Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: TARŁO SKALARÓW  (Przeczytany 21944 razy)

arturix

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 05, 2010, 09:12:14 09:12 »

piękny widok :D powodzenia :D
Zapisane
:Dakwarystycznym faszystom mówię  - nie

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 05, 2010, 09:26:33 09:26 »

To nie są próby zjedzenia  ikry, to jest czyszczenie ikry ze spleśniałych sztuk. Czyli samica robi to całkiem dobrze.
Gaszenie światła na noc - czemu nie - najwyżej ikra zostanie weżarta przez inne ryby :) zrób oświetlenie nocne w postaci kilku diod i już.
PS. w akwa ogólnym raczej nie uda Ci się i tak nic więcej z tego wyciągnąć niestety
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

waskier

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 487
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 05, 2010, 10:40:41 10:40 »

nie wiem czy masz, ale jeśli nie to posadź jakieś rośliny z szerokimi liśćmi, np żabienice, nurzaniec olbrzymi itp. swojego czasu, u mnie, skalary (a miałem 3 dobrane pary) bardzo chętnie składały ikrę właśnie na liściach. potem było bardzo łatwo tę ikrę przenieść w inne miejsce po prostu ucinając liść. w moim przypadku skalary nigdy nie składały ikry na osprzęcie czy szybach. no i co ciekawe, zawsze tarła się tylko jedna para. powodzenia :)
Zapisane

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 06, 2010, 08:12:01 08:12 »

Skalary dziś w nocy pozbyły się całej zepsutej ikry i zaczęły wspólnie opiekować się zdrowymi jajeczkami.
Podejrzewam że jeżeli wszystko pójdzie dobrze to młode wyklują się jutro. :)
Tylko teraz kwestia czy skalary będą chciały opiekować się potomstwem.
Zapisane

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 12, 2010, 16:33:05 16:33 »

Witam.
Skalary zniosły ikrę po raz kolejny ale tym razem są w oddzielnym zbiorniku.
Mam teraz dylemat bo chciałbym mieć jakieś młode i nie wiem czy spróbować zostawić rodziców z jajkami czy samemu się nimi zająć.
Wcześniej w akwarium ogólnym ikra była zjadana przez rodziców a czasami przez inne ryby.
Jak uważacie zostawić rodziców czy zabrać  i zająć się samemu ikrą????
Zapisane

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 13, 2010, 09:25:25 09:25 »

Postanowiłem że zostawię rodziców przy ikrze.
Miejsce gdzie stoi akwarium jest słabiej oświetlone.
W ogóle nie zapalam światła w akwarium i bardzo mocno napowietrzam w pobliżu ikry.
Staram się też żeby skalary miały dużo spokoju zaglądam tylko do nich w czasie karmienia.
Co dziwne od wczoraj nie zauważyłem żeby choć jedno jajko spleśniało.
Rodzice cały czas na przemian zajmują się ikrą.
Na razie wszystko jest na dobrej drodze do wyklucia :-)
Zapisane

Kasia

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1292
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 13, 2010, 15:58:07 15:58 »

Życzę powodzenia w wykluciu małych skalarów :)nie ma nic przyjemniejszego jak obserwować jak rybka rośnie "od małego".
Zapisane

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 15, 2010, 10:20:16 10:20 »

Znów nic nie wyszło z ikry.
Jeśli komuś udało się wychować potomstwo skalara to proszę o dokładne opisanie wszystkich czynności z tym związanych.
Temperatura wody, chemia, itd.
Proszę tylko nie podawać linków do innych stron bo chciałbym żeby ktoś mi opisał to na własnym przykładzie.
Zapisane

Kasia

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1292
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 15, 2010, 13:00:11 13:00 »

Jeśli można widzieć, to jajeczka spleśniały czy skalary zjadły ikrę?
U nas niestety ikra pleśniała i nigdy nie dochowaliśmy się małych skalarów, a mieliśmy 3 pary
Zapisane

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 15, 2010, 14:48:55 14:48 »

Ikra spleśniała.
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 24, 2010, 22:33:03 22:33 »

Cytat: "wyszu246"
Ikra spleśniała.
Skalar  jest troche specyficzną rybą. Mam ich prawie 30 szt a narazie skadała 1 para-ale co jest zabawne-nie jest to para na stałe tylko dopiero jak zbliża się tarło-ryby czyszczą razem jakąś powierzchnie-i zawsze gdzie indziej jest ikra. Po tarle ikre zabieram a ryby rozstają się. Ikre z woda przenosze do małego zbiornika i dodaje kilka kropel środka na grzyby.  Nie ma reguły ale większośći z tego tarła wylęgają się larwy. Jeżeli ikra pleśnieje to 1 z przyczyn może być troche dziwna sytuacja ale złożenie jaj przez 2 samice-gdyz sam piszesz, że tarło obyło się przynajmniej 3 razy. 2 samice też potrafią razem lub na przemian składac ikrę i się opiekować nią-znam takie przypadki z praktyki.
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 25, 2010, 00:03:55 00:03 »

Podczas samego tarła (chwile przed i po też) bez problemu można określić płeć ryb po kształcie pokładełek.
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Re: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 25, 2010, 15:41:40 15:41 »

Cytat: "Kaef"
Podczas samego tarła (chwile przed i po też) bez problemu można określić płeć ryb po kształcie pokładełek.
Pewnie, że tak najprościej ale nie zawsze ryby składaja ikre w miejscu gdzie sa dobrze widoczne. Ja nie chce zapeszać ale obstawiam, że są to 2 samice, które na zmiane składają ikre-bo wyżej jest napisane, że po kilku dniach(już nie pamietam po ilu)znów składały.  1 samica nie jest w stanie po kilku dniach mieć zapas ikry do kolejnego tarła-max 2-3 razy w miesiącu złoży ikre pod warunkiem, że podawany pokarm pozwoli szybko na odbudowanie zapasu ikry.  U mnie najczęściej co 3 tyg. jest ikra.
Zapisane

wyszu246

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 242
Odp: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 28, 2010, 20:18:17 20:18 »

Ikra była prawie co tydzień i widziałem prawie każde tarło tylko że nie zawsze o tym pisałem i zawsze jajka znosił ten sam skalar, różnią się także pokładełkami.
Ostatnio kiedy przeniosłem skalary do akwarium tarliskowego to (co mnie zdziwiło) ani jedno jajko prawie przez dwa dni nie spleśniało. (wcześniej pojawiały się od razu pojedyncze białe jajka. Zrobię jeszcze jedną próbę, powtarzałbym to częściej ale nie za bardzo mam czas. Ikra była cały czas intensywnie napowietrzana bardzo drobnymi bąbelkami powietrza (przez kostkę lipową).
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Odp: TARŁO SKALARÓW
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 29, 2010, 22:15:09 22:15 »

Mi czasami jak z przyczyn losowych(padł samiec)nie dochodziło do zapłodnienia-ale jak obserwowałem to samica nie pozwalała się zbliżyć do ikry.
Zapisane
Strony: « 1 2 3 »   Do góry