Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Zwierzęta w akwarium => Krewetki i raki => Wątek zaczęty przez: Darek w Kwiecień 21, 2011, 19:51:40 19:51

Tytuł: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: Darek w Kwiecień 21, 2011, 19:51:40 19:51
Witam co myślicie o dodaniu torfu do filtra w krewetkarium  czytałem gdzieś że poprwia znacząco parametry   
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Kwiecień 21, 2011, 22:52:12 22:52
Witam co myślicie o dodaniu torfu do filtra w krewetkarium  czytałem gdzieś że poprwia znacząco parametry
Zakwasza wode obnizajac pH , dodatek kwasow humusowych jest konieczny w hodowli krewetek lecz w niewielkich ilosciach a zbyt kwasna woda nie jest dobra dla robali wiec na twoim miejscu dałbym sobie spokoj z torfem i zakupił liscie ketapangu ktore posiadaja podobne własciwosci jak torf a poza tym jest dobrym zrodłem pokarmu dla wiekszosci krewetek.
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: Darek w Kwiecień 22, 2011, 16:00:36 16:00
liście mam ale cały czas mam problemy z utrzymaniem red crystal gdy tylko bimbrownia zwalnia ph leci  na 7.2-7.6
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Kwiecień 22, 2011, 19:41:24 19:41
liście mam ale cały czas mam problemy z utrzymaniem red crystal gdy tylko bimbrownia zwalnia ph leci  na 7.2-7.6
Tylko woda z RO cie ratuje lub podłoze obnizajace pH i KH.
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: Darek w Kwiecień 23, 2011, 17:59:53 17:59
Woda z RO jest cały czas (mieszam z wodą z kranu 3l i 7l z RO), podłoze niby też stabilizujące parametry..........zastanawiam się czy to nie wina skał w akwarium.
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Kwiecień 23, 2011, 22:31:26 22:31
A jak z reszta parametrow wody ??
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: Darek w Kwiecień 24, 2011, 20:47:03 20:47
kh3.5  gh12
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: Darek w Kwiecień 25, 2011, 19:32:16 19:32
Witam dziś spradziłem wodę do podmiany kh2,5 gh3.5 a może to wina skałki    BWS MINEROCK  niby jakaś specjalna dla krewetek co o tym myślicie w opisie jest podane że BWS Minerock.   Rzadki naturalny minerał występujący tylko w Japonii, uwalniając naturalne substancje systematycznie do wody poprawia jej jakość i polepsza wzrost pożytecznych bakterii w wodzie. Poprawia także fotosyntezę, a także przewodność wody, delikatnie podwyższa PH i GH.    Ale to nie jest delikatnie :-\
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: Darek w Kwiecień 25, 2011, 19:58:39 19:58
Może coś takiero zastosować  WHITE SHRIMP ROCK  Skałka mineralna stworzona specjalnie dla krewetek. Dostarcza do wody w sposób ciągły tak ważne dla życia skorupiaków minerały. Skałka wydziela dużo minerałów, w szczególności Wapń, co jest niezmiernie ważne w przypadku wody miękkiej i wody z filtra RO(odwrócona osmoza). Dzięki zwiększonej zawartości wapnia w wodzie krewetki bez problemu przechodzą wylinkę, i nie mają problemów z budową pancerza. Minerały zawarte w skale mogą mieć pozytywny wpływ na biel u krewetek Crystal Red i Biene.
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Kwiecień 26, 2011, 08:16:03 08:16
Ja bym sobie odpuscił skałki i zaczal uzywac jakis dobry mineralizator do RO (Zapytaj Rafała) odnosnie pH to nawet 7,4 nie jest tragedia dla krewetek a wachania moze powodowac wlasnie skala , dodatkowo zakwaszajac srodowisko dodajac CO2 lub inne substancje obnizajace pH , skala rozpuszcza sie szybciej.
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: zulix w Kwiecień 26, 2011, 09:02:03 09:02
Przyznaję, że te wszystkie reklamy dot. nadzwyczajności skałek itp. trochę mnie śmieszą. Nie mówię, że za wspomniane skałki nie jest warto zapłacić, ale według mnie ich wyjątkowość polega głównie na wyjątkowej cenie. Na Świecie jest bardzo dużo minerałów i każde złoże jest unikalne w kwestii składu chemicznego i struktury. Po prostu powstawało w nieco innych warunkach. Stąd każde złoże występuje wyłącznie "gdzieś tam".
Oczywiście niektóre skałki mają pewne specyficzne cechy, które przydają się w hodowli pewnych zwierzątek, np. krewetek, ale nie znaczy to, że bez tych skałek hodowla jest skazana na niepowodzenie. Skoro krewetki CR w postaci dzikiej pochodzą z Chin to dlaczego w naturze, bez tych japońskich unikalnych skałek przeżyły ileś milionów lat?
Była niedawno moda na montmorylonitowe skałki dla krewetek, które oczywiście były unikalne i pochodziły ze znanego kraju. Sprzedawana także proszek, którego dodawano kilka gramów na akwarium. Oczywiście kosztowało to tyle co trzeba. A najlepsze złoża montmorylonitu są o ile pamiętam we Francji. W Polsce też są. Co ciekawe to montmorylonit jest częścią składową bentonitu a ten w postaci np. zbrylającego żwirku dla kota kosztuje kilka złotych z cały worek.
Nie chodzi mi oczywiście aby kogoś zniechęcić bo mi na tym nie zależy tylko na tym, aby nie łapać bezkrytycznie trików marketingowych. W przypadku krewetek CR większość ludzi nie ma żadnych bajerów i obie to chwali. Myślę, że rozsądnie można użyć inne substancje np. wspomniany mineralizator. Inna sprawa, że CR po aklimatyzacji można rozmnażać w prawie normalnej wodzie. Podałbym linka do takich tematów, ale niestety w ostatnich tygodniach jedno z forów krewetkowych, które czytywałem i tam znałem mniej więcej "gdzie co jest" zniknęło. Osobiście więc podpisuję się pod postem przedmówcy.
Tytuł: Odp: Torf w krewetkarium
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Kwiecień 26, 2011, 09:08:27 09:08
Jezeli ktos ma znajomych na Słowacji to mozna ich poprosic o wydobycie montmorylonitu , gdyz takowy tam wystepuje bez duzych domieszek siarki co ma miejsce w Polskich złozach tejze skały.