Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: [53] Proszę o ocene.  (Przeczytany 7612 razy)

krzmag

  • Gość
[53] Proszę o ocene.
« dnia: Styczeń 14, 2011, 16:51:27 16:51 »

Witam akwarium założyłem jakieś 1,5miesiąca temu. Chciałbym żebyście obejrzeli i wyrazili swoje opinie na temat mojego akwa.

Wyposażenie:
- filtr wewnętrzny AqaEL FanFILTER mini (260L/h)
- grzałka ELITE 100W
- termometr rtęciowy

Flora:
- Gałęzatka (Cladophora)
- Mech jawajski (Vesicularia dubyana)
- Limnofila wodna (limnophila aquatica)
- Hygrophila glabra

Fauna:
- Neon Diamentowy - 9sztuk
- Razbora klinowa (Rasbora heteromorpha) - 9sztuk
- Kirysek albinos (Corydoras albinos) - 3sztuki
- Krewetka Amano (Caridina multidentata) - 4sztuki
- Krewetka red cherry (Neocaridina denticulata var.) - 8sztuk
- Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) - 1sztuka(zastanawiam sie nad oddaniem, ale co to za akwa bez glonojada;/)


Roślinki często zmieniam. Dziś wywaliłem nurząńca- nie przyjął sie i posadziłem "lisi ogon"
Zapisane

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2011, 17:20:41 17:20 »

No cóż, bez sztucznego oświetlenia będzie Ci trudno utrzymać gatunki które posadziłeś w zbiorniku. Nie wiem, ale ten LT to zamierzony cel? Bo dobór roślin fatalny.
Na tylną szybę warto dać jakieś tło, nawet jednolite (zielone, niebieskie, czarne) - da to pewną wizualną "głębość" akwarium, a i zamaskuje pewne niedociągnięcia ;).
Jak na 53 litry to masz przerybienie.

To tak z grubsza i po "mojemu".

Tak z ciekawości: nie masz problemów z glonami?

Nie wiem jakie masz aspiracje jeśli chodzi o zbiornik, więc trudno mi jest go ocenić.
Zapisane

krzmag

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2011, 17:39:05 17:39 »

LT? co do świetlenia to nie mam możliwości zamontować belki z góry. Na codzień mam oświetlenie z tyłu akwa - wiec tlo odpada. A jakie roślinki możesz zaproponować? Glonów nie zauważyłem. Co do rybek Neonów i Razbor wziąłem po 2-3sztuki wiecej w razie problemu z aklimatyzacją - a tu klops żadna nie odpadła. Jesli chodzi o moje aspiracje to poprostu chcialem mieć akwarium, za jakiś czas planuje kupić wieksze i pomyśleć nad jakimś biotopem.
Zapisane

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2011, 18:16:48 18:16 »

LT - poczytaj tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarium_low-tech

Brak światła vs wymagające w uprawie rośliny = Twoje problemy z zielskiem i jego częste wymienianie.
Musisz poczytać o wymaganiach świetlnych roślin i odpowiednio je dobrać do tego co masz w akwa. W necie jest mnóstwo informacji, np. tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewforum.php?f=14
Niektóre żabienice, cryptocoryny, anubiasy, nurzańce ... trzeba po prostu troszkę poszukać ;)
Zapisane

Adek

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 577
    • http://www.akwa.szczecin.pl/
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2011, 18:23:11 18:23 »

LT to Low Tech (niski pozom technologi), ale lepiej tego tak dosłownie nie tłumaczyć. Chodzi o to aby akwarium było założone na niskich kosztach i również na niskich utrzymywane :D Bez nawożenia, specjalnych podłoży, co2, dużego światła (0,3W-0,5W) tylko, że musi raczej być sztuczne. Zbytnio się o tym nie znam.  Więc wole aby ktoś inny Ci to wgłębił ;)

Co do roślin nie wiem czy utrzyma Ci się ta limnophila, ale jeśli zamieniłbyś ją na Limnophilę Sessiforę (sorki jak żle napisałem) to powinna Ci rosnąć. Co do tej Hydrophili to nie wiem... Jeśli ta Ci się nie utrzyma to proponuje Hydrophile Polyspermę, szybko rośnie i powinna i u Ciebie rosnąć. Moim zdaniem reszta powinna Ci rosnąć bez problemu.

Ps. Jeszcze zamiast tej limnophili możesz wziąć rogatka, ten to chyba bezproblemowo prawie wszędzie rośnie ;D
Zapisane
!!! DO ODWAŻNYCH ŚWIAT NALEŻY !!!

krzmag

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 14, 2011, 18:29:47 18:29 »

waskier

Co to tego LT;) tak zamierzony. Chodzi o to ze ja miałem kilka lat temu akwarium i niegdy nie dodawałem zadnej chemi, wszystko mialo sie samo wykrystalizować i uspokoić. Dlatego też nie powinno sie odrazu zarybiac akwa po wlaniu Odstanej wody. Zamierzam kupić CO2 w sprayu z dyfuzorem(koszt 18,50, a pozniej bez dyfuzora 15) ale nie wiem czy to dobry pomysł. Z tym nurzańcem przesadziłem(nie mam az tak dobrego oświetlenia) w tej chwili mam roślinki Które wymagaja średniej ilości światła... Mam nadzieje ze z lisim ogonkiem bedzie ok - okaze sie za kilka dni. 

Adek

Czytałem ze Limnofila nie potrzebuje bardzo mocnego oświetlenia, wystarczy średnie wiec pojechalem i kupiłem:))
A co do Hygrophili to juz puszcza małe odrosty znad liści:) wiec chyba nie bedzie źle, czytałem ze szybko sie ukorzenia.


Zapisane

Marcin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 294
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2011, 22:58:10 22:58 »

Zamierzam kupić CO2 w sprayu z dyfuzorem(koszt 18,50, a pozniej bez dyfuzora 15) ale nie wiem czy to dobry pomysł. .

To już Ci mówię to zły pomysł, lepiej Zainwestuj w drożdże Taniej wyjdzie. ja stosowałem te PSIK PSIK i jakoś nie widziałem różnicy. Lepiej wydaj tego piątaka na cukier i drożdże a resztę odkładaj na butlę i resztę wyposażenia.  ;)

Pozdrawiam
Marcin
Zapisane

krzmag

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2011, 10:26:17 10:26 »

gdybym wiedział jak to wszystko ma z sobą działać... Ale kurcze jak na razie pomijając nurzańca(padł mi) to na roślinki zarzekać nie mogę - ładnie rosną. Napiszcie czy mogę coś zrobiż zeby moje akwa wygladało tak jak wasze?
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2011, 11:08:25 11:08 »

Po co dodawać CO2 do akwarium, które egzystuje bez oświetlenia, raczej jest to bezsensowne.
Bez światła rośliny same je wytwarzają, pobierając z wody tlen. Raczej zainwestuj w napowietrzacz.
Tylko, że wtedy zapomnij o roślinach, no może mchy, kryptokoryny jakimś cudem uchowasz :)
Zapisane

krzmag

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2011, 12:46:11 12:46 »

mario_k3

proponuje czytać uważnie posty...

Tak jak jest napisane we wczesniejszym poście - o moim oświetleniu. Aktualnie jest ledowa żarówka 3W 60 diod, barwa Biała ciepła. Wiem ze to nie jest najlepsze oświetlenie. Musi być takie ponieważ 2cm nad akwarium mam wiszącą szawke, więc belka odpada.

Jeśli przeczytałbyś moja pierwsza wypowiedz ze zrozumieniem to wiedziałbys ze mam Filtr z napowietrzaczem.



PS. jesli macie propozycje jak mogłbym rozwiązać sytuacje z moim oświetleniem... to z chęcią poczytam. Ja osobiście uważam po tym co widze w akwarium ze roślinki dobrze sobie radzą. Hygrophila glabra bardzo ładnie oddaje tlen.
Zapisane

brazylia

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2011, 13:20:49 13:20 »

Moze zamiast oswietlac z tylu, sprobuj zamontowac jakies ledy nad akwa.Mozesz sprobowac np. z tymi.Sa bardzo waskie i zmieszcza sie w szczeline pomiedzy akwa i szafke.
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2011, 16:04:22 16:04 »

mario_k3

proponuje czytać uważnie posty...

Tak jak jest napisane we wczesniejszym poście - o moim oświetleniu. Aktualnie jest ledowa żarówka 3W 60 diod, barwa Biała ciepła. Wiem ze to nie jest najlepsze oświetlenie. Musi być takie ponieważ 2cm nad akwarium mam wiszącą szawke, więc belka odpada.
Jeśli przeczytałbyś moja pierwsza wypowiedz ze zrozumieniem to wiedziałbys ze mam Filtr z napowietrzaczem.

Może ja czytam bez zrozumienia ale kolega chyba niezbyt jasno się wyraża. Nie jestem jasnowidzem.

np. o oświetleniu tyle się dowiedziałem z wcześniejszych postów : " Na codzień mam oświetlenie z tyłu akwa - wiec tlo odpada " - domniemałem, że może światłem pokoju lub z pobliskiego okna :)


Co do napowietrzania z filtra też nic nie wyczytałem. Sam typ filtra to jeszcze nie informacja, że korzystasz możliwości napowietrzania.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2011, 16:15:16 16:15 wysłana przez mario_k3 »
Zapisane

krzmag

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2011, 17:40:37 17:40 »

brazylia

Bardzo świetny pomysł... Muszę poszukać czegoś takiego. Chciałbym najpierw sprawdzić czy nie bedzie sie szkło którym przykrywam zbiornik zbyt grzało ponieważ musiało by sie niemalże stykć ze szkłem. Wiem ze z góry oswietlone akwarium wyglada o niebo lepiej...;/ jak uważasz jedna by wystarczyła?


mario_k3

Aleś wymyślił z tym światłem:)) PAMIĘTAJCIE AKRAWIUM NIE POWINNO STAĆ BLISKO OKNA:)
Co do filtra napisałem ze wewnętrzny(90% ma napowietrzanie)

Ale chyba nie poto tu jesteśmy zeby sie klucic:)




Zapisane

brazylia

  • Gość
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2011, 17:47:52 17:47 »

Nie wiem jakiej wielkosci masz akwarium (chodzi o dlugosc)
Mysle ze conajmniej dwie,zeby nie bylo za ciemno.Oczywiscie mozesz najpier kupic jedna i zobaczc jak to wyjdzie.
Co do grzania to nie masz sie co martwic.LEDy sa o tyle lepsze od innych zrodel swiatla ze praktycznie nie grzeja.
Poszukaj jak dlugosc bedzie odpowiednia do Twojego akwa.
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: [53] Proszę o ocene.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2011, 20:11:38 20:11 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-
Strony: 1 2 »   Do góry