Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2   Do dołu

Autor Wątek: 240l by fasiozgr (początek)  (Przeczytany 7557 razy)

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
240l by fasiozgr (początek)
« dnia: Marzec 15, 2011, 23:44:55 23:44 »

* Akwarium :240 litrów
* Filtracja :Aqua Nova 1500l/h(ceramika naturalna , wata perlowa,gąbka węglowa i gąbka na wlocie))
* Oświetlenie :Obudowa Standard Wromak 2x30W
* Ogrzewanie :Aquael 200W
* Podłoże :Piasek kwarcowy (0-2mm)
* Dekoracje :Skalniak z Kamieni i Ceramiki naturalnej plus kokosy oraz tło foto
* Inny sprzęt :Napowietrzacz (Hailea 2203) 2 dyfuzory  w skalniaku
* Parametry wody :Na razie brak testów ogólnych (jutro ide zakupić - ale woda pół na pół kranówka z przegotowaną to napewno :) )
* Nawożenie :Chwilowo brak(w planie Co2
* Flora :Rotala rotundifolia - indica , Bacopa karolińska , Lotos zielony(2 x ukorzeniona plus zasadzona bulwa) żabienice plus coś zaszczepione na kokosie(??) potrzebuje również coś na ten z tyłu plan -poradźcie co??
* Fauna :Na razie 2x plecostomus, (w drodze neonki ,może bocje i dalej myśle nad Paleciami:))
* Opis zbiornika :Zbiornik założony niedawno na spokojnie i dalej nie ma pośpiechu co do paletek i nawożenia ponieważ cały czas myśle jak to pogodzić , noi ogólnie wygląda jak wygląda :) W planie mam jeszcze wysypać żwiru wokoło roślineki sklaniakaw paski ukośne typu :  ///////// - czarny biały na przemian około co 5 cm(żwir granulacji około5-10mm)  .
na skalniak mech i małego heńka ale nie wiem jak z temperaturami więc jeszcze troche przemyśle może coś zmienie itp :)


Mam pytanie . Co to jest co zaszczepiłem kokos tym na jednej z fotek (jakiś mech??) ?? a pytanie 2. Czy jak zaczepiłem lotosa jak na fotce to puści korzonki czy lepiej go zakopać ??Pozdrawiam prosze o odpowiedź i oczywiście opinie:)
Zapisane

Jarek

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 98
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2011, 08:22:09 08:22 »

Na kokosie masz wgłębkę. Dolej wody do fulla - akwarium będzie ładniej wyglądało
A z roślin, to na początek na tył proponuję dużo rogatka, pomoże ustabilizować zbiornik.
Do małego Henia masz za mało światła, byś musiał dołożyć chociaż z jedną rurę 30W to by było 0,5W na litr 
Zapisane
Akwarium nie cieknie - ono tak znaczy swój teren.

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2011, 10:06:41 10:06 »

Na kokosie masz wgłębkę. Dolej wody do fulla - akwarium będzie ładniej wyglądało
A z roślin, to na początek na tył proponuję dużo rogatka, pomoże ustabilizować zbiornik.
Do małego Henia masz za mało światła, byś musiał dołożyć chociaż z jedną rurę 30W to by było 0,5W na litr
Rozejże się za rogatką ale na razie póki co niech zostanie tak bo nie mam pojęcia czy rośliny sie w piasek bez nawożenia przyjmą :) Wody tez doleje jeszcze dziś . 
Co do tej trzeciej świetlówki dołoże zapewne jak tylko henia zasieje hehe:) dziekuje za pierwsze porady i czekam na następne:)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2011, 21:54:04 21:54 »

Moim zdaniem popełniłes kilka błedow ktore ci dadza w kosc jezeli bedziesz chciał miec akwarium roslinne
! . Powinienes dac troche grubszy twirek taki 1-3mm oraz zastosowac substrat podzwirowy , zamiast piasku gdyz wiekszosc roslin bedzie miała problemy z korzeniami lub powstana strefy beztlenowe choc nie twierdze ze to jest niemozliwe wystarczy spojrzec na akwarium Waskiera on ma tam piasek kwarcowy dosc drobny.
Odnosnie zwirku Michał w Aquariumsklep.pl miewa zwirek o dobrej granulacji i niezłej barwie.

Akwarium 240l obsadzone zielskiem w dosc znacznym stopniu nie bardzo bedzie sie nadawało na trzymanie Dyskowcow gdyz zadbane oraz zakupione z pewnego zrodła potrafia dorastac konkretnych rozmiarow , wiec musisz miec na uwadze zmiane baniaka na wiekszy  ;) lecz jezeli akwarystyka sie interesujesz na powaznie to gwarantuje ci ze te majestatyczne ryby beda twoim oczkiem w głowie  ;)

Popatrz w Giełda moze ktos bedzie miał na oddanie jakies najzwyklejsze zielsko szybkorosnace nie musi to byc Rogatek.

Odnosnie Lotosa to proponuje posadzic go w niewielkiej doniczce ceramicznej na ktorej dno wsyp pokruszonej gliny badz kulki gliniano-torfowe , a doniczje z roslina wcisnij w piasek aby nie była widoczna, lotos ma bardzo rozległy system korzeniowy oraz potrzebuje zyznego podłoza z zawartoscia zelaza a najlepsza jest glina.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2011, 07:57:27 07:57 »

Moim zdaniem popełniłes kilka błedow ktore ci dadza w kosc jezeli bedziesz chciał miec akwarium roslinne
! . Powinienes dac troche grubszy twirek taki 1-3mm oraz zastosowac substrat podzwirowy , zamiast piasku gdyz wiekszosc roslin bedzie miała problemy z korzeniami lub powstana strefy beztlenowe choc nie twierdze ze to jest niemozliwe wystarczy spojrzec na akwarium Waskiera on ma tam piasek kwarcowy dosc drobny.
Mam zgoła odmienne doświadczenia odnosnie drobnego piasku i roślinności. Mój piasek był najdrobniejszym w sprzedaży i od stycznia do dnia dzisiejszego nie miałem z nim póki co żadnych problemów a tym bardziej z ukorzenianiem się roślin. Problem jest z samym sadzeniem, ale gdy uda się nam już ta sztuka to potem (w pomi przypadku) rośliny szybko się aklimatyzują i dobrze rosną. Nie podaję u siebie żadnych nawozów, a np. Lotos zielony rośnie znacznie lepiej niż wczesniej na innych podłożach (w tym na Amazonii II). Oczywiście, są to moje prywatne doświadczenia i jak dobrze wiemy każde akwarium jest zupełnie inne.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2011, 12:12:14 12:12 »

Noi koledzy moi drodzy mnie zmieszali ..
Każdy inaczej z was poleca :) hehe ...
Ja co prawdaż (nie paletkowe) akwarium kiedyś miałem z roślinnością i miałem żwirek (1-3) i podłoże substrat w jednej stronie akwarium a w drugiej połowie nie ,ponieważ miałem różne dekoracje które po jakimś czasie znikły z akwa a zastąpiły je roślinki . 
W samym żwirku były sadzone i powiem szczerze ,że nie było problemów ani jednej ani drugiej strony akwa:)
Na piasku osobiście nie sadziłem wcześniej niż teraz dlatego większość ludzi teoretycznie uważa ,że jest to nie możliwe z powodu tych pęcherzyków które się tworzą oraz to, że przy nacisku wody piasek się utwardza, że korzeń mógłby się nie rozrosnąć.. 
Ja myślałbym że może do tego piasku wrzucić kilka paczek żwiru 1-3mm i pomieszac całe podłoże?? Taki neutral piasek vs. żwirek :) , i  na razie skupić sie może na dobrym oświetleniu i kupić świetlóweczki typu fluora póki rybek nie ma ( a będą dopiero za 3 tygodnie) , i zapodać im 2 świetlówki 30 -36W właśnie tego zielonkiego światła a jedną normalną  świetlóweczke 30W tylko bez naworzenia czy z... ??
Wolałbym by to później się nie odbiło na rybkach , a z racji tego w niedziele chcialbym wpuscic rybki typu neonki itp i żeby przy podłożu nie popadały bo wiadomo że to odrazu nie przefiltruje baniaka:)

Poradźcie co bym nie musiał całego akwarium przekopywać i wybierać piasku itp
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2011, 13:26:48 13:26 wysłana przez Doktor Zibior »
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2011, 21:42:31 21:42 »

Tak jak wyzej napisałem , niektorym udaje sie na piasku utrzymac ładnie zielsko wiec moze i tobie sie uda a akwarystyka roslinna w wiekszosci przypadkow to poligon doswiadczalna gdyz nikt nie da ci gotowego wzoru jak to zrobic wiec powodzenia a pasek w paletkarium pozwala utrzymac porzadek wiec ....
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2011, 21:52:37 21:52 »

Tak jak wyzej napisałem , niektorym udaje sie na piasku utrzymac ładnie zielsko wiec moze i tobie sie uda a akwarystyka roslinna w wiekszosci przypadkow to poligon doswiadczalna gdyz nikt nie da ci gotowego wzoru jak to zrobic wiec powodzenia a pasek w paletkarium pozwala utrzymac porzadek wiec ....

Nie no spróbuje z żwirkiem i kulkami gliniano torfowymi :) Najwyżej częściej posprzątam :) Mam dużo czasu więc :) Jutro restarcik baniaczka i zdam relacje co i jak jak tylko go urządze 8) :)
Zapisane

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 21, 2011, 20:20:28 20:20 »

Nadeszły małe zmiany po restarcie:)

Podziękowania dla Przemka Wieczorka za Dużą żabienice oraz kilka innych roślinek na 3 plan i cryptocoryne która jest do wzięcia za free ode Mnie ,ponieważ jutro będe mieć również od kolegi z forum Mario_k3 Pelie na zaszczepienie skalniaka oraz języcznik na podłoże(zobaczymy czy w przyszłości dywanik wyjdzie) :)
Reset miał miejsce w sobote minionego weekendu ( Filterek dorzucony w celu szybszej filtracji  i jutro znika z akwarium:) )
Piasek zamieniony na żwirek czarno-biały 20 kg
Zamiast dodatkowej świetlówki dodane odbłyśniki ( 3 świetlóweczka będzie na roślinki)

Tutaj pytanie co polecacie ze świetlówek t8 30W 90cm na moje roślinki w granicach rozsądnej ceny do np 40 zł??(linki mile widziane)

W podłożu glinka plus torf(4-5 ph  wysokojakościowy bez zbędnych dodatków w czystej postaci ziemia z torfem)
Od soboty zauważyłem że roślinki niektóre już ładnie idą do góry i koniuszki zmieniają sie na soczyste kolorki czyli dobry znak

W zmianie mam jeszcze oprócz dosadzenia pelii i języcznika dosypanie żwiru conajmniej drugie 20 kg bo wyszło troche za cienko , a podkopane pod roślinkami są kopce by przykryć te kulki(właściwie kwadraciki) glinkowo torfowe.

Testy będą zrobione jutro lub pojutrze i później za tydzień i jeżeli będzie wszystko ok będą zasiedlać się nowi mieszkańcy:) ostateczny test będzie przed samym wpuszczeniem paletek ,o ile będzie wszystko ok:)  Rezygnuję z co 2 więc musze poczekać mimo wszystko czy się poprzyjmują roślinki itp

Jak myślicie kiedy teraz zrobić podmianke ?? po 2 tygodniach od restartu czy po 3 ??

Jak coś  mi się przypomni dam znać :)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2011, 20:51:19 20:51 »

Nie jestem specem od akwarii LT lecz o ile sie nie myle na poczatku nalezy robic dosc duze i czeste podmianki , pozniej to tylko praktycznie dolewanie wody
Glossostigma(Jezycznik) raczej ci nie bedzie rosła przy tym oswietleniu (za mało) jezeli masz zamiar cos dołozyc w rozsadnej cenie dołuz Aqarelle Philipsa lub Aquastar , i zasadnicze pytanie co to za zwirek  :o fakt ze akwarium powinno sie podobac włascicielowi lecz jak dla mnie podłoze troche za grube i za pstrokate i moze miec tendencje do zatwardzania wody (prawdopodobnie).
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 21, 2011, 20:54:19 20:54 »

Nie jestem specem od akwarii LT lecz o ile sie nie myle na poczatku nalezy robic dosc duze i czeste podmianki , pozniej to tylko praktycznie dolewanie wody
Glossostigma(Jezycznik) raczej ci nie bedzie rosła przy tym oswietleniu (za mało) jezeli masz zamiar cos dołozyc w rozsadnej cenie dołuz Aqarelle Philipsa lub Aquastar , i zasadnicze pytanie co to za zwirek  :o fakt ze akwarium powinno sie podobac włascicielowi lecz jak dla mnie podłoze troche za grube i za pstrokate i moze miec tendencje do zatwardzania wody (prawdopodobnie).

Żwirek to chyba bazalt czarnobiały( opakowanie poszlo do pieca:( , ale pamiętam że na opakowaniu pisało według producenta że nadaje się do akwarii roślinnych jak i  nie wydziela żadnych toksyn i ze nadaje sie do paletek:)
Zapisane

diestopl

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 22
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 21, 2011, 21:05:18 21:05 »

jakoś nie widze w tym akwarium palet...;f to podłoże razi mnie w oczy jakoś..
Zapisane

fasiozgr

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 103
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2011, 21:12:41 21:12 »

jakoś nie widze w tym akwarium palet...;f to podłoże razi mnie w oczy jakoś..
Dlatego myślałem czymś posiać:)
Co do dokupienia żwiru to jak będę szedł to tylko chyba po czarny  :) Dla mnie w tym za dużo białego :) oglądałem już te świetlóweczki co polecił Adriaco :) cena niby nie boli za tego typu światełko barwy 10000 ale czekam na inne propozycje:)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2011, 21:14:38 21:14 »

Moze i tak jest , lecz aby miec pewnosc zrob testy wody po tygodnu czasu i jezeli KH i GH zaczna dosc mocno rosnac to znaczy ze cos wywala do wody dosc duzo siarczanow i zwiazki wapnia.
Mozna tez garsc zwirku potraktowac octem lub słabym kwasem dla testu jezeli zacznie sie pienic lub syczec to znaczy ze zawsze cos do wody odda.

Nie upieram sie ze zwirek ten ma takie własciwosci lecz to co producenci pisza na opakowaniach to czasami woła o pomste lub dobry łomot  ???

Napisz jakie swietlowki juz masz w tej pokrywie ?

Diestopl , kolega pisał ze ma zamiar trzymac palety wiec za jakis czas moze cos wpusci  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

diestopl

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 22
Odp: 240l by fasiozgr (początek)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2011, 21:23:50 21:23 »



Diestopl , kolega pisał ze ma zamiar trzymac palety wiec za jakis czas moze cos wpusci  ;)


to było w kotekscie typu " nie pasują mi te ryby do tego akwarium" :D
Zapisane
Strony: 1 2   Do góry