Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?  (Przeczytany 5351 razy)

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« dnia: Listopad 10, 2010, 15:59:06 15:59 »

Używam w akwarium świetlówek 2 x 18 W przeznaczonych dla roślin(T8) . Czy to oznacza, że rośliny będą mi lepiej rosnąć niż przy zwykłym oświetleniu ? Czy dobrze zrobiłem zakładając takie świetlówki ? Dodam że barwa światła odpowiada mi, ponieważ podoba mi się kolor jaki ,,przybiera" woda w akwarium. I jeszcze jedno pytanie. Moje akwarium ma 112 l czyli ogólnie moc świetlówek powinna wynosić łącznie 56 W a wynosi 36 W. Czy ilość świtała przypadającego na litr wody liczy się rzeczywiście w ten sposób, że bierzemy pod uwagę ilość wody znajdującej się w akwarium ? Czy bardziej chodzi tutaj o samą pojemność zbiornika, bo przecież nie mam w akwarium 112 litrów wody, bo część objętości zbiornika zajmuje żwir i akwarium nie jest do końca zalane. 
Zapisane

Użytkownik_usunięty

  • Gość
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2010, 16:59:41 16:59 »

Dla roślin taka barwa różowo cukierkowa (czytaj świetlówka fluorescencyjna) jest najlepsza i glony tym światłem praktycznie się nie pocieszą  ;)
Przy takie mocy oświetlenia możesz już hodować większość gatunków roślin ale ja bym jeszcze dodał jedną świetlówkę  18 wat philips 865 lub 965
A co przelicznika 0,6 wat/litr to mit -kwestia doboru roślin i kilku innych aspektów
Ja przy 0,2 wat/lit miałem takie lotosy i żabienice ze głowa mała
Ale Tobie radzę wstawić jeszcze jedną rurę
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2010, 17:42:14 17:42 »

wstawiłbym tylko że nie mam takiej możliwości bo pokrywa od gorącego statecznika zaczęła pękać i musiałem ją podkleić... więc jak na razie nie ma szans :( ale postaram się coś pokombinować i zobaczyć co się da zrobić. Choć to mit z tą ilością światła to i tak prosiłbym o odpowiedź na drugie pytanie, ponieważ interesuje mnie co braliście pod uwagę mówiąc, że 0,5 W/ 1L (czy rzeczywiście te litry wody, które są w akwarium czy pojemność zbiornika :). Aha i dziękuję Przemkowi za odpowiedź :)
Zapisane

Adek

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
    • http://www.akwa.szczecin.pl/
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2010, 17:49:11 17:49 »

kup statecznik elektroniczny, nie będzie się tak grzał :) Bo magnetyczne to pokrywy "rozpuszczają" :P
Zapisane
!!! DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!!

jarussz (Jarek)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 488
    • hobby
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2010, 17:50:54 17:50 »

Możesz wstawic odłyśniki i wtedy będziesz miał wiecej swiatła. U mnie też są tylko dwie rury i rośliny rosna całkiem przyzwoicie.€żywam nawozu oraz CO2

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2010, 17:51:41 17:51 »

Odnosnie doboru oswietlenia to jest dłuzsza bajka i nie da sie napisac kup taka i taka swietlowke i bedzie wszystko rosło -Nieprawda.
Aby dobrac oswietlenie istnieje wiele aspektow ktore to trzeba rozpatrzyc , i bardziej efekt swiatła odgrywa wieksza role niz moc lecz pobieznie mozna powiedziec ze te 0,5w/l na ilosc wody brutto(tez nalezy wziasc poprawke na wysokosc akwarium) to taki standart przy mocniejszym oswietleniu zachodzi koniecznosc intensywnego nawozenia.

Proponuje poczytac watki na Forum gdyz jest wiele informacji na temat doboru oswietlenia i spraw z tym zwiazacych.
Pozdrawiam.

Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2010, 17:53:47 17:53 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: oświetlenie - prze4liczniki W/l jak?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2010, 19:41:52 19:41 »

Pytasz czy na ilość rzeczywistych litrów wody w akwarium czy objętość zbiornika... a co za różnica?
Ja tu jeszcze rozwinę myśl, że zwykle mierzy się brutto, aby porównywać różne baniaczki różnych osób. Jest to jednak miara dość staroświecka i tylko przyzwyczajenie ludzi nas trzyma ku tej jednostce.
Obecne źródła światła tak bardzo się różnią efektywnością, że przelicznik wat/l często nie oddaje sprawy. Przykładowo mam obecnie żarniki HQI 70 W dające 5000 Lumenów. Ta sama firma usprawniła żarniki i mają one obecnie 6200 lumenów. Pozostałe parametry żarników są identyczne. Podobnie jest ze świetlówkami. Trudno porównywać T5 i T8, trudno porównywać wpływ na rośliny świetlówek o tej samej mocy a o różnym widmie. Stąd przelicznik wat/litr jest szacunkowy i jak widać błąd który można byłoby popełnić jest większy niż ten, który wynika z liczenia na pusty, bądź wypełniony baniak (brutto, netto).
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry