Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?  (Przeczytany 6564 razy)

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« dnia: Luty 23, 2012, 12:50:40 12:50 »

Ciągle szukamy, mierzymy, przeliczamy i zastanawiamy się jakiej szerokości akwarium uda nam się zmieścić w nowo umeblowanym pokoju.

Szukamy szafki 120-200cm na takiej właśnie długości zbiornik.

Ale ja ciągle zastanawiam się czy szafki sprzedawane jako akwarystyczne nie są nimi tylko z nazwy, bo jeśli mam zapłacić 1500 za zwykłą płytę, która w meblowym sklepie kosztowała by 700zł, to różnicę wolę wydać na sprzęt do zbiornika.

Dla mnie szafka pod dużej objętości zbiornikiem powinna być stalową ramą obudowaną płytą meblową.. Ale może przesadzam.

Znaleźliśmy coś takiego
http://www.akwaria.net/Produkty/Szafki-akwariowe/Proste/Szafki-Solid/Szafka-akwariowa-Solid-200x60-prosta-200x60x75-cm-13-kolorow

Z opisu nie wynika że to jakaś specjalnie wzmocniona konstrukcja, stalowa rama czy coś w tym stylu, o wytrzymałości świadczy pewnie tylko jej symetria i podpory pomiędzy poszczególnymi elementami, a cena oczywiście wyższa.

Zapisane
Jerzy i Honoratka

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2012, 13:26:40 13:26 »

Rozumiem Cię doskonale i mnie to bolało, dlatego zamówiłem stelaż u Pana spod Gryfina wykonany z kątownika. Całość już samodzielnie przyodziałem w płytę gipsowo-kartonową i jestem zadowolony :) 160x40x70h na trzech poczwórnych nogach, czyli jakieś 20 m kątownika kosztowało mnie z robocizną i transportem 550 zł, rigips, farbę i inne materiały miałem po remoncie :)
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2012, 13:35:33 13:35 »

Mam taką szafkę, tylko o długości 100cm i innym kolorze.Faktycznie są bardzo mocne, na mojej standardowo stoi 200l, i jest to nic dla tej szafki. Nie moge powiedzieć narazie nic złego na jej temat, no ale gdybym miał postawić baniak 200cm, do którego też się przykładam, to w żadnym wypadku bym nie kupił tej za około 1,5 tyś zł.  Ze względu na to że jest dużo podpór co uniemożłiwia zamontowanie sumpa i innych przydatnych urządzeń, druga rzecz, to wiadomo cena.. Faktycznie szafka jest estetyczna, a może ta estetyczność jest uzależniona od zdolności składającego(przychodzi w częsciach) ;D u mnie została złożona jak należy. Co do ceny to kupno kilku profili metalowych, zespawanie ich, pomalowanie i obudowanie jak nam się podoba wychodzi taniej, i nie wszystko musimy robić odrazu, może np. stać stelaż na płycie, na stelażu tez płyta a na niej zbiornik, już może być dziłający, nie musimy uzależniaćprac od dostawy szafki :) Pozdrawiam.
Zapisane

erni1979

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 142
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 23, 2012, 13:38:45 13:38 »

Robię takie szafki z płyty meblowej już od dawna. Jedne z płyty o gr. 18mm drugie 36mm ale róznicy praktycznie nie da się odczuć. Moja np. jest z płyty 36mm i waży prawie 200kg. Następnym razem na pewno nie robił bym tak masywnej bo nie ma potrzeby. To na co warto zwrócić uwagę to okleina obrzeży szafki. Ważne aby była z ABS-u (PCV) a nie papierowa. A to co odróżnia szafkę akwarystyczną od zwykłej to tylna ścianka wykonana z płyty 18mm a nie jak to ma sie przy zwykłych mebelkach z 3mm HDF. Taka szafka z sztywnymi plecami nie ma prawa rozsypać się pod ciężarem akwa i zbędne jest na prawdę kombinowanie ze stalowymi profilami
Zapisane

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2012, 13:48:57 13:48 »

Rzeczywiście szafki meblowe mają tą cieniuteńką sklejkę z tyłu o tym nie pomyślałam.
Zapisane
Jerzy i Honoratka

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2012, 16:16:17 16:16 »

Siostra ostatnio kupiła szafkę z płyty 18. 180x100x50. Podwójna płyta z tyłu, podstawa z blatu, wzmocniona kątownikami do tego samodomykające zawiasy, konfirmaty i inne duperele. Całość 500zł do samodzielnego montażu.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2012, 16:36:20 16:36 »

A czy zamiast szukać gotowca to nie lepiej zrobić sobię taką szafkę samemu? Rozplanowanie wszystkich elementów naprawdę nie jest trudny a koszt znacząco się obniża
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

erni1979

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 142
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2012, 17:02:29 17:02 »

A czy zamiast szukać gotowca to nie lepiej zrobić sobię taką szafkę samemu? Rozplanowanie wszystkich elementów naprawdę nie jest trudny a koszt znacząco się obniża
Tu się Pawle trochę mylisz bo w większości przypadków materiał zakupiony po cenie detalicznej wychodzi tyle co gotowa szafka a trzeba to jeszcze samepu poskręcać. Fabryki mebli użuwają materiałów tańszych i kupują prosto od producenta. A w detalicznej ofercie mamy zazwyczaj tylko KRONOPOl który co prawda jest jednym z lepszych materiałów ale niestety nie należy do tanich. Druga sprawa to obrzeża gdzie w szafkach sklepowych tylko wierzch jest oklejony PCV a reszta papierem a niestet żadna znana mi stolarnia typu TIMBEX nie używa tego badziewia. Okleina PCV to też jeden z większych kosztów i samo ciencie i oklejanie może kosztować przy takiej szafce 300zł 
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2012, 17:07:29 17:07 »

Szafka, którą opisałem to własny projekt. Płyty zakupione bodaj w Timbexie.
Zapisane

Andrzej454

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 60
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2012, 17:09:41 17:09 »

Robię takie szafki z płyty meblowej już od dawna. Jedne z płyty o gr. 18mm drugie 36mm .

Ja mam szafkę 220cm od Erniego, tak solidnej szafki w sklepie na pewno bym nie kupił.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2012, 18:25:01 18:25 »

Tu się Pawle trochę mylisz bo w większości przypadków materiał zakupiony po cenie detalicznej wychodzi tyle co gotowa szafka a trzeba to jeszcze samepu poskręcać.
No nie wiem, nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale szafka robiona samemu będzie wpasowana dokładnie w to czego potrzebujemy tak samo jak szafka na zamówienie. Szafki na zamówienie są znacznie droższe niż te szafki robione fabrycznie. A co do 'poskręcania" to przecież nie kupisz przez Internet szafki już poskręcanej, bo koszt transportu tego na palecie byłby szalony.

Co do obrzeży - Można samemu zakupić obrzeża PCV w np. Castoramie (sprawdzone), tak samo płyty są dostępne nie tylko w Timbexie (chociażby też w Sotexie. Ciekawostką są płyty w Leroy Merlin, gdzie nie płaci się za ich pocięcie i można zamawiać konkretne elementy nie martwiąc się o odpad :) -> sam tak kupowałem nie raz różne kawałki płyt.


Ja mam szafkę 220cm od Erniego, tak solidnej szafki w sklepie na pewno bym nie kupił.


Dokładnie tak!. Ogólnie zawsze jest alternatywa dla gotowców i jako, że lubię majsterkować to zawsze wolałem zrobić coś samemu niż kupować "gotowca" szczególnie, że to właśnie w gotowcach zwykle brakowało czegoś np. miejsca na butle, filtry czy wejścia na węże.

Oczywiście przedstawiam tu tylko i wyłącznie moje zdanie i mój punkt widzenia, nikogo nie przekonuje że jest to słuszne rozumowanie oraz nie nakazuje robić tak jak piszę:) Jest wolność wyboru:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2012, 18:35:04 18:35 »

Obkleją w leroju?
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 23, 2012, 18:36:08 18:36 »

Obkleją w leroju?
Nie wiem w sumie, tego akurat nie potrzebowałem
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2012, 18:57:42 18:57 »

Fajnie wiedzieć co i jak.
Gotowca szukaliśmy chyba bardziej dlatego, żeby się zorientować w cenach.
Ale teraz już wiem że na pewno nie wezmę szafki ze sklepu meblowego, bo to nie jest to samo.
Już wiem czym się różni ta akwarystyczna od tej standardowej. I chyba macie rację, że lepiej zrobić samemu projekt, rozplanować półki itp.
Sama raczej się w to bawić nie będę bo wolę projektować swoje drogi niż ciąć płyty meblowe ale zawsze znajdzie się kogoś na forum, gdy już będę na 100% pewna jaką część ściany mam do zagospodarowania.  ;)
Wszystkim dziękuję za pomocne rady.
Zapisane
Jerzy i Honoratka

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: szafka akwarystyczna - tylko z nazwy?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2012, 19:38:15 19:38 »

Ja swoja szafke robilem samemu i jestem zadowolony dla tego ze zostala zaplanowana wedlug moich potrzeb , dosc czesto szafki "gotowe" nie sa zbytnio przemyslane wzgledem funkcjonalnosci i jakakolwiek iloc wody moze spowodowac trwala deformacje plyty wiorowej , choc osobom ktore nie maja smykalki do majsterkowania nie polecam wykonywanie wlsnorecznie konstrukcji , ktora moze zniszczyc dobre stosunki z sasiadami  ???
W LeroyMerlin docinaja plyty lecz ich nie obklejaja , mozna to wykonac samemu za pomoca zelazka i oczywiscie specjalnych paskow laminatu w kolorze plyty.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: 1 2 3 »   Do góry