Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: chory fantom czerwony  (Przeczytany 5352 razy)

Anonymous

  • Gość
chory fantom czerwony
« dnia: Październik 11, 2009, 18:13:24 18:13 »

jeden z fantomów czerwonych jest chory, ma powiększony brzuch i jakby ubytek skrzela, które jest czerwone, jest osowiały i ma blade kolory. Jest w akwarium leczniczym 25l od pięciu dni, w temperaturze 27 stopni, parametry wody to
ph 7,8
kh 7
gh 15
no3 0
wlałam MFC, ale nie widzę poprawy, jest wręcz gorzej. Co mu może być? jak mu pomóc?

poniżej wklejam zdjęcie, przepraszam za beznadziejną jakość, mam nadzieję, że widać tu czerwone skrzelo i powiększony brzuch.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: chory fantom czerwony
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2009, 20:05:41 20:05 »

Co prawda kąsacze są mi troszkę dalekie ale:

czy rybcia przyjmuje normalnie pokarm?
 czy to Ph jest stałe?
czy brak pokrywy skrzelowej to skutek jakiegoś boju między rybami?

Jeśli ryba normalnie pobiera papu i ma nietypowo rozdęty brzuch to może mieć niestrawności,pokarm potrafi nieźle fermentować,przy tasiemcach i nicieniach była by wychudzona ale jadła by normalnie.

Ryby kąsaczowate wolą troszkę kwaśniejszą wodę w przedziale Ph 6.8-6.4.

Jeśli brak części pokrywy skrzelowej nie jest skutkiem bojów między rybami, to mogą być pasożyty skrzelowe(niestety można to stwierdzić jedynie pod mikroskopem ,robiąc wycinek kawałka skrzeli i powiększając min.300 X ).Jeśli jest to ubytek mechaniczny to może po jakimś czasie się odbudować.

Przy tym uszkodzeniu skrzeli i rozdętym brzuszku MFC jest nieprzydatne,to tylko odkażalnik.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Anonymous

  • Gość
Re: chory fantom czerwony
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2009, 20:48:48 20:48 »

Rybka je normalnie, odką jest w akwarium leczniczym, staram się ją karmić bardziej pokarmami roślinnymi, lekkostrawnymi. nie wiem czy ten ubytek jest wynikiem walki, taką ją kupiłam, nie zauważyłam tego w sklepie. Ph jest stale, w sklepie też miała takie same. rybkę mam od tygodnia. Nie zauważyłam, żeby inne rybki walczyly z nią, nie zwracaly na nią uwagi, bo była osowiała i przebywala w odosobnieniu.
Wiem, że kąsaczowate wolą niższe ph, ale nie chciałam jej gwałtownie zbijac ph, żeby nie pogorszyć jej stanu.
Taki rozdęty brzuch rybka ma po jedzeniu, zdjęcie robiłam po posilku, za kilka godzin będzie to wyglądać znowu w miarę normalnie.
Inne rybki są zdrowe, nie mają takich kłopotów z powiększaniem sie brzucha po jedzeniu.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: chory fantom czerwony
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2009, 10:17:56 10:17 »

Co prawda pół-złotym środkiem jest Bactopur Direct ,ale coś mi się wydaje,że cena jego przekracza cenę rybki.
Wiem że szkoda stworzonka bo jest już mieszkańcem w Twoim akwarium i nie po to kupujemy rybki by je niszczyć,ale wszyscy musimy zwracać baczniejszą uwagę na to co i gdzie kupujemy,wiemy jakie warunki są w sklepach i jak sprzedawcy dbają o ryby.
Taki ubytek pokrywy skrzelowej może być spowodowany atakiem przywr skrzelowych i doprowadzić do zejścia rybki,niestety :( .Jednym z objawów zainfekowania przywrami jest szybszy oddech i ocieranie się skrzelami o różne przedmioty,czy rośliny(chęć pozbycia się pasożytów),zwiększenie natleniania niestety też nic nie pomaga.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: chory fantom czerwony
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2009, 11:28:03 11:28 »

Jezeli taka kupiłas to rownie dobrze moze to byc uszkodzenie mechaniczne poobserwoj czy rybka sie ociera o przedmioty albo rosliny jak nie to raczej ktos siatka do odłowu zrobił jej kuku
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Anonymous

  • Gość
Re: chory fantom czerwony
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2009, 18:07:35 18:07 »

czyli mogę ja wpuścić do normalnego akwarium? ten duży brzuch to też nie jest choroba?
Zapisane
Strony: 1   Do góry