Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: AS 2 - pytań kilka...  (Przeczytany 11839 razy)

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 10, 2010, 12:54:21 12:54 »

No i jeszcze dochodzi fakt, że przy wielkości mojego zbiornika róznica kosztów między ASII a Amazonią, to raptem jakieś 100zł...
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 10, 2010, 13:08:27 13:08 »

Bierz Amazonie...
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2010, 08:47:53 08:47 »

Cytat: "sanders"
Stosując załóżmy ASII czy Amazonię, nie musimy nawozić do słupa (?) Wydaje mi się, że stosowanie biogruntów ma za zadania dostarczać składników pokarmowych poprzez system korzeniowy, nie wpływając jakoś znacząco na poziomy makro i mikroelementów w słupie wody... Widzisz u mnie jest taka przykra sprawa, ze jestem skazany na duże podmianki i to nie tylko z powodu metody nawożenia (ale to już moje rozterki ;) ), no i nie za bardzo widzi mi się inwestowanie ciezkich pieniędzy w podłoże, które albo bardzo szybko straci swoje właściwości, albo ze względu na te podmiany po prostu nie nadąży spełniać swojej roli...

Co do nawozenia baniakow postawionych na Amazoni lub ASII to było pytanie ? Jezeli tak to nalezy je nawozic do słupam wody po jakims czasie uzytkowania
ADA posiada linie nawozow tj.Brighty K (praktycznie tylko potas) na start , Step od 1 do 3 ktore sa mieszanka makro i mikro i powinny byc uzywane z "wiekiem" akwarium
Wiec tu juz widac ze nic nie jest wieczne nawet Amazonia
Podłoza ADA sa zasilane w znacznym stopniu przez amoniaki :!:  i wieksze podmiany na poczatku sa konieczne zreszta sam producent tak zaleca .Po pewnym czasie zaczyna sie wyjaławiac i trzeba lac chciał nie chciał oczywiscie w zaleznosci od natezenia oswietlenia jakie posiadamy

Osobiscie nie miałem przyjemnosci uzywania tego podłoza jedynie opieram swoje wypowiedzi na obserwacji innych urzytkownikow  :mrgreen:

Paweł(sanders) dla czego nie zredukujesz oswietlenia w swoim baniaku jezeli stwierdziłes ze glony masz od nadmiaru swiatła  :?:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2010, 08:59:48 08:59 »

Co do Amazonii - uzywam ja juz 1,5 miesiaca i no3 mam na poziomie 5-10 wiec praktycznie go nie ma. Akwarium z paletami, duze, czeste karmienie miesem... od samego poczatku no3 jest na granicy pomiarow wiec albo mam bardzo dobra filtracje biologiczna (2x HW303a) albo...amazonia nie wydziela az tak duzo no3 na start. Podmian wody praktycznie nie robilem, bo i po co skoro parametry sa stale..
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 11, 2010, 09:54:40 09:54 »

Ja odkąd zacząłem walczyć z zielonym nalotem, utrzymuję NO3 w okolicach 3ppm, a PO4 0,2-0,4ppm...
Zapisane

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 11, 2010, 10:32:07 10:32 »

Cytat: "adriaco"
Paweł(sanders) dla czego nie zredukujesz oswietlenia w swoim baniaku jezeli stwierdziłes ze glony masz od nadmiaru swiatła  :?:

Sebastian, ale ja świecę tylko 7 godzin dziennie...  :?  Jak siegam pamięcią, to przy standardowym oświetleniu z pokrywy też miałem takie numery, więc zaczynam powoli obstawiać, że to po prostu usytuowanie mojego mieszkania ma tu również znaczenie, choć w okresie letnim słońce zaczyna padać na zbiornik dopiero po około godzinie 17tej i to nieznacznie... Odkad podmieniam wiecej wody 2 razy / tydzień i ograniczyłem nawożenie, to sytuacja sie poprawiła choć i tak raz w tygodniu czeka mnie ścieranie nalotu, ale już nie tyle...
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 11, 2010, 19:09:53 19:09 »

Cytat: "Alai"
Co do Amazonii - uzywam ja juz 1,5 miesiaca i no3 mam na poziomie 5-10 wiec praktycznie go nie ma. Akwarium z paletami, duze, czeste karmienie miesem... od samego poczatku no3 jest na granicy pomiarow wiec albo mam bardzo dobra filtracje biologiczna (2x HW303a) albo...amazonia nie wydziela az tak duzo no3 na start. Podmian wody praktycznie nie robilem, bo i po co skoro parametry sa stale..

Paweł a mierzyłes NH3/NH4 bo tego jest najwiecej w Amazoni dlatego zalecaja czeste podmiany na poczatku funkcjonowania akwarium. Jezeli nie robiłes czestych pdmian i nie masz wysypu glonow to masz farta lub rosliny sporzytkowały dobro zawarte w podłozu(chociaz nie było ich az tak wiele na starcie albo my tego nie widzielismy  :D ) Poziom NO3 5-10 to nie jest zle jak na poczatek funkcjonowania akwa[my tego nie widzielismy  :D ) Poziom NO3 5-10 to nie jest zle jak na poczatek funkcjonowania akwa

Cytat: "sanders"
Sebastian, ale ja świecę tylko 7 godzin dziennie...  :?  Jak siegam pamięcią, to przy standardowym oświetleniu z pokrywy też miałem takie numery, więc zaczynam powoli obstawiać, że to po prostu usytuowanie mojego mieszkania ma tu również znaczenie, choć w okresie letnim słońce zaczyna padać na zbiornik dopiero po około godzinie 17tej i to nieznacznie... Odkad podmieniam wiecej wody 2 razy / tydzień i ograniczyłem nawożenie, to sytuacja sie poprawiła choć i tak raz w tygodniu czeka mnie ścieranie nalotu, ale już nie tyle...

Ostatnio wyczytałem ze ma to wpływ na rozwoj glonow jedynie w zle nawozonym akwarium swiatło słoneczne ze wzgledu na zwiekszenie zapotrzebowania roslim na niektore pierwiastki.Jezeli ich nie zapewnimy to wiadomo ze glony potrafia wykorzystac taka sytuacje


Cytat: "sanders"
Ja odkąd zacząłem walczyć z zielonym nalotem, utrzymuję NO3 w okolicach 3ppm, a PO4 0,2-0,4ppm...

I jak tam nalot na szybach , zwalczyłes problem  :?:  . Probowałes moze z wiekszymi stezeniami Mako takimi jak w metodzie EI , bo przy tym swietle co masz to zielsko potrzebuje duzo wiecej składnikow odrzywczych niz im dostarczasz i moze to jest przyczyna  :mrgreen:

U mnie była podobna sytuacja do momentu rozpoczecia naworzenia solami i od czterech miesiecy nie mam problemu z zielonymi szybami z poziomem NO3 powyzej 50ppm :!: (raz na dwa tygodnie musze lekko przetrzec biały nalot na szybach w 300 (oswietlenie 4x54W 9 godz) a w 112 nie usowałem nic z szyb od dwoch m-cy przy oswietleniu 4x24W swiece 8 godz

Sorki ze nie w temacie mały offik  :oops:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 11, 2010, 19:33:09 19:33 »

Nie no NO3 na poziomie 50ppm to nie dzięki temu z całą pewnością masz spokój z nalotem. Jak każdy glon, tak i zielenice uwielbiaja Po4 i NO3 w nadmiarze. Teraz podmieniam ponad 50% wody tygodniowo 20% w środę i 30% w niedzielę. Za każdym razem delikatnie przecieram szyby, bo i tak nalocik mały się robi, ale poprawiło się to o tyle, że spędzam w sumie połowę mniej czasu przy akwarium niż spędzałem robiąc podmiany tylko w niedzielę. Nie mam roślin szybkorosnących, codziennie podaje minimalna dawke nawozów makro i mikro. Po co zatem mam podawać z dużą górką majac problemy z nalotem, nawożąc w ten sposób chyba nie zagłodzę roślin (?) Wysokie stężenia makro według mnie nie są czynnikiem limitującym rozwój glonów...
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 11, 2010, 20:28:12 20:28 »

Cytat: "sanders"
Nie no NO3 na poziomie 50ppm to nie dzięki temu z całą pewnością masz spokój z nalotem. Jak każdy glon, tak i zielenice uwielbiaja Po4 i NO3 w nadmiarze. Teraz podmieniam ponad 50% wody tygodniowo 20% w środę i 30% w niedzielę. Za każdym razem delikatnie przecieram szyby, bo i tak nalocik mały się robi, ale poprawiło się to o tyle, że spędzam w sumie połowę mniej czasu przy akwarium niż spędzałem robiąc podmiany tylko w niedzielę. Nie mam roślin szybkorosnących, codziennie podaje minimalna dawke nawozów makro i mikro. Po co zatem mam podawać z dużą górką majac problemy z nalotem, nawożąc w ten sposób chyba nie zagłodzę roślin (?) Wysokie stężenia makro według mnie nie są czynnikiem limitującym rozwój glonów...

No to ciekawe , czyzby metoda EI była niedopuszczalna  :shock:  ja leje dawki wieksze niz zalecane w metodzie EI
Jesli chodzi o te wysokie NO3 to natura Paletek powoduje taki stan rzeczy, zadnych azotanow nie podaje jedynie P,K,Mg(w ten sposob pozytkujac wysokie NO3 , rosliny z niego korzystaja majac nielimitowany dostep do nawozow , a nie glony)
Wczesniej robiłem jak ty dwa razy w tygodniu latałem z wiadrami i ok 40-50 % podmianki robiłem , dalej majac po dwoch dniach zielone szyby  :evil:
Teraz robie to raz na tydzien 50% i mam spokoj z zielonymi szybami

Moja opinia jest tylko propozycja , wcale nie musisz z niej korzystac  :D
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 11, 2010, 20:54:30 20:54 »

Ale ja właśnie stosowałem EI  :D  Kwestia nie w ilosci azotanow czy fosforanow, co w proporcjach. Nie widze sensu w utrzymywaniu nadmiaru skladnikow, ktore nie sa wykorzystywane przez rosliny. Zauwaz, ze moje sugestie oraz postepowanie z nawozeniem jest skierowane pod moj zbiornik w ktorym walcze z zielenicami. Metoda EI odnosi sie do zdrowego zbiornika, wolnego od glonow. Zawsze w przypadku plagi ograniczam pozywke i na pierwszym miejscu sa to PO4 i NO3. Wiesz Sebastian jak to jest przy EI, wystarczy jeden byk, jeden raz CO2 bedzie nie tak i mozesz wrocic do punktu wyjscia ;) Nie nazwalbym moich podmian bieganiem z wiadrami bo mam tylko 100L zbiornik. W srode, razem z przetarciem szybek, podmianka zajmuje mi nie wiecej niz 30 minut, w niedziele dodatkowo czyszcze brudne elementy, filtr wewnetrzny jak jest potrzeba, mala przycinke, odmulanie dna etc. nie dluzej niz 2 godziny, czy to az tak wiele :) Wczesniej przy podmiance raz w tygodniu musialem siedziec z 4 godziny, fakt byla mniejsza, zbyt mala jak na EI...  :oops:
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 11, 2010, 23:29:27 23:29 »

Na tym polega metoda EI  ;)  Czyli na dostarczeniu optymalnej dawki pokarmowej zawsze z lekka gorka
Po to sie robi tak duze podmianki zeby usunac ewentualne nadmiary nawozow niewykorzystany przez rosliny
Zgodze sie z toba ze ten rodzaj nawozenia jest ekstremalnie niebezpieczny i CO2 jest jego podstawa , jak zabraknie gazu szczegulnie przy mocnym oswietleniu to w tydzien mozemy miec katastrofe (ja staram sie trzymac stezenie 40-50ppm CO2)
Masz racje ze kazdy baniak jest inny i nawozenie kompletne ma ses w zdrowym akwarium lecz w wiekszosci przypadkow nie nawozy prowadza do powstawania glonow a ich braki  :!:  :!:  oraz nasza głupota  :(
Osobiscie w 112 mam problemy z szantrajsami i nitkami ktore pomału opuszczaja moj baniaczek , zielenic ani widu ani słychu  :D
W walce z nitkami zaprzestałem podawania mikro poniewaz przesadziłem z Zelazem (ma go substrat JBL wystarczajaca ilosc) i zaczeły ustepowac (troche z moja pomoca  :twisted:  )
Na Krasnorosty leje EasyCarbo trzykrotna dawke , po tygodniu juz zrobiły sie białawe  :D
Dodam ze dalej podaje pełne dawki makro  :!:  :!:
W 300 jedynie zielono mam na korzeniach i to wszystko (odpukac w niemalowane) no jeszcze zielsko mam zielone lecz takie chyba powinno byc  :D

Naprawde przykro mi z powodu twoich problemow z glonami bo to jest własnie ta rzecz ktora dołuje kazdego akwaryste pomijajac padniecie obsady  :(  tfu tfu .....
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 12, 2010, 06:43:13 06:43 »

Seba jak slucham co Ty masz z glonami i uważasz, że jest ok, to dochodze do wniosku, że jestem chyba zbyt pedantyczny w pielęgnacji moich roślin ;) niech Ci nie będzie przykro, bo jak Tobie jest przykro, to mi głupio, że mam połowę problemów mniej od Ciebie a narzekam :D Też trzymam CO2 na poziomie 40-50ppm, tylko u mnie jest bardziej stabilne z powodu kH = aż 7st.. Easy Carbo faktycznie dobra rzecz jako dodatek, kondycja roślin dużo lepsza.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 12, 2010, 08:54:59 08:54 »

Uwazam ze jest ok , poniewaz znam przyczyne powstawania tych glonow ktore mam w 112 fakt ze nitki sa wrednym przeciwnikiem ktorego zreszta przywlokłem do akwarium sam  :evil:
Po drugie co nas nie zabile to nas wzmocni  :lol:
Po trzecie nie ma akwarium w 100% wolnego od glonow
Po czwarte do 112 nie przywiazuje tak duzej uwagi i to jest głowna przyczyna glonow , pomijajac kilka drobnych szczegułow
Uwierz mi ze zielenice sa moze łatwiejsze do zlikwidowania jezeli zna sie przyczyne ich powstawania , lecz sa bardziej wkurzajace niz krasnorosty w niewielkiej ilosci jezeli sie nie ma pojecia co zrobic zeby nie powracały  :D
Pamietam twoje poczatki z EI i pamietam ze bardzo szybko zaniechałes tej metody nawozenia własnie ze wzgledu na zielenice a było to jakis czas temu  ;)

W sumie ta dyskusja do nikad nie zmierza , nie staram sie narzucic sposobu działania w twoim baniaku abys nie miał glonow , od tego sa bardziej doswiadczeni akwarysci
Jak pisałes nie ma złotego srodka w sprawie naworzenia akwarium lecz staramy sie do tego dotrzec z roznymi skutkami i warto miec jedno akwarium jako poligon doswiadczalny  :twisted:  własnie do nauki o błedach aby na przyszłosc wiedziec co robic zeby ich nie powielac  :ugeek:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

sanders

  • Gość
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 13, 2010, 21:44:36 21:44 »

Cytat: "Rafal"
co prawda nie mialem, ale tez sie nad nim zastanawialem. Ostatecznie wybor padl na acti substrate, ten starszy, podzwirowy. Powod - trwalosc. Jbl jest dobry,  starczy na pol roku, acti powinien dzialac 3 razy dluzej. JarekD stosowal, mowil ze krotko dziala, marthinez stosowal i w sumie byl zadowolony ale bardziej polecal acti albo tetra.

a coś takiego może ktoś miał przyjemność stosować:

http://mcten.pl/jbl-jbl-florapol-200-do ... bf7b11e7fb
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: AS 2 - pytań kilka...
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 05, 2010, 20:08:42 20:08 »

Własnie skonczyło si obnizanie Kh i Gh przez ASII Wczoraj robiłem testy w kosteczce i sie przeraziłem przy kranowicie Kh 5 Gh 6 Mam wode po tygodniowej podmiance uwaga Kh 11 Gh 12 wiec czuje delikatny niesmak uzywajac te podłoze  :shock:
Moze to efekt dozowania CO2 na Seyru Stones takowe potrafia wydzielac duze ilosci Ca do wody a wiadomo ze w wodzie o podwyzszonej temperaturze lub o podwyzszonej kwasowosci efekt ten jest bardziej widoczny   :!:  :?:
Podłoze te rowniez potrafi likwidowac duze ilosci Fosforu w wodzie  :cry:
Jak narazie staram sie ograniczyc pochłanianie Fosforu podajac ok 1ppm  :!:  :!:  dziennie  :!:  :!:poniewaz podczas podawania ok 3ppm tygodniowo pod koniec tygodnia przed podmianka poziom PO4 wynosi 0  :shock:  co sie wiaze z pieknym kolorem zieleni na szybach  :mrgreen:  oraz krociutkimi nitkami na zielsku  :evil:
Azot pozostaje na wyliczonym poziomie  :D
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: « 1 2 3 »   Do góry