Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > Akwaria typu "kostka" (cube)

sześcian o boku 45 OW

(1/7) > >>

bartolo:
Cześć,

po długiej nieobecności na forum, jak i kilkuletniej przerwie w akwarystyce przyszedł moment na odpalenie nowego szkiełka. nie mam jeszcze wszystkich gadżetów, ale postaram się opisać co mam, tudzież co mieć planuję ;)

Zbiornik: 45x45x45 (ok. 91L), szkło 6mm.
Akwarium zamówione na stronie http://www.akwaria.biz/ Dzisiaj zostało wysłane, więc liczę na to, że jutro będzie u mnie.

Oświetlenie: 1x Lampa HQI 70W
Do lampy planuję zrobić obudowę ze spienionego pcv, bo jak na razie wygląda strasznie szpetnie.

Filtracja: Kaskada Aquel Versamax FZN-2

Mam jeszcze korzeń. I tyle, zostały pytania i przypuszczenia;) poniżej:

1. Podłoże:
nie chciałbym tym razem kupować podłoża aktywnego. myślę, że zainwestuję w jakiś ciemny, drobny żwirek. tylko pytanie, czy mały Heniek i ewentualnie jakiś eleocharis byłyby w stanie się na nim utrzymać? dodam, że zamierzam podawać CO2 z butli, może jeszcze jakieś kulki gliniano-torfowe w podłoże? co myślicie? woda to będzie odstany kranowit.

2. Obsada:
planuję Krewetki Yellow, Razborki Boraras Brigitte, Otoski (jeśli pozwolą warunki wody, nie wiem jeszcze jakie będą parametry, przy zastosowaniu kranówki i żwirku...)

Byłoby mi niezwykle miło gdybyście doradzili mi w sprawie tego podłoża i roślin. W załączeniu zamieszczam zdjęcia korzenia i filtra ;)

[attachimg=1]


[attachimg=2]

Pozdrawiam!



krist-off:
Witam.
Gratuluję powrotu.
Skoro pytasz, odpowiadam.
Sporo światła Panie. Ale ok. Poka tą lampę. Może nie wygląda tak źle... poza tym piszesz, że chcesz do hqi obudowę zrobić. Z tego co wiem i pamiętam to lampy te są dość "ciepłe" i raczej większość osób montuje je dość wysoko i do odkrytych zbiorników. Upewnij się więc co do temperatur, bo latem możesz mieć problem.
Co do podłoża. Światła masz tyle, że będziesz musiał nawozić. Myślałeś o tym? Skoro podłoże aktywne odpada lub nie chcesz się w nie bawić, to możesz dać pod planowany żwir ziemię ogrodową. Do HT też się nada. W ziemię możesz wetknac też te kulki. Da Ci to spory rezerwuar składników pokarmowych dla roślin. Ale i tak przy takim świetle prędzej, czy później dopadnie Cię konieczność badania parametrów i stosowania nawozów.
Pozdrawiam.

bartolo:
Co do lampy, to wrzucę na razie zdjęcie poglądowe: http://obrazki.elektroda.net/33_1275578497.jpg
nie zamierzam pozbywać się tej czarnej obudowy, która jest widoczna na zdjęciu. zrobię taki klosz, do którego od wewnątrz przykręcę lampę ze zdjęcia. będzie miała jakieś 5-6cm do najbliższej ścianki. mam nadzieję, że nie stopi płyty. sama lampa będzie zawieszona jakieś 30-35cm nad taflą wody, więc mam nadzieję nie zrobić tam zupki.

Jasne, myślałem o nawożeniu, ale raczej coś do słupa wody. na początku CO2 z butli + potas a później zobaczymy. Jeśli chodzi o podłoże, to bardzo chciałbym spróbować z samym żwirkiem, ew. powtykać jakieś kulki. ziemia na pewno nie. jak nie żwirek, to myślę, że kupię jakieś gotowe podłoże, miałem kiedyś amazonie II i wszystko pięknie. no zobaczymy, rozważam jeszcze wszystkie plusy i minusy...

dzięki za opinię.

marcin83:
 ;D

Doktor Zibior:
Fajny rozmiar , fajny baniak będzie.
Jestem ciekaw jak Ci to wyjdzie.
70 W HQI na ok 70 parę litrów wody to dość sporo (odliczam podłoże i korzenia), mam nadzieję, że masz sporą wiedzę i doświadczenie bo zjedzą Cię wszelakie plagi egipskie.
Czy żwirek, czy aktywne podłoże i tak będziesz musiał nawozić, bo tak ilość światła spowoduje, że rośliny będą "jadły" jak szalone.
Gdy zdecydujesz się na żwirek odpuść sobie wszelakie kulki, osobiście szarpnął bym się tutaj na podawanie soli, obserwując rośliny możesz dawkować to co jest im potrzebne.
Jeżeli chcesz małego henia to zdecydowanie zanabyj odmianę Monte Carlo, łatwiejszy w uprawie i mniej problemowy (nie odrywa się od podłoże jak to heniek ma w zwyczaju).
Tak czy siak zasiadam i pilnie obserwuję Twoje poczynania.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej