Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > >375

[1280] Roślinniak z dyskowcami

(1/17) > >>

irasus:
Witam wszystkich serdecznie.
Mam na imię  Irek.

Po dłuższym czasie błądzenia po forum i zastanawianiu się gdzie jest miejsce dla nowych zapaleńców stwierdziłem że to świetna mielizna do przycumowania i podzielenia się moją przygodą z akwarystyką.

Akwarium jest nadal w budowie co postaram się systematycznie relacjonować. Postanowiłem już teraz rozpocząć relację licząc na cenne rady innych forumowiczów, jak również chętnie podzielę się moim zdobytym doświadczeniem.


* Akwarium : 1280l - 200x80x80
* Filtracja : przelew rurowy własnej konstrukcji, SUMP 129l
* Oświetlenie : 2x80W Aquamedic Plant Grow i 2x80W Sylvania Grolux 8500K
* Ogrzewanie : Grzałka pod żwirowa Dennerle 100W, podłgówka CO, Eheim 125W
* Podłoże : Żwir 200kg, ziemia ogrodowa, glina szara
* Dekoracje : Korzeń bukowy, kamienie
* Inny sprzęt : Zestaw CO2
* Parametry wody : brak danych
* Nawożenie : brak danych
* Flora : Lilaeopsis mauritiana, Hemianthus micranthemoides - Duży Heniek, hygrophila difformis, hygrophila polysperma, hygrophila polysperma Rosanervig, hygrophila guianensis,
Ludwigia palustris L. repens, Ludwigia repens, Microsorum pteropus, Microsorum pteropus undulata,
Monosolenium tenerum - wątrobowiec, Myriophyllum aquaticum, Nymphaea lotus Rot,
Vallisneria americana, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus osiris, Cryptocoryne wendtii Mi Oya,
Cryptocoryne walkeri, Cryptocoryne cordata, alternanthera lilacina, umbrosum micranthemum, pistia,
rotala indica, rotala macrandra small, hygrophila corymbosa, blyxa japonica, hydrocotyle japan,
Riccia Fluitans - wgłębka
* Fauna : brak danych
* Opis zbiornika : Zbiornik w budowie

Pavulon:
Nie no... nie bądź taki-- daj jakąś fotkę, plisss 8) pzdr

irasus:
Jeszcze momencik, sprawdzam jak tu się dodaje fotki.
Podstawa własnoręcznie wykonana z rury prostokątnej 2x4cm
Przy okazji mogłem przetestować różne ustawienia kambulców.
Po prawej stronie widać wylewkę betonową, akwarium jest posadowione bezpośrednio na murze nośnym budynku. Było to jedyne miejsce gdzie akwarium mogło stanąć. A że jest to stara kamienica dla bezpieczeństwa sprawą zajęło się dwóch architektów aby nie było wątpliwości.

Poniżej zdjęcia po pierwszym próbnym zalaniu akwarium i pierwsze moczenie korzenia aby łatwiej było go czyścić. Bardzo szybko zaczęły się tworzyć grzyby szambowe i pleśnie, wprost wybuch różnych nano nacji. W tej chwili korzeń jest już pięknie wymoczony w solance i odkażony FORMISOLEM o dużym stężeniu. Niestety jest za wielki na gotowanie, można było tylko wygotować sam pieniek. Nie wiem czy to wystarczy, ale tak łatwo się nie poddam.

Kolejne fotografie przedstawiają ułożoną rurę grzewczą wpiętą do centralnego ogrzewania, na dolocie ciepłej wody jest zawór dławiący a po drodze 2 termometry. Bardzo proste wbrew pozorom i uważam  że to najtańszy układ w ogólnym rozrachunku energetycznym.

Następnie pomiędzy rury na dnie wsypałem luźno glinę szarą, na to ziemię ogrodową do kwiatów,  grubość warstwy to około 5cm. Mam nadzieję że bez zbytnich dodatków a jeśli tak to i poczekam chwilę aż się wypłucze zanim wpuszczę nowych lokatorów,

Po przysypaniu pierwszej warstwy ziemi ułożyłem kabel grzewczy i ponownie wszystko przysypałem i ugniotłem. Do całości doszły jeszcze dreny rurowe aby wymusić delikatny przepływ wody. Wszystko zostało przysypane od 5cm do 10cm żwiru rzecznego 1-5mm.

Kolejne zdjęcia postaram się wkleić jak najszybciej następnym razem.
W tej chwili stoję nad dylematem wyboru oświetlenia, za dobre rady będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

rafał.gorzów:
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907

papajex:
Fajne  ;). Napisz co będzie z ogrzewaniem latem, bo z tego co wyczytałem to masz kabel grzewczy  100 W i rury podłączone do CO, a latem chyba nie ogrzewasz mieszkania? Jeśli chodzi o oświetlenie, to proponuje zainwestować w ledy, przy tak dużym zbiorniku będą duże oszczędności na prądzie, a dają niezłe światło (sam takie mam u siebie). :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej