Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 5 6 »   Do dołu

Autor Wątek: Krewetki w akwarium-jak zacząć  (Przeczytany 50000 razy)

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 11, 2013, 15:40:17 15:40 »

Wiem, że pytanie było kierowane do Sławka, ale pozwoliłem sobie na nie odpowiedzieć. Jeżeli czegoś zabrakło to proszę innych o uzupełnienie :)

Tak, krewetki te po odpowiednim przyrządzeniu wody (np. RO + kran) można trzymać na zwykłym, neutralnym żwirku ( nie wpływającym na parametry wody ). Podłoża aktywne pod krewetki są tylko jakby wspomagaczem w utrzymywaniu stabilności parametrów, lecz z czasem zużywają się i mogą narobić niezłych szkód, dlatego należy je wymieniać co pewien okres. Kuszą też swoim wyglądem i kolorystyką oraz właściwościami zakwaszającymi i zmiękczającymi wodę.  Na zwykłym żwirku pH wody może szybciej rosnąć, ponieważ nie ma on właściwości stabilizujących parametry, a wpływ na to może mieć np. otoczenie ( np. dym papierosowy powstający w pomieszczeniu, w którym znajdują się akwaria ). Sławek u siebie trzyma wszystkie krewetki na neutralnych podłożach od heteropod do cantonensis. W akwariach pływają młode, a dorosłe samiczki noszą jajka, więc oznacza to, że nie jest konieczne używanie podłoża aktywnego. Ja u siebie w akwariach trzymam krewetki Hummel. Jedne stadko jest na podłożu aktywnym, drugie na neutralnym żwirku. Stadka są podobne co do wielkości, karmione są tym samym pokarmem, a podmianki wody robione są tą samą wodą w tych samych procentowych ilościach. Na zwykłym żwirku 3 samiczki noszą jajka, na podłożu aktywnym jedna samiczka. Zobaczymy jak będzie z przeżywalnością młodych, ale jak widać krewetki dorosłe krewetki dobrze się czują na zwykłym żwirku zalewanym odpowiednio przyrządzoną wodą.

Gąbka w filtrze potrzebna jest do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych ( szczątek roślin, odchodów, resztek pokarmów itp. ), inne wkłady służą osadzaniu się bakterii ( na gąbce oczywiście też takowe występują, ale jak pisałem służy ona czemu innemu ). Problem może u Ciebie być z tym, że filtr ten ma bardzo dużo nacięć przez, które przepływa woda - przez nacięcia mogą dostawać się młode krewetki i co z nimi najprawdopodobniej się stanie nie muszę chyba mówić. Powinnaś na niego założyć jakąś skarpetę lub pończochę, ale ograniczy to przepływ wody i filtr będzie się częściej zapychał. Proponowałbym wymianę filtra na inny np. głowicę typu power head czy filtr kaskadowy + prefiltr ( gąbka założona na wlocie rury zasysającej ). Krewetki lubią przesiadywać na gąbkach żywiąc się tym co na nich osiądzie oraz bakteriami. Wody nie musisz dodatkowo napowietrzać - wystarczy ruch tafli wody. Powinien on być taki, aby na powierzchni nie powstawał kożuch bakteryjny ograniczający wymianę gazową między wodą, a powietrzem.

Tak, młode krewetki amano potrzebują do utrzymania się przy życiu zasolonej wody. Służą do tego specjalne sole do akwarystyki morskiej. Krewetki te ( w przeciwieństwie do krewetek rozmnażanych na zwykłej wodzie) przechodzą przeobrażenie zupełne, przechodząc cały cykl larwalny.



 

 
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 11, 2013, 17:28:21 17:28 »

Co do zasolonej wody do rozrodu krewetek to chyba jeszcze ciekawa Red Nose "Pinokio" takowej potrzebuje. A i pewnie jeszcze kilka :D pzdr
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 11, 2013, 18:11:33 18:11 »

Jak również Caridina cf. propinqua "Orange" (nie mylić z Neocaridina heteropoda var. Orange sakura rozmnażająca się w zwykłej wodzie)
Zapisane

monyka30

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 12, 2013, 05:39:26 05:39 »

Fisz dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz :)

to tylko zostal mi jeszcze filtr do wymiany , ustabilizowac parametry wody i zdecydowac sie jakie krewetki wybrac,a jest ich tyle ze na razie nie wiem na ktore sie zdecydowac :) tym bardziej ze zaczynam sie gubic w tych wszystkich nazwach bo wielu sprzedawcow pisze jakies skroty np. Biene i Black Bee czy nie jest to ta sama krewetka?zreszta dla mnie to Twoje Hummel tez wygladaja tak samo :) i jeszcze tak z ciekawosci zapytam czy to prawda ze po polaczeniu Black Bee i Tigera oczywiscie dopiero w ktoryms pokoleniu i po selekcji mozemy otrzymac Black Tigera?

Panowie dziekuje jeszcze raz za pomoc:)
Jak kupie pierwsze krewetki to dam znac i wstawie jakies zdjecia do galerii.

Pozdrawiam serdecznie.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 12, 2013, 08:14:39 08:14 »

Tak, młode krewetki amano potrzebują do utrzymania się przy życiu zasolonej wody. Służą do tego specjalne sole do akwarystyki morskiej. Krewetki te ( w przeciwieństwie do krewetek rozmnażanych na zwykłej wodzie) przechodzą przeobrażenie zupełne, przechodząc cały cykl larwalny.

Dawid wkradła się mala nieścisłość  ;)
Nie młode krewetki Amano a ich larwy,tak jak napisałeś krewetki te przechodzą przeobrażenie zupełne(całkowite) Samice zrzucają jaja (nie składają w gniazdach,jak gdzieś ktoś napisała ;D ;D) i w dwie doby od tego momentu należy zasolić wodę.Zasolenie utrzymuje się przez czas właśnie całkowitego przeobrażania,łatwo to zobaczyć bo larwy pływają w toni wodnej a po przejściu całego cyklu(około miesiąca) przeobrażone krewetki zaczynają chodzić na nóżkach,wtedy to należy podmieniać wodę na słodką(akwariową)
Co do soli  to też są różna opinie,nam nigdy na soli specjalistycznej(do akwarystyki morskiej) nie udało się utrzymać larw,natomiast na zwykłej soli kuchennej,nie jodowanej sprawa miała się wręcz odwrotnie.
Cały cykl rozrodu krewetek Amano to spory temat do opisania i może kiedyś powrócę do niego,oczywiście opis na własnym doświadczeniu ,bo jak już nie raz pisałem każdy ma inne doświadczenie i inną teorię na ten i nie tylko temat.

Krzyżówki krewetek to nie taka prosta sprawa jak pisanie o tym,wiele odmian powstało z krzyżówek i w drodze selekcji.
Wystarczy pomyśleć ile odmian barwnych występuje w naturze a ile jest w zbiornikach.Nie raz krzyżowane są nieustabilizowane linie barwne z następnymi innymi krewetkami,powstaje coś nowego a później wiele czasu by utrzymać uzyskaną barwę.
Na ubiegłorocznej wystawie dowiedzieliśmy się że nieodpowiednie krzyżowanie może doprowadzić do bezpłodności krewetek i cóż z tego że krewetka jest piękna jak nie daje potomstwa?sytuacja taka przytrafiła się nie byle komu bo znanemu hodowcy z Niemiec i powiedział że musi poświęcić wiele czasu by powracać do momentu ,w którym popełnił błąd.
Dobrze że są tacy ludzie ,którym zależy na tym by krewetki "wychodzące" do ludzi były w pełni sprawne a nie tylko liczyć na kasę z naiwnych kupujących,którzy są zauroczeni wyglądem stworzonka.
Pozdrawiam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 12, 2013, 08:30:58 08:30 »

Tak Sławku chodziło mi o larwy - mój błąd ;) Pisałem o zasoleniu solą do akwarystyki morskiej, bo gdzieś kiedyś czytałem "artykuł" osoby, która tak właśnie zasalała i odniosła sukces ;)
Zapisane

monyka30

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 20, 2013, 08:59:42 08:59 »

Witam ponownie:)

Dziekuje wszystkim za wczesniejsze wyjasnienia.

Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie wody,mam w koncu osmoze ktorej parametry sa takie Ph-6,Gh-6,Kh-3 wiec w koncu osiagnelam podobne parametry o ktorych wspominal Slawek ale jest to tylko osmoza bez dodawania wody z kranu, i chce sie upewnic czy krewetki moga byc hodowane tylko w osmozie czy trzeba dodawac tez kranowki? i czy osmoze mozna odrazu wlewac do akwa czy tez musi odstac jak kranowka,wiem ze moze moje pytania sa smieszne ale dopiero zaczynam i poprostu chce miec pewnosc :)

Caly czas tez sie zastanawialam na obsada krewetkarium, i planuje zakupic krewetki Crystal Red,czytalam ze nie sa tak wymagajace jak inne krewetki i dosyc latwe w hodowli - ale czy to prawda?

Pozdrawiam :)
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 20, 2013, 09:37:41 09:37 »

Czysta osmoza o takich parametrach ?
 pH jest ok, ale KH i GH powinny być = 0. Cristal red nie są łatwe w hodowli. Możliwe że pomyliłaś je z red cherry, a do redek nie musisz dawać osmozy.
Zapisane

monyka30

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 20, 2013, 15:22:28 15:22 »

Tak takie mam parametry osmozy, a kupilam sprzet do osmozy firmy JBL Osmoze 120-niby specjalnie do akwarium, testy do wody mam kropelkowe firmy Tetra,moze jakis do kitu ten sprzet do osmozy kupilam bo sie na tym za bardzo nie znam,dlatego mam pytanie skoro na testach mi takie wychodza parametry wody to chyba dodawanie kranowki jest zbedne?i czy ta woda z osmozy tez musi odstac?

Chyba nie pomylilam nazwy,te krewetki o ktorych mysle sa przezroczyste z czerwonymi paskami,na innym forum o nich czytalam i widzialam zdjecia i byl opis ze to Cristal Red.
Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 21, 2013, 11:15:45 11:15 »

Najprawdopodobniej niska gradacja krewetki cristal - gradcja B lub krewetka red rilli(lecz ona ma przezroczysty środek). Krewetki cristal nie są łatwe w utrzymaniu, lecz biorąć pod uwagę to że masz wodę RO i utrzymasz parametry to możesz dać radę :) A czy przy uruchamianiu pierwszy raz osmozy przepłukałaś wkład węglowy, który jest do niego podłączony ? Należy przewód wychodzący z tego wkładu odłączyć przed wejściem wody do membrany w celu przepłukania go.
Zapisane

monyka30

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 21, 2013, 15:43:57 15:43 »

Dziekuje Fisz za szybka odpowiedz :)

Nie przeplukalam bo w instrukcji pisalo ze po podlaczeniu woda musi przez 2 godziny leciec zeby wyplukac srodnki konserwujace w membranie i dopiero mozna jej uzywac ....o  wkladzie weglowym nic kompletnie nie pisalo :(

Fisz jak mozesz to zerknij na ten link

http://www.garnelen-guemmer.de/product_info.php/info/p405_Crystal-Red-K4.html/XTCsid/a4d6e06d8198b92bffe95327079697b5

wlasnie o tych krewetkach myslalam,moze ja zle  opisywalam te krewetki ( jak dla mnie to na pierwszym zdjeciu jest przezroczysta) i gradacje maja K4,ale  czasami sprzedajacy tez kit potrafia wciskac niedoswiadczonym kupujacym wiec chetnie poznam Twoje zdanie:)

Zapisane

fisz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 683
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 21, 2013, 16:29:51 16:29 »

No to lipa trochę. Po odpaleniu nowego filtra czy zmianie tego wkładu, rurka wychodząca z niego powinna być odłączona po to żeby przepłukać ten wkład bieżącą wodą. Możliwe, że dlatego masz takie parametry RO. Tak szczerze to przy tych parametrach, jakie masz na tej wodzie RO możesz bez dodawania do niej wody wodociągowej trzymać te krewetki. Gradacja/klasa K4 to krewetki klasy B, czyli te co mówiłem. Jeżeli będziesz kontrolować parametry i będziesz starać się żeby były stałe to dasz radę je utrzymać, ale na początek radzi się raczej żeby trzymać krewetki z rodzaju neocaridina heteropoda, czyli red cherry, yellow itd. Nie wymagają one wody RO. Możesz spróbować z cristalkami, ale jak mówiłem należą one do krewetek trudniejszych w utrzymaniu.
Zapisane

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 21, 2013, 18:31:02 18:31 »

Może być też tak że masz podłączone odwrotnie media filtracyjne.
Chodzi mi o to że najpierw woda powinna " przechodzić" przez wkład polipropylanowy i węgiel a na końcu przez membranę.
Jeśli nie płukałaś wkładów to musisz się liczyć z krótszym "życiem "membrany.
Co możesz jeszcze zrobi dla pewności czy woda jest dobra?czy filtr odpowiednio działa? jeśli masz kogoś znajomego ko "bawi się "dokładnie w akwarystykę to niech Ci sprawdzi mikrosimensy ( laiwerty) w prawidłowo działającym filtrze powinny być na poziomie 30,wiem że w Berlinie są wyższe i wynoszą w granicach 36-40 nie mniej jednak może być różnie bo przecież każda woda jest inna (chodzi mi o wodę w kranie) a mając podłączony odwrotnie filtr(nie musi tak być)wychodzić mogą cuda.
Co do krewetek.
Jak nie sprawdzisz co utrzymasz to się nie przekonasz ;D ale ja uważam że przy takich parametrach możesz spróbować z CR niższych gradacji.
Tyle tylko że woda z ro pozbawiona jest minerałów (przy parametrach ph-6,gh,kh-0) i w takich przypadkach należało by podawać minerały,piszę o naturze nie chemii.
Pozdrawiam Sławek
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.

walteri

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 704
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 21, 2013, 20:39:15 20:39 »

.......... jeśli masz kogoś znajomego ko "bawi się "dokładnie w akwarystykę to niech Ci sprawdzi mikrosimensy ( laiwerty) w prawidłowo działającym filtrze powinny być na poziomie 30...........


u mnie TDS pokazuje 010 w czystej wodzie, to mój filtr też chyba działa nieprawidłowo:)
Zapisane
Pokaz mi swoje akwarium a powiem Ci co myślę o Twoich radach

wole być nielubianym za to kim jestem niż kochanym za to kim nie jestem

Sławek

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1330
Odp: Krewetki w akwarium-jak zacząć
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 22, 2013, 17:28:07 17:28 »

Paweł a Twój TDS co pokazuje? bo na pewno nie mikrosimensy (laiwerty),wiesz może w jakiej skali pokazuje Twój TDS?
To jest tak jak z twardościami,są różne skale ale ogólnie przyjęło się że używamy stopni niemieckich
Zapisane
Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów moich postów w całości i ich części na innych forach i platformach informacyjnych bez mojej zgody.
Strony: « 1 2 3 4 5 6 »   Do góry