Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: ...powróciła :(  (Przeczytany 4540 razy)

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
...powróciła :(
« dnia: Marzec 14, 2012, 17:23:01 17:23 »

Witam.
Jakiś miesiąc temu kupiłam 2 molinezje i 2 niebieskie gupiki, a wraz z nimi jakieś choróbsko:( Podejrzewam, że to pleśniawka. Po kilku dniach u 2 ryb (po 1 z każdego gatunku) pojawił się biały nalot. Odizolowałam je i leczyłam "healthosan'em" z tropikala, który wlałam też do akwarium (lekarstwo znalazłam w którymś z wątków), dałam także sól niejodowaną i podwyższyłam nieco temperaturę. Oprócz tych rybek padło jeszcze kilka, w tym glonojad :( Po jakimś 2 tyg wydawać się mogło, że wszystko jest dobrze. Niestety wczoraj u 2 ryb zauważyłam nalot, molinezja padła w nocy, a gupik walczy o życie. Choroba powróciła.
proszę o pomoc doświadczonych akwarystów... co dalej robić? Jak długo mogę stosować lek?
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2012, 17:48:07 17:48 »

Chętnie każdy pomoże- właściwa diagnoza przyśpieszy reakcję, także postaraj sie zrobić jakieś zdjęcia, bardzo to pomoże- bo jak napisałaś tylko podejrzewasz pleśniawkę. pzdr
Zapisane

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2012, 17:56:04 17:56 »

Jeśli chodzi o zdjęcie to może być ciężko, bo ryby, które żyją nie mają nalotu, a gupik jest odizolowany w słoiku. Spróbuję sfotografować tego endlera. Jeśli nie pleśniawka to co to mogłoby być? Wydaje mi się że ospa, czytałam trochę o niej, dlatego dorzuciłam.
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2012, 17:58:23 17:58 »

Może być i gupik ;) Gwarantuję Ci, że ktoś pomoże jak będzie pewien w czym ma pomóc. pzdr
Zapisane

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2012, 18:52:31 18:52 »

Niestety foty nie wychodzą, woda jest zielona i nic nie widać :/
Zapisane

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2012, 19:41:19 19:41 »

Witam

Piszę w ciemno bo diagnoza choroby niemożliwa.
Jeśli to pleśniawka lub ospa - różnica kolosalna, choroba w stadium zaawansowanym to zastosuj riwanol 1 tabletka rozpuszczona w 1l wody, następnie wyciągnij rybę i przemyj wacikiem na zewnątrz szybko ale dokładnie całe ciało następnie włóż do sterylnego akwarium z lekarstwem w odpowiedniej proporcji na odpowiednią chorobę. W przypadku tych dwóch chorób należy zdezynfekować całe akwarium. Jeśli nie chcesz robić restartu zbiornika to i tak musisz wyłowić wszystkie ryby i oddzielnie kurować ryby i dezynfekować akwarium z roślinami. Obydwie choroby  mogą być przenoszone z roślinami. Trzeba odciąć nosicieli od żywicieli tak jest szybciej i prosciej.
Riwanol i nadmanganian potasu to stara metoda, trzeba uważać ale w skrajnych przypadkach często potrafi uratować zwierzęta nawet w tragicznym stanie.

Pozdrawiam
Iras
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2012, 22:52:52 22:52 »

bez względu na to jaka to choroba ryba w słoiku zamiast wyzdrowieć padnie
Słoik nadaje się na ogórki nie ryby
Zapisane
hakuna matata :)

irasus

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2012, 23:06:36 23:06 »

Nie wiem czy to do mnie z tym słoikiem, nie napisałem aby wsadzać rybę do słoika tylko rozpuścić tabletkę w 1L wody a następnie nasączyć wacik i przemyć rybę.
Proszę czytać ze zrozumieniem.

Sposób extremalny ale skuteczny.
Zapisane

Monika

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 600
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2012, 23:27:07 23:27 »

a gupik jest odizolowany w słoiku.
Chodziło mi o to.Nie leczymy ryb w słoiku.Zaopatrz się w akwarium nawet 10l,filtr i grzałkę bez której nie które leki mają marne działanie  :)

I nurtuje mnie dla czego woda jest zielona? od leków? ile ich lejesz?czy jest tam filtr?
Zapisane
hakuna matata :)

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2012, 08:34:52 08:34 »

Z mojej strony: lepiej do słoika niż zostawić w ogólnym (choć jeśli na prawdę chcemy uratować rybkę, to w słoiku się nie uda i trzeba zrobić jak pisze Monika); temperaturę podnosimy razem z lekami, jak napisała Monika, ale jeśli nie mamy leków to nie podnośmy w ciemno, bo może to pomóc bakteriom w namnażaniu; zielona woda może być wynikiem działana leków, już teraz warto zaopatrzyć się w węgiel aktywny, który po kuracji wyciągnie resztki leku :)
Zapisane

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2012, 14:10:31 14:10 »

I nurtuje mnie dla czego woda jest zielona? od leków? ile ich lejesz?czy jest tam filtr?

Tak, woda jest zielona od leków. Leje ich mniej niż jest napisane na opakowaniu leku. Filtr jest i jest ciągle włączony.
Ryba w słoiku to młody gupik, nieduży. Słoik ma dosyć spory, jest zanurzony w akwarium żeby woda była ciepła.
Zapisane

justa19910

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 17
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2012, 14:34:58 14:34 »

W jaki sposób zdezynfekować akwarium i rośliny?
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: ...powróciła :(
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 15, 2012, 15:35:52 15:35 »

Ja stosuję nadmanganian potasu. Stężenie na rośliny takie, aby lekko się zaróżowiła woda. Na puste akwarium daję stężenie większe, fioletowa woda.
Zapisane
Strony: 1   Do góry