Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: padają neony!!! pomocy  (Przeczytany 11912 razy)

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 15, 2013, 21:09:06 21:09 »

Jeżeli chodzi o mikrosporidiozę to można ją przenieść z roślinami, zarażonymi rybami, podłożem (np. piaskiem); rzadziej poprzez pokarm. Jeżeli chodzi o pokarm to większe niebezpieczeństwo pojawia się ze strony żywego, aniżeli mrożonego pokarmu.
Jeżeli na 100% jest to ta choroba, a wynika z opisu że to jest najprawdopodobniej to choróbsko :/ to jest pewne, że wszystkie neony padną i tutaj nie pomoże stosowanie im diety i innych kombinacji. I najlepiej byłoby wszystkie neony usunąć z akwa. Jeżeli myślisz o dalej kąsaczowatych to powinieneś zdezynfekować dokładnie całe akwarium (rośliny i żwir do wyrzucenia :/ ), bo inaczej w akwa głównym lokatorem będzie Plistophora hyphessobryconis.
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 15, 2013, 21:34:40 21:34 »

Adrian, masz rację: temat jest demonizowany. Ale to potwierdza regułę. Należy uważać i mieć zaufane źródło. Ale to też niezzmienia faktu, że i to źródło może mieć zarażony pokarm. Jednak w tym przypadku widzę inny problem. Zobaczcie jak duża jest ochotka, a jak mały jest otwór gębowy... Szklarka,dafnia, solowiec, larwy komarów - ok. Ochotka-nie.
Zapisane

karas745

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 305
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 15, 2013, 22:25:12 22:25 »

To mam jeszcze pytanie. Ktoś wyżej napisał ze po tym wirusie roślinki podłoże i reszta są do wyzucenia. A nie można zdezynfekować ? Nadmanganian potasu, abioseptyna, czytałem ze rośliny można potraktować nawet wybielaczem przez chwile i potem dobrze wypłukać. Piasek wygotowac bądź w piekarniku?
Zapisane

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 16, 2013, 08:02:03 08:02 »

To mam jeszcze pytanie. Ktoś wyżej napisał ze po tym wirusie roślinki podłoże i reszta są do wyzucenia. A nie można zdezynfekować ? Nadmanganian potasu, abioseptyna, czytałem ze rośliny można potraktować nawet wybielaczem przez chwile i potem dobrze wypłukać. Piasek wygotowac bądź w piekarniku?

Ten 'ktoś' to ja :P Jeżeli wiesz, że zrobisz to dokładnie (dezynfekcja) to możesz podjąć ryzyko. Takie rozwiązanie jakie zaproponowałem wyżej będzie na pewno bezpieczniejsze i mniej ryzykowne.

Ps. w tym wybielaczu to na pewno nie wszystkie rośliny, delikatniejsze mogą 'się wybielić' :D
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

karas745

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 305
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 16, 2013, 08:50:08 08:50 »

Aha :-D wiec wszystko jasne
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2013, 10:07:10 10:07 »

Mariusz, to ja proponuję zawieźć chorą rybę do laboratorium i ją przebadać i wtedy to można powiedzieć na 100%
Zapisane

kazikk

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • JBP
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2013, 10:12:01 10:12 »

Nie napisałem, że jest to pewne, a 'prawdopodobne'; czyli przypuszczam, że to ta choroba :P
Po analizie lab. byłoby wszystko jasne.
Zapisane
><((((°>  ><((((°>

allegrosek1

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 411
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 16, 2013, 17:35:13 17:35 »

wszystkie neony zostały zneutralizowane...

dzis podmiana, podana abioseptyna (20ml) na akwa wlałem - czy dobra proporcja? bo instrukcja na opakowaniu nie do konca jest jasno napisana...

dzis była podmiana wody - podmienilem okolo 60-70l, a chwile temu wlałem abioseptyne...

co z ancistrusami? nie zaszkodzi im to?
kurcze, wlasnie samica zlozyla ikre a pan glonek juz siedzi w kokosie i wachluje...

inne ryby wygladaja na zdrowe i zachowuja sie normalnie...

choc dzis przy sprzataniu akwa (podmianie wody) znalazłem jedną martwą kosiarkę... chuda i na jednym oku białe coś co porosło całe oko...
Zapisane

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 17, 2013, 00:42:06 00:42 »

Spróbuj chrzan na pewno nie zaszkodzi
Zapisane

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 17, 2013, 06:21:24 06:21 »

A co ma z tym chrzanem zrobić? Zjeść? A może nie lubi... Ja to chrzan z ćwiklą lubię  :P
Zapisane

Hadrian

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 17, 2013, 10:19:40 10:19 »

jak już pisałem wcześniej
 zdezynfekować sprzęt
- wygotować żwirek
- rośliny zdezynfekować w lekko czerwonym roztworze nadmanganianu potas
więc poco kombinujecie z jakimś chrzanem czy wybielaczem ???

co do ochotki ja kupuję ochotkę tylko z IT ochotkę mają z własnej chodowi która widziałem na własne oczy i jestem prawie pewien że nie przywlekę żadnego choróbska  i nie przesadzajmy że jest droga bo 12zł za 0,5kg to nie majątek inna sprawa z dostępnością ja mam to szczęście że czasami wożę do nich towar a znajomy zaopatruje się u nich i mam na bieżąco "świeży"towar
Zapisane
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny

Robin Hood

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 436
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 17, 2013, 10:41:29 10:41 »

Hadrian, ochotka nie dla neonów. Szkoda, że uśmiercono te neony  :P uważam, że bezpodstawnie...
Ale jak to się już stało to dezynfekcja zbiornika jak najbardziej. Odlow ryby do osobnego zbiornika i tam je przelecz, a do ogólnego bardzo ciemny roztwór nadmanganianu potasu...
A co do chrzanu. Działa dezynfekujaco i antyseptycznie. Laska chrzanu w dno. Ale to jest zapobiegawczo.
Zapisane

Hadrian

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 17, 2013, 11:45:29 11:45 »

też tak uważam że zostały pochopnie uśmiercone ja bym nie uśmiercił tylu ryb :/
odstawił bym je na kwarantanne i obserwował
co do neonów kłócić się nie będę a mam ich trochę ale moje zdecydowanie wolą ochotkę od szklarki czy solowca ,podobnie jak i skalary ryby są w dobrej kondycji i nie chorują
Zapisane
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 17, 2013, 12:58:31 12:58 »

A co ma z tym chrzanem zrobić? Zjeść? A może nie lubi... Ja to chrzan z ćwiklą lubię  :P
A co to za wypowiedz ? Nie wiesz to się nie wymądrzaj . A MOŻE TAKT TROCHĘ SZACUNKU   pozdrawiam
Zapisane

karas745

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 305
Odp: padają neony!!! pomocy
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 17, 2013, 13:05:04 13:05 »

No chyba nic się takiego nie stało. Ale fakt wypowiedz nie potrzebna. Przydał by się moderator aby usòwać takie rzeczy
Zapisane
Strony: « 1 2 3 »   Do góry