Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: Czy Platynka to Zmienniak?  (Przeczytany 10336 razy)

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2012, 12:28:37 12:28 »

Wiem. Ja też napiszę kolejny raz, że nie zmienia to faktu, że jest to nazwa potoczna zmienniaka plamistego(maculatus'a) a nie zmienniaka wielobarwnego(variatus'a)
Zapisane

Kaef

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 286
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 10, 2012, 13:58:30 13:58 »

Ok.
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 11, 2012, 16:46:56 16:46 »

Tak naprawdę nie chce mi się ciągnąć tej dyskusji ale ja ryby mam więcej lat jak Ty żyjesz-dlatego dla mnie to nadal ciekawa teoria. A co do Twoich książek-to nigdzie nie widzę przeczenia, że nie należy obu gatunków nazywać platynkami więc książkami bym się tak nie podpierał a praktyką. Nie znam nikogo kto by tak nazwał te 2 gatunki a obracam się na rynku hurtowym gdzie jedynie jeżeli ktoś docieka co to za platynka to używa się nazwy zmienniaka wielobarwnego lub plamistego. Różnice w wyglądzie też są widoczne więc pomylić nie idzie. Ale określenia tylnej płetwy-jako pędzelek to nie słyszałem? to też informacja książkowa?
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2012, 19:47:33 19:47 »

Powiem tak chłopaki. Nie ma co dalej ciągnąć wątku, bo każdy zostanie i tak przy swoich racjach. W książce jak zauważyłeś określenie platka zostało zapisane w nawiasie przy z.plamistym. Platka jest naprzemiennie używanym określeniem platynki, jak wiecie. Taka nazwa nie występuje obok nazwy zmienniaka wielobarwnego. Jeżeli chodzi o pędzel to sam tak nazwałem, ponieważ tak wygląda ta płetwa ogonowa - jest to postrzępiony rodzaj wagtail'a.
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 17, 2012, 10:11:13 10:11 »

fisz-ja do Ciebie nic nie ma ale pisanie, że to platynki a to nie-jest śmieszne, bo nawet Twoja książka tego nie wyjaśnia. A tak to nawet sprzedawcy zagraniczni-podają przy obu gatunkach-opis-platy-więc to nie mój wymysł a o to prosty przykład: http://www.youtube.com/watch?v=I3tnFZ_oOWo
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 17, 2012, 10:41:03 10:41 »

Czesi w ofertach piszą tak jak fisz. Generalnie jest to pewien problem, bo niegdy nie można mieć pewności co przyjdzie. Jak się pójdzie do sklepu to inna sprawa, a tak, proza życia ;) Najlepiej, myślę, posługiwać się łaciną.
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 17, 2012, 12:06:44 12:06 »

bo nawet Twoja książka tego nie wyjaśnia. A tak to nawet sprzedawcy zagraniczni-podają przy obu gatunkach-opis-platy

Jak nie wyjaśniła ? Przy którym  zmienniaku masz napisane w nawiasie platynka /platka ? Przy zmienniaku plamistym czy wielobarwnym ?Zagraniczni tak nazywają, ponieważ Platy jest skrótem od Platypoecilus, która występuje przy dwóch zmienniakach, ale w Polsce określenie platynka/platka jest tylko na jednego zmienniaka - plamistego i używanie tej nazwy przy zmienniaku wielobarwnym jest niepoprawne.  Poza tym myślę, że ciągnięcie dalej tego wątku nie ma i tak sensu, ponieważ Ty Adamie będziesz mówił cały czas na variatus'a platynka a ja nie. Każdy z Nas zostanie i tak przy takich określeniach jakich używał do dziś.
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 17, 2012, 12:15:07 12:15 »

Poza tym myślę, że ciągnięcie dalej tego wątku nie ma i tak sensu, ponieważ Ty Adamie będziesz mówił cały czas na variatus'a platynka a ja nie. Każdy z Nas zostanie i tak przy takich określeniach jakich używał do dziś.

Problem zostanie, ale faktycznie ta wymiana zdań pomiędzy Wami do niczego nie prowadzi ;)
Zapisane

Adam30poznan

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 146
    • http://www.corydoras.pl/.
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2012, 08:20:06 08:20 »

Fisz z całym szacunkiem do Ciebie-nie ja tak tylko mówię i pisze ale wszyscy sprzedający ryby na giełdach w Polsce. A w Twojej książce autor nie napisał, że do tej drugiej ryby nie wolno używać potocznego określenia platynka-gdyż jest to zupełnie coś innego. Pewnie, że nie będziemy na siłę ciągnąć tematu, bo niektóre osoby mogą i się czasami obrazić ale pewnie i wiesz, że te gatunki krzyżują się ze sobą dając płodne potomstwo i w taki i inny sposób tworzy się różne odmiany barwne o czym nikt nie napisze, bo to dla niego "tajemnica handlowa" a selekcja itd. powoduje, że jedne wyglądem przypominają maculatusy a inne variatusy ale w szczegóły wchodzić nie będziemy. Dla mnie ważne jest, że obaj wiemy o jakiej rybie(ja muszę znać różne nazwy dla tego samego gatunku) piszemy i co najważniejsze-nie doprowadziło to do kłótni jak to często bywało na forum. 
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Czy Platynka to Zmienniak?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 18, 2012, 10:10:41 10:10 »

Moim zdaniem autorzy Magazynu Akwarium oraz książek, nie napisali, że nie można używać nazwy platynka przy variatrusie, ponieważ ryby te zostały rozróżnione w treści artykułu MA / tytułach. Wiem, że rybki te krzyżują się ze sobą dając płodne potomstwo, ale to nie znaczy żeby je nazywać przez to tak samo, ponieważ krzyżują się one również z mieczykami(wszystkie te rybki należą do rodzaju Xiphophorus)

Cieszę się również, że ta rozmowa nie doprowadziła do kłótni, ponieważ nie do tego przecież służy forum. Jak wiemy forum powinno służyć do wymiany doświadczeń, poglądów, wiedzy itd. i to właśnie miało tutaj miejsce :) Każdy mógł napisać swoje zdanie, popierając to różnymi argumentami.
Zapisane
Strony: « 1 2   Do góry