Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do dołu

Autor Wątek: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...  (Przeczytany 25900 razy)

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« dnia: Lipiec 03, 2009, 22:08:14 22:08 »

Witam.
Bardzo zainteresowała mnie akwarystyka i postanowiłem założyć sobie na razie jedno akwarium. Chciałbym je pokazać i przyjąć wszystkie wasze rady, jak je zmienić, co zmienić... Akwarium ma miesiąc. Na początku miałem 2x 18W. Rośliny pogubiły liście i gniły. Teraz mam 4x 18W. I jakby lepiej, ale dalej nie jest super...;/

Sprzęt:
Akwarium: 112 litrów (80x35x40 cm)+ pokrywa+ podstawa
Oświetlenie: 2x 18W T8 standard, teraz 4x 18W T8
Filtr: Tetra EX 700
Grzałka: Hailea 150W (temp. 25-26'C)
Mam w planie zamontować bimbrownie...
Podłoże: Filtrus Floran + ŻWIREK KWARCOWY Filtrus + kulki gliniano- torfowe. 

Nawozy: AQUA GAINER;  POTASOWY; w planie mam jeszcze KH2PO4- dlatego, że rośliny czarnieją.

Flora:
- Alternanthera roseafolia
- Heteranthera zosterifiolia
- Rotala rotundifolia
- Potamogeton Gayi
- Eleocharis Acicularis
- Microsorum Narrow
- Microsorum Windelov
- Wendtii Brown

Obsada:
-20x Neon Innesa
- 7x Kirysek
- 7x Otosek
- 3x Bocja Wspaniała
- 4x Molinezja
- Może jakieś glonojady, np. Otocinclus Negros (żeby szyby czyściły, bo niestety glony mam na szybach)

Oto kilka fotek:







« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2011, 20:50:00 20:50 wysłana przez Rafal »
Zapisane

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2009, 22:45:49 22:45 »

witaj
chciałeś porad to proszę bardzo  :twisted:

z tego co widzę to masz bardzo "świeży" zbiornik, więc musimy poczekać jeszcze trochę na rozrost roślin. Ciekawi mnie po jakim czasie obsadziłeś rybami akwarium?
Jak dla mnie masz za gruby żwir no i totalnie nie podoba mi się ułożenie kamuli, żeby chociaż były takiego samego typu - no ale oczywiście to kwestia gustu.
Grzałka bardzo szpeci wygląd akwa, rozumiem że z czasem zasłonisz ją jakimś zielskiem, ale teraz jest lato i  śmiało możesz ją wyjąć ze zbiornika (przynajmniej nie będzie zarastać glonami :P ).
Co do glonów: rosną co może świadczyć  o niedojrzałym zbiorniku, do tego stosujesz już nawożenie i do tego bez CO2 plus ta obsada i ledwo posadzone rośliny... hmmm, wręcz się spodziewaj zielonych gości na wszystkim ;).
Fotki rób gdy będzie już wieczór i nie używaj lampy błyskowej. Dobrze też wyjąć niepotrzebny sprzęt przy okazji fotografowania.
Wolimy też oglądać tylko akwa, a nie lampki na szafce czy łyżki - jest sporo programów do obróbki zdjęć.
Termometr daj na boczną szybę.
Pomyśl o jakimś tle innym jak fototapeta.

Sam chciałeś  :lol:

Mam nadzieję że troszkę Ci pomogłem, jak cuś to pisz

Hej
Zapisane

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2009, 06:58:00 06:58 »

Cytat: "waskier"
witaj
chciałeś porad to proszę bardzo  :twisted:

z tego co widzę to masz bardzo "świeży" zbiornik, więc musimy poczekać jeszcze trochę na rozrost roślin. Ciekawi mnie po jakim czasie obsadziłeś rybami akwarium?
Jak dla mnie masz za gruby żwir no i totalnie nie podoba mi się ułożenie kamuli, żeby chociaż były takiego samego typu - no ale oczywiście to kwestia gustu.
Grzałka bardzo szpeci wygląd akwa, rozumiem że z czasem zasłonisz ją jakimś zielskiem, ale teraz jest lato i  śmiało możesz ją wyjąć ze zbiornika (przynajmniej nie będzie zarastać glonami :P ).
Co do glonów: rosną co może świadczyć  o niedojrzałym zbiorniku, do tego stosujesz już nawożenie i do tego bez CO2 plus ta obsada i ledwo posadzone rośliny... hmmm, wręcz się spodziewaj zielonych gości na wszystkim ;).
Fotki rób gdy będzie już wieczór i nie używaj lampy błyskowej. Dobrze też wyjąć niepotrzebny sprzęt przy okazji fotografowania.
Wolimy też oglądać tylko akwa, a nie lampki na szafce czy łyżki - jest sporo programów do obróbki zdjęć.
Termometr daj na boczną szybę.
Pomyśl o jakimś tle innym jak fototapeta.

Sam chciałeś  :lol:

Mam nadzieję że troszkę Ci pomogłem, jak cuś to pisz

Hej


Mam pomysł, żeby zrobić tło z gipsu na płycie, dziewczyna by mi coś namalowała, wymodelowała na niej pasującego do akwa...(podpatrzony na tym forum) Tło też mi przeszkadza...;]
Nawóz daję, gdyż Heteranthera zosterifolia gubi liście i czarnieje... I tu problem bo nie wiem do końca dlaczego...
A obsada...?? Mówisz, że aż prosi się przy niej o glony?? xd
Zapisane

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2009, 08:08:58 08:08 »

no pośrednio tak, może się niejasno wypowiedziałem, chodziło mi o to, że duża obsada = dużo kupek + świeży zbiornik i filtry + szybki start z nawozami bez podawania CO2 = się może z Twoim gloniastym problemem.

czarnieje - co to znaczy? porasta jakimś glonem, czy może roślina obumiera?

no i nie spodziewaj się, że otosy czy jakiekolwiek zbrojniki będą lekiem na glony, jedzą je i owszem, ale z plagą sobie nie poradzą,
testujesz wodę?
A obsada w takim litrażu jest spora (tak uważam). Bocje wspaniałe potrafią naprawdę urosnąć.

Tło to rzecz jasna sprawa gustu, jedni wolą czarne a inni niebieskie, a jeszcze inni fototapety. Wrzuć kilka fotek do działu DIY, z chęcią zobaczę "jak to leciało" :)
Zapisane

arturix

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2009, 08:22:20 08:22 »

a fototapetę masz pewnie na zewnątrz bo bardzo blado i nienaturalnie wygląda
Zapisane
:Dakwarystycznym faszystom mówię  - nie

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2009, 11:31:12 11:31 »

Po pierwsze za gruby żwir który pomniejsza akwarium
Po drugie przerybienie! i w dodatku ryby, które się nie nadają do tego akwarium - Bocje Wspaniałe
Po trzecie to za szybko nawozisz - pozwól akwarium wyczerpać wszelkie nadmiary z wody
Po czwarte - grzałke wyjmij bo i tak nie jest Ci teraz potrzebna
Po piąte - albo przyklej dobrze tło (np mokra szmatka i trochę taśmy klejącej) albo je usuń o ile z tyłu masz w miarę jednolite tło
Po szóste te kamienie po lewej stronie to co miały symbolizować? Jedynie zatwardzają wodę a co do ich estetyki trudno się pozytywnie odnieść
Po siódme na start powinieneś użyć bardzo szybko rosnących roślin by stworzyć jakąś równowagę biologiczną a dopiero później zacząć sadzić bardziej wymagające

Po dziewiąte - czytaj, pytaj i bądź cierpliwy :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2009, 18:23:47 18:23 »

Kamienie po lewo były po to by miały gdzie się chować plecostomusy, które miałem.... Teraz przesiadują w nich bocje, ale mam zamiar te kamienie usunąć...
Bocje wziąłem po to by pozjadały troszkę ślimaków, które miałem... Jak urosną troszkę to je oddam...
Żwir.. Jak myślicie ten http://www.allegro.pl/item668315567_zwir_czarny_2kg_super_podloze.html#gallery by się nadał??
A co do tła... Jak wyżej napisałem, na pewno idzie do wymiany...
Jakie rośliny szybko rosnące byście mi zaproponowali... I czy zamawiacie rośliny z całego kraju na allegr???

waskier:
Rośliny tak jakby obumierały od dołu...
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2009, 19:38:19 19:38 »

żwir - polecam SCMB tanio i wybór :)
rośliny - rogatek, limofilia...
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2009, 23:08:36 23:08 »

napisz jeszcze które rośliny
jak "czarnieją"? - łodygi, korzenie, liście?
nie napisałeś nic o testach wody....
zatrzymaj podawanie nawozów do czasu zakupu testów wody (zakładam że nie masz żadnych), instalacji bimbrowni / zestawu CO2

fotki tych "czarnych" roślin w zbliżeniu mogą być bardzo pomocne w identyfikacji problemu

P.S. wiem że testy (te najlepsze) sporo kosztują, ale możesz na początek stosować testy 5in1, tanie i dają ogólną wiedzę o kondycji wody, warto też sprawdzić kranówkę przed podawaniem nawozów

zakładam, że wiesz o podmianach wody... ?
Zapisane

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 05, 2009, 03:12:53 03:12 »

Cytat: "waskier"
napisz jeszcze które rośliny
jak "czarnieją"? - łodygi, korzenie, liście?
nie napisałeś nic o testach wody....
zatrzymaj podawanie nawozów do czasu zakupu testów wody (zakładam że nie masz żadnych), instalacji bimbrowni / zestawu CO2

fotki tych "czarnych" roślin w zbliżeniu mogą być bardzo pomocne w identyfikacji problemu

P.S. wiem że testy (te najlepsze) sporo kosztują, ale możesz na początek stosować testy 5in1, tanie i dają ogólną wiedzę o kondycji wody, warto też sprawdzić kranówkę przed podawaniem nawozów

zakładam, że wiesz o podmianach wody... ?

Podmiany wodyXd Oczywiście, że wiadomo mi o tym.
Dorwałem ostatnio test 5in1. Wyszło coś takiego:
Ph 8
kh 20'd
gh >16'd
NO2 5
NO3 25
Ph na pewno za duże, ale może te kamienie utwardzały wodę?? Mam w domu, gdzieś testy kranówki z wodociągu. Wiem, że kondycja wody z kranu jest dobra..

Przez ostatnie kilka dni zauważyłem, że Neony chowają się, gdy włączone jest światło.. Wcześniej tego nie robiły... Podłoże mam w miarę ciemne, bo usuwałem jasne kamienie... Jednolite czarne podłoże może pomóc??
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2009, 10:51:31 10:51 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 14:16:26 14:16 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 05, 2009, 13:41:51 13:41 »

Cytat: "Rafal"
Nie jest dobrze, stężenie NO2 bardzo wysokie, niebezpieczne dla ryb. Jest źle, jak NO2 przekracza 1, a ty masz 5. Za szybko wpuściłeś ryby, zbiornik jeszcze nie dojrzał. Koniecznie duże podmiany wody, możesz próbować też dolewać do filtra szczepy bakterii nitryfikacyjnych, np. Sera NitrivecPowinieneś też koniecznie ograniczyć obsadę, choć bardzo prawdopodobne, że w niedługim czasie liczba ryb w akwarium sama się zmniejszy.

Aby obniżyć poziom NO2 podmieniłem 35% wody, jutro podmienię 15% dodam Sera Nitrivec do kubełka. Dziś jeszcze wyciągnę kamienie z dna, wyczyszczę je oraz odmulę dno by pozbyć się resztek pokarmów. Rybom dziś nie daję jeść, dopiero jutro to zrobię, ale w bardzo małych ilościach.... Także jutro zakupuje testy i będę mierzył je codziennie i spróbuję ustabilizować środowisko.
CO2 dodane, 1b/s... Na razie dam na 12/24h.
Zapisane

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2009, 21:05:47 21:05 »

Cytat: "marthinez"
pH za duże??
Tam wszystko jest za duże, a będąc dokładniejszym raczej nie możliwe.
No2 - 5ppm? Przy takim poziomie azotynów dawno już byś nie miał obsady.

Wiem, ze tu polecono Ci testy 5in1.
Ja mogę polecić Ci do czego mogą sie przydać.
Świetnie sprawdzają się jako zakładki do książek.
Jednym zdaniem są do d...

Wywal te kamienie bo skodzą i wyglądają mówiąc bardzo delikatnie, nieestetycznie.
Zamiast nich pomyśl nad jakimś fajnym korzeniem.
Jest tego pełno w sklepach, w lesie i na allegro.
To będzie zdecydowanie lepsza kryjówka dla pleco i bocji, których notabene nie powinno być w tym akwa.

Resztę napisali koledzy. Z resztą bardzo słusznie.

Czytaj, ucz się.....


Zakupiłem dziś taki test NO2 http://www.zoologiczny.sklep.pl/Tetra_Test_NO2__25_46_41___218. Wyszło mi poniżej 0,3mg/l. Zdziwiłem się i mierzyłem kilka razy... Wynik cały czas wychodził ten sam.. Czyli mogę stwierdzić, że jest ok jeśli chodzi o ten parametr. Więc tej mój paskowy test posłuży mi jako zakładka do książek;]
Akwarium w przebudowie. Bocje oddałem znajomemu...

Co powiedzie na drobny żwirek z przodu dla kirysków do kopania, a drobny bazalt na reszcie powierzchni akwarium?? Kombinował już ktoś coś takiego, jak myślicie  dobrze by to wyglądało??;]
Zapisane

lukaso2504

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 278
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2009, 19:59:54 19:59 »

Przeprowadziłem rewolucję w akwarium. Zredukowałem obsadę. Na chwilę obecną obsada wygląda tak:
20x neon innesa
7x kirysek
4x otosek
2x zbrojnik ancistrus
4x ampularia...

Teraz bez tych molinezji (które w ciągu 2 miesięcy namnożyły mi się 5 krotnie) jest tak pusto jakoś :shock:
Może mógłbym coś dodać do obsady?? A może krewetki jakieś??
Poza obsadą zmieniłem wystrój. Wymieniłem podłoże na tetra complete substrate i drobny żwir bazaltowy+ troszkę piasku z przodu. Dodałem korzonek. Zdjęcia wrzucę jutro..
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Moje pierwsze akwarium... Ogólna 112...
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 13, 2009, 15:03:39 15:03 »

NO2 na pewno musi wynosic 0 w innym przypadku trzeba robic wieksze i czestrze podmiany
Sterzenie NO2 pow.0,0  jest z reguly w nowo załozonych niedojrzałych baniakach lub w przerybionych z niewystarczajaca filtracja biologiczna
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry