Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 5 »   Do dołu

Autor Wątek: Bazalt i jego wpływ na wodę  (Przeczytany 31582 razy)

sanders

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:28:16 12:28 »

To co można kupić w sklepach zoologoicznych pod nazwą bazalt podnosi twardość wody. Sprawdziłem na czystym RO i po dwóch tygodniach twardość podnosi się o kilka stopni (w temperaturze pokojowej). Parametry sprawdzone kropelkami JBLa i potwierdzone testem Zooleka. Sanders, proponuję sprawdzić samemu zamiast powielać opinie znalezione w necie.

Rafał nie propaguj tez typu, bo ja miałem bazalt który podnosił twardość, to każdy dostępny produkt pod tą nazwą będzie ją zatwardzał, bo to bzdura. Takie doświadczenia jak Ty, przeprowadzali też inni i wynik był odwrotny, wiec nie mozna uogolniac, ze "To co można kupić w sklepach zoologoicznych pod nazwą bazalt podnosi twardość wody". Co do powielania tez to mysle, ze jednak bezpieczniejsze są moje wnioski zaczytane, niż Twoja subiektywna ocena, w stylu - zjadlem sliwki - mialem sraczke, zatem nie jedzcie sliwek... ;) Przeciez Zulix wyjasnil jak to jest z bazaltem i zanieczyszczeniami ktore w Nim wystepuja, wiec cala dyskusja zamyka sie na tym, ze sam bazalt nie ma istotnego wplywu na twardosc wody, natomiast zanieczyszczenia ktore w nim wystepuja powoduja to wlasnie zjawisko.
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:32:53 12:32 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

sanders

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:37:09 12:37 »

Dokłądnie tak jak piszesz, Sławku. Pisząc bazalt mam na myśli to co kupujemy w sklepie. Ale kolega Brazylia widocznie ma dostęp do "czystego" bazaltu i o takim pisze. Chętnie wezmę i przetestuję od niego ten bazalt.
Pomijam badanie pani doktor, bo do badań laboratoryjnych może mieć ona faktycznie bazalt, my takiego nie dostaniemy w sklepie.

To nie uzywaj okreslenia bazalt tylko zwirek akwarystyczny "bazalt" i juz nikt nie bedzie mial problemow z interpretacja. Brazylia nie wprowadzil zametu, wiec nie naskakujcie na chlopaka, bo tak samo On jak i Ja, caly czas piszemy o bazalcie a nie Waszych nieudanych zakupach... Stad cala ta niepotrzebna paplanina...
Zapisane

sanders

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:39:15 12:39 »

sam bazalt nie ma istotnego wplywu na twardosc wody, natomiast zanieczyszczenia ktore w nim wystepuja powoduja to wlasnie zjawisko.
A kupisz w zoologicznym czysty bazalt? Pisząc o podłożu do akwarium piszemy o "bazalcie" dostępnym w sklepie akwarystycznym, czyli zanieczyszczonym. A taki bazalt podnosi twardość wody, nie tylko według mnie.

Prosty przykład. Jak pewnie większość z nas wie, krewetki najładniej wybarwiają się na ciemnym podłoże. Bazalt jest ciemny i tani. Dlaczego nie jest powszechnie stosowany przy hodowli krewetek? Gdyby był neutralny dla parametrów wody, z pewnością byłby idealnym podłożem.

A czy dyskusja dotyczy tego co za szajs sprzedaja w zoologicznym czy bazaltu?! Nie wszystko zloto co sie swieci...
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:40:19 12:40 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

brazylia

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:48:25 12:48 »

Ale kolega Brazylia widocznie ma dostęp do "czystego" bazaltu i o takim pisze. Chętnie wezmę i przetestuję od niego ten bazalt.


Po raz drugi probujesz mnie obrazic.Najpierw piszesz ze wiesz jakie mam podejscie i probujesz wmowic mi ze bede negowal twoje testy, o ktorych jak dotad nie wspomialem ani slowa.Zrobiles tesy i chwala ci za to, ale jak mowilem czy jestes pewny ze byl to bazalt?

Teraz Twoje ironiczne komentarze, pokazuja tylko brak twojego szacunku do innych, ktorzy moga miec oddmienne zdanie niz Ty.


Pomijam badanie pani doktor, bo do badań laboratoryjnych może mieć ona faktycznie bazalt, my takiego nie dostaniemy w sklepie.
A jeszcze pare postow wczesniej, twierdziles ze to bzdury z internetu? Jak to wiec jest?
Ja zakoncze juz to bezsensowne przepychanie sie z Rafalem, bo jak mowilem on musi miec ostatnie zdanie i jedyne sluszne.
Zapisane

sanders

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:54:07 12:54 »

To, że w zoologicznych mozna kupic najczesciej pseudo-bazalt, nie oznacza, ze bazalt o niskim stopniu zabrudzenia nieistnieje, czy jest niedostepny... Skoro sa akwarysci, ktorzy testowali w ten sam sposob podloze zwane bazaltem z wynikiem odwrotnym do Twojego, daje Nam jakis obiektywny obraz calej sytuacji. Twoje frustracje, jak ktos stara sie Ci wytlumaczyc, ze nie nalezy tej kwestii uogolniac sa nieuzasadnione...
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 05, 2010, 12:58:09 12:58 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

ciociababcia

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 05, 2010, 13:10:26 13:10 »

A Wy moi mili panowie to jak te dwa ślimaki co miesiącami się licytowały o to kto ma gorsze życie  :)
"ja mam długie różki a Ty masz krótkie"," eee,ale ja mam okrągły domek a Ty masz podłużny","ale Twój ma zamknięcie a mój nie  :(" itd,itd,itd więcej przytaczać nie będę bo stron na forum by mi brakło,napiszę Wam tylko,że ja mam klimakterium i w związku z tym większą drażliwość więc przywołuje Was do porządku i proszę mi tu w moim dziale dyskutować z kulturą w pełnym tego słowa znaczeniu  >:( bez podtekstów,bez uszczypliwości bo tylko taka dyskusja ma sens,a i Rafał i Artur z Pawłem(wg zulixa,który jak do tej pory same prawdy pisze) mają rację,więc proponuję zakończyć "przepychankę".
Pozostali,chłonni wiedzy forumowicze brać się za testowanie,eksperymentowanie i podawanie wyników(samych wyników)wnioski czytający wyciągną sami.
Pozdrawiam Iwona
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 05, 2010, 15:12:59 15:12 »

Geologiem nie jestem, tylko mam ogólną wiedzę chemiczną więc podam jeszcze fragment wikipedii, który jest ciekawym "kwiatkiem" do poprzednich dyskusji:
Cytuj
.....W potocznym użyciu nazwą "bazalt" określa się większość skał zasadowych i obojętnych (m.in. bazanity, trachybazalty, trachyandezyty, trachity, tefryty, foidyty  i in.), zwłaszcza w wypadku badań polowych, bez dokładnych badań chemicznych lub w przypadku wtórnych zmian. Również w przemyśle wydobywczym i budownictwie funkcjonuje nazwa bazalt w tym szerszym znaczeniu.
Wydaje mi się więc, że ponieważ bazalt jest wykorzystywany głównie do robót drogowych (jest twardy i trudnościeralny) to wszystkie kamienie, które mają porównywalną twardość są sprzedawane dla wygody drogowców pod zbiorczą nazwą "bazalt". Nie ma przecież znaczenia co włożymy do asfaltu jeżeli tylko będzie miało odpowiednie parametry mechaniczne. Dla akwarystów nikt nie wydobywa bazaltu tylko jest to kruszec drogowy. Co świadczy, że tak na prawdę nie mamy pojęcia co sprzedaje się w sklepie akwariowym pod tą nazwą. Dobry marketing i nawet ciemny marmur jest bazaltem :P
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 05, 2010, 15:57:06 15:57 »

No ostatnie posty mnie ubawiły.

Brazylia Twardosc wody to nie pH lecz KH i GH , pH jest miara odczynu.

Dosc wiele autorytetow pisze wierotne bzdury ktore w praktyce nijak sie maja do rzeczywistosci.

Zwykle przejezyczenie, a jezeli masz cos ciekawaego do powiedzenia w tym  temacie to czekamy, bo stwierdzenie ze ktos pisze bzdury bez potwierdzenia tego faktami jakos do mnie nie trafia.

Proponuje szczegułowo przejzec watek a dopiero pozniej pisac tego typu odpowiedzi.
Swoje spostrzezenia poparte własnym doswiadczeniem przedstawiłem wczesniej i proponuje najpierw przekonac sie na własnej skorze co jest co , a dopiero wtedy cytowac wpisy internetowe.

Reasumujac ,  chcac zastosowac jako podłoze w akwarium kruszywo pod nazwa "bazalt" proponuje przeprowadzenie testow na zmiane twardosci wody gdyz minerał ten moze zwiekszac twardosc ogulna wody w akwarium !!!!!!!

Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

brazylia

  • Gość
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 05, 2010, 16:12:08 16:12 »

Watek przejzalem dobrze i dla przypomnienia jezeli nie pamietasz

Cytat: adriaco
Kamieni nie kupiłem lecz znalazłem i jest to na 90% bazalt lecz geologiem nie jestem.
Jak wiec mozesz twierdzic ze bazalt zmienia parametry skoro sam nie wiesz czy jest to bazalt czy tez nie.
W tym momencie ja dyskusje juz zakoncze poniewaz do niczego to juz nie prowadzi.



Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 05, 2010, 17:35:58 17:35 »

Watek przejzalem dobrze i dla przypomnienia jezeli nie pamietasz

Cytat: adriaco
Kamieni nie kupiłem lecz znalazłem i jest to na 90% bazalt lecz geologiem nie jestem.
Jak wiec mozesz twierdzic ze bazalt zmienia parametry skoro sam nie wiesz czy jest to bazalt czy tez nie.
W tym momencie ja dyskusje juz zakoncze poniewaz do niczego to juz nie prowadzi.
I tu kłania się czytanie ze zrozumieniem CAŁEGO wątku - przecież własnie o tym piszemy, że to co jest sprzedawane jako "bazalt" w sklepach akwarystycznych zupełnie nie musi być bazaltem! Jesteśmy forum AKWARYSTYCZNYM a nie GEOLOGICZNYM więc nie mamy ani większej wiedzy ani tym bardziej źródeł na pozyskanie idealnie czystego bazaltu i podpieramy się sklepami zoologicznymi. 
Brazylia nie staraj się wszystkim udowodnić, że są w błędzie - spróbuj zrozumieć o co tak naprawdę tu chodzi, bo czytając Twoje posty mam wrażenie że walczysz dla samej walki a nie dla przekazania wiedzy odnosnie "bazaltu akwarystycznego" i jego parametrów w wodzie.



A resztę proszę o wyluzowanie już, bo tu akurat się zgadzam z przedmówcą, że taka rozmowa jaka jest teraz do niczego nie prowadzi.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 05, 2010, 18:05:15 18:05 »

Bazalt nie zatwardza wody...

No to ciekawe gdyz w mojej 112 pare skałek bazaltowych podnosi mi twardosc o kilka oczek wczesniej nie miałem takich problemow z tym samym podłozem ktore jest nadal w akwarium czyli JBL Aqua Basic + i jakis rodzaj podłoza koloru czarnego ala volkanit.

Raczej chodziło mi o ta wypowiedz poparta własnymi obseracjami.

Watek przejzalem dobrze i dla przypomnienia jezeli nie pamietasz

Cytat: adriaco
Kamieni nie kupiłem lecz znalazłem i jest to na 90% bazalt lecz geologiem nie jestem.
Jak wiec mozesz twierdzic ze bazalt zmienia parametry skoro sam nie wiesz czy jest to bazalt czy tez nie.
W tym momencie ja dyskusje juz zakoncze poniewaz do niczego to juz nie prowadzi.

Dyskusja ta prowadzi do bardzo ciekawych wnioskow gdyz kazdy moze wyciagnac własne i podjac decyzje czy uzyc tego podłoza czy tez nie.

Czasy samozwanczych guru akwarystycznych mineły wraz z rozpowszechnianiem wiedzy akwarystycznej poprzez internet , i w ten sposob wiele mitow zostało obalonych.




Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Bazalt i jego wpływ na wodę
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 05, 2010, 18:55:23 18:55 »

Cała ta przepychanka zaczęła się od nieszczęsnego malutkiego zbiorniczka i od mojego opisu że zastosowałem tam bazalt :(.Proponuje by wszyscy czytający zmienili w swoich myślach nazwę bazalt na podłoże sprzedawane w sklepach jako bazalt.
Tak naprawdę myślę że wszyscy wiedzieli o czym piszą ale pisanie dla udowodnienia kto ma rację stało sie na forum czymś normalnym i codziennym.
Jak mi się wydaje bazalt nie mącił by tak wody przy płukaniu jak to kruszywo ,które kupujemy w sklepach pod tą nazwą,ale niestety my na to nie mamy wpływu co kto jak opisze,możliwość jest tylko jedna,nie kupować :P
Jeśli to kruszywo w tak małym stopniu zmienia parametry(a różnie z tym bywa) to chyba hodowcy krewetek z lenistwa stosują specjalistyczne podłoża,które to stabilizują parametry wody,tylko czemu jednak robią te podmiany wody?
Proponuję by moderatorzy w tym dziale wywalili posty niezwiązane z tematem(czyli udawadnianie sobie na wzajem racji)a pozostawili tylko te wartościowe opisujące badania,testy,doświadczenia  i to co uważają za odpowiednie,szkoda że z tak dobrego tematu znów wyszły jakieś zatargi,przecież tyle podłoży i substratów jest jeszcze do opisania ;)
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Strony: « 1 2 3 4 5 »   Do góry