Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!  (Przeczytany 8989 razy)

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« dnia: Grudzień 16, 2012, 13:14:07 13:14 »

Witam,
potrzebuję pomocy w określeniu syfu, który dopadł moje rybole. Około 3 tygodnie temu pojawiły się białe ciapki. Uznałem, że to pleśniawka (podkręciłem temp. do 30*C, dałem sól n.jodowaną i MCF - "kąpiel długotrwała"). Po tygodniu podmieniłem część wody wedle zalecenia na rozpisce owego MCF. Miałem nadzieję, że to się poprawi... dziś mijają około 3 tygodnie i ten syf jest dalej:/ W akwa poza gupikami są też miecze, żaden mieczyk nie ma tego na sobie (mają tylko gupiki). Potrzebuję POMOCY w zwalczeniu tego czegoś!
 Poniżej foto jak to plus/minus wygląda (lepszego foto nie dam rady zrobić:/). http://imageshack.us/photo/my-images/29/s6300400.jpg/
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

erni1979

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 142
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2012, 13:59:29 13:59 »

Zdjecie więcej by pomogło. Postaraj się zrobić je z rybą w wodzie. Jeśli masz możliwość to odseparuj zakażone osobniki i pomyśl co ostatnio zmieniałeś lub dopuszczałeś
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2012, 14:00:54 14:00 »

Zdjęcie całkiem niezłe. Szkoda, że nie zrobiłeś boku ryby i całego zbiornika. Ciężko zobaczyć co to. Może to ospa? Ewentualnie jakieś bakteryjne dziadostwo, bądź pasożyt. I tu jest problem. Nie ma cud leku na wszystko. Ostatnio coś jest z wodą... Spróbuj z nadmanganianem potasu. A najlepiej znajdź weterynarza, który zna się na rybach i ma laboratorium, w którym zbada rybę i wodę z akwarium. W Goleniowie jest taki, a w Szczecinie? Nie wiem. Zacznij od sprawdzenia parametrów wody. I ustabilizowania warunków w akwarium.
Zapisane

sawu

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 486
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:08:50 18:08 »

Moje też po ostatniej podmiance chorują .... ;/ szczególnie samice osłabione po tarle.
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:39:41 18:39 »

Sawu, jesteś kolejną osobą, której po podmianie chorują ryby. Dla pocieszenia nie tylko w Szczecinie tak się dzieje...
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:43:41 18:43 »

Kurde a myslalem ze to tylko u mnie taka plaga ;/ WSZYSTKIE trzciniaki chore, ale naszczescie juz sie lecza
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:48:39 18:48 »

Najważniejsze, aby wiedzieć co dokładnie dolega. A potem dobrać odpowiednie preparaty.
Każda nie trafiona kuracja powoduje osłabienie ryb, a w konsekwencji śmierć.
Należy też zadbać o biologię akwarium (równowagę)
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:56:43 18:56 »

U mnie to ewidenta ospa, ryby plywaja w  oddzielnym szkielku gdzie przeprowadzana jest kuracja, plamki szybko znikaja
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2012, 19:01:23 19:01 »

Ospa to raczej nie w wyniku podmiany, a raczej jakiegoś zakupu nowych rybek lub roślin.

Zapisane

sawu

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 486
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2012, 19:15:32 19:15 »

z ospą nie ma problemu, ale moje chorują praktycznie bezobjawowo ... chwiejne ruchy ale jedzą chętnie jedna ma klaczek obok pyska inna bielejącą płetwę postrzępioną jeszcze inna lekko odstające łuski ale płetwy szybko jej się regenerują po tarle ... no i nie wiem czy leczyć je na puchlinę czy raczej na chorobę bawełnianą ... podejrzewam jakieś pasożyty. Kupiłam dziś kostkę 30 l ... ale jak mam je odseparować skoro nie mam "zdrowej" wody a kupowanie butelkowej chyba bez sensu.
Zapisane

erni1979

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 142
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2012, 19:49:41 19:49 »

Ospa rybia czyli kulorzęsek i jego cysty znajdują się nawet w wodzie kranowej więc tego nie unikniecie. Jednak choroba nie atakuje ryb w pełni sił. Chorobliwość po podmiankach można wytłumaczyć drastyczna zmiana parametrów wody i wybiciem biologi przez zimna niedostaną wodę. Takie epidemie mogą być spowodowane również większą ilością chloru w wodzie. Jeśli po podmiankach z kranu tak sie dzieje to warto by pomyśleć o odstanej wodzie i wyrównanie temperatur, co tez osłabia ryby i stają sie one bardziej podatne na zarażenia 
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:03:00 20:03 »

Puchlina jest nieuleczalna. W Twoim wypadku, Sawu, to choroba bakteryjna. Należy podać antybiotyk dla ludzi. Albo np bactopur firmy sera. Puchliny nie masz (raczej) jest to objaw źle pracujących nerek. Choroba bawełniane?! Pierwsze słyszę, ale może się mylę. Raczej chodzi Ci o chorobę welwetową. Sądzę, że prędzej jest to zwykła plesniawka. Chwiejne ruchy i postrzepione płetwy... Podnieś temperaturę wody. Podmien wodę, odmol dno - zadbać o parametry wody. Pasozytami zajmiemy się później jak wyleczysz ryby. Masz zachwianą równowagę biologiczną w akwa. Aha sprawdź filtry, bo może dawno nie czyściłaś...
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:04:54 20:04 »

Erni, święta racja. Woda jest teraz o kilka stopni silniejsza niż latem.
Zapisane

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:07:46 20:07 »

Moje rybole chorują w Suwałkach. Nigdy wcześniej nie miałem takiego czegoś w akwa :/.
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Moje ryby chorują :( POMOCY!!!
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:08:33 20:08 »

Samą podmianą wody drastycznie nie zmieni się warunków w biologii. Chyba, że jest to 80 % podmiany z płukaniem żwiru i filtrów.
Jeżeli jest jakiś problem z samą wodą to zawsze dobrze na 2 dni wodę odstawić - to likwiduje nadmiar chloru, możesz też zastosować dobrej jakości uzdatniacz. Ja w większości stosuję wodę RO więc mniej mam problemów. Nie stosuję żadnej chemii za wyjątkiem nawożenia roślin. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów

pozdr.
Zapisane
Strony: 1 2 3   Do góry