Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Funkcjonowanie akwarium => Rośliny => Wątek zaczęty przez: zulix w Październik 12, 2010, 20:23:34 20:23


:: Mobile :: Regulamin forum :: Przywitalnia :: Funkcjonowanie akwarium :: Zwierzęta w akwarium :: Technika :: Akwarystyka morska :: Galeria :: Pogaduszki :: Giełda ( Oddam/Przyjmę/Podziele się| Kupię| Sprzedam ) :: Facebook :: Rejestracja :: RSS ::

Tytuł: Nawożenie chlorkiem potasu
Wiadomość wysłana przez: zulix w Październik 12, 2010, 20:23:34 20:23
Jestem w trakcie robienia eksperymentu dot. wykorzystania chlorku potasu jako źródła potasu w akwarium. Jest to najwydajniejsze źródło potasu (może poza wodorotlenkiem, ale ten nie jest raczej obojętny dla życia). Chlorek jest też lepiej rozpuszczalny od siarczanu więc można robić bardziej stężone nawozy. No i mam tego kilka kg :D - szkoda, aby się zmarnowało.

Na większości forów przestrzegają, że to "chlor" i wszystko wytruje. Z mojej wiedzy wynika, że to raczej mity akwarystyczne, ale jak dotąd nie miałem argumentów "praktycznych". Oczywiście nie w sposób wykluczyć, że w pewnych sytuacjach większa ilość chlorków jest szkodliwa, czy wręcz zabójcza dla roślin i ryb. Kwestia tylko, czy dojdziemy do takich poziomów.
Stąd eksperyment planowany na minimum 3 miesiące :)

Akwarium 200 l, 0,4 W/l na ziemi ogrodowej.
Rzeszowska kranówa, średnio:
pH - 7,5
GH - 14
NO3 - 9
Cl - 17

Nawożenie:
K - 10 mg/l (za pomocą KCl około 8 )
NO3 - 2 mg/l
Mikro - minimalnie.

Korzystając z wersji prototypowej kalkulatora (obecnie już jest oficjalna - również na forum) policzyłem, że dodatek potasu za pomocą KCl generuje dodatek 7,3 mg/l chlorków. Następnie korzystając z nowego modułu kalkulatora stwierdziłem, że maksymalne stężenie chlorków wynosi:
- 4 tygodniach - 40 mg/l
- 8 tygodniach - 52 mg/l
- 12 tygodniach - 58 mg/l
- 16 tygodniach - 62 mg/l (wtedy prawdopodobnie eksperyment przerwę
Maksymalne stężenie chlorków możliwe do uzyskania w akwarium sięga 66 mg/l

Obecnie minął miesiąc, czyli nieco ponad 4 tygodnie. Stężenie chlorków zapewne przekroczyło 40 mg/l. Rybom nic nie jest, ale rybom przecież czasem dosypujemy sól kuchenną więc potrafią wytrzymać na pewno dużo więcej. Co do roślin to również nic im nie jest. Glonów w większej ilości niż poprzednio nie stwierdzono.
Obecnie więc wyniki eksperymentu idą w dobrym kierunku - możliwości wykorzystania KCl w nawożeniu baniaków. Nadmienię tu, że na holenderskim sugerowali, że większe stężenia chlorków w miękkiej wodzie doprowadza do szybkiego zdychania roślin. Tego na razie nie sprawdzę.

:: Mobile :: Regulamin forum :: Przywitalnia :: Funkcjonowanie akwarium :: Zwierzęta w akwarium :: Technika :: Akwarystyka morska :: Galeria :: Pogaduszki :: Giełda ( Oddam/Przyjmę/Podziele się| Kupię| Sprzedam ) :: Facebook :: Rejestracja :: RSS ::