Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: Hydroponika zalety i wady  (Przeczytany 15277 razy)

arturix

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 15, 2009, 18:30:47 18:30 »

adriaco  ma rację, może doklej dodatkową przegrodę lub usuń istniejącą  -bo woda wybierze najłatwiejszą i najkrótszą drogę . a tak pozatym pomysł takiego ustrojstwa jest bardzo ciekawy i ekologiczny  :D
Zapisane
:Dakwarystycznym faszystom mówię  - nie

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 15, 2009, 19:52:48 19:52 »

Ja zamiast kleić do tego akwarium myślałem np nad długi doniczkami :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 15, 2009, 21:00:59 21:00 »

Sławek własnie o to mi chodziło co jest zawarte w linku z pierwszego postu z ta roznica ze na powrocie sa wklejone dwie szybki i miedzy nimi jest około 1cm przerwy i tamtedy przelewa sie woda konczac obieg
Moze za bardzo sie rozpisałem ale to powinno byc tak zrobione w innym przypadku woda bedzie tylko przepływała przez keramzyt i nic wiecej
Zadnych gabek wat i tm podobnych nie potreba jedynie mozna dac dosc gruba gabke na zasilaniu jako filtracje wstepna
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 15, 2009, 21:06:49 21:06 »

No i właśnie,jeśli woda wybierze najkrutszą drogę to przy przegrodzie wklejonej do dna poprostu przepłynie sobie po gąbce,a przy przegrodzie nad dnem będzie musiała przesączyć się przez nią :lol: to samo tyczy się wylotu.Ale tak jak pisałem wcześniej,zobaczymy co z tego wyniknie,teraz za wcześnie by wyciągać wnioski i pisać że tak jest źle a tak jest dobrze.Uważam że całą robotę z No3 robią jednak korzenie roślin wspomagane przez bakterie osadzone w keramzycie ;) Pewnie że przy donicach odpada klejenie,ale ja lubię popatrzeć jak korzonki przerastają przez podłoże i przynajmniej widać jest czy nie gniją,a procesy gnilne są niewskazane :?
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 15, 2009, 21:10:57 21:10 »

No i pisaliśmy posty na raz :lol: Seba właśnie o to chodzi by nie robić sumpta tylko hydroponike,zdrowe myślenie podpowiada nam że powinno być tak jak piszesz ,ale właśnie chciałem sprawdzić czy to co opisują inni (z linku)zda egzamin  :lol:
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 16, 2009, 16:02:11 16:02 »

Prace jakoś tak szybko poszły do przodu :) wszystko posprawdzane,tylko brak jak na razie wkładów i roślin :( miejsce już przygotowane,czas stawiać na półce zbiorniczek.
Nawet nie myśleliśmy że całe zasilanie wodą da radę zrobić na starej głowicy z wysłużonego aqua-ela,co prawda nie jest to przepływ w typie 300l/h,ale właśnie chodziło nam żeby nie było zbyt szybkiego przepływu wody.Zobaczymy jak będzie działało po zasypaniu keramzytem i zeolitem.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 16, 2009, 16:47:24 16:47 »

Sławku - jak tylko uruchomię siebie i auto to podrzucę Ci moje zapasy keramzytu :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 20, 2009, 12:33:39 12:33 »

W związku z dostarczeniem przez Pawła keramzytu ;) hydroponika ruszyła,co prawda czekamy jeszcze na zeolit ale i tak działa.Zobaczymy za miesiąc czy faktycznie poziom No3 będzie spadał tak radykalnie na czym nam zależy :D .Pojemność wkładu keramzytowego to około 25l,czy wystarczy?zobaczymy,jak by co to drugie szkiełko też jest sklejone(troszkę większe)więc nie ma problemu by zmienić.A tak to wygląda już działające ;)
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 21, 2009, 16:23:07 16:23 »

Jako że wszysto już doszło i zeolit wsypany ,więc zamieszczamy zdjęcia efektu końcowego.
Teraz tylko czekać i mierzyć parametry wody czy i o ile się zmienią.
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 21, 2009, 17:04:00 17:04 »

Sławku wszystko wyglada super i mam nadzieje ze spełni swoja funkcje ,ale.......
Dziura na powrocie powinna byc nisko a nawet wykonana od spodu wate bym wymienił na drobna gabke tak jak na zasilaniu lecz drobniejsza
Pojemniki zasilania i powrotu okleiłbym folia samoprzylepna a reszta narazie wyglada ładnie do mometu gdy bakterie sie osadza na sciankach  :D
Ps. co wykorzystałes do ssania wody
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2009, 13:00:41 13:00 »

Seba,watę wstawiłem bo zbiera praktycznie najdrobniejszy syf,co widać już teraz,zobaczymy za tydzień,dwa na ile ją zanieczyści.
Komór zasilania i powrotu nie będziemy oklejać ze względów właśnie estetycznych i ta różnica kolorków wkładów jest ciekawa,chcemy by było je widać i jak się zanieczyszczą to dość szybko zareagować czyszcząc wkłady(gąbka,wymiana waty).
Całość tak jak już napisałem wcześniej zasilana jest głowicą ze starego filtra AQUA SZUT turbo ,który pobiera tylko 8W,przy głowicy zostawiony jest tylko jeden pojemnik na wkłady ,w którym jest gruba gąbka dająca wstępną filtrację.Głowica jakoś sobie daje radę i nawet musiałem do minimum zmniejszyć przepływu.
Sam wylot nie koniecznie nisko,praktycznie ma odprowadzić wodę by się nie przelała,a w tym przypadku zamontowany w dnie wydawał by niepotrzebne dźwięki,poprostu by charczał zasysając powietrze.teraz jest to na zasadzie przelewówki i spokojnie sobie spływa.
Jak by co to szkiełko nr.2 jest przygotowane z czterema przegrodami,połączenie hydroponiki z sumptem,głowice od filtrów też są wolne do wykożystania,przez lata nazbierało się tego troszkę :lol:
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 08, 2010, 15:29:43 15:29 »

Jako że specjalnie nie redukowaliśmy No3 przed startem hydroponiki i było ono na poziomie około 80  :oops: ,może teraz po upływie 18 dni podam poziom No3.
Więc po ciut więcej jak pół miesiąca na dzień dzisiejszy poziom No3 wynosi 20-40,pomiar robiony testem zoolekowski,który jest nówka nie śmigana.
Przez ten czas(18 dni) dokonana była jedynie raz pomiana wody w ilości 100l,zbiornik 750l gdzie pływa średnio 16 dorosłych palet,2 bocje wspaniałe 3 kiryski i około 30 otocinclusów affinis,podmiana dokonana była dwa tygodnie temu.
Dodam że ryby karmimy własnymi mixami na bazie mięsa(serce wołowe i indycze z dodatkami)a jak one podnoszą No3 chyba nie muszę pisać
Retoryczne pytanie,czy to ustrojstwo działa? z czystym sumieniem mogę hydroponikę polecić każdemu komu chce się troszkę z tym pobawić,mając troszeczkę drygu i cierpliwości można pokleić samemu hydroponikę w wymiarach jakie się chce i jakie pasują nad czy za zbiornikiem głównym.Wybór roślin do w/w robi się coraz większy we wszystkich super,hiper marketach oszołomach i innych kwiaciarniach a to co posadzimy to tylko nasza inwencja twórcza :lol:
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 08, 2010, 20:45:51 20:45 »

Gratuluje Sławku moze i ja kiedys sobie zainstaluje taki pochłaniacz azotu  :D
Napisz jeszcze cos za jakis czas jak to sie sprawuje i moze jakies fotki
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Marcin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 294
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 08, 2010, 21:22:52 21:22 »

Czy to zasługa keramzytu?
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: Hydroponika zalety i wady
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 08, 2010, 22:07:38 22:07 »

Cytat: "Marcin"
Czy to zasługa keramzytu?

Czesciowo keramzyt lecz w wiekszosci to zasługa roslin , ktore pobieraja zwiazki azotu przez system korzeniowy  :mrgreen:
To jest sedno hydroponiki
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: « 1 2 3 »   Do góry