Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Funkcjonowanie akwarium => Rośliny => Wątek zaczęty przez: MaciekMM w Listopad 21, 2010, 12:56:38 12:56

Tytuł: Nawożenie w LT
Wiadomość wysłana przez: MaciekMM w Listopad 21, 2010, 12:56:38 12:56
Wydzielone z: http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=23242.0 - zulix

Pisałeś też że dodajesz "nieco KNO3" to nieco mnie interesi. Mam LT tzn brak CO2, słabe (2x18W/ok 100l wody) oświetlenie ale i też raczej mało wymagające rośliny tzn anubiasy, microsoria. Widzę nawet zaniki liści. Inne np vallisneria czy paprotka pływająca (sorki nie wiem co to za gat.) idą ok.
Tytuł: Odp: Nawożenie w LT
Wiadomość wysłana przez: zulix w Listopad 22, 2010, 15:48:43 15:48
Podajesz nieco mało informacji a każda z nich może być rozwiązaniem problemu. Wskazane byłoby napisanie coś o zbiorniczku, oświetleniu, podłożu, parametrach wody, obsadzie roślinnej i zwierzęcej, częstotliwości podmiany wody itp.
Niby akwariów LT nie nawozi się. Wszelkie środki odżywcze pochodzą z ziemi i pokarmu dawanego w nadmiarze. Wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy mieli dokładnie taki sam baniak jak Diana Walstad na "amerykańskiej ziemi" i wodzie :P. Niestety Polskie wody są dosyć ubogie w potas. Stąd rośliny cierpią często na jego braki. Oczywiście niektóre gleby, szczególnie nawożone przez rolników mają tego potasu całkiem dużo, ale zwykle po jakimś czasie się wyczerpuje, szczególnie, że nie robimy tak jak zalecała D.W., tj. usuwamy z akwarium część roślin jak są za duże. W ten sposób musimy w końcu wyjałowić akwarium jeżeli niewiele do niego dajemy. Podobnie z pożywieniem. Raczej potasu nie ma tam nadmiaru a większość z nas nie przekarmia też ryb. Stąd często ilość potasu jest niewystarczająca. Co do azotu to sprawa jest bardziej złożona i zależy od oświetlenia i oczywiście obsady. Gdy ta jest mała a dysponujemy świetlówkami pro-roślinnymi to może się okazać, że brakuje w baniaku azotu. Ja to widzę po objawach i wtedy nieco "naprawiam" LT. Ja mam 0,4 W/l ale tylko w świetlówkach roślinnych. Mam też nieco roślin szybkorosnących po których najłatwiej spostrzec niedobory. Na tych rosnących wolno jest to dużo trudniejsze.
Jako ciekawostkę o której pewnie niewiele osób wie, bo "każdy zna metodę LT" i o niej dyskutuje, ale mało kto czytał jej książkę: Diana zaleca najtańsze świetlówki. Wiadomo, że ich widmo jest dostosowane dla człowieka i niewielka tylko część energii służy roślinom. W akwariach HT mówi się wręcz, że te świetlówki są bezużyteczne. Stąd dosyć przewrotne są tezy, że akwarium LT to takie w którym światło jest poniżej 0,5 W/l. Może i 0,5 ale w najgorszych świetlółkach co może być porównywane np. z 0,3 lepszych źródeł światła. Jeżeli ktoś ma świetlówki roślinne to nawet 0,4 W/l może dawać większy skutek niż 0,5 innych. Stąd bardzo często wyskakujemy z zakresu "stosowalności", czyli bezobsługowości LT. Gdy akwarium LT nie jest w stanie dać roślinom wszystkiego co potrzebne to wkraczamy powolutku w akwaria HT bo pojawiają się niedobory, które musimy wyrównać.
Jeszcze jedna uwaga: Mając w akwariach LT wyłącznie rośliny wolnorosnące możemy doprowadzić do nadmiernego zgromadzenia produktów przemiany materii (przenawożenia) i wtedy rośliny mogą też zginąć. Ponieważ nurzańce i różdżyce idą u ciebie dobrze to znaczy, że azotu mają wystarczającą ilość. Te roślinki lubią twardą, zasadową wodę która dla poprzednich nie jest optymalna. Może tu leżą powody zaników liści?
Tytuł: Odp: Nawożenie w LT
Wiadomość wysłana przez: MaciekMM w Listopad 23, 2010, 12:21:41 12:21
Wiem że najgorsze są posty gdzie nie ma podstaw do udzielenia odpowiedzi, więc poprawić się postaram :-) Akwa 112l brutto podłoże 2 cm (za mało) manado + 2 cm grysu bazaltowego. Oświetlenie 1x 18W Philips Aquarelle + 1x18W Osram 965. Stoi około 4-5 miesięcy. Temp 25. Filtr Fluval 205 + głowica mieszająca. Ze znanych mi parametrów to Ph 7,5 (tu jestem sam zdziwiony bo z wodą nic nie robiłem a kran ma ponad 8 ) Twardości 15-17 i 8-10 inne parametry ??? . Obsada troche tu sporo 15-17 szt Brzanki odeskie + 6 Sterb.
Tytuł: Odp: Nawożenie w LT
Wiadomość wysłana przez: zulix w Listopad 23, 2010, 13:04:12 13:04
Nie widzę tu klasycznego LT (tj. podłoże nie jest na ziemi). Oczywiście nie w tym jest problem. Podłoże JBL manado to wg opisu producenta;
"....Dzięki swojej strukturze absorbuje nadwyżki związków mineralnych ze słupa wody i tworzy ich długoterminowy rezerwuar w podłozu...."
jest podłożem ubogim. Nawożenie jest więc nieco wskazane. Nie wiem jak z podmiankami bo nie piszesz. W tego typu akwariach zwykle makro wystarczy "z ryb" a mikro "z podmianki". Zostaje tylko potas, który ludzie nagminnie dodają. Jeżeli nie podmieniasz wody, bądź jest ona jałowa to możesz cierpieć również na braki mikro. Zdarza się (choć rzadko), że pomimo dużej twardości wody jest ona pozbawiona magnezu - wtedy również mamy problem bo jest to jeden z podstawowych pierwiastków.
pH i twardości w kranie?
Tytuł: Odp: Nawożenie w LT
Wiadomość wysłana przez: MaciekMM w Listopad 23, 2010, 13:23:04 13:23
Parametry wody wg Tropical ale 2-3 tyg temu robiłem ten test. Znalazłem dopiero teraz ale to taki 5w1 więc moze być mało miarodajny.
No3     0
No2     0,5-1
Tw(GH)  7-8
Twc     10-17
pH  7,2-7,8

Podmiany robię 10-20 l / tydzień. Woda odstana z uzdatniaczem.
Ostatnia podmiana była 10l deszczowa/10l kran z uzdatniaczem.
Swego czasu (przez 2 miesiące)dodawałem:
Symfonia Złota + K + Fe + E202 + E300 2ml / doba
EasyLife EASYCARBO  2 ml / doba
Obecnie zrezygnowałem z micro i EC. Teraz tylko macro i to co 2 dni.