Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: [112l] Roślinne Kreta  (Przeczytany 9304 razy)

Anonymous

  • Gość
[112l] Roślinne Kreta
« dnia: Styczeń 19, 2009, 18:17:32 18:17 »

Witam wszystkich akwarystów. Prezentuję wam moje nowe akwarium które ruszyło 15.01.2009r. Jak widać jest to bardzo młody zbiornik i wszystko musi się poprzyjmować i rozrosnąć, wtedy jeszcze dokonam korekt i przesadzeń ponieważ akwarium nie wygląda jeszcze tak jakbym chciał <!-- s;) -->;)<!-- s;) --> Głównie planuję zagęścić boki zaś środek akwarium zostawić z tyłu z roślinkami takimi które urosną mniej więcej do połowy wysokości zbiornika.

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Wymiary: 80x35x40 (profil)

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Filtracja: Tetra tec ex 700

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Oświetlenie: 1x18watt zwykła765, 1x18watt zwykła840, 1x18watt Philips Aquarelle, 1x18watt Philips AquaSky

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Ogrzewanie: atman 75watt

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Fauna: (na razie pływa w poprzednim zbiorniku):
zbrojnik niebieski 2
kosiarka 2
kirysek panda 3 (wkrótce dokupię 2-3szt)
neon czerwony 9
neon niebieski 9
razbora klinowa 5
planuję też pielęgniczkę ramireza 1+1

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Flora:
1 Vallisneria
2 Pistia stratiotes
3 Egeria densa
4 Limnophila sessiliflora
5 Ceratopteris siliquosa
6 Ludwigia repens
7 Microsorum windelov
8 Bacopa Caroliniana - red
9 Hygrophila Polysperma
10 Cryptocoryne Wendtii
11 Cryptocoryne Wendtii brown
12 Heteranthera Zosterifolia
13 Didiplis diandra
14 Duży heniek
15 Eleocharis acicularis
16 Pogostemon helfer
17 Blyxa

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Parametry wody wg JBL 5&1:
pH - 7,2
GH - 10
KH - 5
NO2 - 0
NO3 - 0

<!-- s:arrow: -->:arrow:<!-- s:arrow: -->Nawożenie:
   ->w podłożu kulki gliniano-torfowe
   ->CO2 z bimbrowni
   ->nawozy Tropical AquaPlantB + FerroAktiv (oczywiście zacznę podawać za jakieś 2-3tyg)

Oto fotki:





« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2011, 20:49:19 20:49 wysłana przez mario_k3 »
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2009, 10:33:39 10:33 »

Minęło 10 dni od startu akwarium i trochę się zmieniło. Roślinki trochę podrosły, więc poprzesadzałem je i dosadziłem:
Didiplis diandra
Duży heniek
Eleocharis acicularis
Pogostemon helfer
Blyxa

Do akwarium czasowo wpuściłem kilka gupików

Oto zdjęcia:
Front


Rozmieszczenie roślin


Z prawego boku


Z lewego boku


Lewa strona


Środek


Prawa strona
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2011, 20:50:35 20:50 wysłana przez mario_k3 »
Zapisane

JarekD

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2009, 14:32:16 14:32 »

fajnie :)
widzę, że zielsko ruszyło
jedyny minus to kamienie oddzielające plażę od reszty - zbyt regularnie ułożone

dorosłe kosiarki chętniej jedzą mrożonki niż glony o czym przekonałem się jakiś czas temu...
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2009, 14:45:38 14:45 »

Kamienie planowałem zastąpić glosią ale chyba zostawię je i obsadzę jakimiś mchami??

Z kosiarkami to mam tak że wcinają te krótkie nitki zaś tych z którymi mam problem (długie zielone) ani tkną
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2009, 08:53:55 08:53 »

Cytat: "Kret89"
Kamienie planowałem zastąpić glosią ale chyba zostawię je i obsadzę jakimiś mchami??

Z kosiarkami to mam tak że wcinają te krótkie nitki zaś tych z którymi mam problem (długie zielone) ani tkną

no wlasnie mam to samo, chyba kupie krewetki amano, podobno lepsze na nitki (?) prosze o komentarz kogos kto moze potwierdzic/zaprzeczyc czy krewetki uporaja sie z dlugimi nitkami?
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2009, 21:52:09 21:52 »

Z tego co mi wiadomo, na długie nitki najskuteczniejsze są...nożyczki i usuwanie tych liści, ja tak w krótkim czasie się w swoim nowym baniaku pozbyłem problemów nitek. Oczywiście oprócz nożyczek jest tez 10 kosiarek i 6 dużych ampularii...no i podobno 25 krewetek z których widziałem ostatnio 1 :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2009, 22:00:45 22:00 »

Nożyczki raczej u mnie są zbędne bo wystarczy tą nitkę złapać i cała się wyciągnie i nawijać na palca (po chwili jest cały zielony) Tylko że to cholerstwo następnego dnia znowu jest. Gdybym miał ciachać liście (a najwięcej jest na micro) to bym musiał całe je wyrzucić (nie jest ich na razie dużo ale zaczynają być wszędzie) :(

Chciałbym się pozbyć przyczynny ich powstawania
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2009, 12:54:00 12:54 »

ja przestałem nawozić płynami, jedynie CO2 i kulki, dodałem Aquarelle / ale to już posiadasz / mam zeolit w filtrze, choc nie wiem czy to dzięki niemu, tym samym zlikwidowałem przyczynę. kosiarki jedzą pozostałości, ale niechętnie. kupiłem krewetki amano i zobaczymy. dam znać czy coś wskurały  :?:
Zapisane

Vishakha

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2009, 15:05:13 15:05 »

Jak dla mnie akwa ładne ciekawy pomysł z plaza kamienie całkiem całkiem Ale 2 rzyczy mnie tu gryza mianowicie w oczy gryzie mnie ta roznica miedzy żwirkiem a piaskiem i brakuje mi tu ale to według uznania scianki z jakas ładna struktura najlepiej nie za Ciemna i nie za jasna :D ale to tylko moje zdanie :D pozdro
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 28, 2009, 15:13:48 15:13 »

Zmniejsz moc oświetlenia (czas ok. 10h).
Zwiększ dawki nawozów macro i ustabilizuj CO2.
Możesz dodać jakieś rośliny pływające lub pozwolić heterantherze rozłożyć się na powierzchni.
Codzienne wyciąganie, nawijanie glonów i usuwanie zainfekowanych roślin.
...i po kilku tyg. powinieneś mieć spokój.  :D

IMHO najwazniejsze są 2 pierwsze punkty.

U mnie to kiedyś zdało egzamin.

pzdr
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 28, 2009, 16:06:12 16:06 »

Dzięki na pewno spróbuje ale czy już zacząć podawać nawozy?? Akwarium ma 13dni
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2009, 06:46:08 06:46 »

Cytat: "markis"
Zmniejsz moc oświetlenia (czas ok. 10h).
Zwiększ dawki nawozów macro i ustabilizuj CO2.
Możesz dodać jakieś rośliny pływające lub pozwolić heterantherze rozłożyć się na powierzchni.
Codzienne wyciąganie, nawijanie glonów i usuwanie zainfekowanych roślin.
...i po kilku tyg. powinieneś mieć spokój.  :D

IMHO najwazniejsze są 2 pierwsze punkty.

U mnie to kiedyś zdało egzamin.

pzdr

przy nitkach proponujesz nawozy??? przy glonach zaprzestajemy dodawac jakichkolwiek nawozów! poza tym nitki lubia ruch wody, wiec przede wszystkim na to zwroc uwage. oswietlenie? jestem za, nawet do 8 godzin dziennie. czeste podmiany wody, tak z 20% w tygodniu, podczas ktorych starasz sie usunąć mechanicznie jak najwięcej glonów. po 13 dniach absolutnie nie dodaje sie zadnych nawozow. proponuje powoli, tak z polowe zalecanej dawki, po okolo miesiacu i to raz w tygodniu przy podmianie, ale najpierw pozbadz sie zielenic. Dla pocieszenia powiem ci, ze zielenice sa świadectwem tego, ze w akwarium dobrze sie dzieje, no ale to zawsze glony... czesto powodem powstawania jest nie tyle ilosc swiatla, co jego jakosc, ale to juz indywidualna sprawa i ja to robiłem metodą prob i błędów. osobiscie polecam Aquarelle i 840-865, to moim zdaniem optymalne rozwiazanie. akwarium zalalem miesiac temu a zielenice pokazaly sie w momencie podania nawozu PGC, wiem blad, ze tak wczesnie dalem, niby malo, ale zaklocilem proces dojrzewania i teraz usuwam skutki. no wlasnie tu powstaje kolejny mankament, bo mimo, iz usuniesz przyczyne, to do póki nie usuniesz nitek, one i tak beda szybciej lub wolniej sie rozwijac. wiec cierpliwosc i rozsadek, to jedyne lekarstwo na glony...
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2009, 21:54:02 21:54 »

