Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Dozownik nawozów  (Przeczytany 3987 razy)

Damianzuz®

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 546
Dozownik nawozów
« dnia: Czerwiec 11, 2010, 20:36:25 20:36 »

Jaki dozownik najlepiej zakupić i czy w ogóle jest sens, a może ktoś ma pomysł na zrobienie
Zapisane
Pozdrawiam Damian

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2010, 20:53:36 20:53 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 19:02:47 19:02 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

Damianzuz®

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 546
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2010, 21:17:03 21:17 »

warto by było samemu pomyśleć bo 699 zł to nie mały wydatek na taki dozowniczek
Zapisane
Pozdrawiam Damian

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2010, 22:33:13 22:33 »

Własnie czy jest ses , kazda automatyzacja w pewnym sesie oddala nas od tego pieknego hobby.
W akwariach morskich dozowniki sa prawie koniecznoscia ze wzgledu na koniecznosci dosc czestych pomiarow zawartosci soli oraz minerałow w wodzie , a stosowanie do nawozenia ,pewnie fajna sprawa lecz ile to nam czasu zajmuje wlanie tego i owego z rana przy kawce  ;D
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Damianzuz®

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 546
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2010, 07:46:55 07:46 »

MAsz rację sama przyjemnosc jest jak wszystko robi się samemu, ale urlop zostawiam akwarium na 3 tygodnie bez opieki i co zrobic
Zapisane
Pozdrawiam Damian

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2010, 09:40:52 09:40 »

Tak, to prawda że budowałem taki dozownik ale... :) jeden silnik mi padł przez co temat został zaniechany. Ogólnie projekt opierał się o strzykawki, silnik (ruch obrotowy został zamieniany na ruch posuwisty - tak jak w parowozach) i zaworki przeciwzwrotne (które to nie wytrzymały presji :-\ :'( :'(). W sumie może nawet wrócę do projektu ale to jak będzie trochę więcej czasu.
Ogólnie można to zbudować dużo prościej - wykorzystując 12V pompki od spryskiwaczy samochodowych oraz kroplowniki.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

qwerty2112

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2011, 08:35:45 08:35 »

Troche archeologii ale nie ma sensu zakładac nowego wątku.
Dużo tańsze dozowniki są na ebayu, wpiszcze sobie DOSING PUMP i wyskoczą wyniki.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=dosing+pump&_sacat=20754&_odkw=doser&_osacat=20754&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

wyochodzi ~400 PLN z przesyłką, a ceny jakie są w naszych sklepach to marża pośredników :) 100% narzutu :)

Jeśli dogada się kilka  osób to spadają koszta przesyłki i cena jest jeszcze bardziej atrakcyjna.
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 06, 2011, 10:42:20 10:42 »

Faktycznie. Cena dużo niższa. Może i nawet zadowalająca:)

Poczytaj jeszcze, czy można rozszerzyć układ o więcej pompek.
Zapisane

erni1979

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 142
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 06, 2011, 10:49:29 10:49 »

Witam
Też jestem właśnie na etapie planów konstrukcyjnych dozownika i mam już wstępnie zaplanowaną mechanikę
Myślę że będzie to najprostsza konstrukcja jaką można znaleźć w działach DIY
Chcę zrobić to nie na zasadzie dość drogich, sekundowych sterowników elektronicznych, lecz na dwóch elektrozaworach.
Podstawą odmierzenia ilości podawanej dawki nawozu będzie strzykawka która będzie się napełniać do ustalonego poziomu grawitacyjnie z butelki. Elektrozawór ten będzie się włączał w nocy wraz z napowietrzaczem. Rano gdy pompka się wyłączy to samo stanie się z owym elektrozaworem a wraz z światłem włączać się będzie drugi elektrozawór wypuszczający zawartość strzykawki do akwarium. Mam jeszcze parę technicznych aspektów do rozwiązania ale myślę że to się uda. Jednym z nich było grawitacyjne napełnianie strzykawki. Rozwiązałem to robiąc otwór odpowietrzający w tłoczku i zamontowanie pływaka który zamknie ten otwór kiedy strzykawka będzie pełna i pomoże w jej opróżnieniu. Myślę że da się rozebrać zwykły mechaniczny sterownik i połączyć oba elektrozawory na jednym sterowniku tak aby cykl napełniania i opróżniania był jak najkrótszy. 
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Dozownik nawozów
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 06, 2011, 15:00:34 15:00 »

Na RoslinyAkwariwe.pl jest temat pomp do nawozenia z wykorzystaniem pompek od pistoletów do robienia baniek jedynie trzeba wykonać sterownik sekundowy , pomysł dziecinnie prosty i tani , Jak znajdę to wrzuce link.

Znalazlem warto poczytac : http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=39652
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2011, 16:08:22 16:08 wysłana przez adriaco »
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: 1   Do góry