Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Czy Platynka to Zmienniak?  (Przeczytany 10333 razy)

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Czy Platynka to Zmienniak?
« dnia: Luty 07, 2012, 20:38:49 20:38 »

Platynka to potoczna nazwa Zmienniaka, który jest prawidłową nazwą.


Wątek wydzielony z :
http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49419.0
Paweł
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 17:51:04 17:51 wysłana przez Pawel »
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2012, 22:35:14 22:35 »

Platynka to potoczna nazwa
Zmienniaka plamistego(Xiphophorus maculatus) a nie zmienniaka wielobarwnego(Xiphophorus variatus)     ;)
Każda platynka(platka) jest zmienniakiem, ale nie każdy zmienniak jest platynką(platką)
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2012, 09:29:37 09:29 »

ciekawa teoria
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2012, 11:18:49 11:18 »

ciekawa teoria

cyt.,,Platynki są rybami spokojnym możemy je trzymać z innymi rybami akwariowymi o podobnej wielkości. Współmieszkańcami akwarium nie powinny być mieczyki ani zmienniki wielobarwne (wariatusy) z wymienionym gatunkami platki będą się krzyżować. Jeśli kupiliśmy w sklepie akwarystycznym odmianę weloniastą, musimy zrezygnować z ryb obgryzającym innym płetwy, np. brzanek sumatrzańskich. "

Źródło: Magazyn Akwarium - Sławomir Siudakiewicz

Zdjęcie nr 1 z książki Atlas Ryb Akwariowych, Wally Kohl, Burkard Kohl, Dieter Vogt  (żółty atlas)
Zdjęcie nr 2 z książki Akwarium słodkowodne Stephan Dreyer, Rainer Keppler
Zdjęcie nr 3 z ksiązki Ryby akwariowe, wyd. Delta

Ciekawy magazyn i książki. Radzę poczytać i nabyć trochę wiedzy z potwierdzonych źródeł, jeżeli chcesz kontynuować w kolejnym wątku swoją teorię, którą już kiedyś próbowałeś mi przedstawić. Nie chcę się kłócić, więc zakończmy temat platynki i zmienniaka wielobarwnego.
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2012, 15:05:23 15:05 »

W książkach różne bzdury piszą, ale skoro chcesz na nich bazować to ja się wtrącać nie będę.
W każdym razie masz ładne egzemplarze.
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2012, 16:08:03 16:08 »

W książkach różne bzdury piszą

Pokaż mi te bzdury. Masz/miałeś u siebie obydwa gatunki ?

Te gatunki są ze sobą spokrewnione, ale różnią się nie tylko ubarwieniem ale także budową. Zmienniaki wielobarwne są dużo smuklejsze od platynek. Każdy kto miał te ryby na pewno zauważył różnicę.

Może powiedzmy od razu, że
-zwinnik blehera
-zwinnik czerwonousty
-czerwonogłówka
to to samo, bo przecież wyglądają identycznie ?
Ryby te różnią się od siebie, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać(tak jak widać to u platynki i zmienniaka wielobarwnego) ale dla sprzedawców jest to jedna i ta sama ryba.

Tak samo złe nazewnictwo jest używane przy krewetkach. Często mylone ze sobą są krewetki biene i hummel lub wyższa gradacja krewetki biene z z krewetką Mambo Bee. Wszystkie są kolorystycznie podobne, ale różnią się budową i warunkami hodowli
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 18:21:07 18:21 wysłana przez fisz »
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2012, 20:23:34 20:23 »

Tu jest rozmowa o Zmienniakach z tego co pamiętam, więc nazywaj je prawidłowo, a nie jakieś platynki czy platki. Po co wymyślać kolejne nazwy jak ryby mają już swoje?
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2012, 20:29:03 20:29 »

Tu jest rozmowa o Zmienniakach z tego co pamiętam, więc nazywaj je prawidłowo, a nie jakieś platynki czy platki. Po co wymyślać kolejne nazwy jak ryby mają już swoje?
No tak, tylko która nazwa jest "prawidłowa", a która jest "ta zła"? Skoro sam twierdzisz, że książkom nie należy wierzyć to komu/czemu? :)  a nazwę  tematu można w każdej chwili zmienić:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2012, 20:32:15 20:32 »

Pisząc tamtego posta, nie oglądałem zdjęć :P
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2012, 20:35:06 20:35 »

Pisząc tamtego posta, nie oglądałem zdjęć :P
To tak troche...

no to ok, jaka jest poprawna nazwa?:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2012, 20:45:16 20:45 »

Łacińska i polska. Platynka to nazwa potoczna, tak jakbyś na gupika mówił gubik.
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2012, 23:20:02 23:20 »

Temat wątku powinien się nazywać czy zmienniak wielobarwny to platynka, a nie czy platynka to zmienniak(bo to oczywiste, że tak)

Platynka to nazwa potoczna zmienniaka plamistego(maculatus'a) zwanego również platką a nie zmienniaka wielobarwnego(variatusa). Mówimy o poprawnej nazwie a nie o potocznej, której używają ludzie mylący mieczyki z platynkami... Dałem Ci 4 źródła, które przeczą Twojej teorii. Jedno to magazyn akwarium a kolejne to 3 książki. Ponawiam pytanie. Hodowałeś/ hodujesz u siebie, którąś z tych ryb ? Wątpię... A jeżeli tak to spójrz na budowę zmienniaka plamistego(platynki) i zmienniaka wielobarwnego(różnobarwnego).

Nazywanie zmienniaka wielobarwnego platynką jest tak samo mylne jak nazywanie czerwonogłówki i zwinnika blehera rodostomusem lub krewetki hummel krewetką biene

Kiedyś miałem styczność z osobą, która na platynkę mówiła paletka... Widocznie dla niej to też była nazwa potoczna
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 23:35:03 23:35 wysłana przez fisz »
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2012, 14:36:28 14:36 »


Hodowałeś/ hodujesz u siebie, którąś z tych ryb ? Wątpię... A jeżeli tak to spójrz na budowę zmienniaka plamistego(platynki) i zmienniaka wielobarwnego(różnobarwnego).
Widzę, że bardzo Cie to boli. Tak, miałem je kiedyś w akwarium, powiem więcej, rysowałem je na zajęciach i uczyłem się stanowiska systematycznego. Zadowolony?

Nazywanie zmienniaka wielobarwnego platynką jest tak samo mylne jak nazywanie czerwonogłówki i zwinnika blehera rodostomusem lub krewetki hummel krewetką biene
Dobrze porównałeś. Dlatego ja jestem za pełnymi polskimi nazwami lub łacińskimi, a nie potocznymi.
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2012, 11:07:30 11:07 »

Nie, nie boli mnie. Masz w lietraturze nawet napisane, że maculatus to platynka a variatus to z.wielobarwny
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2012, 11:15:39 11:15 »

Napiszę kolejny raz, że to tylko nazwa potoczna Zmienniaka plamistego. A nazwy potoczne nie są używane w systematyce i poprawnym nazewnictwie ryb.
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry