Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Oświetlenie w nanoakwariach.  (Przeczytany 2966 razy)

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Oświetlenie w nanoakwariach.
« dnia: Listopad 11, 2011, 17:00:52 17:00 »

Witam, jestem na etapie doboru oświetlenia do małego roślinno-mchowego sowicie nawożonego zbiornika o wymiarach szczegółowo mi jeszcze nieznanych. Będzie to 40-50/25/25 zależnie właśnie od oświetlenia które wybiorę. Z LEDów zrezygnowałem, bo nie chce mi się bawić w chłodzenie tego całego interesu.

Stanęło na świetlówkach i tu jest problem. Przelicznik W/l jest niedokładny, a część producentów nie podaje nawet sprawności w lumenach.

Mój plan przewiduje 31l lub 25l brutto. Myślałem o wstawieniu dwóch (jedną dla roślin i jedną dla oka) świetlówek t5 po 8W jednak wybór spośród tak małej mocy nie jest zbyt duży... Bankowo znajdzie się w tym zestawie Philips Aquarelle 8W 10000K. Problem tkwi w drugiej świetlówce. W tej mocy nie wybierze się ani philipsa 865, ani 965, ani tym bardziej philipsa aquasky.

Proszę spojrzeć na zieleń.

http://www.youtube.com/watch?v=21jjYshb-X4
http://www.youtube.com/watch?v=2NqTQKxBNNs

Żeby uzyskać efekt aquarelle + aquasky musiałbym kupić dwie świetlówki t8 15W, jednak to wiązało by się z ogromną mocą jak na ten litraż. Znacie relację pomiędzy wydajności pomiędzy t5, a t8? Czy to nie będzie za wiele? Jestem w stanie powiększyć jeszcze nieznacznie zbiornik, jednak do jakiego litrażu ?

Może macie jakieś alternatywy dla tego zestawienia?

Pozdrawiam,
Marek.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Oświetlenie w nanoakwariach.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2011, 18:35:38 18:35 »

Przy malych akwariach a w szczegolnosci cubach przelicznik w/l nie ma wiekszego zastosowania , wiec dwie swietlowki 15w nie powinny narobic balaganu pod warunkiem prawidlowego prowadzenia akwarium i odpowiedniego nawozenia.
Odnosnie wyzszosci swietlowek T5 nad T8 zdania sa podzielone moim zdaniem jedyna roznica jest wielkosc swietlowek.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Grzechu72

  • Gość
Odp: Oświetlenie w nanoakwariach.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2011, 18:46:16 18:46 »

Zawsze można zwiększyć odległość miedzy świetlówkami a akwarium.
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Oświetlenie w nanoakwariach.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 11, 2011, 18:55:43 18:55 »

Oświeciłeś mnie Grzesiek niczym świetlówka :)

Świetny pomysł!

Jak będzie za jasno, to podniose!
Zapisane

Grzechu72

  • Gość
Odp: Oświetlenie w nanoakwariach.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2011, 20:06:38 20:06 »

Bo tak to już w życiu jest, że człowiek kombinuje jak Kalki koń pod górę*, a rozwiązanie jest banalnie proste. ;)


* Kalka, to stary piekarz z Wałcza. Miał konia, który musiał nieźle się nakombinować, żeby pociągnąć wóz z mąką pod górę, po drodze z "kocich łbów". Podobno jak kiedyś zjeżdżał z góry, poślizgnął się i przejechał na zadzie 200 metrów, pchany przez wóz. :D Tak mówią starzy Wałczanie.
Zapisane
Strony: 1   Do góry