Cytat: "sanders"
przy nitkach proponujesz nawozy??? przy glonach zaprzestajemy dodawac jakichkolwiek nawozów! poza tym nitki lubia ruch wody, wiec przede wszystkim na to zwroc uwage. oswietlenie? jestem za, nawet do 8 godzin dziennie. czeste podmiany wody, tak z 20% w tygodniu, podczas ktorych starasz sie usunąć mechanicznie jak najwięcej glonów. po 13 dniach absolutnie nie dodaje sie zadnych nawozow.

Zaprzestanie nawożenia w momencie wystąpienia problemów z glonami to niestety poważny błąd. Wielu akwarystów tak niestety robi...  :cry:

Jaki efekt ma wywołać odstawienie nawozów?
Czyżby dostępność w wodzie składników odżywczych powodowała glony?
Czy może uważasz, że jesteś w stanie "zagłodzić" glony. Niestety w środowisku, gdzie występują ryby, krewetki itp. jest to niemożliwe.
Glony posiadają mozliwość pobierania składników odżywczych przy stężeniach znacznie niższych niż są w stanie zrobić to rośliny.

Najbardziej lapidarne określenie tej sytuacji to im lepiej rosną rośliny tym gorzej glony i vice versa. A jak mogą dobrze wzrastać rośliny przy odstawieniu pożywki?

Ja osobiście obserwując u siebie jakieś negatywne zjawiska najpierw sprawdzam CO2 i profilaktycznie zwiększam nieco dawki macro.

Nie mogę sobie wyobrazić jak mogą zdrowo rosnąć rośliny przez 2 tyg. bez dod. dawek nawozów tym bardziej, że świeci się mocne światło i dodawany jest CO2 co oznacza szybki początkowy wzrost i ekspresowe przejedzenie rezerw, które posiadały rośliny. Następnie dochodzi do zatrzymania wzrostu co oznacza pojawienie się glonów.
Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na świeże akwa o ograniczyć dawkę dajmy na to do 50% docelowej ale całkowite zaprzestanie nawożenia nie mieści mi się w głowie.
A może po prostu jakiś dziwny jestem?  ;)

Dobrze, że wspomniałeś o częstych podmianach wody. Zapomniałem o tym. W miarę możliwości co kilka dni tak z 30% i po podmianie nawozy.  :D

pzdr

PS.
Wszystko to co przytoczyłem powyżej pochodzi z:
barrreport.com
Polecam!
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2009, 06:40:18 06:40 »

a ja zapomniałem zaznaczyć, że odnoszę się do "świeżego" zbiornika  :D  oczywiście piszesz prawdę, tylko z tymi nawozami też rozsądnie, lepiej trochę mniej niż za dużo. Jaki nawóz byś polecił? ja chcę stosować Planta Gainer Classic + co 2-3 miechy parę kulek glina - torf...
Zapisane

markis

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 169
Re: [112l] Roślinne Kreta
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2009, 09:00:24 09:00 »

Cytat: "sanders"
a ja zapomniałem zaznaczyć, że odnoszę się do "świeżego" zbiornika  :D  oczywiście piszesz prawdę, tylko z tymi nawozami też rozsądnie, lepiej trochę mniej niż za dużo. Jaki nawóz byś polecił? ja chcę stosować Planta Gainer Classic + co 2-3 miechy parę kulek glina - torf...

Świeżo wystartowany zbiornik jest rozregulowany na dzień dobry. W starych również się to zdarza. Dojście do równowagi wygląda tak samo. Usuwanie glonów, zinfekowanych fragmentów roślin, częste podmiany i odpowiednie nawożenie.
U Kreta jest 4x18W światła + CO2 co uważam za poziom, przy którym to więcej nawozów jest korzystniejsze niż mniej. Wszystko dzieje się szybcie jakieś 10x w stosunku do akwa bez CO2.
Przy takim świetle może być trochę trudno z bimbrownią.

Sucha masa roślin składa się z ok. 45% C, 1,5% N, ..., i promili mikroelementów.
To pokazuje co jest najważniejsze i na co powinien być położony największy nacisk.

Ja używam PGC Classic + Ferro+ i własne macro (KNO3 + K2HPO4).
Czysty żwir bez dodatków i woda 100% kranówka.

pzdr
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry