Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > DIY

Szklany indykator DIY ( permanentny test CO2 )

(1/4) > >>

kotem:
Szklany indykator z rurki fermentacyjnej



W poszukiwaniu taniej alternatywy do indykatora trafiłem na opis jak to zrobić z rurki fermentacyjnej (takiej używanej przy produkcji domowego wina), który był zamieszczony na stronie SRWiA przez Pin54.

Ponieważ nie bardzo mi wychodził patent podany na tamtej stronie i nie jedna rurka podczas stygnięcia mi wybuchła zamieszczam opis jak robić, żeby zrobić.

Potrzebne elementy:
1. Szklana rurka fermentacyjna.

2. Mikropalnik, który będzie bardzo precyzyjnie skierowywał płomień, co nam ułatwi pracę
3. Gaz do zapalniczek (którym będziemy dobijać mikropalnik)
4. Pisak do cięcia szkła niedostępny dla cywilów <!-- s:D --> :D <!-- s:D -->, więc miniszlifierka, nóż szklarski lub pilnik (kolejność od najlepszego zastosowania do najgorszego - przetestowane)
5. Długi cienki gwóźdź.
6. Drewniany spinacz
7. Taśma
8. Trochę cierpliwości i wio.
9. W tym przypadku lepiej nie stosować % wspomagaczy, ze względu możliwość puszczenia czegoś z dymem.
10. Woda destylowana 3l
11. Test na ph
12. Soda oczyszczona bez dodatku regulatora kwasowości

Przebieg: (jak się ktoś zgłosi po indykator to zrobię fotki aktualnie zużyłem wszystkie rurki, jakie mieli w sklepie <!-- s:P --> :P <!-- s:P --> )

1. Cięcie szkła


1a. (dla posiadających pisak) Jeśli mamy pisak do cięcia to rysujemy kreskę dokoła miejsca, w którym chcemy przeciąć optymalnie 7-12mm od dzwona i czekamy ok 15sekund pukamy/pstrykamy kilkakrotnie paznokciem w miejsce, w którym rysowaliśmy i mamy idealną krawędź (tak idealną jak nasza kreska)
1b. (dla posiadających miniszlifierkę) Jeśli posiadamy miniszlifierkę zakładamy krążek do cięcia metalu i jedziemy dookoła najpierw lekko zaznaczając ślad a następnie już zdecydowanie go poprawiamy. Rurka pęknie pod wpływem drgań w miejscu, w którym zrobiliśmy nacięcie
1c. (dla posiadających nóż do szkła) Zakładamy najmniejsze kółko i zarysowujemy dookoła. Kładziemy jeden koniec na stole (lub czymś w tym rodzaju) tak, aby kant stołu był możliwie blisko miejsca przełamania i uderzamy ręką pionowo w dół o czubek łamanej rurki.
1d. (dla posiadaczy pilników) pilnik musi mieć jedną stronę w szpic, coś jak nóż nie wiem jak się takie pilniki nazywają i piłujemy dookoła jak już zaznaczy nam się ładna linia kładziemy na stole i patrz pkt. 1c

Drugie cięcie wykonujemy na wysokości, która nam najbardziej będzie odpowiadała.


2. Obróbka termiczna

2a. Montujemy odcięty indykator w drewnianej klamerce (nie nie może być plastikowa) przyklejamy do biurka, palnik w rękę i grzejemy końcówkę tak długo, aż brzegi zrobią się zaokrąglone - tak jakby się upłynniły (kilka sekund) następnie grzejemy drugi koniec (ten nad bańką) tak długo, aż zrobią się czerwone z gorąca i same  ze sobą się zejdą (ok 1-1,5minuty), jeśli nie chcą trzeba im pomóc gwoździem delikatnie "szpachlujemy" rozgrzane do czerwoności szkło. Jak najszybciej należy przenieść indykator na gorący grzejnik, albo coś w tym stylu, bynajmniej ma być gorące i nie może to być gorący płyn czekamy 5 min i gotowe.





2b. Nad kuchenką gazową postępujemy podobnie ale tutaj czasy wydłużają się do 1,5min przy zaokrąglaniu i 5-7min przy zgrzewaniu
Kolejność nie może zostać zmieniona, ponieważ zanim roztopimy drugi koniec bańka zdąży popękać!! Nie można zejść poniżej 6mm przy odcinaniu rurki przy bańce, bo popęka (jak rozpracuję sposób robienia idealnie okrągłej bez pękania szkła przedstawię to na forum)



3. Przygotowanie roztworu by spider72 z forum SRWiA:

a) Odmierz 3000 ml wody destylowanej lub z filtra RO

b) Zważ 3.60 gram sody oczyszczonej NaHCO3, dodaj do 3000ml wody i dokładnie wymieszaj, da to roztwór standartowy o twardości 40dKH

c) Do 450 ml wody destylowanej lub z filtra RO wlej 50 ml wody o KH 40 dKH z punktu 2 i dobrze wymieszaj, co da ci 500ml wody o twardości 4dKH"

d) do wody o kH = 4  dodajemy test pH

e) Wlewamy 1/2 - 3/4 bańki i do akwa. Test prawdę Ci powie po około 10-30min


Generalnie z jednej rurki wychodzi jeden indykator (pierwsze zdjęcie dwa po lewej) dwa pozostałe mają trochę za krótką rurkę. Koszt takiej zabawy to około 50zł jak nic nie mamy a jak mamy palnik wodę testy itp to 2,50zł za rurkę.

Pawel:
I co - robisz już to zarobkowo? Bo ja bym się pisał na co najmniej jeden :)

kotem:
Zarobkowo zrobiłem dwa znaczy się sprzedałem dwie sztuki z tamtych zrobionych komuś z forum. Dasz rurkę fermentacyjną piweczko z naszego rodzimego browaru i Ci zrobię.

Pawel:
To może dam 2 piwa a rurkę załatwisz Ty?:>

kotem:
To będę w plecy :P Rurki są dostępne w Leroy Merlin w dziale ogrodowym. Nie są najlepsze no ale cóż, sezonu jeszcze nie ma więc nie łatwo jest znaleźć te duże z grubego szkła ze znacznie szerszą rurką.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej