Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: jakie oświetlenie?? pomóżcie  (Przeczytany 2326 razy)

mgaszewska

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
jakie oświetlenie?? pomóżcie
« dnia: Kwiecień 25, 2013, 12:31:30 12:31 »

chcę zmienić oświetlenie i nie wiem na jakie. chciałabym takie specjalne do roślin ale też żeby było akwa ładnie oświetlone. nie znam się na tym. pomóżcie. podajcie dokładne dane świetlłówki którą dostałabym w sklepie zoologicznym.
Zapisane

Nemoo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
Odp: jakie oświetlenie?? pomóżcie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2013, 12:33:08 12:33 »

a może coś więcej jakie akwarium, jakie rośliny??? czy chcesz nawozić, czy chcesz podawać CO2???
Zapisane

mgaszewska

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
Odp: jakie oświetlenie?? pomóżcie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2013, 12:37:21 12:37 »

 akwa 70gługie 35 szerokie 45 wysokie. nazw roślin nie pamiętam ale dość zróżnicowane gatunki. mam nawóz jakiś w płynie polecony przez znajomego.
Zapisane

Nemoo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
Odp: jakie oświetlenie?? pomóżcie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 25, 2013, 12:49:59 12:49 »

Czyli masz 112l, zakładając bezpieczne 0,5W na litr to oświetlenie łącznie 56 W czyli np. 3x18 W T8 plus odbłyśniki (Philips 965, Philips 840 i Philips Aquarelle) ja miałem tak w swojej starej 112 i rosło dużo gatunków roślin, jak więcej światła to i dwutlenek i nawozy na początek polecam to co wyżej.
Możesz pokusić się też o świetlówki typowo akwarystyczne... ale wyjdzie sporo drożej. No i przede wszystkim czytać czytać czytać bo tematów o oświetleniu jest sporo...
Pozdrawiam
Zapisane

mgaszewska

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
Odp: jakie oświetlenie?? pomóżcie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 25, 2013, 20:46:11 20:46 »

wszystko rozumiem, ale ja mam pod swoją pokrywą miejsce tylko na jedną świetlówke i nie wiem co mam wymyślić. akwarium jest dość wysokie więc nie wiem czy świetlówka typowo dla roślin będzie lepsza czy zwykła bo słyszałam że te zwykłe dają jaśniejsze światło.
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: jakie oświetlenie?? pomóżcie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 27, 2013, 19:21:23 19:21 »

W pokrywach zazwyczaj jest za mało światła, ale zawsze można dołożyć popatrz czy nie zmieszczą się dodatkowe - Jak nie wejdą T8 to może cieńsze i mocniej świecące T5 one mają 55 cm długości i 24 W np takie: http://www.zoolight.pl/product-pol-160-24W-55cm-NARVA-T5-DAYLIGHT-865-6500K.html ,  Standardowe T8 mają 60 cm dł, i 18W. Do świetlówek trzeba dokupić stateczniki np. takie do T5 : http://www.zoolight.pl/product-pol-854-STATECZNIK-ELEKTRONICZNY-PHILIPS-T5-2x24W-.html
  i oprawki bryzgoszczelne. Niestety parę złotych trzeba wydać. Trzeba to wszystko podłączyć dobrze jest na świetlówki założyć odbłyśniki, które dodatkowo odbijają światło w kierunku roślin.

pozdr.
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: jakie oświetlenie?? pomóżcie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2013, 20:05:22 20:05 »

...nie wiem czy świetlówka typowo dla roślin będzie lepsza czy zwykła bo słyszałam że te zwykłe dają jaśniejsze światło.
Jasna nie znaczy lepsza dla roślin. Jak widać po zielsku rośliny nie używają zielonego fragmentu widma (nie pochłaniają go tylko odbijają). Człowiek widzi natomiast najlepiej zielone. Stąd światło dobre dla roślin (czerwone z elementami niebieskiego), przykładowo Osram Fluora lub Philips Aquarelle są odczuwane przez oko ludzkie jako ciemne a przy tym nie jest ono białe. Skompensowanie barwy takiego światła aby było białe producent dokonuje dodaniem zielonego. Wtedy świetlówka jest jaśniejsza i bardziej "ludzka".
Gorzej, gdy ktoś wykorzystuje świetlówki przemysłowe dobrane wyłącznie "pod ludzi". Te mają dużo lumenów - czasem 2-3X więcej niż roślinne a rośliny przy nich zdychają. Ze świetlówek nieakwarystycznych ludzie polecają te o symbolach 965 i 865 - w miarę się nadają i dla roślin a kolor jest w miarę obojętny dla oka.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry