Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Dziwny pomór w akwarium  (Przeczytany 4775 razy)

Lordes

  • Gość
Dziwny pomór w akwarium
« dnia: Październik 20, 2010, 19:44:10 19:44 »

Mam takie pytanie, w akwa gdzie ph4,5-5 twartości zerowe, temp. 23-24 stopnie padła większość pigmejów i dwa kirysy habrosusy. Wszytskie miały w połowie długości ciała czerwoną plamę, jakby wewnętrzny krwotok? W pozostałe kirysyki jakieś apatyczne również, amandy bez oznak choroby, pielęgniczki pilnują ikry zakamuflowane w korzeniach i nie mogę dokładnie im się przyjrzeć. Filtracja wydaje się ok, można powiedzieć, że jest jej aż za dużo, dwa filtry wewnętrznej i kubeł ze świeżymi wkładami na 54 litry. Amamndy i pogmeje przeniesione do tego akwa z innego zbiornika w którym żyły ponad rok kilka dni temu.


Aha... wszystkie trupy w jednej części akwarium znalazlem.

Ktoś ma jakiś pomysł?
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2010, 19:50:00 19:50 »

Nie przesadziłeś z pH? Albo nie było gwałtownej zmiany pH (np. przy przeławianiu ryb)?
Mało które rybki w kwasie żyją...
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Lordes

  • Gość
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2010, 19:51:54 19:51 »

Ph specjalnie dla pielęgniczek inridae, gdyż właśnie takich warunków potrzebują do złożenia ikry. Pigmeje i amandy przelozone z ph 7 do 6 i później zjechałem do obecnej wartości w ciągu około 3 dni. Wszytsko za pomocą torfu, żadnej chemii nie lałem.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2010, 20:45:26 20:45 »

Kiryski raczej preferuja wode lekko kwasna lub obojetna od pH 6 wzwyz , ty obnizyłes pH wody dosc nizej ich warunkow zyciowych i moze w ten sposob powstały popazenia wewnatrzustrojowe  :-\
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

mario1970pl

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 24
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2010, 21:03:03 21:03 »

To raczej nie zbyt niskie pH. Sam trzymam małe kiryski w takich warunkach (zarówno pygmeusy jak i habrosusy) z pielegniczkami i z doświadczenia wiem, że dopiero pH poniżej 4,0 wyraźnie im nie służy. Jeśli obniżanie pH trwało 3 dni to nagły skok też można wykluczyć.
Zapisane
Apistogramma - agassizii (dwie odmiany barwne), bitaeniata "Shushupe", borelli, cacatuoides, eremnopyge, hongsloi, macmasteri, mendezi, sp. "Pebas".
Inne - Nannacara anomala, Microgeophagus ramirezi, Taeniacara Candidi.
Krewetki - RC, CR, Yellow

Lordes

  • Gość
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2010, 21:56:55 21:56 »

Na chwilę obecną odłączyłem kubeł z torfem i podmienilem 12 litrów wody na wodę z RO. Zobaczymy jak będzie jutro. Ph powinno troszkę się podnieść. Jak będą kolejne zgony to nie wina ph.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2010, 22:12:51 22:12 »

Na chwilę obecną odłączyłem kubeł z torfem i podmienilem 12 litrów wody na wodę z RO. Zobaczymy jak będzie jutro. Ph powinno troszkę się podnieść. Jak będą kolejne zgony to nie wina ph.
Najgorsze sa wahania parametrow wody, najczesciej lepiej robic cos powoli niz raptownie , lecz to na pewno juz wiesz  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

robaczek

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 279
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2010, 22:27:04 22:27 »

Gwałtowny pomór bez wcześniejszych objawów, może sugerować drastyczna zmianę warunków w skrajne, nieodpowiednie, dalekie od optimum. Ph mogło tez mieć jeszcze niższą wartość bo może dochodzić do wahań dobowych, zwłaszcza przy prawie zerowej twardości. Zależy jakim testem badane jest pH. Zawsze jest w testach akwarystycznych większa granica błędu.
Drugą przyczyną może być osłabienie immunologiczne ze względu na zmianę warunków i przyczyną śmierci może być wirus specyficzny dla kirysków, to się zdarza. W tym przypadku osłabiony organizm nie był w stanie zwalczyć wirusa. Wcześniej mogą być nosicielami i nie ujawnia się on, aż do momentu osłabienia.
Piotr
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2010, 10:42:56 10:42 »

Prawdę mówiąc to nie jestem przekonany, że 3 dni to wystarczający okres do adaptacji. W końcu spadek pH był olbrzymi (za bezpieczne uznaje się zmiany pH o 0,2 dziennie). W znajomym mi sklepie dobry sprzedawca zmienia wodę z parametrami "hodowcy", czy zakupu na naszą kranówę przez minimum 7-10 dni. Dzięki temu ma dużo mniej zgonów niż wcześniej i klienci zakupujący te ryby raczej nie narzekają na zgony. Uszkodzenie narządów wewnętrznych (wspomniane krwotoki) mogą to potwierdzać. Może dochodzić tu wspomniane dobowe zmiany pH i inne wspomniane czynniki. Oczywiście u mnie też pewności brak.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Lordes

  • Gość
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2010, 16:37:21 16:37 »

Sytuacja nie uległa poprawie, znalazłem kolejne trupki:/
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2010, 10:03:19 10:03 »

Ewentualna inna sugestia to zatrucie. Wiadomo, że w wodach o niskim pH bardzo łatwo emitowane są do wody metale ciężkie. Jeżeli podłoże jest w miarę świeże to może to być i to. Diana Walstad w swoim LT wyraźnie sugeruje, że im niższe pH tym większe ryzyko zatruć.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Lordes

  • Gość
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2010, 19:28:01 19:28 »

Akwa zlikwidowane:/ Niemal cała obsada padła. Przyczyn nie ustalono. Przeżyły Inridae, znalazły nowy dom, kilka kirysów i helenki.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Dziwny pomór w akwarium
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 23, 2010, 20:32:16 20:32 »

 :'( To przykro mi bardzo .
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: 1   Do góry