Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 5 »   Do dołu

Autor Wątek: Bazalt i jego wpływ na wodę  (Przeczytany 31579 razy)

Adek

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
    • http://www.akwa.szczecin.pl/
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 04, 2010, 18:31:09 18:31 »

http://www.youtube.com/watch?v=jNVHa2QvziM

Fenoloftaleina fajny składniczek sam go na chemii używałem :P Jeśli się go doda do wody zasadowej, to mamy różowy kolorek :D
Zapisane
!!! DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!!

sanders

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 04, 2010, 18:33:52 18:33 »

Wode leje kranowke o parametrach pH 6,8 , KH 5 , GH 6 i jak to napisałes te rozne zeczy dziac sie nie moga z woda kranowa.
No wlasnie moga  :P
Kamieni nie kupiłem lecz znalazłem i jest to na 90% bazalt lecz geologiem nie jestem
czyli nie jest to bazalt  :P ;D
Odnosnie opini to ja spotkałem sie z wiekszoscia opini ze zwir bazaltowy zatwardza wode , moze nie w zastraszajacym tempie lecz jednak
W wiekszosci sa to zapewne opinie zasłyszane i powielane...
Zapisane

brazylia

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 04, 2010, 18:38:57 18:38 »

Cytat ze strony paludarium.com.pl
Cytuj
Co akwarysta powinien wiedzieć o wodzie...?

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem, charakteryzuje się dużym ciepłem właściwym i dużym napięciem powierzchniowym z czego wynika wiele zjawisk o których warto wiedzieć, aby lepiej rozumieć podwodny świat, którego fragment przenosimy do naszych domów.
i dalej
Cytuj
Niewiele jest takich substancji, które zupełnie się w wodzie nie rozpuszczają. Stwierdzono, że nawet kwarc i metale szlachetne, uważane przez długi czas za nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczają się. Chociaż ich stopień rozpuszczania jest niewielki. Z tego wynika jak ważna jest wiedza o podstawowych właściwościach elementów dekoracyjnych, które mamy zamiar umieścić w akwarium, a które w istotny sposób mogą wpływać na parametry chemiczne wody.

Materiały do dekoracji akwarium możemy podzielić na trzy grupy:

Neutralne - to takie, które rozpuszczają się w wodzie w tak małym stopniu, iż możemy przyjąć, że nie wpływają na parametry chemiczne wody np. granit, bazalt, kwarc, skrzemieniałe drewno (powstałe na skutek zastąpienia substancji organicznej drewna przez kwarc przy jednoczesnym zachowaniu struktury i kształtu drewna) itp.

a te 10 procent zawartosci wapnia w skale bazaltowej raczej napewno tego nie zrobi
Zapisane

sanders

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 04, 2010, 18:41:20 18:41 »

I żyli długo i szczęśliwie ;)
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 04, 2010, 18:57:09 18:57 »

to zbyt piękne by było prawdziwe:) coś mi tu śmierdzi!:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

brazylia

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 04, 2010, 19:03:59 19:03 »

to zbyt piękne by było prawdziwe:) coś mi tu śmierdzi!:)

To juz jest koniec i nie ma co "bic piany" ;D
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 04, 2010, 19:17:26 19:17 »

A ja proponuję przenieśc całą wymiane wiedzy na nowo utworzony wątek i kontynuować ją,przecież to wszystko jest dla nas i dla nowo czytających forum,dzielmy się wiedzą i piszmy co wiemy nie tylko z napisanych artykułów ale i z własnych doświadczeń.
Uważam że gdyby bazalt nie zmieniał znacząco parametrów to byłby znacznie częściej stosowany w zbiornikach z kreweciami i nie tylko,większość szuka przecież jak najciemniejszego podłoża a właśnie "czarny" bazalt ,jest bez mała czarany i wszystko,rośliny ryby i krewecie pięknie na nim kontrastują.Rozmowa zmierza we właściwym kierunku bo jak narazie jest spokojnie (przypominam jestem tu moderatorem :P ;D) i chyba wszystkim właśnie o to chodzi by jak najwięcej wymienić doświadczeń.Dodam,najlepiej robi się to na spotkaniach forumowych,jest czas i mozna wiele szybciej i lepiej wszystko wyjaśnić :)
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 04, 2010, 19:25:35 19:25 »

To juz jest koniec i nie ma co "bic piany" ;D
Pozwolę sobie jeszcze zabrać głosa :P
Bazalt jako taki nie jest w wodzie rozpuszczalny (bez wchodzenia w filozoficzne rozważania, rzędu 1 atom na 100 000 000 cząsteczek wody :D) Niestety bazalt to nie jest odczynnik typu "czysty do analizy" a więc jest to kopalina w stanie nieoczyszczonym. Stąd często zawiera wtrącenia innych substancji, nawet wapienia. I te drobiazgi mogą jednak wpływać na twardość wody. Czasem jest to taki "mazgaj" na ciemnej skałce, czasem są to mikrokryształki.

Opieranie się na składzie jest bardzo mylące, więc rozważania o zawartości CaO, czy MgO są pozbawione sensu. To tak jak mówienie, że w soli kuchennej (NaCl) jest chlor i dlatego wszyscy się potrujemy. Skłąd ilościowy pierwiastków w skałach, w nawozach, w innych substancjach podaje się często w postaci pierwiastkowej (S, Fe, Zn, Mg, itd.) albo w postaci tlenkowej (Mg, CaO, SO2, K2O) co nie znaczy, że te tlenki, czy pierwiastki są tam w takiej postaci. Inaczej siarczan potasu (K2SO4), który jako nawóz ogrodniczy definiuje się podając skład jako zawartość K2O lub K byłby wybuchowy, bo K i K2O reaguje z wodą z solidnym efektem cieplnym :) Podobnie jest z truciznami: wodór, węgiel i azot w zasadzie są niegroźne, ale jeśli są połączone w związek to już cyjanowodór, czyli cyklon E używany np. w Oświęcimiu.

Myślę, że pewne fragmenty wątku warte są wydzielenia :P

A wracając do nanobaniaczka, to w młodości w takich małych baniaczkach hodowałem plankton: rozwielitki, oczliki, wodopójki, stułbie. Poza małymi rozmiarami co wymaga lupy lub dobrego wzroku jest to równie pasjonująca obsada.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 04, 2010, 19:43:52 19:43 »

To juz jest koniec i nie ma co "bic piany" ;D
Pozwolę sobie jeszcze zabrać głosa :P
Bzium - więc jednak "bazalt" może zatwardzać wodę :)
Co do bicia piany to trochę jeszcze by się przydało, w końcu jestem na etapie czytania o morszczakach a tam odpieniacze to podstawa:) :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 04, 2010, 19:59:58 19:59 »

... więc jednak "bazalt" może zatwardzać wodę :)
Bazalt jako "bazalt" (minerał) - nie, bazalt jako kamień w sprzedaży - czasem tak. Zależy więc z jakiego źródła mamy. Czasem zależy to wręcz od partii, czyli od tego w którym miejscu kopalni wydobywano kamień. Najczęściej jednak produkt handlowy o nazwie "bazalt" jest obojętny w akwarium.

Inna sprawa na którą warto zwrócić uwagę - nawet lejąc RO do akwa zwiększamy twardość za pomocą: nawożenia (niewiele, ale może się akumulować), skarmiania ryb (w pokarmach też jest wapń i inne składniki tego typu.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 04, 2010, 20:05:05 20:05 »

Wode leje kranowke o parametrach pH 6,8 , KH 5 , GH 6 i jak to napisałes te rozne rzeczy dziac sie nie moga z woda kranowa.
No wlasnie moga  :P
Kamieni nie kupiłem lecz znalazłem i jest to na 90% bazalt lecz geologiem nie jestem
czyli nie jest to bazalt  :P ;D
Odnosnie opini to ja spotkałem sie z wiekszoscia opini ze zwir bazaltowy zatwardza wode , moze nie w zastraszajacym tempie lecz jednak
W wiekszosci sa to zapewne opinie zasłyszane i powielane...

Jezeli cos jest w 90% tym czym jest to nie moze byc czyms innym  ;D jezeli moja pewnosc była by na poziomie ponizej 50 % to wtedy mozna stwierdzic ze jest czyms byc moze innym.

Odnosnie zmian w parametrach wody to uwierz mi ze nie ma prawa sie nic dziac bez ogulnej i natychmiastowej informacji o zaistniałej sytuacji.

Co do przekonan to powiem tak ze na własne oczy nie widziałem aby to ziemia kreciła sie wokoł słonca  ;)


Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 04, 2010, 20:11:56 20:11 »

... "bazalt" może zatwardzać wodę :)
Bazalt jako "bazalt" (minerał) - nie, bazalt jako kamień w sprzedaży - czasem tak. Zależy więc z jakiego źródła mamy. Czasem zależy to wręcz od partii, czyli od tego w którym miejscu kopalni wydobywano kamień. Najczęściej jednak produkt handlowy o nazwie "bazalt" jest obojętny w akwarium.

Inna sprawa na którą warto zwrócić uwagę - nawet lejąc RO do akwa zwiększamy twardość za pomocą: nawożenia (niewiele, ale może się akumulować), skarmiania ryb (w pokarmach też jest wapń i inne składniki tego typu.

A ten neutralny bazalt akwarystyczny to skad sie bierze jak nie poprzez zmielenie skały  :o

Rzeczywiscie w niektorych przypadkach zwiekszanie twardosci wody jest konieczne nawet nie stosujac wody RO.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 04, 2010, 20:19:23 20:19 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 04, 2010, 20:24:44 20:24 »

A ten neutralny bazalt akwarystyczny to skad sie bierze jak nie poprzez zmielenie skały  :o
Kiedyś byłem "na łowach" w nieczynnej kopalni trachybazaltu (Kotlina Kłodzka). I trzeba przyznać, że sporo trzeba się było nachodzić, aby zdobyć taki piękny kawałek skały o jednolitym zabarwieniu bez wtrąceń itd. Podczas mielenia na pewno nie segregują kamieni :) i możemy mieć 95% tego a 5% tamtego :) - zależnie od szczęścia.
Moje doświadczenia z bazaltem są podobne jak z żwirem kwarcowym - zmiana twardości była niemierzalna przy normalnym systemie podmianek wody. Nawet jeżeli się coś rozpuszczało to zbyt wolno, aby ukazały to testy. Koleżanka jednak mająca bazalt leje RO do akwarium i mówi, że kH nie chce jej spaść poniżej 3. Trudno mi wyrokować, czy to tylko jej bazalt za to odpowiada, ale może być i tak.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 04, 2010, 20:35:06 20:35 »

Wiecie co? tak sobie czytam i czytam i do głowy przyszedł mi taki pomysł,może durny ale założę się że przydatny jak mało co :)
Myślę że można byłoby zrobić dział poświęcony całkowicie temu co stosujemu na dnie w zbiornikach,np. "podłoża i substraty" i tam tak jak to zostało uczynione rozbijać wszystkie za i przeciw na części pierwsze.Napewno będzie to przydatne wielu akwarystom,tak zaawansowanym jak i początkującym.
Proponuję przenieśc z tąd te posty ,które są poświęcone bazaltowi i niech będzie to zaczątek nowego ,dobrego działu.
Ps.
Niestety sam tego nie zrobię bo niewiem jak  :-[  a niechcę czegoś wywalić w kosmos bo odwaliliście kawał dobrej roboty i szkoda byłoby tych informacji by zniknęły bezpowrotnie :o
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Strony: « 1 2 3 4 5 »   Do góry