Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Moje 100l - bartolo  (Przeczytany 4360 razy)

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Moje 100l - bartolo
« dnia: Listopad 08, 2010, 21:55:03 21:55 »

Witajcie!

Poniżej chciałbym Wam przedstawić mój nowy, choć tylko przejściowy baniak ;) Jednocześnie liczę na Wasze spostrzeżenia i sugestie, bowiem nie jestem doświadczonym akwarystą.

Wymiary:

73:36:38(wys.)

Wyposażenie:

1. Grzałka 300W z termostatem (docelowo do przyszlego zbiornika ok. 200l)
2. Filtr zewnętrzny Hanza 302 (1000l/h)
3. Filtr wewnętrzny Aqua Szut turbo 750
4. Oświetlenie 1 X Sylvania grolux 18W (wciśnięta w rynnę pcv z odbłyśnikiem symetrycznym)

Obsada:

5 X Aulonocara Maylandii: 6-7cm (w założeniu 2+3, a w praktyce... jeszcze nie wiem, ale podejrzewam że jednak 1+4)
1 X Zbrojnik: ok. 7cm

Flora: to co widać na zdjęciu, na roślinach zupełnie się nie znam, takze zaadoptowałem pierwsze lepsze co mi w ręce wpadło;)

Temp. wody utrzymuje od 25-27 stopni C. Reszty parametrów jeszcze nie mierzyłem.


Warto nadmienić że jestem w pełni świadomy tego iż aktualnie moje akwarium jest za małe, by trzymać w nim aulonocary. dlatego, być może pod koniec listopada planuje zamówić nowe szkiełko (myślałem o niestandardowym 120:35:45 - ze względu na szafkę, na której ma stać akwarium)

Co chciałbym wiedzieć a nie wiem:

1. Co do oświetlenia: zostawić sylvanie, czy wrzucić Philipsa 865 18W? Włożyłem na chwilę ale wydawało mi się zbyt jasno, jak uważace? nada się?

2. Czy konieczne są tutaj testy wody? Albo czy warto je robić w tym przypadku? z tego co wiem aulonocary lubia dość twardą wode, ja akurat mam takową w kranie. Nie wrzucałem korzeni i staram się unikać jej zakwaszania...

Jeśli macie jeszcze jakies spostrzeżenia, sugestie, czy porady, bardzo chętnie:)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

Kasia

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1292
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2010, 22:07:25 22:07 »

Bardzo ładne malawi Tobie wyszło :)
Mam słabość do baniaczków z białym piaskiem..  ::)
Jedną roślinę u Ciebie poznaję, to żabienica, drugiej na tylnym planie nie kojarzę  :(

Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2010, 00:31:11 00:31 »

Jedną roślinę u Ciebie poznaję, to żabienica, drugiej na tylnym planie nie kojarzę  :(

To jest Hygrophila Salicifolia - Nadwódka Wąskolistna niekiedy mozna ja spotkac pod nazwa Narrow badz Sp.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2010, 14:04:47 14:04 »

Dzięki! Nareszcie wiem co zielonego czai się u mnie.
Nie mniej jednak bardziej interesują mnie odpowiedzi na pytania, które zamieściłem powyżej.

Aha, i co do akwarium pod wymiar: Znacie kogoś, kto tanio (dla mnie tanio to np około 1pln za litr;) )  w szczecinie wykonuje takie szkiełka? Bardzo prosdiłbym o kontakt, bowiem pod koniec miesiąca planuje mała podmiankę.

Pozdrawiam forumowiczów;)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

brazylia

  • Gość
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2010, 14:32:06 14:32 »

Jak sam juz napisales i wiesz akwarium tej wielkosci nie nadaje sie do hodowli aulonocar, nawet tych mniejszych jaka jest A. maylandii.mam nadzieje ze wymienisz je jak najszybciej na wieksze i dla tych ryb conajmniej 200l.
Jezeli chodzi o oswietlenie to zalezy od ciebie co bardziej bedzie ci sie podobalo, rybom to generalnie wsio ryba ;)
Co do testow to duzy blad ,ze ich nie masz.Przydalyby sie chociaz te podstawowe jak no2,no3.Nie mowie to o testach paskowych, bo te sa do d.. niczego.
Jeszce pytanko czy to akwarium "dojrzalo" biologicznie czy tez nalales wody i "chlup" rybki? 
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2010, 14:41:44 14:41 »

stało około tygodnia, oba filtry pracowały, także myślę że w pewnym stopniu napewno.
Akwarium kupuje pod koniec miesiąca, także będzie podmianka na 100%, nowe planuje około 200 l właśnie.
Teraz szukam u kogo w Szczecinie takie akwa można dostać, tj kupić:)

Czyli montuje Philipsa 865, co by roślinki dostały trochę więcej światła.

Dzięki!
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

Bogdan

  • Gość
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2010, 15:57:50 15:57 »

WITAM  Proponuje wymienić roślinki jeśli już muszą być na niskie anubiasy.Co do akwarium nowego to Ty będziesz szczęśliwy bo zmieści ci się do regału  ale rybki zdecydowanie nie .   Bogdan
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2010, 16:01:40 16:01 »

Przed kupnem rybek pytałem, rozmawiałem i się dowiadywałem, i z tego co udało mi się dowiedzieć 200L wystarczy spokojnie dla A. Maylandii.

Roślinki nie muszą być, zgarnąłem co miałem pod ręką. Jak mnie będzie stać to pewnie, anubiasy bardzo ładne zielsko:)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

brazylia

  • Gość
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 09, 2010, 18:33:09 18:33 »

stało około tygodnia, oba filtry pracowały, także myślę że w pewnym stopniu napewno.

To ze stalo okolo tygodnia i filtry pracowaly, to nieznaczy ze akwarium dojrzalo.Widze ze nie orientujesz sie w ogole co to jest cykl azotowy i co oznacza "dojrzale biologicznie" akwarium.
Powinienes troche poczytac na ten temat.W uproszczeniu jest to zamiana NH3 (amoniak) poprzez bakterie na NO2 a ten pozniej przez inne bakterie na NO3, ktory jest najmniej szkodliwy dla organizmow wodnych.
Jezeli akwa chodzilo same to nie bylo w nim amoniaku i cykl sie nawet nie rozpoczal.ci jeszce tyle ze NH3 i NO2 jest dla ryb zabojczy.
Proponuje zaopatrzyc sie jak najszybciej w odpowiednie testy i na biezaco kontrolowac jej parametry.

Poza tym jak juz mowilem, akwarium tej wielkosci nie nadaje sie dla tych ryb, wiec wymien je jak najszybciej na odpowiedniej wielkosci, inaczej meczysz tylko ryby.
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: Moje 100l - bartolo
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2010, 19:33:22 19:33 »

Cytuj
To ze stalo okolo tygodnia i filtry pracowaly, to nieznaczy ze akwarium dojrzalo.Widze ze nie orientujesz sie w ogole co to jest cykl azotowy i co oznacza "dojrzale biologicznie" akwarium.
Powinienes troche poczytac na ten temat.W uproszczeniu jest to zamiana NH3 (amoniak) poprzez bakterie na NO2 a ten pozniej przez inne bakterie na NO3, ktory jest najmniej szkodliwy dla organizmow wodnych.

1. "Dojrzewanie biologiczne" akwa nie ma nic wspólnego z cyklem przemian azotowych. Jeżeli tego nie widzisz, to pewnie sam nie masz o tym pojęcia. Myślę że chodzi Ci o ustalenie homeostazy biotopu i biocenozy.

2. Czy uważasz że dojrzewanie biologiczne akwa (a wiadomo że dzieję się to przed wpuszczeniem ryb) polega na namnożeniu się bakterii nitrifikujących w ilości, w których mogłoby mieć jakiekolwiek znaczenie w przemianie amoniaku?!

Cytuj
Poza tym jak juz mowilem, akwarium tej wielkosci nie nadaje sie dla tych ryb, wiec wymien je jak najszybciej na odpowiedniej wielkosci, inaczej meczysz tylko ryby.
O wymienie akwa pisałem już dwukrotnie. Nie widze więc powodu, dla którego wykładasz mi to po raz kolejny. Sposób w jaki, rzekomo, udzialasz mi pomocy też świadczy nieco o Twojej kulturze.

W testy oczywiście zaopatrze się przy pierwszej okazji  :)
 
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"
Strony: 1   Do góry