Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne > 40-112

Nie akwarium

(1/4) > >>

MaciekMM:
Z akwarystyką poza zbiornikiem i tłem ma niewiele, ale może administracja nie usunie :-)
Przedstawić więc chciałbym Wam zbiornik, który służy nasadzeniu Figowcowi Benjamina w drobnolistnej odmianie 'Natasha'.

* Akwarium : około 112l
* Filtracja : brak
* Oświetlenie : 2 x 18W + 1 x 50W tzw "full spectrum"
* Ogrzewanie : brak zbiornik stoi w nieogrzewanym pokoju gdzie zimują inne rośliny. Wahanie temp. 16-21C
* Podłoże : lawa / pumeks 50/50
* Dekoracje : tło strukturalne prawie 2 szt :-)
* Inny sprzęt : chłodzenie diody z GTX8800 :-)
* Parametry wody : brak - deszczówka
* Nawożenie : biogold na podłożu + Astvit dolistnie
* Flora : Ficus Benjamina 'Natasha' , Widliczka (Selaginella), Karmnik Ościsty (Sagina subulata), mchy
* Fauna : mam nadzieję brak
* Opis zbiornika : Fikusy rosną w nasadzeniu grupowym, od maja do października przebywają na dworze. Potrzebowałem jakiegoś zbiornika, w którym mógłbym zapewnić im sporo światła i wilgoci w okresie zimowym.



Postał więc pomysł na nietypowe "paludarium" obecnie wygląda ono tak:



Wysoka wilgotność utrzymuje się dzięki nasączonej wodą  warstwie podłoża + spryskiwanie, kiedy spada poniżej 70%.

Pawel:
Fajny temat Maćku :) byłem bardzo ciekawy jak to wygląda jak o tym opowiadałeś:)

MaciekMM:
Dzięki za miłe słowa Pawle. Słabo u mnie z foceniem - na żywo wygląda to znacznie lepiej :-)
Szukam jeszcze pnącej rośliny o bardzo drobnych liściach. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły (a najlepiej jakąś sadzonkę) to proszę o info.

Sławek:
Fajny to mało napisane  ;D jak dla mnie jest zajebiaszcze , ciekawi mnie jak się będą zachowywały mchy po dłuższym czasie,u mnie niestety padły  :(
Maćku myślałeś nad zastąpieniem pnączy najpopularniejszymi mchami akwariowymi np. Tajwan lub Java ?może by dały radę? ale nie wiem co chcesz osiągnąć więc czekam na dalsze zdjęcia aranżu  ;)
Pozdrawiam Sławek

MaciekMM:
Dzięki Sławku za miłe słowa.
Start zbiornika był w okolicach świąt (26.12.2016) i było tam niewiele mchu ( to, co w donicy przetrwało). Ten mech się rozrósł i zachęcony tym pozgarniałem trochę z innych donic, które stoją z roślinami naszego klimatu i na zewnątrz. Większość jednak pochodzi z kamieni, na których go "uprawiam" w zacienionej części ogrodu. Prawdopodobnie, aby go utrzymać należy utrzymać sporą wilgotność, światło oraz woda bez wapnia (jak pisałem stosuję deszczówkę). Zobaczymy jednak co z tego wyjdzie :-) Ten, który tu widać na "łące" po prawej ma około 2 tygodni. Po kilku dniach od umieszczenia w zbiorniku podniósł się i w takim mniej więcej stanie znajduje się do dzisiaj. Jest to oczywiści zbyt krótki okres na stwierdzenie, że się utrzyma.
Co do mchu stosowanego w akwariach to oczywiście chciałem go zastosować i już nawet dostałem od kolegi sporą ilość. Prawdopodobnie trafi on do zbiornika, choć muszę pomyśleć gdzie go dać (mało miejsca) :-) Zamiast tego, który dostałem (prawdopodobnie jawajski) wolałbym kilka gałązek np któryś z:
Phoenix moss (Fissidens fontanus)
Peacock Moss
Star Moss – Mech gwiaździsty
Milimeter Moss
Nie mam jednak do tych mchów darmowego dostępu więc chwilowo zadowalam się tym, co mam.
Ogólnie można napisać, że mchy mają jednak w warunkach emersyjnych barwę dość ciemną a ja chciałem odrobinę rozjaśnić tło w niektórych miejscach.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej