Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: Oświetlenie LED inaczej  (Przeczytany 12528 razy)

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 05, 2016, 17:57:38 17:57 »

z tego tylko co udało mi się znaleźć na zagranicznych serwisach aukcyjnych napisano na jej temat że :
długość fali - Czerwony 625-660nm; Niebieski: 450-465nm
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 05, 2016, 18:20:46 18:20 »

Gdyby ktoś takowe do tej taśmy czerwono -niebieskiej posiadał będę zobowiązany za udostępnienie.
Ja na szybko znalazłem coś takiego:
Red:Blue  = 5:1,3:1,2:4 red:610 ~ 720nmnm   blue:400 ~ 520nm
Źródło:http://swedishledgrowlights.com/product/dc12v-0-5m-5630-10w-blue-red-full-spectrum-waterproof-36-led-grow-strip-light-lamp-for-hydroponic-aquarium-flower-plant-growing/
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 05, 2016, 19:34:28 19:34 »

dzięki - tak Twoje to na aluminiowym PCB a moja na  taśmie.
Tak więc sądzę, że dobrałem odpowiedni zestaw taśm by zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu roślin.
Teraz trzeba dać im czas na przyzwyczajenie się do ich oferowanego widma i poczekać na efekty.
Albo będzie dobrze albo do d...y. Na razie nie widać by im przeszkadzało niskie zawieszenie na lustrem wody, wilgoć nie wnika do środka choć nie jest wykonane uszczelnienie na 100%.
Co najważniejsze listwy nie przekraczają temperatury 30*C.
Jak na razie jest BIG zadowolony, jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że powoli kończę montować arduino oraz cały osprzęt i zacznie u mnie działać świt i zmierzch. Jak całość odpali to zlikwiduje lampę z rurkami T8 i dołożę dwie belki z kolejnymi paskami lub diodami power.
Jak by co polecam fajne profile aluminiowe które odkryłem kupując spienione PCV :
http://plyty.fabertec.pl/pl/p/Profil-aluminiowy-gorny/115
do tego zamawiam plexi 2mm o szerokości 6cm i mamy super lekką i wydajną belkę pod diody :)
pozdrawiam
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 05, 2016, 19:56:15 19:56 »

do tego zamawiam plexi 2mm
Cienka plexy lubi się wyginać pod swoim ciężarem, nie wiem dokładnie jaki masz projekt w głowie ale pomyśl o grubszej lub wygnij tą w profil U
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 06, 2016, 08:56:27 08:56 »

Cienka plexy lubi się wyginać pod swoim ciężarem, nie wiem dokładnie jaki masz projekt w głowie ale pomyśl o grubszej lub wygnij tą w profil U
Nie jest prawdą, że się wygina. Przylega idealnie i nie powoduje niepotrzebnego zwiększenia ciężaru oraz spełnia w 100% swoje zadanie





tak wygląda same oświetlenie dla roślin czyli czerwone/ niebieskie w stosunku 4:1



a tak  całość:



teraz poczekamy przynajmniej miesiąc by zobaczyć czy się nadają i czy rośliny będą rosnąć -ewentualnie marnieć oraz czy się zużyją (pordzewieją, przestana świecić lub zdecydowanie stracą obecne  swoje możliwości oświetlenia zbiornika).
przepraszam za jakość zdjęć ale coś mi telefon zaczął szwankować a aparat w drodze.
pozdrawiam i do usłyszenia za miesiąc
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 07, 2016, 12:33:46 12:33 »

A na koniec tego mojego bicia głową w mur takie małe matematyczne przeliczenia na przykładzie własnym.
Warunek podstawowy, że to co pisze producent i sprzedawca jest prawdą.

a więc wyliczance podaje diody z chipem EPISTAR temeratura 6500K

belka o długości 78cm co 4,5cm dioda power led 1W 38mil = 14 diód na PCB po około 100 lm z jednej diody
czyli
14 x 100lm (śrenia) = 1400lm z belki

belka o długości 78cm co 4,5cm dioda power led 1W 45mil = 14 diód na PCB po około 140lm z jednej diody
czyli
14 x 140lm (śrenia) = 1960lm z belki

belka o długości 78cm cztery paski po 75cm taśmy 2835 =180 diód  SMD po około 20lm z jednej diody
czyli
180 x 20lm (średnio) = 3600lm z belki

Kolejny ciekawy wynik to:

belka z power led po 10h świecenia temp 58*C
belka z tasmą 2835 po 10 h świecenia temp 28*C


powyższe wyniki to mój ostateczny komentarz w tym moim biciu głową w mur.

pozdrawiam i życzę wszystkim juz dziś  Wesołych Świąt
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 07, 2016, 21:34:25 21:34 »

temat do zamknięcia - likwidacja akwarium
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 27, 2016, 20:37:48 20:37 »

temat do zamknięcia - likwidacja akwarium
założenie było zlikwidować ale , rodzina zadecydowała inaczej i miała rację bo w planach było coś innego co z przyczyn technicznych niestety nie wypali.
Lampka nocna dalej funkcjonuje a tym samym  można powiedzieć że test na paskach led trwa dalej.
No cóż minęło 21 dni i wstępne wnioski są następujące:
- rośliny rosną po drodze były dwie przycinki dość znaczne co w przypadku mojego zbiornika można uznać za czud bo do tej pory tylko dosadzałem
-glony ustąpiły ale najprawdopodobniej zaczęły występować niedobory w nawożeniu - kolejna lekcja przede mną w prowadzeniu zbiornika
- wracając do listew led na paskach , pomimo że znajdują się 3 (trzy) cm nad lustrem wody to na razie :
~wszystkie diody świecą
~brak oznak korozji
~ilość "lm" docierająca do dna zbiornika nie uległa zmniejszeniu od dnia uruchomienia, uprzedzając ewentualne zapytania odpowiem : pomiar dokonywany tym samym urządzeniem w tych samych miejscach ale urządzenie nie legalizowane więc pomiary są tylko na zasadzie kontroli czy coś uległo zmianie więc ich nie podaje.
ogólnie można powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z funkcjonowania oświetlenia i wyglądu lampki nocnej.
Zdjęć nie będę wstawiać bo nie są takiej jakości by odzwierciedlały właściwy obraz zbiornika i można było je publikować, ktoś zainteresowany zapraszam na live.
pozdrawiam piotr
PS.  cdn....
Zapisane

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 27, 2016, 20:46:39 20:46 »

założenie było zlikwidować ale , rodzina zadecydowała inaczej i miała rację bo w planach było coś innego co z przyczyn technicznych niestety nie wypali.
I bardzo dobrze, no chyba że to miało być większe akwarium ;)

Czy był byś w stanie zrobić jakiś miarodajny test i świecić tylko białym światłem, po czym napisać jakieś wnioski na forum? Do czego zmierzam - istnieje pewna hipoteza, iż samo białe światło może wystarczyć :)
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 28, 2016, 07:59:34 07:59 »

Tak miało być większe akwarium, nie tak duże jak Twoje ale już też słuszne.
Jeśli chodzi o test to własnie ja wykonuje odwrotny . Bazując na oświetleniu typowym dla rozwoju roślin czyli w pasmie czerwono/niebieskim.
Barwę białą stosuje dla naszych oczu, bo ten landrynkowy kolor na dłuższą metę jest nie do zniesienia.  Głównym zarzutem przeciw stosowaniu taśm led w akwarystyce między innymi było to ze brak jest w nich pasma dla roślin, co jest nie prawdą gdyż takie taśmy są i mogę po swoim przykładzie powiedzieć że to działa, tylko teraz trzeba poczekać czy:
-będzie działać długo i skutecznie?
-biorąc pod uwagę , ze stosuje IP20 czy będą korodować
-czy będą się szybko wypalać pojedyncze diody
Oczywiście ktoś powie, że wyważam już otwarte drzwi -no to trudno ale jakoś nie znalazłem otwartych drzwi a jedynie twierdzenie , że tak jest. Więc dlaczego nie mogę sobie po testować i się przekonać praktycznie. Mnie osobiście zraziły powerled które poszły z dymem jak dostała się woda do listwy. A tu listwa leżała pod wodą pera godzin i nic się nie stało dalej świeci.

Zapisane

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 28, 2016, 09:18:22 09:18 »

Uff. Chciałoby się rzec. Dobrze, że nie zrezygnowałeś. Sądzę, że kluczowy w tym przypadku był okres oczekiwania. Rośliny się dostosują do panujących warunków, jak da się im odpowiednio dużo czasu. Oczywiście nie zawsze i nie wszystkie, dlatego wskazana jest tu cierpliwość. Co do ilości, jakości, czy barwy światła to istnieje teoria, że część sobie poradzi, pod warunkiem, że światła będzie dostatecznie dużo. Nawet jeśli będzie nie do końca odpowiednie. Tak czy inaczej będę obserwował eksperymenty i czekał na efekty. I fotki. Tworzysz całkiem interesujący wątek o walorach niewątpliwie edukacyjnych.
Pozdrawiam.
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 28, 2016, 13:11:18 13:11 »

Hey Krzysztofie
masz racje , że rosliny do wszystkiego sie przyzwyczają, nie mam zamiaru tu niczego udowadniać poprostu sprawdze jak to na prawde jest z tymi paskami :).
niestety fotek nie będzie, jeśli masz ochotę podzielić się doświadczeniem i ewentualnie wesprzeć wiedzą, zapraszam przy okazji na kawę. Chętnie o tym pogadam patrząc wraz z Tobą na żywy obraz a nie na niezbyt udane fotki.
Pozdrawiam i zapraszam
Zapisane

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 24, 2017, 15:06:10 15:06 »

Witam
no to kolejny miesiąc upływa i jestem zawiedziony:
-belki świecą z mocą jak na początku montażu - przynajmniej tak melduje LUX-meter
-nic nie koroduje, nic nie puchnie nic się złego nie dzieje a to przecież paski IP20 i 3cm nad wodą
-kolejne dwie przycinki zaliczone, rośliny się przyzwyczaiły i rosną a przy tym oszczędność podwójna w kieszeni : energia +nawozy
w takim razie poczekam jeszcze miesiąc i zobaczymy, może potrzebują więcej czasu by zareagować negatywnie.
tak więc moja lampka nocna działa  - :) a ja się Ciesze , że nie zlikwidowałem zbiornika
tu poniżej linki do dwóch krótkich prezentacji jedna wersja tuż przed zgaszeniem całkowitym a druga w pełnej krasie na 80% wysterowania
https://youtu.be/AdADlNcVmAY
https://youtu.be/5pG65tOIiZg
pozdrawiam piotr
Zapisane

MaciekMM

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 197
    • PrzyjacieleBonsai
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 15, 2017, 12:59:53 12:59 »

Czytam wątek Twój Piotrze z ogromnym zaciekawieniem i cieszę się również że nie zlikwidowałeś zbiornika. Co prawda nie mam akwarium, ale interesuje mnie sprawa dostarczenia roślinom odpowiedniego światła (moje nie mają dostępu do dziennego) i nie są to zabronione w uprawie "pomidory" :-). Jeśli jesteś zainteresowany to, zajrzyj proszę http://www.akwa.szczecin.pl/40-112/nie-akwarium/
Choć nie stosuję (jeszcze) pasków to od siebie dodać mogę małe co nieco w kwestii stosunku diod niebieskich do czerwonych.
Sprawa oczywiście nie jest prosta w przypadku LED ze względu na to, że "świecą" w określonej fali. Rozpatrzeć możesz jeszcze jedną kwestię - występują dwie czerwienie bliska i daleka (odpowiednio 600-700nm i 700-800nm). Aby zapewnić, światło przy którym rośliny rosną silniej krzewiąc się i mając krótsze międzywęźla stosunek niebieskich do czerwonych powinien wynosić 3:1 w tym stosunek czerwieni bliskiej do dalekiej 2:1 W Twoim zbiorniku sporo światła niebieskiego zapewniają diody w Taśmie LED ULTIMO 2835-120-12 a czerwonego (informacja o dł fali 625-660nm) z taśmy "roślinnej". Stąd prawdopodobnie rośliny dostają to, co powinny i cieszą swym wyglądem, czego gratuluję oczywiście. Czekam więc na dalsze informacje w temacie.
Pozdrawiam Maciek
PS Zbiorniczek wygląda przyjemnie dla oka.
Zapisane
MitsuManiak BonsaiManiak

nano cube

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 232
Odp: Oświetlenie LED inaczej
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 15, 2017, 21:49:43 21:49 »

Kolego Maćku dziękuje za odwiedziny i ciekawe sugestie , za około 10 dni kolejne spostrzeżenia z mojego testu.
pozdrawiam
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry