami filtracyjnymi w tym przypadku jest całe podłoże( lub dodatkowo kubełek)dodatkowym plusem jest to że przy obecności młodych krewetek w zbiorniku filtr ten wypłukuje mikroorganizmy rozwijające się w podłożu,którymi żywią się maluszki.

Sprawdzają się też różnego rodzaju filtry gąbkowe,nazywane również filtrami mobilnymi  :o czemu ? nie pytajcie nie mam pojęcia  ;D może ze względu na możliwość przeniesienia go w każdej chwili do innego zbiornika,ale przecież sam tam nie mobiluje  ;D ;D
 W filtrach tych ważne jest by dobrać wielkość powierzchni filtracyjnej do zbiornika,zdają tu egzamin wszelkiego rodzaju gąbki w kształcie walca dodatkowo karbowane,nacięte boki zwiększają powierzchnię filtra,Filtry takie można kupić gotowe lub wykonać we własnym zakresie.Mogą one mieć wylot jak w "Hamburgu" ( L rurka) lub bezpośredni pionowo w górę.
Generalnie w sprzedaży jest spory wybór takich filtrów.
Filtry te można stosować w zbiornikach z podłożem jak i bez podłoża

Szybko o ogrzewaniu ;)
W zbiornikach powinna panować temperatura stała w przedziale 20-24* ( oczywiście nadal piszę o krewetkach karłowatych) i pasuje mieć dla świętego spokoju grzałkę z termostatem.
Jakiej marki,producenta? wybór należy do Was.
Najlepsze są jednak grzałki w których tak zwany punkt martw jest jak najmniejszy,co to znaczy?
Każdy termostat ma temperaturę załączenia i wyłączenia,jeśli przedział między włączeniem a wyłączeniem jest jak najmniejszy tym grzałka lepsza.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Styczeń 08, 2013, 20:16:50 20:16
Sławku-- bardzo mi się podoba to co robisz :) Mam nadzieję na dużo więcej. pzdr
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 08, 2013, 20:25:51 20:25
Paweł myślę że przy odrobinie wytrwałości dotrwacie do końca ;D ;D
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 08, 2013, 23:13:07 23:13
Do filtrów dodam jeszcze ,że w większych zbiornikach można śmiało używać kubełka z tym tylko że na wlocie musimy założyć gąbkę,nie jako prefiltr ale jako zabezpieczenie przed wciągnięciem krewetek do środka.
Należy zwracać baczną uwagę na czystość gąbki,łatwo to stwierdzić po sile wylotu wody z filtra.
Krewetki lubią się pchać tam gdzie nie potrzeba i ręczę Wam że bardzo szybko znalazły by się po za zbiornikiem,i z oglądania ich nici  :D
 Co do kubełków to też trzeba zwrócić uwagę na to czego użyjemy jako mediów filtracyjnych,pamiętajmy że różne media różnie działają na wodę,zakwaszanie ,zmiany Ph za czym idzie zmiana Kh.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 10, 2013, 20:02:38 20:02
Do  dekoracji zbiornika możemy użyć ,korzeni,lignitów,łupków,kokosów,kory praktycznie wszystko pochodzenia naturalnego,wszelkiego rodzaju zameczki czy gliniaki jak dla mnie psują wygląd zbiornika,pamiętajmy jednak by nasze dekoracje nie zmieniały parametrów wody,zrobimy to czym innym,też naturalnym  ;) ;D

Mając już wszystko przygotowane ,możemy przystąpić do zalewania zbiornika (chyba nic nie pominąłem ::)
Wiadomo,świeży zbiornik,nowe podłoże to potrzebny czas na dojrzenie zbiornika,możemy troszkę to przyśpieszyć ,jest kilka trików,które to uczynią.
Wsypujemy podłoże to wiadome i tu.... zalewamy nowy zbiornik wodą ze starego zbiornika(jeśli taki już mamy) w ilości 1/3 ,dolewamy świeżą wodę przygotowaną tak by osiągnąć potrzebne parametry.
Osobiście stosuję mieszankę Ro + kran bez żadnych dodatków chemicznych,tyle tylko że obecnie mamy zalane 14 zbiorników praktycznie o takich samych parametrach i pozyskanie starej wody o odpowiednich parametrach w naszym przypadku nie jest problemem.
By jeszcze przyśpieszyć biologię ,płuczemy nową gąbkę w wodzie ,w której wcześniej przepłukaliśmy starą "pracującą" gąbkę,nie przejmujmy się że woda jest prawie czarna,ale za to ile w niej potrzebnych żyjątek ;D ;)
Tak przygotowany zbiornik zostawiamy bez krewetek przez okres około 3 tygodni,zostawiamy nie w pełni słowa tego znaczeniu.Zbiornik powinien funkcjonować tak jak by tam już były krewetki,czyli oświetlenie , filtracja i oczywiście standardowe podmiany co tydzień.
Przy nowo postawionych zbiornikach czas dojrzewania może trwać nawet 2 miesiące
My w swoich zbiornikach robimy systematyczne podmiany raz w tygodniu(środa,czemu? zaraz to opiszę)w ilości 1/4 pojemności zbiornika.
Różnie podawane są ilości wody do podmian, jedni podają 1/3 inni właśnie 1/4,spotkałem się również z zalecaniem 1/2 pojemności akwarium ,ale tu bym polemizował bo bardzo łatwo zachwiać w ten sposób równowagę biologiczną.Moim zdaniem tak naprawdę ilość podmian wody powinna być zależna od zachodzących zmian parametrów w zbiorniku i nie powinna przekraczać 1/3 pojemności.Może to masło maślane ale po przemyśleniu i zastosowaniu zauważycie pewne systematyczności.

Czemu robię podmiany w środy?
Będąc 2 lata temu na zlocie krewetkomaniaków poruszony został temat podmian wody w zależności od dni tygodnia,ktoś powie a co to ma do rzeczy?
W bardzo prosty sposób wytłumaczył to Pan profesor Soczko (chyba dobrze napisałem :-[)a mianowicie
 w dni wolne od pracy nasze lepsze połowy wykonują wiele prac domowych,choć by pranie,które zwiększa pobór wody z wodociągów,w większych miastach bywa tak że oczyszczalnie nie wyrabiają i albo dają większe ilości nazwijmy to "uzdatniaczy" albo po prostu media filtracyjne nie wyrabiają i puszczają więcej różnego "syfu" w rury,które prowadzą tą wodę do nas i naszych zbiorników.
W naszych zbiornikach stosujemy podmiany Ro + kran w proporcji 2/1,czyli 2x Ro i 1x kran wodę taką mamy w zbiornikach z heteropodami,nie ma problemów z wylinkami,zajajczaniem czy młodymi.
W porze letniej podczas opadów deszczu często stosuję deszczówke zamiast Ro,oczywiście opady deszczu powinny być minimum 2 godzinne ,dopiero łapię wodę deszczową,pozwala to na oczyszczenie się wody z różnych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.
Woda w Policach pozyskana w taki sposób ma parametry Ph-6 Kh i Gh -0 i 6-7 mikrosimensów.6 po złapaniu 7 na drugi dzień,później nie zmienia już parametrów.
Pozdrawiam Sławek
Ps.Już niedługo wpuszczamy krewetki ;D
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: szymarek w Styczeń 11, 2013, 09:34:50 09:34
Wielkie podziękowania. Temat trafiony, fajnie napisany. Czekamy na więcej.

Mam mały off-topic  odnośnie środy i wody :
... w dni wolne od pracy nasze lepsze połowy wykonują wiele prac domowych,choć by pranie,które zwiększa pobór wody z wodociągów,w większych miastach bywa tak że oczyszczalnie nie wyrabiają i albo dają większe ilości nazwijmy to "uzdatniaczy" albo po prostu media filtracyjne nie wyrabiają i puszczają więcej różnego "syfu" w rury,które prowadzą tą wodę do nas i naszych zbiorników...
Dotyczy to „większych miast” na pewno nie naszej „Wioski z tramwajami”.
W dni wolne nie jest zauważalny zwiększony pobór wody. Wodociągi są zresztą przygotowane na tego typu sytuacje: (zbiorniki retencyjne).
Problemem może być tutaj sieć (rury w budynkach),  gdzie dłuższy czas jest mały przepływ i nagle zwiększony (przez „nasze lepsze połowy do prac domowych”) który powoduje zabieranie osadu z rur. 
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 14, 2013, 19:32:23 19:32
W bardzo prosty sposób wytłumaczył to Pan profesor Soczko (chyba dobrze napisałem :-[)
No i oczywiście popełniłem błąd  :-[ za co przepraszam Pana profesora ,ma być Pan profesor Soszko
 
Czym by nie były spowodowane zmiany parametrów wody ja robię podmiany w połowie tygodnia ;D

Mamy już zbiornik z podłożem,dekoracjami,zalany,ustabilizowany,wszystko przygotowane by krewetki wreszcie można było kupić i wpuścić.
Od czego pasuje zacząć?
Uważam że nie powinniśmy się porywać od początek na krewetki bardziej wymagające,zacznijmy może od nie drogich krewetek by wejść w tak zwany temat i nabrać doświadczenia.Takimi krewetkami będą łatwo dostępne Heteropody,które nie są tak wymagające jak np. Cantonensis.

Przed zakupem krewetek proponuję by dowiedzieć się jakie parametry ma w zbiorniku osoba sprzedająca,pozwoli to nam na dopasowanie parametrów w naszym zbiorniku pod konkretne krewetki.
Nie powinno być problemu z uzyskaniem takich informacji w przeciwnym razie proponują zrezygnować z zakupu u takiej osoby.
Oczywiście podczas rozmowy ,jeśli parametry mamy inne informujemy sprzedającego o konieczności z naszej strony przygotowania zbiornika co trwa 3-4 dni,czas ten jest wystarczający na dogadania formy wysyłki o ile taka wchodzi w grę.
Dogadaliśmy wszystko,krewetki mamy w domu i co dalej?
Aklimatyzacja.Prostym sposobem jest metoda kropelkowa(używam osobiście) potrzebujemy prostej ,zakupionej w aptece kroplówki.
Ja obcinam wężyk przed pojemnikiem na skapujący płyn,pozwala to na "zaciągnięcie" wody a pojemnik wisi swobodnie w zbiorniku ,do którego mają być wpuszczone krewetki.
Pojemnik w zbiorniku,woda przez wężyk do pojemnika z krewetkami,przepływ regulujemy zaciskiem z kompletu ;) obcinam ten koniec gdzie niema zacisku  ;D w innym przypadku woda nie poleci  :P
Ale od początku ;D
Kupiliśmy krewetki,mamy w domu.Pierwsze co to sprawdzenie parametrów czy są takie jak podał sprzedawca(chyba że test przeprowadzony jest w naszej obecności i wiemy co mamy w woreczku)
Aby krewetki dobrze się zaaklimatyzowały,przelewamy je do pojemnika zostawiając niewielką ilość wody,podłączamy wyżej opisaną kroplówkę i kropelkowo dodajemy wodę do krewetek.
Propozycja,minimalny czas dodawania wody to pół godziny w ilości 3/4 pojemności,czyli np. pozostawiamy pół litra wody i kropla po kropli dodajemy do 2l.Pozostawiamy krewetki na mniej więcej godzinkę pamiętając by temperatura nie spadała zbyt drastycznie (najlepiej wcale) i po tym czasie wpuszczamy krewetki do zbiornika.
Ja krewetki wpuszczam zawsze bez wody ze zbiornika aklimatyzacyjnego,pozwala to na uniknięcie wprowadzenia ewentualnych nieproszonych gości.
Krewetki bardzo często po wpuszczeniu do nowego zbiornika przechodzą wylinkę,jest to niczym innym jak zmianą flory bakteryjnej na pancerzyku,następna propozycja to usuwanie pierwszych wylinek ze zbiornika,unikamy spożywania starej flory i ewentualnych konfliktów bakteryjnych.
Na dziś tyle ;) o rozmnażaniu później, oczywiście rozmnażaniu krewetek  ;D
Pozdrawiam Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 15, 2013, 22:32:26 22:32
Do zakupu krewetek dodam jeszcze że najlepiej kupować jest krewetki wielkości 12-15 mm.
Wielkość taką krewetki w dobrych warunkach osiągają w wieku mniej więcej 2 miesięcy więc wiemy że są młode,oczywiście jeśli mamy zaufanie do sprzedającego i określi on nam wiek krewetek to można się pokusić na zakup większych osobników,ale również proponuję by były one młode.
Przy wielkości 1,5 cm można już określić płeć krewetki ,jeśli istnieje możliwość kupujmy samice i samce,ilość samic powinna być większa.
W wyglądzie zewnętrznym już przy wielkości 1.5 cm są widoczne różnice między samcem a samicą , nawet nie biorąc pod uwagą "siodełka" u samic,które znajduje się za głową, a są to nie zapłodnione jaja.
Wybór krewetek jest oczywiście możliwy jedynie przy zakupie osobistym,niestety przy wysyłce zdani jesteśmy na uczciwość sprzedającego i jeśli przyjdzie nam coś co nie spełniło naszych oczekiwań to wina połowicznie leży też po naszej stronie  :(
Kupując krewetki nie wstydźmy się pytać , dowiadywać nawet jeśli uważamy że w oczach kogoś wyjdziemy na laika,większość sprzedających poda informację bo przecież kiedyś sami też zaczynali a wszystkie nasze pytania są dla dobra stworzeń,które chcemy zakupić.
Będąc osobiście po krewetki jesteśmy w stanie zobaczyć jak wygląda zbiornik u osoby od ,której kupujemy,wymieniamy się na "robaki" i łatwo widzimy jaka jest filtracja,napowietrzanie,wielkość zbiornika(zależna od ilości krewetek w nim) podłoże,oświetlenie, roślinność ,można zawsze zapytać a raczej należy czym krewetki są karmione,łatwiej przejść na pokarm jaki chcemy używać sami,o parametrach pisałem już wcześniej.

No to pierwsze krewetki mamy już w zbiorniku,teraz czekamy i obserwujemy,czekamy na pierwsze jaja u samic "pod spodem"  ;D może to potrwać miesiąc a przy starszych krewetkach szybciej.
To już będzie rozmnażanie,my nie będziemy tyle czekać,postaram się opisać w miarę wolnego czasu,czyli jak najszybciej  ;D ;)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 17, 2013, 21:30:23 21:30
Jak wiadomo wszem i wobec krewetka to stworzenie stadne ;D więc lepiej dla nas i krewetek zakupić minimum 10-15 szt z jednej odmiany.
Pozwoli to na szybsze ewentualne "zajajczenie"samic jak również na mniejszy stres po aklimatyzacyjny i większą konkurencję pokarmową co jest dość ważne bo krewetki w stresie potrafią nie przyjmować pokarmu co może spowodować nawet zejście naszych stworków.
Ja jestem zwolennikiem trzymania jednej odmiany barwnej krewetek w jednym zbiorniku ,ułatwia obserwację i nie doprowadza do krzyżowania się krewetek ,czyli unikamy w ten sposób tak zwanych kundelków.

Mamy samiczki i samce,nasze panie mają widoczne siodełka,kiedy następuje zapłodnienie?
Przy większej ilości krewetek w zbiorniku często widać że samce zaczynają pływać w toni wody jak by im soli na ogon nasypał ;D Wystarczy poszukać wylinek i już wiemy o co chodzi.
Podczas linienia samica wydziela feromony ,które tak działają na nasze samce i właśnie po linieniu następuje zapłodnienie jaj (opisuję to z własnego obserwacji,jeśli ktoś zaobserwował coś innego to zapraszam na wymianę zdań) Samice po przejściu wylinki są miękkie i kryją się w mchu czy pod korzeniami, w tym czasie przenoszą jaja pod spód,jaja zostały zapłodnione.
Teraz czekamy w zależności od warunków panujących w naszym zbiorniku od 3 do nawet 6 tygodni ( opisuję czas noszenia jaj przez heteropody)
Dość znacząca w tym czasie jest temperatura,która według mnie powinna oscylować w przedziale 22-24 *C.
Ostatnio obserwuję sobie czy temperatura ma wpływ na różnicę ilości samców a samic w miocie i po kilku miotach zaobserwowałem że przy niższej temp. więcej jest samców,ale może to być zbieg wielu okoliczności,więc jak na razie jest to dalej tylko przypuszczenie.
Przy temp. 22-24 * czas inkubacji jaj to około 4 tyg. młode wylęgają się już przystosowane do samodzielnego życia, są bezbarwne , a te które zauważamy w zbiorniku mają przeważnie 2-3 dni ;)
Samiczki pierworódki często gubią część jaj podczas inkubowania,ale zwalmy to na brak doświadczenia,i w jednym miocie donoszą ich mniej jak dojrzała samica , która w zależności od wielkości może mieć nawet 35 młodych( przynajmniej tak jest u nas)
Maleństwa przechodzą pierwszą wylinkę w 2 dobie,wtedy też zaczynają nabierać kolorków( o ile to odmiana barwna) następna wylinka jest w około 2 tygodniu i młode przy sprzyjających warunkach mogą mieć po niej 5-6 mm,dobrze już je widać.
Te dwa tygodnie są dla nich i dla nas najważniejsze,jeśli młode przeżyją to już z nimi nic nie powinno się stać ,chyba że coś spapramy w zbiorniku ( choć by nawet odpuszczenie sobie podmiany ,przez co zmienią się parametry wody) i poleci cała obsada.
Maluszki karmimy wiele drobniejszym pokarmem jak dorosłe krewetki ,powinien on być odpowiednio zbilansowanym i zawierać najlepszej jakości składniki.
Wkładając liście ketapangu ludzie twierdzą że krewetki go zjadają,zaobserwowałem coś innego i sami popatrzcie co zostaje po liściu, pod żyłkami z liścia, czy nie są to szczątki naszego nieszczęsnego ketapangowego liścia?
L
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 17, 2013, 21:46:39 21:46
Kurde przez przypadek coś wcisnąłem na klawiaturze i pół posta poszłoooo gdzieś w piz..... :o
Sorki ,postaram się dopisać to co wywaliło ale muszę popatrzeć gdzie co urwało  >:(
Chciałem edytować ale przekroczyłem czas edycji i nie dało się wkleić posta a ja niestety nie kopiuję tego co napiszę  ::)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 17, 2013, 22:06:02 22:06
Ketapang służy w głównej mierze do stabilizacji parametrów,do zbiornika za pomocą liści wprowadzamy garbniki i lekko zakwaszamy wodę,odkażając ją z nie pożądanych grzybów.
Hodowcy niemieccy często do zbiorników wkładają kamionkę z mediów filtracyjnych( to te białe walce w filtrze  ;D) pozwala to na uzyskanie większej powierzchni na rozwój pierwotniaka.

Minęły 3 tygodnie od wyklucia się maluszków,teraz już nic nie powinno się im stać,możemy powiedzieć że nasze stadko krewetek powiększyło się,możemy cieszyć się z utrzymanych pierwszych maluszków i wypatrywać następnych noszących jaja starych  samic  ;)
Przy optymalnych warunkach krewetki dojrzewają płciowo około 3 miesięcy więc zanim podrosną maluszki to nasze stare samice już po raz drugi powinny donosić jajeczka i dać nam następne młode ;D
To chyba tyle? napisałem to co zaobserwowałem,no chyba że coś pominąłem ;)
Pewnie że są sprawy ,które tu nie zostały opisane ale tak jak w temacie "Krewetki w akwarium-jak zacząć" więc zaczynajmy i cieszmy się z krewetek,są piękne ;D

Jeśli ktoś z Was ma pytania lub inne obserwacje zapraszam do pisania.
Pozdrawiam Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: paziek w Styczeń 20, 2013, 01:23:11 01:23
Bawiłem się z RC ponad rok. Pierw w 112l ze skalarami i gurami. Wbrew pozorom krewetki trzymane od małego nawet z drapieżnymi rybami reprodukują się niesłychanie [raz rzy restarcie z 20 zakupionych bylo ponad 80]. Podstawa to kryjówki. Ja polecam prawie całego kokosa przewiercić małymi dziurkami, tak aby  tylko krewety mogły do niego wejść. U mnie spełniały owe kokosy schronienie i inkubator.

Co do filtrów z gąbkami. Nie wiem czy u mnie tylko, ale krewetki w moim 112l uwielbiały chować się za i pod filtr. Tam też, nie licząc kokosa mnożyły się jak szalone.

Jak wspominałem miałem RC. Pewnego razu kupiłem "babaulti". Niebieskawe . W sumie co do czego okazały się kundelkami. Zaczęły się także krzyżować z moimi RC i bardzo ciekawe kolory wychodziły. Od samych zielonych do nawet czerownych z naleciałościami zielonego. I tu pokochałem, nielubiane przez [imho] 99% akwarystów kundelki. Dla mnie są ciekawe i wspaniałe. Bo nigdy do końca nie wiem jakie będzie kolejne pokolenie.

Aktualnie mam 30l z lsniącooczkami. Krewetki popadały mi przez fale pierwotniaków i wyjazd 3 miesieczny [rodzinka tylko karmiła i w miare możliwości czyściła filtr. Niestety, ale praktycznie wszystkie popadały. Po sesji mam zamiar znów zabrać się do roboty, ogarnąć zbiorniczek. Walka z paskudztwami w akwa trwa nadal, ponad miesiąc.
Ale mam nadzieję, że uda mi się za miesiąc wyjść na prostą, ogarnąć i wrzucić foty :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 22, 2013, 21:47:46 21:47
Bawiłem się z RC ponad rok. Pierw w 112l ze skalarami i gurami. Wbrew pozorom krewetki trzymane od małego nawet z drapieżnymi rybami reprodukują się niesłychanie [raz rzy restarcie z 20 zakupionych bylo ponad 80]. Podstawa to kryjówki. Ja polecam prawie całego kokosa przewiercić małymi dziurkami, tak aby  tylko krewety mogły do niego wejść. U mnie spełniały owe kokosy schronienie i inkubator.

Przez jaki czas osiągnąłeś taką ilość krewetek? 80 szt z 20 praktycznie powinieneś mieć po pierwszym miocie licząc tylko 4 samice  ;) a to trwa jakieś 4 tygodnie ,no do dorośnięcia do stadium rozmnażania 4 miesiące.Przy 20 dorosłych krewetkach licząc pół na pół samce samice to jest jakieś 200 szt dobrze widocznych krewetek po 2 miesiącach.
Jak widać ryby skutecznie redukują ilość krewetek w zbiorniku.

Co do filtrów z gąbkami. Nie wiem czy u mnie tylko, ale krewetki w moim 112l uwielbiały chować się za i pod filtr. Tam też, nie licząc kokosa mnożyły się jak szalone.

Na gąbce rozwijają się pierwotniaki ,którymi młode krewetki ( i nie tylko ) się żywią więc gdzie jedzenie tam skupienie ;D

Jak wspominałem miałem RC. Pewnego razu kupiłem "babaulti". Niebieskawe . W sumie co do czego okazały się kundelkami. Zaczęły się także krzyżować z moimi RC i bardzo ciekawe kolory wychodziły. Od samych zielonych do nawet czerownych z naleciałościami zielonego. I tu pokochałem, nielubiane przez [imho] 99% akwarystów kundelki. Dla mnie są ciekawe i wspaniałe. Bo nigdy do końca nie wiem jakie będzie kolejne pokolenie.

Czy aby na pewno były to "kundelki"? może po prostu kupiłeś Blue Pearl a ktoś nie świadom co ma, sprzedał Ci jako Babaulti? i później miałeś już kundelki  ;D

Aktualnie mam 30l z lsniącooczkami. Krewetki popadały mi przez fale pierwotniaków i wyjazd 3 miesieczny [rodzinka tylko karmiła i w miare możliwości czyściła filtr. Niestety, ale praktycznie wszystkie popadały. Po sesji mam zamiar znów zabrać się do roboty, ogarnąć zbiorniczek. Walka z paskudztwami w akwa trwa nadal, ponad miesiąc.
Ale mam nadzieję, że uda mi się za miesiąc wyjść na prostą, ogarnąć i wrzucić foty :)
Tak jak wcześniej napisałem,pierwotniaki nie powinny być przyczyną zejść krewetek a wręcz przeciwnie pomogły by przetrwać krewetkom,myślę że śmierć krewetek spowodowana była brakiem podmian i czyszczenia filtra,czyli sporymi skokami parametrów wody.
Życzę powodzenia w walce z paskudztwami ( choć nie napisałeś z czym walczysz  ;) ;D)  i szybkiego powrotu do kreweci.Widzę w opisie że jesteś z Polic więc zapraszam na Zamena  koło Farmera ;D pogadamy ,zobaczysz co u nas w zbiornikach łazi .
Pozdrawiam Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 31, 2013, 19:03:06 19:03
Wiecie co? zakładając ten wątek myślałem że padnie w nim troszkę pytań a tu cisze jak w kościole  ;)
Nie wiem czy się wstydzicie pytać  ? czy po prostu zaczynacie praktykować to co opisałem  ;D
Na 100% wiele spraw umknęło podczas opisywania ( SKS  ;D) i myślałem że wyłapiecie to i zapytacie a tu klops :o
Ciężko jest przejść etap wyżej nie wiedzą czy podstawy już są opanowane  ;D ;)

Pozdrawiam i czekam na pytanka Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: paziek w Styczeń 31, 2013, 19:58:46 19:58
@Sławek
Nie wiem co to za paskudztwo. Wyglada jak białe, długie glony. Walczę. W miarę możliwości w czasie sesji. Bo jak siądę do akwa to nie na 5min a na 5 godzin  ;D
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: sawu w Styczeń 31, 2013, 20:13:56 20:13
mam podobnie jutro poprawka a ja szukam cristali, mam 5 szt cristali i około 10 innych kreweci, ale jeden problem cristalki chowają się na tyłach zaa mchem, Yellow pływają po całym akwa a hummele są widoczne tylko ciężko je dostrzec. można jakoś je ośmielić ?;>
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 31, 2013, 20:50:28 20:50
Najpierw kobieta  ;D
Sylwia ,krewetka to stworzonko stadne i kilka szt.nie jest stadem.
Wiem że nie każdy kupuje tak jak ja (głupek) po 40-50 szt. z odmiany barwnej ale właśnie dla chociaż by konkurencji pokarmowej,która pobudza aktywność innych krewetek
brak stresu ze względu na ilość za czym idzie bezpieczeństwo
Nie wiem w jakim zbiorniku masz krewetki(litraż) ale wielkość zbiornika w stosunku do ilości krewetek też ma znaczenie,u mnie w 37l (50X30X25h) jest od 30 szt. w górę nawet do 200szt.
Napisałaś że Yellow pływają po całym zbiorniku,nie wiem czy dobrze zrozumiałem? krewetki pływają Ci cały czas w toni wodnej? jeśli tak to coś jest nie tak z parametrami dla Yellow-ów
Zwiększając ilość szt. w zbiorniku ( nie muszą to być Cr) zwiększysz bezpieczeństwo i konkurencję pokarmową a to podstawy.
Przy przebudowie regału musiałem przenieść Cr do innego zbiornika (mniejszego) i głupek wyprzedałem większość zostawiając około 20szt.ale "poszły" do nich Orange Sakury i jest gicio  ;D młode Cr zaczynają znów chodzić w zbiorniku  ;D

Paziek ,te białe glony mogą być bakteriami beztlenowymi,przyczyna? nieustabilizowany zbiornik,brak odpowiedniej filtracji,napowietrzania.
Police nie są tak wielkie ,jak będziesz miał czas podskocz do nas,pogadamy,może coś doradzę,pisanie nie zawsze oddaje rzeczywistość.
Pozdrawiam Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: sawu w Styczeń 31, 2013, 21:06:56 21:06
pisząc że  pływają po całym akwa miałam na myśli że są widoczne, po prostu chodzą sobie po meszku itd. jedyne co mnie dziwi dwie samiczki caly czas czyszczą swoje odnóża pławne ale to chyba ze względu na zbliżająca się wylinkę. są w 30 l akwa około 15 krewetek i z 30 małych raczków cambelius Puer (okolo 0,5 cm). nie chcę wpuszczać więcej kreweci chociażby ze względu na to że niedługo będą maluszki (dwie samice yellow noszą jajeczka juz jakoś ok 2 tyg.)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 31, 2013, 22:41:03 22:41
Może zbyt ostro ale prawdziwie
Sylwia że noszą jajeczka (tym bardziej Yellow  :D) nie znaczy że maluszków przybędzie  :( różnie to z nimi bywa ale daj Ci Boże byś się doczekała szkrabków/
To uspokoiłaś mnie jak napisałaś że nie pływają tylko są widoczne.Krewetki a raczej tylko samce krewetek pływają po całym zbiorniku w po wylince samic w poszukiwaniu ich w wiadomym celu  ;D
Jeśli przybędzie Ci krewetek sprawa z widocznością ich może ulec zmianie na lepsze.
Krewetki bardzo często czyszczą pancerzyki a łapki mają sprawne i sięgają nimi nawet na grzbiet  ;D
Napisz mi proszę czym i jak często karmisz swoje krewetki,jaką im stosujesz dietę pokarmową?
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: sawu w Luty 01, 2013, 07:48:16 07:48
co jakiś czas tabletki dla krewetek ze spiruliną malusie porcje oczywiście, wcześniej były z lśniąco oczkami więc zjadały do co spadło, ochotka czarny komar i płatki.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: sawu w Luty 01, 2013, 08:04:15 08:04
a mógłbyś coś zaproponować na lepszy i większy przychówek ?
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Luty 01, 2013, 19:28:44 19:28
No to z dietą się nie postarałaś  ;D
Może nie widziałaś w dziale sprzedam ? zamieściłem tam pokarmy dla krewetek a raczej ich małą część jaką karmię swoje krewetki a dieta napiszę Ci jest bardzo zróżnicowana.
Na samym początku używałem jakieś pokarmy kupne,ale bardzo szybko stwierdziłem że lepsze zrobię sam  ;D ;D co moim skromnym zdaniem udało mi się i nie dlatego to piszę że kupnych sam nie używam ale dlatego że w moim przypadku są wystarczające mojej produkcji ,zdanie to podziela kilku osób ze Szczecina "bawiące się " również krewetkami.
Możesz podawać krewetkom warzywa gotowane,oczywiście w niewielkich ilościach acz co dzień,najlepiej inne,może to być również szpinak,pokrzywa,kapusta pekińska wszystko lekko obgotowane.
Owoce odradzam ze względu na cukru ,które nie są przerabiane przez organizm krewetek , wiem że ludzie podają banana ,ale ja nie popełnię więcej błędu z podaniem banana.


Większy przychówek powiadasz  ;D ;D
Tak,większą ilość krewetek w stadzie hodowlanym ;D ;)
A tak na powagę biorąc,dobrym wynikiem jest utrzymanie 15-20 krewetek z jednego nazwijmy to "wysypu" ( czym wrażliwsze krewetki ,tym mniej utrzymanych w miocie) aby to osiągnąć trzeba jednak sprawić optymalne warunki dla skorupek w naszych zbiornikach,Ph.Kh.Gh i takie tam podstawowe jak filtracja ,napowietrzanie czy choć by nawet schowanka.
Ja mam dodatkowo papu dedykowane specjalnie dla maluszków  ;D
Jeśli coś pominąłem lub odpowiedzi są nie do końca zadowalające to pytaj proszę śmiało dalej.
Pozdrawiam Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Luty 01, 2013, 19:33:24 19:33
Witam, napisz może coś więcej o bananie. Moje RC wcinają go dość często. Zaniepokoiłeś mnie :) pzdr
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Luty 01, 2013, 20:45:56 20:45
Paweł opiszę Ci na własnym przykładzie.
Kiedyś dowiedziałem się że banan jest dobrym dodatkiem do diety dla krewetek,więc na co czekać? trzeba spróbować.
Raz w tygodniu lądował kawałeczek banana do zbiornika z krewetkami ,nie powiem krewetki szybko były na bananie nawet przebierały łapkami tylko po pewnym czasie coś zaczęło się robić coraz mniej krewetek a samice przestały nosić jaja,woda w zbiorniku mimo braku jakiegokolwiek kawalątka banan zaczęła dziwnie pachnieć (po prostu zaczęła capieć)
Kilka telefonów w Polskę,wertowanie sieci i jakie wnioski?
Cukry i skrobie są ciężko przyswajalne lub nawet w ogóle wcale przez organizm krewetek a to co jest wchłonięte przyczynie się do blokady noszenia jaj ( w jaki sposób? nie mam pojęcia)
Ponadto,niejednokrotnie pisane już było że krewetki mimo tego że na czymś siedzą nie znaczy że to do końca jedzą a tylko rozdrabniają rzekomy pokarm i resztki te robią paskudną robotę w zbiorniku.
Rozkład cukrów i skrobi w zbiorniku o lekko podwyższonej temp,piszę tu o standardzie dla krewetek czyli 22-24 *C powoduje bardzo szybkie psucie się wody,na początku jest cacy bo rozwijają się pierwotniaki ,a;e później z biegiem czasu woda po prostu zaczyna gnić.
Sporo krewetek straciłem przez zastosowanie banana w diecie ale nie będę nikomu na siłę wmawiał że nie mam racji,dla tego też opisałem to na własnym przykładzie w taki a nie inny sposób,pewnie że każdy może robić jak chce ale........ ja do banan nie powrócę.
Pozdrawiam Sławek.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Luty 06, 2013, 17:38:25 17:38
Sporo krewetek straciłem przez zastosowanie banana w diecie ale nie będę nikomu na siłę wmawiał że nie mam racji,dla tego też opisałem to na własnym przykładzie w taki a nie inny sposób,pewnie że każdy może robić jak chce ale........ ja do banan nie powrócę.
Nikt z Was nie zauważył tego babola? przeczytałem i aż głupio mi się zrobiło a Wy albo się wstydzicie zwracać uwagę albo tego nie zauważyliście, a to błąd, albo nie czytacie ze zrozumieniem  ;D ;D

Powinno być
 ......ale nie będę nikomu na siłę wmawiał że mam rację...........


Zastanawiam się czy pisać w tym wątku o diecie dla krewetek czy go nie paprać i założyć wątek ,który będzie kontynuacją krewetkową ,co Wy na to?
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Luty 06, 2013, 18:08:12 18:08
Mały błąd dlatego chyba nikt nie pisał- z grzeczności. Ja nie zwróciłem na to uwagi a sens zrozumiałem ;)
Wg mnie nowy wątek o żywieniu będzie lepszy. Taki cykl wątków :) pzdr
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: igor w Marzec 10, 2013, 22:30:12 22:30
Witam.Nazywam się Igor i jestem tu nowy.Jak napisał ktoś wyżej zamierzam zacząć swoją zabawę z krewetkami.Jestem w tej materii raczej nowicjuszem mam nadzieję,że od czasu do czasu będę mógł się zwrócić o pomoc do bardziej doświadczonych kolegów z forum. :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 07, 2013, 10:34:21 10:34
Witam serdecznie

hoduje moze ktos z forumowiczow krewetki Taiwan Bee ?

bym chciala zakupic kilka sztuk ale czytalam ze sa bardzo wymagajace i ciezko doczekac sie potomstwa, koszt zakupienia malego stadka tych krewetek jest dosyc spory dlatego bede wdzieczna za wszystkie wypowiedzi doswiadczonych hodowcow
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 07, 2013, 11:57:23 11:57
Każdy z trzymających krewetki w akwariach(bez względu na odmiany) ma swoje doświadczenia i niejednokrotnie różnią się one od siebie  ;D
Kiedyś zakupiłem Pandy i hybrydy , niestety mimo zapewnień i narzucania że krewetki te muszą! być trzymane na takich samych parametrach Pandy zeszły a hybrydy pozostały i teraz po dorośnięciu dają potomstwo.
Wiadomo że nie wszystkie młode z takiego miotu będą Taiwan Bee ale z powodzeniem chodzą sobie u mnie w zbiorniku 3 szt Kingo-Kong-ów.
Parametry wody jakie są podawane do trzymania tych krewetek są (jak dla mnie) troszkę przesadzone.
W zbiornikach naszych parametry w jakich są one trzymane ( zresztą we wszystkich zbiornikach mamy takie same) to Ph 7.2-7.4 Gh 5-6 Kh 3.
Jak łatwo zauważyć nijak się to ma do podawanych w sieci parametrów ,gdzie niejednokrotnie czytamy że Ph musi być mniejsze jak 7, nawet z naciskiem bliżej 6 ,a twardości wręcz zerowe.

Co do zakupu tych krewetek to uważam że lepiej by Ci było zakupić Taiwany w Niemczech jak w Polsce,widząc lokalizację w Twoim opisie myślę że nie powinno być z tym problemu ;D

Nie możemy zapominać że w każdym przypadku,czy to krewetki czy ryby lub nawet inne stworzenia ,które mamy zamiar wpuścić do zbiornika ,wymagane jest ustabilizowane biologicznie akwarium.
Ładny i czysty zbiornik nie zawsze będzie odpowiedni dla krewetek,nie raz w zbiorniku pozostawionym samopas osiągane są lepsze wyniki jak w czyściutkim,nowym zbiorniku ;)
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 07, 2013, 14:12:59 14:12
Dziekuje Slawku za szybka opowiedz:)

Fajnie opisujesz swoje doswiadczenia z krewetkami ktore swietnie sie czyta i sa bardzo pomocne:)

Planuje zalozyc krewetkarium w 54l akwarium w zasadzie to juz dojrzewa ma ok 1,5 tygodnia  i wlasnie te parametry wody mnie troche odstraszaly bo ph mam az 7,5 zamowilam reszte testow wiec za kilka dni bede mogla podac Gh i Kh ( oczywiscie sie nie spiesze zeby odrazu po 2 tygodniach tam wpakowac krwetki,bo uwazam ze im dluzej bedzie dojrzewac tym lepiej ). Teraz caly czas sie zastanawiam jakie to maja byc krewetki,jak juz wspomnialam bardzo mi sie podobaja Taiwan Bee.

Mam jeszcze jedno pytanie o co chodzi z ta gradacja krewetek.....w necie znalazlam kilka informacji i wiem ze najnizsza to C pozniej B i A tak samo z S az do SSS to dla mnie jest jasne ,ale przegladajac niemieckie ogloszenia natknelam sie na tego typu oznaczenia  R1,F2,K0,K2-K4 i tu kompletnie nie wiem o co chodzi i nie moge znalezc zadnej tabeli ani konkretnych informacji.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Lordes w Kwiecień 07, 2013, 17:20:27 17:20
K to niemiecki odpowiednik naszych C,B,A,S itd. i wyższa cyfra przy K tym krewetka bliższa SSSS
F to informacja o pokoleniu krewetek licząc od dzikich rodziców F0 - dzikusy F1- pierwsze pokolenie itp.
R ? nie wiem nie spotkałem się.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 07, 2013, 17:43:46 17:43
Z zapisem R-1 szczerze nie spotkałem się albo po prostu nie przywiązałem do tego uwagi  :-[więc nie odpowiem na ten skrót.
Co do F-1 F........ są to pokolenia po krewetkach jakie są w zbiorniku,czemu tak a nie inaczej piszę?
Mając zakupione krewetki z niewiadomego źródła nie możemy określić stopnia F i dla ułatwienia stosuje się że jest to F z naszych zbiorników.
Praktycznie określeniem F..... moim zdaniem powinno się określać krewetki (pokolenia)po krewetkach dzikich lub po anomaliach,mutacjach z których chcemy uzyskać konkretną barwę,wzór krewetki stosując selekcję,
Przyjęło się że uzyskując minimum 70% takich samych krewetek(barwa ,wzór) w pokoleniu F-3 można mówić o nowej odmianie barwnej,tak powstało wiele odmian krewetek wysokich gradacji.
Co do określenia K-0,K-1 ..... , tymi zapiskami określa się krewetki wysokich gradacji i tak np. SSSS to K-14, to tak na szybko  ;D
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 07, 2013, 19:23:59 19:23
Dziekuje bardzo za szybkie odpowiedzi,teraz juz wiem o co dokladnie chodzi :)

Znlazlam fajna stronke hodowcy z Berlina i chyba od niego kupie krewetki i wlasnie u niego na stronce jest przy jednych krewetkach gradacja R1 i z tego co zrozumialam to te R1 sa miksami roznych krewetek gradacji F1 i mozna  z nich uzyskac takie krewetki jak King Kong, Panda, Red Wine, Red Ruby albo Blue Bolt,troche mnie to zaintrygowalo ale nie wiem czy warto bo koszt 10 szt to prawie 70 Euro :( a za te same pieniadze kupie np. Red Bee Grade SSS Mosura.Zreszta nie znam za bardzo cen krewetek tylko tyle co w internecie na niemieckich stronkach przegladalam i na allegro.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 09, 2013, 17:24:04 17:24

Parametry wody jakie są podawane do trzymania tych krewetek są (jak dla mnie) troszkę przesadzone.
W zbiornikach naszych parametry w jakich są one trzymane ( zresztą we wszystkich zbiornikach mamy takie same) to Ph 7.2-7.4 Gh 5-6 Kh 3.
Jak łatwo zauważyć nijak się to ma do podawanych w sieci parametrów ,gdzie niejednokrotnie czytamy że Ph musi być mniejsze jak 7, nawet z naciskiem bliżej 6 ,a twardości wręcz zerowe.


Nie moglam edydowac swojego wczesniejszego postu dlatego pisze pod nim.

Dzis przyszly testy i okazalo sie ze Gh mam az 15 a Kh 8 dla krewetek jest ze duze a bym chciala przyblizyc te parametry do parametrow podanych przez Slawka - bede wdzieczna za podpowiedzi jak to zrobic.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 09, 2013, 17:51:05 17:51
W ustabilizowanym biologicznie zbiorniku robię podmiany 2/1wody ro/kran,oczywiście wszystko zależy jaki kto ma kranowit ale myślę że przy odrobinie chęci i czasu poświęconemu na sprawdzanie mieszanek wody można dojść do tego ile jakiej wody potrzeba  ;D
Tak naprawdę nie ma złotego środka na uzyskanie odpowiedniej wody i nie można się kierować tym że ktoś robi np. 2/1 , po prostu musisz sprawdzić parametry w kranie,i stopniowo mieszać z ro do uzyskania odpowiednich parametrów,jednak pamiętaj by sprawdzać je praktycznie co dzień bo nie ukrywajmy, zmieniają się one z dnia na dzień w świeżym zbiorniku,a właśnie taki będzie do sporządzenia wody.
W sezonie letnim za przykładem Niemców,dla krewetek używam deszczówki,ale "łapię" ją po opadach minimum 2 godzinnych.Parametry jakie ma Policka deszczówka są o dziwo lepsze jak woda z ro , chodzi o mikrosimensy które są na poziomie 6 w dzień złapania i 7 w drugą dobę,później parametry nie ulegają zmianie, ph-6, kh i gh 0
Jeśli mogę coś zaproponować to nie stosuj chemii ,na początku jest super ale później wiele osób ma problemy z utrzymaniem parametrów,osobiście odstąpiłem całkowicie od chemii jakieś półtora roku temu i nie mam problemu z utrzymaniem parametrów.
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 09, 2013, 18:29:11 18:29
Z tego co piszesz monyka30 wynikać może, że krewetki określane mianem R1 są hybrydami, czyli krewetkami po krzyżówce Taiwan Bee i Crystal Red/Black ( Red Bee/ Black Bee). Krewetki te wyglądają jak crystale(przeważnie mają intensywniejsze kolory od zwykłych krewetek crystal) lecz po krzyżówce hybryda x hybryda możesz uzyskać część potomstwa ,,Taiwan Bee" jak i część potomstwa ,,Crystal"
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 10, 2013, 06:14:35 06:14
Dziekuje za szybkie odpowiedzi :)

Dobrze Slawku ze napisales mi o tej chemii ,nie mam filtra RO i myslalam wlasnie zeby podciagnac te parametry wody jakimis uzdaczniaczami ktorych jest cala masa w sklepach,ale cos czuje ze chyba bedzie lepiej poczekac kupic filtr Ro i dopiero wtedy myslec o krewetkach,zreszta bardzo sie ciesze ze moge tu porozmawiac i podpytac bardziej doswiadczone osoby bo w internecie czasami takie bzdury pisza i pozniej czlowiek sam juz nie wie co robic ,tym bardziej ze krewetki to dla mnie dalej czarna magia i im wiecej czytam tym mam wiekszy metlik w glowie :(

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 10, 2013, 18:45:33 18:45
Możesz śmiało zacząć od czegoś mniej wymagającego,do takich krewetek należy większość Heteropod, a mnogość kolorków daje wiele wyborów.
Co prawda ja osobiście trzymam je również na 2/1 ro/kran ale jak poczytasz na forum ,ludzie trzymają je również na czystej kranówce,niemniej dalej uważam że i tak trzeba zbadać wodę z kranu by nie było zbyt wielkich zmian parametrów podczas aklimatyzacji krewetek.
Woda kranowa w jednym mieście różni się nie raz i to znacznie.
Jak już się wciągniesz w ten "mętlik " krewetkowy to sama zobaczysz że to nie takie straszne  ;) a wręcz przeciwnie ,bardzo łatwe  ;D
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 11, 2013, 06:22:11 06:22
 Slawku bardzo dziekuje za pomoc :)

Swoja przygode na pewno zaczne od mniej wymagajacych krewetek,ale mam jeszcze pare takich ogolnych pytan.
Slawku przeczytalam chyba wszystkie Twoje wczesniejsze posty ktore bardzo duzo mi pomogly i rozwialy czesc watpliwosci,i wiem ze nie jestes zwolennikiem aktywnego podloza,ale mam pytanie dotyczace krewetek Caridina cf. cantoensis czy one utrzymaja sie na zwyklym zwirku ? bo gdzies wyczytalam ze te krewtki musza miec aktywne podloze i nie wiem czy to kolejny mit czy poprostu niektore krewetki musza miec takie podloze?Druga sprawa jest pytanie o filtry czy koniecznie musi byc gabkowy ja mam teraz w akwarium Filtr wewnętrzny Eheim Aquaball i mam dylemat czy musze go wmienic  i co z dodatkowym napowietrzaniem wody ? Chyba juz na dzis  ;) ostatnie pytanie czy tylko mlode Amano potrzebuja do przezycia slonej wody?

Pozdrawiam serdecznie
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 11, 2013, 15:40:17 15:40
Wiem, że pytanie było kierowane do Sławka, ale pozwoliłem sobie na nie odpowiedzieć. Jeżeli czegoś zabrakło to proszę innych o uzupełnienie :)

Tak, krewetki te po odpowiednim przyrządzeniu wody (np. RO + kran) można trzymać na zwykłym, neutralnym żwirku ( nie wpływającym na parametry wody ). Podłoża aktywne pod krewetki są tylko jakby wspomagaczem w utrzymywaniu stabilności parametrów, lecz z czasem zużywają się i mogą narobić niezłych szkód, dlatego należy je wymieniać co pewien okres. Kuszą też swoim wyglądem i kolorystyką oraz właściwościami zakwaszającymi i zmiękczającymi wodę.  Na zwykłym żwirku pH wody może szybciej rosnąć, ponieważ nie ma on właściwości stabilizujących parametry, a wpływ na to może mieć np. otoczenie ( np. dym papierosowy powstający w pomieszczeniu, w którym znajdują się akwaria ). Sławek u siebie trzyma wszystkie krewetki na neutralnych podłożach od heteropod do cantonensis. W akwariach pływają młode, a dorosłe samiczki noszą jajka, więc oznacza to, że nie jest konieczne używanie podłoża aktywnego. Ja u siebie w akwariach trzymam krewetki Hummel. Jedne stadko jest na podłożu aktywnym, drugie na neutralnym żwirku. Stadka są podobne co do wielkości, karmione są tym samym pokarmem, a podmianki wody robione są tą samą wodą w tych samych procentowych ilościach. Na zwykłym żwirku 3 samiczki noszą jajka, na podłożu aktywnym jedna samiczka. Zobaczymy jak będzie z przeżywalnością młodych, ale jak widać krewetki dorosłe krewetki dobrze się czują na zwykłym żwirku zalewanym odpowiednio przyrządzoną wodą.

Gąbka w filtrze potrzebna jest do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych ( szczątek roślin, odchodów, resztek pokarmów itp. ), inne wkłady służą osadzaniu się bakterii ( na gąbce oczywiście też takowe występują, ale jak pisałem służy ona czemu innemu ). Problem może u Ciebie być z tym, że filtr ten ma bardzo dużo nacięć przez, które przepływa woda - przez nacięcia mogą dostawać się młode krewetki i co z nimi najprawdopodobniej się stanie nie muszę chyba mówić. Powinnaś na niego założyć jakąś skarpetę lub pończochę, ale ograniczy to przepływ wody i filtr będzie się częściej zapychał. Proponowałbym wymianę filtra na inny np. głowicę typu power head czy filtr kaskadowy + prefiltr ( gąbka założona na wlocie rury zasysającej ). Krewetki lubią przesiadywać na gąbkach żywiąc się tym co na nich osiądzie oraz bakteriami. Wody nie musisz dodatkowo napowietrzać - wystarczy ruch tafli wody. Powinien on być taki, aby na powierzchni nie powstawał kożuch bakteryjny ograniczający wymianę gazową między wodą, a powietrzem.

Tak, młode krewetki amano potrzebują do utrzymania się przy życiu zasolonej wody. Służą do tego specjalne sole do akwarystyki morskiej. Krewetki te ( w przeciwieństwie do krewetek rozmnażanych na zwykłej wodzie) przechodzą przeobrażenie zupełne, przechodząc cały cykl larwalny.



 

 
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Pavulon w Kwiecień 11, 2013, 17:28:21 17:28
Co do zasolonej wody do rozrodu krewetek to chyba jeszcze ciekawa Red Nose "Pinokio" takowej potrzebuje. A i pewnie jeszcze kilka :D pzdr
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 11, 2013, 18:11:33 18:11
Jak również Caridina cf. propinqua "Orange" (nie mylić z Neocaridina heteropoda var. Orange sakura rozmnażająca się w zwykłej wodzie)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 12, 2013, 05:39:26 05:39
Fisz dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz :)

to tylko zostal mi jeszcze filtr do wymiany , ustabilizowac parametry wody i zdecydowac sie jakie krewetki wybrac,a jest ich tyle ze na razie nie wiem na ktore sie zdecydowac :) tym bardziej ze zaczynam sie gubic w tych wszystkich nazwach bo wielu sprzedawcow pisze jakies skroty np. Biene i Black Bee czy nie jest to ta sama krewetka?zreszta dla mnie to Twoje Hummel tez wygladaja tak samo :) i jeszcze tak z ciekawosci zapytam czy to prawda ze po polaczeniu Black Bee i Tigera oczywiscie dopiero w ktoryms pokoleniu i po selekcji mozemy otrzymac Black Tigera?

Panowie dziekuje jeszcze raz za pomoc:)
Jak kupie pierwsze krewetki to dam znac i wstawie jakies zdjecia do galerii.

Pozdrawiam serdecznie.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 12, 2013, 08:14:39 08:14
Tak, młode krewetki amano potrzebują do utrzymania się przy życiu zasolonej wody. Służą do tego specjalne sole do akwarystyki morskiej. Krewetki te ( w przeciwieństwie do krewetek rozmnażanych na zwykłej wodzie) przechodzą przeobrażenie zupełne, przechodząc cały cykl larwalny.

Dawid wkradła się mala nieścisłość  ;)
Nie młode krewetki Amano a ich larwy,tak jak napisałeś krewetki te przechodzą przeobrażenie zupełne(całkowite) Samice zrzucają jaja (nie składają w gniazdach,jak gdzieś ktoś napisała ;D ;D) i w dwie doby od tego momentu należy zasolić wodę.Zasolenie utrzymuje się przez czas właśnie całkowitego przeobrażania,łatwo to zobaczyć bo larwy pływają w toni wodnej a po przejściu całego cyklu(około miesiąca) przeobrażone krewetki zaczynają chodzić na nóżkach,wtedy to należy podmieniać wodę na słodką(akwariową)
Co do soli  to też są różna opinie,nam nigdy na soli specjalistycznej(do akwarystyki morskiej) nie udało się utrzymać larw,natomiast na zwykłej soli kuchennej,nie jodowanej sprawa miała się wręcz odwrotnie.
Cały cykl rozrodu krewetek Amano to spory temat do opisania i może kiedyś powrócę do niego,oczywiście opis na własnym doświadczeniu ,bo jak już nie raz pisałem każdy ma inne doświadczenie i inną teorię na ten i nie tylko temat.

Krzyżówki krewetek to nie taka prosta sprawa jak pisanie o tym,wiele odmian powstało z krzyżówek i w drodze selekcji.
Wystarczy pomyśleć ile odmian barwnych występuje w naturze a ile jest w zbiornikach.Nie raz krzyżowane są nieustabilizowane linie barwne z następnymi innymi krewetkami,powstaje coś nowego a później wiele czasu by utrzymać uzyskaną barwę.
Na ubiegłorocznej wystawie dowiedzieliśmy się że nieodpowiednie krzyżowanie może doprowadzić do bezpłodności krewetek i cóż z tego że krewetka jest piękna jak nie daje potomstwa?sytuacja taka przytrafiła się nie byle komu bo znanemu hodowcy z Niemiec i powiedział że musi poświęcić wiele czasu by powracać do momentu ,w którym popełnił błąd.
Dobrze że są tacy ludzie ,którym zależy na tym by krewetki "wychodzące" do ludzi były w pełni sprawne a nie tylko liczyć na kasę z naiwnych kupujących,którzy są zauroczeni wyglądem stworzonka.
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 12, 2013, 08:30:58 08:30
Tak Sławku chodziło mi o larwy - mój błąd ;) Pisałem o zasoleniu solą do akwarystyki morskiej, bo gdzieś kiedyś czytałem "artykuł" osoby, która tak właśnie zasalała i odniosła sukces ;)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 20, 2013, 08:59:42 08:59
Witam ponownie:)

Dziekuje wszystkim za wczesniejsze wyjasnienia.

Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie wody,mam w koncu osmoze ktorej parametry sa takie Ph-6,Gh-6,Kh-3 wiec w koncu osiagnelam podobne parametry o ktorych wspominal Slawek ale jest to tylko osmoza bez dodawania wody z kranu, i chce sie upewnic czy krewetki moga byc hodowane tylko w osmozie czy trzeba dodawac tez kranowki? i czy osmoze mozna odrazu wlewac do akwa czy tez musi odstac jak kranowka,wiem ze moze moje pytania sa smieszne ale dopiero zaczynam i poprostu chce miec pewnosc :)

Caly czas tez sie zastanawialam na obsada krewetkarium, i planuje zakupic krewetki Crystal Red,czytalam ze nie sa tak wymagajace jak inne krewetki i dosyc latwe w hodowli - ale czy to prawda?

Pozdrawiam :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 20, 2013, 09:37:41 09:37
Czysta osmoza o takich parametrach ?
 pH jest ok, ale KH i GH powinny być = 0. Cristal red nie są łatwe w hodowli. Możliwe że pomyliłaś je z red cherry, a do redek nie musisz dawać osmozy.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 20, 2013, 15:22:28 15:22
Tak takie mam parametry osmozy, a kupilam sprzet do osmozy firmy JBL Osmoze 120-niby specjalnie do akwarium, testy do wody mam kropelkowe firmy Tetra,moze jakis do kitu ten sprzet do osmozy kupilam bo sie na tym za bardzo nie znam,dlatego mam pytanie skoro na testach mi takie wychodza parametry wody to chyba dodawanie kranowki jest zbedne?i czy ta woda z osmozy tez musi odstac?

Chyba nie pomylilam nazwy,te krewetki o ktorych mysle sa przezroczyste z czerwonymi paskami,na innym forum o nich czytalam i widzialam zdjecia i byl opis ze to Cristal Red.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 21, 2013, 11:15:45 11:15
Najprawdopodobniej niska gradacja krewetki cristal - gradcja B lub krewetka red rilli(lecz ona ma przezroczysty środek). Krewetki cristal nie są łatwe w utrzymaniu, lecz biorąć pod uwagę to że masz wodę RO i utrzymasz parametry to możesz dać radę :) A czy przy uruchamianiu pierwszy raz osmozy przepłukałaś wkład węglowy, który jest do niego podłączony ? Należy przewód wychodzący z tego wkładu odłączyć przed wejściem wody do membrany w celu przepłukania go.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 21, 2013, 15:43:57 15:43
Dziekuje Fisz za szybka odpowiedz :)

Nie przeplukalam bo w instrukcji pisalo ze po podlaczeniu woda musi przez 2 godziny leciec zeby wyplukac srodnki konserwujace w membranie i dopiero mozna jej uzywac ....o  wkladzie weglowym nic kompletnie nie pisalo :(

Fisz jak mozesz to zerknij na ten link

http://www.garnelen-guemmer.de/product_info.php/info/p405_Crystal-Red-K4.html/XTCsid/a4d6e06d8198b92bffe95327079697b5

wlasnie o tych krewetkach myslalam,moze ja zle  opisywalam te krewetki ( jak dla mnie to na pierwszym zdjeciu jest przezroczysta) i gradacje maja K4,ale  czasami sprzedajacy tez kit potrafia wciskac niedoswiadczonym kupujacym wiec chetnie poznam Twoje zdanie:)

Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 21, 2013, 16:29:51 16:29
No to lipa trochę. Po odpaleniu nowego filtra czy zmianie tego wkładu, rurka wychodząca z niego powinna być odłączona po to żeby przepłukać ten wkład bieżącą wodą. Możliwe, że dlatego masz takie parametry RO. Tak szczerze to przy tych parametrach, jakie masz na tej wodzie RO możesz bez dodawania do niej wody wodociągowej trzymać te krewetki. Gradacja/klasa K4 to krewetki klasy B, czyli te co mówiłem. Jeżeli będziesz kontrolować parametry i będziesz starać się żeby były stałe to dasz radę je utrzymać, ale na początek radzi się raczej żeby trzymać krewetki z rodzaju neocaridina heteropoda, czyli red cherry, yellow itd. Nie wymagają one wody RO. Możesz spróbować z cristalkami, ale jak mówiłem należą one do krewetek trudniejszych w utrzymaniu.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 21, 2013, 18:31:02 18:31
Może być też tak że masz podłączone odwrotnie media filtracyjne.
Chodzi mi o to że najpierw woda powinna " przechodzić" przez wkład polipropylanowy i węgiel a na końcu przez membranę.
Jeśli nie płukałaś wkładów to musisz się liczyć z krótszym "życiem "membrany.
Co możesz jeszcze zrobi dla pewności czy woda jest dobra?czy filtr odpowiednio działa? jeśli masz kogoś znajomego ko "bawi się "dokładnie w akwarystykę to niech Ci sprawdzi mikrosimensy ( laiwerty) w prawidłowo działającym filtrze powinny być na poziomie 30,wiem że w Berlinie są wyższe i wynoszą w granicach 36-40 nie mniej jednak może być różnie bo przecież każda woda jest inna (chodzi mi o wodę w kranie) a mając podłączony odwrotnie filtr(nie musi tak być)wychodzić mogą cuda.
Co do krewetek.
Jak nie sprawdzisz co utrzymasz to się nie przekonasz ;D ale ja uważam że przy takich parametrach możesz spróbować z CR niższych gradacji.
Tyle tylko że woda z ro pozbawiona jest minerałów (przy parametrach ph-6,gh,kh-0) i w takich przypadkach należało by podawać minerały,piszę o naturze nie chemii.
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: walteri w Kwiecień 21, 2013, 20:39:15 20:39
.......... jeśli masz kogoś znajomego ko "bawi się "dokładnie w akwarystykę to niech Ci sprawdzi mikrosimensy ( laiwerty) w prawidłowo działającym filtrze powinny być na poziomie 30...........


u mnie TDS pokazuje 010 w czystej wodzie, to mój filtr też chyba działa nieprawidłowo:)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 22, 2013, 17:28:07 17:28
Paweł a Twój TDS co pokazuje? bo na pewno nie mikrosimensy (laiwerty),wiesz może w jakiej skali pokazuje Twój TDS?
To jest tak jak z twardościami,są różne skale ale ogólnie przyjęło się że używamy stopni niemieckich
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: walteri w Kwiecień 22, 2013, 20:15:59 20:15
mówiłem że laik jestem ;D ;D


 Jednostka TDS oparta jest na przewodności i wyrażona w cząsteczkach na milion (ppm) pomiar czystego RO to 10ppm :o

 
 
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 22, 2013, 21:17:59 21:17
Nie wiem czemu miernik nazwany został przez ludzi (nie tylko Ty Paweł tak nazywasz)TDS?a nie tak jak powinien konduktometr  ;D ;D ;D ;D
Dobra, wracając do badania a raczej jednostki w jakiej przyjęło się podawanie wartości zanieczyszczenia wody ,w większości podawane są mikrosimensy(laiwerty) a nie ppm.
Ppm podajemy w przypadku zasolenia,nawozów ,ale (tu znów nie mam pojęcia czemu) przy krewetkach podawane są prawie zawsze ms.
Mój miernik ma funkcję ppm i ms , wystarczy jeden przycisk i mam wynik  ;)
A teraz napisz mi Pawełku czemu to Twój miernik pokazuje 010 w czystej wodzie a nie 10ppm tak jak piszesz powyżej (poniżej)
Wcześniej już gdzieś pisałem że woda deszczowa w Policach po 2 godzinnym opadzie ma 6 ms po złapaniu ,a 7 na 2 dobę, czyli co? jest ona czystsza od wody kranowej puszczonej przez ro ?  ;D ;) bo ta ma 30ms i utrzymuje wartość bez zmian .
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: walteri w Kwiecień 23, 2013, 06:31:55 06:31
010 wcześnie i 10 później to ta sama wartość, wyświetlane są trzy liczby bez przecinka, skoro masz możliwość zmiany jednostek to ile na twoim mierniku RO ma ppm??

znalazłem takie coś:

mikrosimens
Jednostka przewodności wody, służy do określenia czystości wody, obok TDS najczęściej wykorzystywana do określania czystości; 1 TDS to około 2,5 mikroSimens/cm.


 i już całkiem zgłupiałem :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 23, 2013, 07:47:48 07:47
Jak kupilam ta osmoze to wszystkie rurki i wklady byly podlaczone,wiec to raczej jest ok :) i tak jak juz wspominalam w instrukcji pisalo ze trzeba podaczyc i 2 godziny ma leciec woda zeby wyplukala srodki konserwujace,w zyciu bym sie nie domyslila ze trzeba to wszystko rozmontowac i przeplukac wklady,no ale czlowiek sie uczy na bledach i na przyszlosc bede wiedziala.Slawku nie znam nikogo kto by mi sprawdzil mikrosimensy a sama nie dam rady bo pojecia nie mam jak to sie robi.Jesli chodzi o mineraly to mozecie mi  jakies polecic ,bo u mnie w sklepie znalazlam tylko jakies kropelki i sprzedawca oczywiscie twierdzil ze to absolutnie wystarczy,ale na opakowaniu pisalo ze  jest to tylko wapno i jakis srodek dbajacy o ladne ubarwienie krewetek,do tego jeszcze chcial mi wcisnac suszone szyszki olchy i suszone liscie migdalecznika twierdzac ze jest to w krewetkarium niezbedne - faktycznie trzeba miec te szyszki i liscie?

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: fisz w Kwiecień 23, 2013, 08:24:10 08:24
Żeby zmierzyć microsiemens'y potrzebny jest specjalny miernik. Można stosować minerały do czystej wody RO jak również mieszać wodę RO z wodą wodociągową. Ja robię to drugie i nie narzekam. Szyszki olchy i ketapang mają za zadanie wprowadzić garbniki do wody przy okazji lekko ją zakwaszając . Mają również właściwości odkażające. Nie są niezbędne lecz z ww. przyczyn są polecane przy hodowaniu krewet.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 23, 2013, 18:43:37 18:43
W uzupełnieniu dodam że na migdałeczniku (ketapang-u) rozwijają się bakterie ,którymi żywią się młode i nie tylko,krewetki  ;D
Ja w każdym zbiorniku mam ketapang i korę cynamonowca , szyszki i liście dębu sporadycznie,tak jak inne liście (trzcina,pokrzywa)
Co do tych kropelek,nie mam pojęcia co to może być w dodatku w płynie?
Sam robię "minerały" na bazie montmorylonit-u i nie dodaję żadnych kupnych ulepszaczy do zbiorników.

Paweł więc jeśli Twój miernik pokazuje w TDS-ach to woda u Ciebie ma nie mniej nie więcej jak 25 mS  ;D ;)

Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: monyka30 w Kwiecień 24, 2013, 10:16:10 10:16
Dziekuje za wyjasnienia :)

Slawku jesli chodzi o te krople to sa firmy Dennerle i wiekszosc produktow dla krewetek w sklepach jest wlasnie tej firmy,a te krople co mi sprzedawca polecal to sa Dennerle Nano Crusta-Fit.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Kwiecień 24, 2013, 18:41:55 18:41
No to spoko Monika  ;D zadzwonię do przedstawiciela Dennerle na Polskę i dowiem się coś więcej o tym preparacie,jak by nie było to na wystawie i M.P. Patryk też będzie.
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Boridi w Lipiec 09, 2013, 19:04:52 19:04
Doskonały wątek :) Właśnie zastanawiam się nad krewetkarium i wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, dzięki! :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Lipiec 18, 2013, 17:31:29 17:31
Mały kotlecik ale na czasie.
Jak zapewne odczuwacie  :) temperatura daje się we znaki nie tylko nam  ale również naszym podopiecznym czyli żyjątkom w akwarium -jach .
Mała przestroga co do zbiorników z krewetkami bo o takich stworzonkach jest przecież ten wątek.
Pamiętajmy aby przy podmianach wody systematycznie płukać gąbki z naszych zbiorników , jak możemy sobie odpuścić przy jednej podmianie płukanie tak w następnym tygodniu gąbki powinny być już przepłukane.
Płukanie gąbek zawsze robimy w wodzie z akwarium,oczywiście tej zlanej do podmiany, nie mylić że płuczemy ją w akwarium :)

Wysokie temperatury powodują szybsze zachodzenie różnych procesów w zbiornikach ,są to również procesy gnilne za czym idzie szybszy rozwój bakterii , również tych niepotrzebnych , beztlenowych  :(

Ostatnio przez brak czasu i zaniedbanie zbiorników (opieka polegała jedynie na podmianie wody,właśnie bez płukania gąbek) straciłem znaczną część krewetek:)
Najśmieszniejsze z tego wszystkiego o ile jest się z czego śmiać  ??? jest to że krewetki do czasu płukania gąbek chodziły sobie po zbiornikach , najprawdopodobniej były już znacznie podtrute :(  po przepłukaniu gąbek leciały w oczach.
Czym to mogło być spowodowane?
Poprzez brak płukania gąbek prawdopodobnie doprowadziłem do znacznego rozwinięcia się bakterii beztlenowych,gąbki były już tak zabite że woda nie przepływała przez nie mimo to że powietrze zasilające filtr dalej sobie leciało.
Po przepłukaniu gąbek i ponownym wstawieniu ich do zbiorników ,siłą rzeczy bakterie beztlenowe wylądowały w zbiorniku i pozbawiły życia moich zwierzaczków :(

Posta tego piszę Wam byście nie popełnili takiego błędu jak ja ,czyli właśnie ku przestrodze .

Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: husky z alaski w Październik 26, 2013, 16:32:57 16:32
Zbliża się moment wprowadzenia krewetek crystal do akwarium. W związku z tym mam pytanie: Czy można hodując CR i CB stosować węgiel w płynie? Ewentualnie inne nawozy? W akwarium mchy, mały heniek gwiazda wodna i staurogyne.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: adamozw w Październik 26, 2013, 17:48:06 17:48
Ja dosyć sceptycznie podchodzę do takich eksperymentów z nawożeniem w zbiornikach z krewetkami. Kiedyś gdzieś przeczytałem , że węgiel aktywny wpływa na płodność crystali/black bee , ale być może to mit. Nie wiem ja u siebie tego nie wypróbowałem gdyż nie używam nawożenia w krewetkariach
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Aniolker w Październik 28, 2013, 07:51:39 07:51
Ja używałam nawożenia i nie zauważyłam, żeby miało to wpływ na płodność krewetek..
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: armon w Luty 22, 2014, 19:45:27 19:45
Witam ,
dodam swoje trzy grosze :) co do krewetek trzymanych razem z rybkami w akwa - najlepsze są wg, mojego doświadczenia krewetki amano wraz z krewetkami filtrującymi , symbioza pełna nawet z drapieżnymi  pielęgnicami jak paletki oraz z giętkozębami ...efekt - zero glonów i kryształ woda :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 22, 2014, 22:43:20 22:43
Przy wysokich gradacjach krewetek doatkowe nawozenie prawie zawsze spowoduje zaburzenia w zyciu krewetek lub ich zgon
Pamietajmy ze robale te zostaly wyselekcjonowane w jakis tam sposob w dosc specyficznych warunkach i porownywanie  Caridina Cantonesi do Heteropody badz Neocardina itd mija sie z celem gdyz kazda bedzie zachowywac sie roznie w roznych warunkach.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Luty 24, 2014, 20:22:04 20:22
Witam ,
dodam swoje trzy grosze :) co do krewetek trzymanych razem z rybkami w akwa - najlepsze są wg, mojego doświadczenia krewetki amano wraz z krewetkami filtrującymi , symbioza pełna nawet z drapieżnymi  pielęgnicami jak paletki oraz z giętkozębami ...efekt - zero glonów i kryształ woda :)
Co prawda wątek poświęcony jest krewetkom karłowatym nie Amano czy filtratom ,ale nie jest to wątek  autorski i każdy może dodać własne 3 grosze  ;)  ;D
Co do symbiozy Amano z paletami mam z goła inne doświadczenie i oglądanie zbiorowego polowania palet na 4cm Amanki zrekompensowało ich stratę , no i jeszcze jeden mały dodatek,palety i Amano jeszcze jak cię mogę ale już co do krewetek filtrujących  :-\ ich wymagania są wiele inne jak w przypadku palet(wiele twardsza woda).

Seba czegoś tu nie pojmuję ,przecież Neocaridina to nic innego jak kiedyś Heteropoda,obecnie Davidi  ;D
Każdy może robić jak uważa ale pamiętajmy by robić to bez szkody dla stworzeń.
Niewiele osób wie, że przewodność elektryczna (ms) wody w naturze, jest bliska zeru,a dodawanie nawozów niestety potrafi znacznie to zmienić,podnosząc nie tylko przewodność ale również stężenie No3 czy Po4,tak szkodliwych dla krewetek.
Czytając cały wątek zapewne zauważyliście kilka pytań,jednym z nich było, by się zastanowić jakim zbiornikiem będzie nasze docelowe krewetkarium,i wiąże się to właśnie z obsadą tegoż zbiornika.
Czy ktokolwiek z Was pozwolił by sobie wpuścić do nawożonego zbiornika np.10szt. Taiwan Bee po powiedzmy 100 zł by je stracić w tydzień? a ręczę Wam ,że w nawożonym zbiorniku nawet tego tygodnia by nie przeżyły.
Rozwijając troszkę myśl adriaco,coraz nowsze odmiany to bardziej zaostrzone warunki w zbiorniku,oczywiście nie jest powiedziane ,że załóżmy Caridina Cantonensis SSS padnie po tygodniu w wodzie o Ph powyżej 7 ale czy są to dobre dla niej warunki ? co z rozmnażaniem?nie pisząc już o łatwości /trudności wylinek.
Ktoś kiedyś powiedział że krewetki w akwariach nie mają nic wspólnego z tymi z natury,bo są to krewetki ,które ,raz, rozmnażają się już od wielu pokoleń w zbiornikach a dwa, przeszły ewolucję
No, jeśli ewolucja trwa 15-20 lat to może i tak  ;D ;D bo mniej więcej od takiego czasu krewetki karłowate na dobre zamieszkały w akwariach.
Pozdrawiam wszystkich i pamiętajmy ,że wszystko co robimy to dla dobra naszych podopiecznych.
Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: adamozw w Luty 24, 2014, 20:59:53 20:59
Co do nawożenia tak jak Sławek napisał każdy może robić to co uważa i nawozić zbiornik przy wysokich gradacjach. Z doświadczenia swego nie polecałbym zabiegu nawożenia w zbiornikach z krewetkami z grupy Caridina. Niestety nawożenie może podnieść tak jak Sławek napisał po4 i no3, co jest szkodliwe dla naszych podopiecznych.
Sam jakieś 4 lata temu nawoziłem zbiorniczek węglem aktywnym nie pamiętam jakiej firmy, po jakims czasie zauwazylem zmniejszanie się przezywalności młodych i brak samic z jajkami. Zacząłem szperać na forach krewetkowych, bodajże na niemieckim forum przeczytałem gdzieś, że węgiel aktywny może powodować zmniejszenie przeżywalnosci mlodych. Gdy to przeczytalem zmniejszylem dawkę i wróciło to do normy.
Moje zdanie jest takie krewetki z grupy Caridina niestety nie nadają się do zbiorników gdzie jest duże nawożenie. Krewetką z grupy Neocaridina davidi nawożenie może zaszkodzić, ale najtańszym red cherry nie powinno sprawić kłopotu. Jeśli ktoś chce nawozić zbiorniczek gdzie żyją krewetki musi sobie uświadomić, że przedawkowanie nawożenia będzie miało taki skutek, że krewety padną. Dlatego warto w takim zbiorniczku nawożenie ograniczyć do minimum.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Ramok w Marzec 23, 2017, 10:12:20 10:12
Witam, jestem nowym na tym (chyba najlepszym) forum jakie spotkałem :) Mam kilka pytań chciałbym założyć akwarium kostkę 30l dla krewetek Taiwan bee - king kong, czy mógłbym uzyskać jakieś podpowiedzi jaka musi być np. woda, pokarm itp. Mam już krewetki w ogólnym zbiorniku i co nie co już chyba wiem ale Sławku Ty jesteś chyba mistrz! :) Chętnie usłyszałbym fachowego doradztwa. Planuje obsadzic akwa mchami, drbny bazalt czarny i piasek kwarcowy biały filtr wewnętrzny aquela mini pat.  Proszę o pomoc.
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: kibic13 w Styczeń 15, 2018, 20:01:30 20:01
Witam.
Sławku prośba o pomoc czy do krewetkarium 30 litrów nadaje się poniższy filtr ?
http://allegro.pl/filtr-z-deszczownia-600l-h-wegiel-do120l-jp-013f-i5068851737.html
On ma w standardzie gąbkę i miejsce na wkład - w standardzie ma węgiel aktywny ale z tego co wyczytałem węgiel nie będzie się nadawał. 
Stąd następne pytanie, czy będą się nadawały poniższe wkłady do tego filtra:
http://allegro.pl/bio-cera-balls-mini-150ml-wklad-bio-ceramika-2-4mm-i6602284961.html
http://allegro.pl/bio-cera-rings-mini-150ml-wklad-bio-ceramika-10mm-i6602284980.html
Czemu filtr wewnętrzny - bo jest cichy a krewetki będą stały w sypialni, więc dodatkowe źródła dźwięku są nie mile widziane.
I ostatni temat - czy poniższy sterylizator ma sens w akwarium: ?
http://allegro.pl/aquael-mini-uv-led-sterylizator-turbo-fan-pat-mini-i6060828086.html
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Styczeń 23, 2018, 20:08:12 20:08
Przepraszam ale nie zauważyłem posta  :-[
Osobiście jestem zwolennikiem tego co jest najprostsze , a i prawie zawsze idzie to w parze z niższą ceną .
W naszych zbiornikach pracują filtry wewnętrzne zasilane napowietrzaczami  ,kiedyś nazywanych brzęczkami  ;D  a  obecnie dumnie zwanymi pompami  ;) , prosta gąbka jako media filtracyjne ,która za razem jest siedliskiem bakterii niezbędnych dla krewetek , filtr można powiedzieć coś w stylu znanego delfina,
link z podobnymi filterkami a raczej z taką samą zasadą działania jaką my stosujemy w naszych zbiornikach
https://sklep.wodna-kraina.pl/c/196/filtry-gabkowe-na-powietrze.html
Jak napisałem wcześniej ,bakterie są potrzebne do życia krewetek ,stosując sterylizator  wybijesz je i może być po przysłowiowych ptokach  :-\ więc nawet nie widzę sensu ale stanowczo odradzam stosowanie sterylizatorów w zbiornikach z krewetkami .
Jak będę miał troszkę więcej czasu postaram się opisać troszkę ,może nowinek, o których rozmawialiśmy z hodowcami z kilku znaczących krajów w hodowli krewetek podczas pobytu w Dortmundzie na mistrzostwach krewetek.
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: kibic13 w Styczeń 29, 2018, 21:56:28 21:56
Dziękuję za odpowiedź, sterylizator wyeliminowany  ;)
Podrążę temat filtra. Ze względu na miejsce postawienia krewetkarium, odpadają brzęczyki, pompki, napowietrzacze, które będą głośne na zewnątrz. Potrzebne jest ciche rozwiązanie. Więc stąd poszukiwanie filtra wewnętrznego.
Ten który przesłałem w poprzednim linku ma wkład z gąbki i miejsce na np.ceramikę. Stąd moje pytanie czy spełni swoją rolę ?
A może założę gąbkę na filtr (kupię dużą gąbkę, zrobię większą dziurę i tyle ?)
Pozdrawiam
P.S. Czekam na nowinki :)
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: kibic13 w Marzec 07, 2018, 21:19:32 21:19
Witam.
Mam szybkie pytanie, bo szukam od kliku dni i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
Jakie krewetki można trzymać w jednym zbiorniku żeby się nie krzyżowały z krewetkami Blue Velvet.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: lilianna w Maj 02, 2018, 12:24:22 12:24
A ja mam ogólnie pytanko - czy krewety ogólnie należą do wymagających zwierząt?
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: aquahobby1 w Maj 07, 2018, 07:30:02 07:30
Kibic 13 tu masz tabelę krzyżowań krewetek, które się krzyżują ze sobą, a które nie:                                                                              http://krewetkarium.eu/wp-content/uploads/2012/12/krzyzowka1.jpg
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Czerwiec 11, 2018, 21:51:08 21:51
lilianna,wszystkie zwierzaki (małe czy wielkie) są mało wymagające  ;D jest tylko jeden podstawowy warunek , ZABEZPIECZENIE ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DLA DANEGO GATUNKU   ;D
Przykładów oczywiście można podawać do woli ,choć by nawet karmienie psów ziemniakami   :-\ też się z czymś takim spotkałem ,je to musi być dobrze ,ale ile taki pies pożyje? jak funkcjonuje jego organizm ?
Wracając do krewetek , jeśli zapewni się im odpowiednie warunki (parametry wody , pożywienie) to nie są one wymagające  ;)
Opisywanie ,że ktoś trzyma krewetki na wodzie kranowej ,nie dba o parametry ,nie musi ich dokarmiać, jest jak dla mnie jedną wielką ściemą ,bo wystarczy popytać ile te krewetki żyły (żyją) ,ile dają młodych w miocie (o ile w ogóle dają jakikolwiek miot) jak są wybarwione ,jak często przechodzą wylinkę .
To są takie podstawowe sprawy ,które świadczą o dobrej kondycji krewetek.
Wystarczy popytać tak jak powyżej a nie kierować się tym co się wyczyta choć by nawet na tak ostatnio popularnym FB czy oglądanie i słuchanie komentarzy na Yt.
Wiem ,zaraz ktoś dopisze ,że tam to są znani ludzie  :o ,a na forach? cóż też może pisać kto chce i co chce ,ale jednak na forach są ludzie ,którzy nie raz znają się osobiście a nie tylko z za monitorka i niejednokrotnie posługujący się kilkoma kontami,ale temat ten jest do innego działu .
Jeszcze raz  ;D osobiście uważam ,że krewetki nie są wymagającymi zwierzakami.
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Lipiec 01, 2018, 08:49:56 08:49
Miałem Wam opisać co ciekawego a raczej jakie nowinki były w Dortmundzie  ;D
Zapewne większa część z osób ,które są zainteresowane krewetkami ,poczytała sobie już to i owo o targach w Dortmundzie  ;) 
Opiszę Wam (tak w wielkim skrócie) o czym rozmawialiśmy z kolegami ze świata  ;D a raczej o tym co się zmieniło w hodowli krewetek w ostatnim czasie , sami zauważycie ,że jest spora różnica między tym co było jeszcze kilka lat temu a tym co jest obecnie.
Na początek ,grill i rozmowy z ludźmi z Azji ,Austrii i Niemiec,później ze względu na padający deszcz przeniesienie się do hotelu i integracji ciąg dalszy  ;D tu już grono hodowców powiększyło się o USA, Portugalię ,Brazylię ,Belgię , Rosję ( z tymi ludźmi rozmawialiśmy o krewetkach a raczej o ich hodowaniu w zbiornikach) tych pamiętam  ;D ;D
Wielkość zbiorników jakie używane są do trzymania krewetek są różne i ogólnie przyjęte jest ,że czym większa powierzchnia dna tym lepszy zbiornik dla "robaków" co do wysokości to mieści się ona w przedziale od 20 do 40 cm,wyższych nie ma potrzeby stosowania. Uwarunkowane jest to oczywiście miejscem jakie zajmują wyższe zbiorniki (piszę o hodowlach ,nie kilku zbiorniczkach rozstawionych po kontach) mając kilkadziesiąt lub nawet kilkaset zbiorników każdy centymetr ma znaczenie  ;)
Filtracja stosowana w krewetkariach jest naprawdę różna ,jedni preferują filtry grawitacyjne inni "hamburgi" a jeszcze inni filtrację podżwirową(ale o tym troszkę później),generalnie filtry służą do osiedlania się bakterii (również podżwirowy).
Podłoże jakie jest używane w zbiornikach z krewetkami nie ma większego znaczenia ,warunek jest taki by nie zmieniało parametrów (da się tak przygotować większość podłoży ) a kolorystykę podłoża dobieramy do krewetek tak by zmniejszyć im jak najbardziej stres.Podłoża stosowane przez kolegów ,z którymi rozmawialiśmy to począwszy od zwykłego pisaku kwarcowego ,poprzez lawę wulkaniczną(tu potrzebna jest odpowiednia obróbka) do tak zwanych podłoży aktywnych (te stosuje mała część hodowców) Praktycznie wszyscy koledzy mają znikomą ilość w/w podłoży i wsypują go dosłownie tyle by przykryć szybę denną.Widywane w sieci zdjęcia z wielką ilością podłoży to nic innego jak zdjęcia z  show rum-ów ,zdjęcia pod klienta .
Samo przygotowanie podłoża z lawy polega no wypalaniu go w autoklawie ,temp. około 400 st C, wygotowaniu,znów wypalanie tym razem w niższej temp., może być nawet w kuchence i znów wygotowanie,ostudzenie i można wsypać dp zbiornika.
Najważniejsze z tego co rozmawialiśmy są podmiany , a raczej ich systematyczność. Pozwala to na utrzymanie parametrów wody a za razem przy każdej podmianie dodajemy i dostarczamy bakterii ,którymi obecnie "podpierają się" praktycznie wszyscy hodowcy,jakie to bakterie ? nie pytajcie bo i nazw nawet bym nie powtórzył  :-[ nie mniej są one w sprzedaży (niestety nie u nas  :-\ a obecnie tylko za granicą)Ilość podmienianej wody każdy z hodowców dopracował sobie sam i są to podmiany od 10 nawet do 50 % pojemności zbiornika a zależne jest to właśnie od podłoża ilości krewetek w zbiorniku i filtracji, po prostu ich lata obserwacji i doświadczeń .
Co do pokarmów jakie są stosowane to jest to również różnie ,jedni preferują stały pokarm inni w postaci pyłu ale ja nie słyszałem by ktoś używał pokarmów o niewiadomym składzie,tym bardziej ,że większość robi go samemu.
To chyba tyle tak na szybko,jeśli chcieli byście coś więcej i bardziej szczegółowo to proszę piszcie ,będę miał czas to odpiszę ,ostatnio częściej zaglądam na forum więc i jest możliwość ,że szybciej odpiszę  ;D ;D ;D
Pozdrawiam Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Lipiec 16, 2018, 16:02:25 16:02
Na początek opiszę Wam jak prowadzi zbiorniki z deep blue tiger nasz kolega Mura Kilic , który sędziował między innymi MP.krewetek w Szczecinie.
Wielkość zbiorników jest różna ,ale przeważnie mieści się w pojemności 50l ,wysokość takich zbiorników to max 30 cm.
Filtracja jaką stosuje Mura to przeważnie filtry wewnętrzne tzw. grawitacyjne ,zasilane są one napowietrzaczami.
Podłoże w większości zbiorników z tymi krewetkami to lawa przygotowana tak jak opisałem w poście powyżej,ilość podłoża w zbiorniku jest znikoma,tak by przykryć szybę denną.
Podmiany robione są systematycznie co tydzień ,ilość podmienianej wody to nawet 50 % ,nie mniej jak 30%,oczywiście tak jak napisałem to wcześniej po podmianie dodawane są bakterie , przy każdej podmianie mimo tak znikomej ilości podłoża ,podłoże jest odmulane !!Jest to sposób jaki opracował i w jaki prowadzi zbiorniki Mura.
Co za tym idzie? Taka systematyczność i ilość podmienianej wody daje całkowitą kontrolę nad parametrami wody ,dodam ,że Mura praktycznie nie płukał gąbek przez 2 lata,ale w tych gąbkach chyba nie ma nic innego jak bakterie  ;)
Co podkreślali hodowcy ,z którymi rozmawialiśmy na temat opisywanej odmiany krewetek ( tyczy się to również innych tigerów) Nie dajmy się puszczać w maliny i nie powtarzajmy wypisywanych w sieci  bzdetów co do parametrów dla tech kreweci.
Parametry dla tigerów jakie stosują hodowcy ,z którymi rozmawialiśmy to parametry jakie stosujemy dla większości caridiny cantonensis , czyli PH w granicach 6-6,5 , KH około 3-4 , GH w przedziale 6-7 a mikrosimensy na poziomie 300.Wypisywanie o wyższych parametrach i to ,że w/w krewetki z powodzeniem dają sobie radę jest wprowadzaniem w błąd . Krewetki te trzymane na wysokich parametrach po pierwsze nie będą żyły tyle co na niższych wartościach a po drugie nigdy nie będą tak wybarwione jak powinny.
Kolor właściwy dla tej odmiany barwnej w dobrych warunkach powinien się już pokazać po drugiej wylince ,jest to około 2 tygodnia po wykluciu,no chyba ,że ktoś nam sprzedał krewetki z kiepskim genem  to i żeby skały sra..... to i tak nie wyciągniemy właściwej barwy.
Opinia o parametrach dla tigerów ,którą opisałem ,nie jest opinią jedynie Mury ,zgadzają się z nią hodowcy jakich spotkaliśmy nie tylko w Dortmundzie  ;)
Później może sposób prowadzenia zbiorników, z tymi krewetkami, przez Matthiasa Jesenko z Austrii .
Pozdrawiam Was Sławek
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Sierpień 30, 2018, 20:22:32 20:22
Troszkę czasu jednak minęło ,ale obiecane i do dzieła .
Sposób w jaki prowadzi zbiorniki Matthias różni się od wcześniejszego praktycznie ilością podmienianej w zbiorniku wody.
Matthias w swoich zbiornikach podmienia około 10-15 % wody zachowując oczywiście systematyczność dodawania bakterii.
Zbiorniki a raczej podłoże na jakim trzyma opisywaną odmianę krewetek w większości zbiorników to drobny żwirek kwarcowy, co by nie napisać prawie piasek  ;)
Filtracja grawitacyjna ,a parametry? cóż praktycznie nie różnią się one od opisanych wcześniej.
Właśnie Matthias słysząc ,że w/w krewetki trzymane są w Polsce na parametrach Ph 7 w górę i twardościach KH wyżej 6 przy ogólnej nawet 14 zadał jedno proste pytanie,jak wyglądają młode z krewetek trzymanych na powyższych parametrach i czy w ogóle one przeżywają ?
Stwierdzenie jakie usłyszałem już jakiś czas temu ,że Polacy z takiej ilości tigerów jakie były zakupowane w Niemczech powinni być potentatem na całą Europę w tej odmianie.Może i przykre ,że tego nie dokonaliśmy(piszę jako Polak) ale czytając w sieci właśnie o opisywanych parametrach i rzekomo o tym jak to te krewetki są odporne na różne warunki wcale się nie dziwię ,że populacja ich nie jest taka jak by się chciało a ludzie po kolejnych niepowodzeniach rezygnowali i rezygnują z trzymania tej pięknej odmiany.
Pomyślcie tylko o takim czymś.
Do uzyskania wielu nowych odmian barwnych krewetek bardzo często używane są tigery, również bardzo często krzyżowane są one z różnymi Taiwanami ,przepraszam ,czy ktoś może mi odpowiedzieć jak to się dzieje ,że tigery przeżywają a tym bardziej łączą się (kopulują) z Taiwanami ,które opisywane są jako jedne z bardziej wymagających krewetek,gdzie każdy najmniejszy błąd  powoduje ich masowe zejścia ?
Jeśli Taiwany potrzebują tak niskich parametrów a z kolei tigery wysokich to przecież jedno lub drugie powinno przy łączeniu ich paść. Pomyślcie ile lat wszyscy wprowadzani byli w błąd.
Nie pamiętam czy pisałem już o tym ale napiszę ,nie wierzcie ,że hodowcy z Niemiec czy Austrii czy z jakiegokolwiek innego państwa mają tajemnice hodowlane,jeśli ktoś nie miał ,nie ma możliwości zapytania niech nie twierdzi ,że osoby te mają jakieś tajemnice.
Rozmawiając przy okazji wystaw u nas ,w Szczecinie czy będąc na kilku wyjazdach nie mieliśmy nigdy odmowy rozmów na temat hodowania jakiejkolwiek odmiany barwnej ,a wszystko działo się naprawdę w super atmosferze.
Warto  nie raz zweryfikować informację a nie kierować się na ślepo tym co wyczytamy w naszym "kochanym" internecie , czymś co niejednokrotnie przepisywane jest na ślepo przez osoby jak ja to nazywam nie mające nawet w domu własnego zbiornika.Niestety takie postępowanie zauważa się coraz częściej i to nie tylko odnośnie krewetek .
Może starczy już tego narzekania  ;)
Teraz czas na wyjazd i odpoczynek ,jak wrócimy postaram się opisać zbiorniki Rudolfa Eggenbergera z Austrii.
Pozdrawiam Was Sławek.
 
Tytuł: Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
Wiadomość wysłana przez: Sławek w Wrzesień 20, 2018, 19:00:10 19:00
No więc czas na opis zbiorników Rudolfa.
Zbiorniki jakie ma Rudolf mają pojemność 70 -100 l .Zaczynał praktycznie od dwóch zbiorników by teraz mieć około 100-ki takowych  ;D
Tak jak w przypadku wcześniejszych opisów najważniejsza jest systematyczność tak podmian jak i dodawania bakterii podczas dokonywania w/w . W przypadku zbiorników Rudolfa podmiany stanowią około 20% pojemności zbiornika , woda to oczywiście czyste RO z dodatkiem soli .
 Praktycznie większość hodowców używało lub używa soli  Bee shrimp mineral GH + ,sole dodawane są według zaleceń producenta .
Traszkę o podłożu w zbiornikach Rudolfa.
W zbiornikach jest znikoma ilość podłoża ,ale jak to zwykle bywa są sposoby wypracowane przez każdego hodowcę osobno i Rudolf również wypracował sobie własny sposób (zbiorniki prowadzi w taki sposób już od kilku ładnych lat)
Tak jak napisałem wcześniej w zbiorniku jest znikoma ilość podłoża z tym ,że na jednej trzeciej powierzchni dna wykonana jest filtracja pod żwirowa , w której nasypane jest około 3 cm podłoża "aktywnego"(praktycznie jest ono nie wymieniane ) na pozostałej części czyli na 2/3 jest właśnie tylko ,tylko sypnięte podłoże , ilość podłoża nawet nie zakrywa całkowicie szyby dennej , dodatkowo w narożnikach  zbiorników zamontowane są filtry hamburdzkie, które powodują ruch wody na powierzchni.
Podłoże w filtrze pod żwirowym pozwala na rozwój bakterii ,które systematycznie wypłukiwane są do słupa wody,mimo to i tak dodawane są bakterie podczas podmian . Może i "biję pianę" ale chciał bym Wam uzmysłowić jak ważne jest opisywane postępowanie by osiągnąć sukcesy.
Rudolf karmi krewetki jedynie pokarmami w postaci pyłu,taki sposób sobie opracował i tak to robi,motywuje to tym iż pokarm w postaci pyłu jest dostępny dla wszystkich krewetek,tak większych(dojrzałych) jak i dla tych maluczkich,świeżo wyklutych, dodatkowo mówił nam ,że zaobserwował jak przy skarmianiu stałym pokarmem (wafersy,pellet) małe krewetki są uszkadzane podczas jedzenia przez te dorosłe ,łamanie słupków czy odnóży,oczywiście uszkodzenia znikały po wylinkach ,nie mniej powiedział ,że woli by ich nie było a przejście na pokarm pyłowy nie jest dla niego problemem.
Jak sami widzicie sposobów na prowadzenie zbiorników z krewetkami jest tyle co hodowców ,najważniejsze by przynosiły sukces.
Odnośnie osób ,których zbiorniki starałem się Wam opisać możecie sobie sprawdzić kto kim jest i jakie sukcesy ma w hodowaniu małych piękności.Oczywiście osoby te nie tylko hodują Tigery ,ale zależało mi by opisać większej rzeszy akwarystów parametry i sposoby w jaki robią to prawdziwi miłośnicy krewetek.
Większość hodowców prowadzi również własne sklepy stacjonarne  jak również sprzedaż internetową ,ale praktycznie ci ludzie ,których znamy robią to z zamiłowania i zauroczenia krewetkami, napiszę jeszcze raz,jeśli będziecie mieli okazję pytajcie hodowców o detaliki ,naprawdę nie mają oni tajemnic.
Z tego co mi wiadomo kilka osób z zagranicy będzie w Polsce w przyszłym roku na organizowanych przez Rafała Maciaszka (KUMAK) Warszawskich Dniach Akwarystyki ,impreza staje się cykliczną i jest organizowana na SGGW Warszawa pod koniec maja.
Pozdrawiam Sławek