Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Oświetlenie

Oświetlenie Led do kostki 30x30x35 -home made

(1/8) > >>

nano cube:
Witam
proszę o wymianę doświadczeń i ewentualne podpowiedzi co do realizacji zmiany oświetlenia w kostce.
Co prawda w internecie jest tego mnogość ,ale są rożne wykonania i przeważnie są to niestety wykonania na dużo większe akwaria i o dużych ilościach Wat. Dotychczasowe oświetlenie: Aquael Decolight 11 W super się spełniało ale w kostce nano czyli pierwszej 20x20x20. Doskonale doświetlało toń , rośliny i dno akwarium. Po zmianie kostki na wysokość 35 cm niestety już ma duże problemy z właściwym doświetleniem - przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie. Tak więc zrodził się pomysł zmiany oświetlenia i po analizie padło na Ledy a dokładniej na power ledy. Oczywiście taniej byłoby wykorzystać gotowe żarówki led na GU10 czy MR16, ale problemem jest zachowanie szczelności i bezpieczeństwa "IP" stosowanych zestawów. Oczywiście można zakupić gotowe wykonania  tylko, ze maja jedna zasadnicza wadę - są drogie lub bardzo drogie. A co cieszy najbardziej amatora - sprawne i tanie home made.
Moje założenie takie jest:
- pełne spektrum oświetleniowe stosowane w akwarystyce słodkowodnej
- bryzgo-szczelne wykonanie
- wysoka wydajność przy minimum W
- doskonałe doświetlenie toni , roślin i dna akwarium
- kostka otwarta bez pokrywy
teraz moja przechodzić na pozycje wyczekująca na sugestie i rady :)

lp:
Przy otwartym akwarium możesz śmiało stosować gu10, np. tak jak na  filmie Szopena
https://youtu.be/x3N3UX3cQyU
U mnie był problem bo mam pokrywę.

Lub poczytaj o budowie lampy  np.  tu:
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=16&t=8519

nano cube:
dzięki za linki - szczególnie ten drugi :)

nano cube:
Witam
no cóż weekend przeleżałem w łóżku , więc miałem dużo czasu na czesanie internetu w sprawie oświetlenia Led w akwariach.
Trzeba przyznać, iż tego materiału jest dużo, ale tak naprawdę nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to jakiej mocy wykonać belkę do akwarium jak w tytule. Jaki stosunek ledów w zależności od "K" użyć do kostki. Większość twórców sprzedawanych zestawów chroni swoje wyroby tajemnica handlową i nie dzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie czemu zresztą się nie dziwie. Tak więc by nie mieć landrynkowego obrazu w akwarium trzeba będzie poeksperymentować z użyciem diód o rożnych wartościach "K".
Tak więc na początek zamówiłem zestaw trzech rodzajów diód power  led  na chipie Epistara:
- dioda power led full spectrum 1W grow
- dioda power led 1W 6500K
- dioda power led 1W 8500K
Mam nadzieję, że taka kombinacja pozwoli mi uzyskać ciekawe podświetlenie kostki.
 Obecnie analizuje jaka moc użyć i czy ewentualnie nie wykonać belki na max "W" obsługiwane przez zasilacz i dodatkowo założyć sterowanie mocą by mieć kontrolę nad ilością podawanego światła i barwy do akwarium.
Jeśli ktoś dysponuje w tym zakresie doświadczeniem zapraszam do wspólnej wymiany rozwiązań w zakresie podjętym w temacie.
pozdrawiam piotr

husky z alaski:
Nie skuś się przypadkiem na poniższy produkt. Diody te nie są wodoodporne i bardzo szybko w akwarium zdychają, pojedynczo lub w całości. Pierwsze padły nad miejscem bąbelków z napowietrzania.

http://primeled.pl/modul-z-4-led5630-samsung1

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej