Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej  (Przeczytany 4089 razy)

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« dnia: Marzec 21, 2011, 16:07:26 16:07 »

Witam, jest to mój pierwszy post i wiem, że wypadałoby się przedstawić. Na imię mi Marek, jestem studentem Akademii Morskiej i mieszkańcem jednego ze szczecińskich akademików. Moje doświadczenie akwarystyczne to całe życie aktywnie spędzone w otoczeniu jakiegoś małego (50-60l) zbiornika, bo odkąd pamiętam, zawsze takowy w domu był. Na tę chwilę, ze względów technicznych (miejsce zamieszkania) nie mam żadnego swojego baniaka, ale moja siostra niedawno kupiła 450l i to właśnie tam przelewam swoje umiejętności i pasję. Mam nadzieję wyciągnąć z tego forum dużo wiedzy i innych korzyści jakie taka zbiorowość może przynieść.

Dzisiaj nurtuje mnie pewien problem.

Po wchłonięciu ogromnej dawki wiedzy na temat światła, przeczytaniu licznych opinii i męczeniu wykładowców od fizyki ( ;D ), nurtuje mnie zagadnienie barwy światła (teoretycznie) białego. Jedni nazywają to widmem drudzy naleciałością, jednak nikt nie jest w stanie konkretnie stwierdzić czy to światło jest błękitne czy też nie. Mówię tu o świetlówkach firmy Philips modele: Philips aquarelle 10000K oraz Philips activiva active 17000K. Potrzebuję idealnie białego światła, ponieważ błękit pasuje bardziej do Malawi aniżeli do amazońskiego biotopu typu clear water.

kilka linków odnoszących się do tematu:
http://www.youtube.com/watch?v=fTur7KFAfJg
http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=18&t=7801
http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Nie ukrywam, iż interesuje mnie taki efekt:
http://www.youtube.com/watch?v=8uu6YRgmM24
http://www.youtube.com/watch?v=NnLFpqipq1U

Nie widać tam błękitu.
Ogółem mógłbym połączyć jedną z tych "błękitnych" świetlówek z inną, uwypuklającą pozostałe barwy składowe widma, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć mi jaki będzie efekt końcowy, a w ciemno nie zamierzam kupować.
Proszę o pomoc w doborze świetlówek. Może ktoś ma którąś z nich? Może ktoś może mi coś zaproponować?
Pozdrawiam.
Marek.


Zapisane

brazylia

  • Gość
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2011, 17:38:01 17:38 »

Witaj Marku.
Jako ze podales link z moja wypowiedzia, czuje sie jako wywolany do tablicy.Jak juz przeczytales mam swietlowke philipsa activiva activ i tak jak juz mowilem, daje ona jasne biale swiatlo z niewielka blekitna poswiata, jezeli tak to mozna nazwac.
Niewiem nic o swietlowce aquarelle, ale wydaje mi sie ze activiva powinna zdac egzamin, a wlasciwie pomoc Ci w osiagnieciu rezultatu pokazanego w linkach.
Z innych swietlowek, warta rozwazenia jest tez swietlowka JBL Solar Nature ktora to tez sprawdzilem.Generalnie jest to biale jasne swiatlo, bez niebieskiej poswiaty jaka daje activiva.Chociaz jest to ledwo zauwazalne to activiva wydaje mi sie ze, daje bardziej "sterylne' biale swiatlo niz swietlowka JBL.
Zapisane

jarussz (Jarek)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 488
    • hobby
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2011, 17:44:43 17:44 »

aquarelle 10000K - stosowałem kiedyś tą świetlówkę i o ile dobrze pamiętam ma ona barwę lekko czerwoną. :)

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2011, 20:03:23 20:03 »

Bardzo mi miło że się Pan odezwał, szczerze mówiąc próbowałem się do pana dostukać, ale czekam na autoryzajce rejestracji na stronie klubu malawi. Mogę prosić adres e-mail? :-)
Pozdrawiam.
Marek.
Zapisane

diabeelek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 126
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2011, 20:56:59 20:56 »

a czy swiatlo nie bedzie barwy bialej przy temp. 5000K. Z tego co wiem swiatlo ksenonowe o tej barwie jak i o barwie 4300K daje swiatlo biale. Wszystko powyzje wchodzi juz w blekit
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2011, 21:52:21 21:52 »

w teorii: światło dzienne wynosi około 6500 K poniżej jest skala od ciepłych po chłodne biele. Nie wiem jak to jest w praktyce, stąd temat.
Zapisane

Krzysiek1976

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 65
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2011, 10:08:20 10:08 »

aquarelle 10000K - stosowałem kiedyś tą świetlówkę i o ile dobrze pamiętam ma ona barwę lekko czerwoną. :)
To jest raczej niemożliwe, 10 000K to barwa biała "zimna" wpadajaca w blekit. W porównaniu do nich świetlówki 6500K daj barwę biala, ale wpdajaca w żółty.

Naprawdę nie ma światła białego. Niestety :( . Nie ma po prostu fali świetlnej o takiej długości, która odpowiadałaby barwie białej. Bialy kolor, to mieszanina fal o rożnej długości, w okreslonych proporcjach. Zmieniając proporcje możemy uzyskać światło "białe" o rożnych odcieniach. Odbiór takiej bieli jest czysto subiektywny.

Wracając do tematu - żeby uzyskać barwę błękitna trzeba zastosować oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej (10 - 20 tys.K) albo świetlówki aktyniczne.

Światło aktyniczne zawiera, oprócz widma widzialnego, również cześć promieniowania UV, które w wodzie ulega pochłonięciu i rozproszeniu dając błękitna poświatę. 
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2011, 13:02:04 13:02 »

W takim razie które świetlówki trzeba połączyć aby osiągnąć jak najbielsze światło?
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2011, 18:13:57 18:13 »

Można usunąć. Kupiłem świetlówki juwel day + juwel colour. Jak skończę aranżację zbiornika, to wrzucę fotki w dział chwalenia się :)

Pozdrawiam.
Marek.
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2011, 18:24:40 18:24 »

Cytuj
Można usunąć.
A po co? To forum a nie serwis porad dla 1 osoby :)
Może się jeszcze komuś przyda w przyszłości?
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2011, 18:51:33 18:51 »

Nic konkretnego tutaj nie wynikło tak szczerze mówiąc. Nawet ja nie otrzymałem pomocy jaką bym chciał, bo jest to temat dość wyszukany.
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Philips - oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 03, 2011, 20:31:51 20:31 »

Może kiedyś ktoś napisze coś konkretnego. Tobie się nie przyda, ale przyda się kolejnym.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry