Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi  (Przeczytany 9586 razy)

igor1980

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« dnia: Lipiec 20, 2011, 20:47:49 20:47 »

Witam
wlasnie zakończyłem prace przy nowym zbiorniku. tytulem wstępu  wymiary ( szer 200cm, wys 40, gł 30). zacząłem  od sklejenia rur PCV 1/2'' sluzących jako ruszt do filtra dennego ( nawiercone otwory fi 4mm, co 10cm pod katem 30 st  z kazdej ze stron rury.


i podłączony do niego filtr ( jakas chinszczyzna) 900l/h który ma za zadanie wtłaczać wodę pod piasek ( mam nadzieje uniknąć stref beztlenowych w piasku)


woda do kubełka pobierana jest z przeciwległych narożników, po oczyszczeniu wraca jedną rura w formie deszczowni ( nawiercone otwory fi 2,5mm na przemian z fi 4mm co 5 cm - dzieki temu rozwiazaniu z wiekszych otworow woda leci blizej, z mniejszych dalej)


i teraz moje "ulubione" zajęcie, czyli tlo.  ok 35kg łupka czarnego ( zwanego tez zielonym - choć nie wiem dlaczego). dłuto i młoteczek, i mam jak najcieńsze elementy. zakupione spienione PCV w Castoramie, przykleiłem sylikonem akwa przezroczystym do szyby tylnej, oraz załamania przy koncach na aparaturę. w tych załamaniach nawierciłem otwory ( fi 4mm)

łupki przykleiłem również sylikonem akwarystycznym ( przezroczystym)

na zdjęciu widac końcówki jak do węża ogrodniczego - zgadza sie, za pomocą tych przejściówek spuszczam i dopuszczam wody ( cotygodniowe podmiany) mialem juz dosc latania z wiaderkami.
odnośnie filtracji:
główna ( biologiczna) - kubełek
mechaniczna - filtr polaczony z rusztem dennym
dodatkowa - maleńki filtr wewn. w celu ruszenia wody w przeciwległym końcu

akwarium zostało "ocieplone" styropianem 20mm z każdej strony, dodatkowo pomiędzy rusztem filtra dennego wkleiłem paski styropianu dla bezpieczeństwa by kamien jakims cudem nie wpadł na dno jak zaczna te cholery kopać  ;D

podłączenie i sterowanie ( ale poważne słowo) czyli włączniki przyszeregowałęm do gniazdek listwy zasilającej


a oto efekt po zabudowaniu stelaża oraz pokrywa ( dałęm jedna aqua-glo dł 90cm dzieki czemu mam troszke przyciemnione konce akwarium.


jeżeli kogoś interesują szczegóły z przyjemnością opowiem









Zapisane

marcin83

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 239
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2011, 21:28:03 21:28 »

niezłe  ;D
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2011, 23:04:34 23:04 »

Ogromny i niesamowicie ładny, panoramiczny zbiornik i wciąż tylko 240 litrów. Super pomysł!
Zapisane

Mucha

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 19
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2011, 12:26:42 12:26 »

Gratuluję pomysłu oraz wykonania!
Ja wciąż zastanawiam się na jaki biotop się zdecydować, może własnie malawi? :)
Zapisane
Dopiero uczę się tego, co w akwarystycznym świecie piszczy.. dlatego proszę o wyrozumiałość gdy zadaję nawet te pytania z serii "oczywiste" :)

Pozdrawiam,
Agnieszka

igor1980

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2011, 16:30:23 16:30 »

"Mucha"- wcześniej miałem tradycyjne zbieractwo ze sklepów zoo, tj neonki, skalary, itp. bylo ciekawie, ale chciałem coś zmienić. dopiero pielęgnice pokazały mi czym są intereakcje miedzy rybami. obecna obsada wcześniej była w 150cm zbiorniku, i było im troszkę ciasno, dlatego nastąpiła zmiana.
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2011, 17:04:21 17:04 »

Jestem tego samego zdania Igorze. Zawsze uważałem że ogólnodostępne rybki są po prostu nudne. Przy dłuższej obserwacji boczenia się pielęgnic jednej na drugą widać wręcz ludzkie cechy i humorki :)

Przykład:
Zapisane

brazylia

  • Gość
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2011, 07:22:42 07:22 »

Witaj
Duzo uznania za DIY i wykonany projekt, pogratulowac.Sa jednak pewne ale, wedlug mnie.
Po pierwsze szkoda ze zbiornik jest taki waski, zabrales rowniez cenne centymetry tlem.Po stelazu i szafce widac ze moglby byc szerszy, taki sam jak stelaz.IMHO wielka strata na niekozysc mieszkancow akwa.
Na zdjeciu gdzie jest juz calosc, akwarium ginie pod pokrywa i w oczy "rzuca" sa wielka szafka, ani akwarium na niej.
Co do samego akwa, to IMO powiniens zdecydowac sie na jeden rodzaj kamieni, kilka roznych rodzajow wyglada nienaturalnie.Oczywiscie ma sie Tobie podobac, jednak jak juz mowilem jeden rodzaj dekoracji zdecydowanie bedzie wygladal lepiej.
Ostatnia rzecza jest obsada.Moglbys cos o niej wiecej powiedziec, jaki dokladnie gatunki i w jakich ilosciach masz w akwa.
W tytule piszesz tanganika-malawi, a dla mnie jest to wyznacznikem tego iz masz tam ryby z tych dwoch jezior i jest to IMO niedopuszczalne.Powin ienes zdecydowac sie na ryby z jednego biotopu, inaczej laczac je razem jest to prosta droga do jak to nazywasz "zbieractwa"
Zapisane

Mucha

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 19
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 22, 2011, 12:13:40 12:13 »

W tytule piszesz tanganika-malawi, a dla mnie jest to wyznacznikem tego iz masz tam ryby z tych dwoch jezior i jest to IMO niedopuszczalne.Powin ienes zdecydowac sie na ryby z jednego biotopu, inaczej laczac je razem jest to prosta droga do jak to nazywasz "zbieractwa"

Brazylia, czy mógłbyś wytłumaczyć mi - jeszcze laikowi akwarystycznemu - czym różnią się biotopy tanganiki od malawi? W pierwszej chwili myślałam że to to samo, ale widzę że nie. W Internecie jakos nie mogę znaleźć precyzyjnych informacji na ten temat, dlatego liczę tutaj na Twoje fachowe wyjaśnienie. Dzięki w imieniu swoim i pewnie innych zainteresowanych.
Zapisane
Dopiero uczę się tego, co w akwarystycznym świecie piszczy.. dlatego proszę o wyrozumiałość gdy zadaję nawet te pytania z serii "oczywiste" :)

Pozdrawiam,
Agnieszka

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 22, 2011, 13:26:51 13:26 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Zapisane
-ocenzurowano-

brazylia

  • Gość
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2011, 13:29:14 13:29 »

Biotop w wolnym tlumaczeniu jest to miejsce zycia. Jezioro Malawi jak i Tanganika jest zamieszkiwane przez pielegnice (i nie tylko), ale sa to rozne gatunki i sa gatunkami endemicznymi.Znaczy to ze wystepuja tylko i wylacznie w danym biotopie.Nie spotkasz w j.Malawi ryb z Tanganiki i vice versa. Ryby z tych dwoch jezior przedstawiaja tez calkowicie inne typy zachowan i nazywanie ich wszystkich "pyszczakami' to zwykle uogolnianie.
Nie bede sie tutaj teraz rozpisywal na temat roznicy w skladzie chemicznym wody z tych dwoch jezior(mozna to znalesc w necie np.tutaj)powiem tylko ze nie jest to to samo i upraszczanie ze przeciez w obu jeziorach woda jest zasadowa to wielki blad.
W akwarystyce kiedy mowimy o stworzeniu biotopu, amy na mysli i naszym celem jest jak najblizsze odwzorowanie srodowiska naturalnego dla danego gatunku, a tak jak juz mowilem sa to dwa rozne jeziora, calkowicie rozne, a i ryby w nich wystepujace nigdy nie spotkaly sie i nie spotkaja sie na wolnosci.
Laczeni ich razem jest wiec wielkim bledem, tak jak i bledem jest trzymanie zbrojnikow w akwariach z afrykanskimi pielegnicami.
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 22, 2011, 13:37:19 13:37 »

Nie ma różnicy czy łączysz ryby z różnych kontynentów czy jezior. To są po prostu dwie odmienne rzeczy. Powinniśmy szanować te prawidła, nie tylko ze względu na szczęście obsady, ale i na fachowość akwarysty.
Zapisane

Mucha

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 19
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 22, 2011, 16:50:37 16:50 »

Biotop w wolnym tlumaczeniu jest to miejsce zycia. Jezioro Malawi jak i Tanganika jest zamieszkiwane przez pielegnice (i nie tylko), ale sa to rozne gatunki i sa gatunkami endemicznymi.Znaczy to ze wystepuja tylko i wylacznie w danym biotopie.Nie spotkasz w j.Malawi ryb z Tanganiki i vice versa. Ryby z tych dwoch jezior przedstawiaja tez calkowicie inne typy zachowan i nazywanie ich wszystkich "pyszczakami' to zwykle uogolnianie.
Nie bede sie tutaj teraz rozpisywal na temat roznicy w skladzie chemicznym wody z tych dwoch jezior(mozna to znalesc w necie np.tutaj)powiem tylko ze nie jest to to samo i upraszczanie ze przeciez w obu jeziorach woda jest zasadowa to wielki blad.
W akwarystyce kiedy mowimy o stworzeniu biotopu, amy na mysli i naszym celem jest jak najblizsze odwzorowanie srodowiska naturalnego dla danego gatunku, a tak jak juz mowilem sa to dwa rozne jeziora, calkowicie rozne, a i ryby w nich wystepujace nigdy nie spotkaly sie i nie spotkaja sie na wolnosci.
Laczeni ich razem jest wiec wielkim bledem, tak jak i bledem jest trzymanie zbrojnikow w akwariach z afrykanskimi pielegnicami.

Dziękuję :) plusik dla Ciebie za pomoc
Zapisane
Dopiero uczę się tego, co w akwarystycznym świecie piszczy.. dlatego proszę o wyrozumiałość gdy zadaję nawet te pytania z serii "oczywiste" :)

Pozdrawiam,
Agnieszka

brazylia

  • Gość
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 22, 2011, 20:53:39 20:53 »

Dziękuję :) plusik dla Ciebie za pomoc

Dziekuje i ciesze sie ze moglem pomoc i chociaz w ten sposob przyblizyc jakies tajniki akwarystyki. ;)
Mam nadzieje ze pomoze to Tobie jak i innym byc odpowiedzialnymi akwarystami i pozwoli dazyc do zapewnienia jak najlepszych warunkow zycia naszym podopiecznym. ;D ;)
Zapisane

igor1980

  • Nowy
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 23, 2011, 14:49:03 14:49 »

dziękuję Brazylia za konstruktywna krytykę. o gustach nie bedziemy dyskutować bo tego zwyczajowo sie nie robi- jednym sie podoba matka, drugim córka  ;D .
By dopełnić Twoje zniesmaczenie dodam że jeszcze w tym zbiorniku mam:
Erpetoichthys calabaricus ( trzciniak- 2 szt)- występowanie Kamerun
Corydoras aeneus (kirysek spiżowy 2 szt)- występowanie Wenezuela
Gyrinocheilus aymonieri ( glonojad syjamski 4 szt)- występowanie Tajlandia
Crossocheilus siamensis (kosiarka 1 szt)- występowanie Syjam

w/w rybki (prócz trzciniaków- one są dla fraidy - ależ nieprofesjonalnie) pomagają mi utrzymać zbiornik ten, jak i poprzednie, w "czystości".

aaaa, zapomniałbym, ostatnio kupiłem jeszcze Haplochromis obliquidens johnstoni z jeziora Wiktorii :).

reasumując, piszac Malawi, Tanganika- mialem na mysli pięlęgnice z rejonu wielkich jezior Afrykańskich ( przepraszam za zbyt wielki skrót myślowy) ;).

jeżeli kogoś uraziłem słowem 'zbieractwo' miałem na myśli rybki dostępne praktycznie w każdym sklepie zoologicznym, a jak wszyscy chyba wiemy pielęgnicowaty te czy inne nie są ogólnodostępne, jeżeli już to pod nazwa -Pyszczak 8zł ( to mnie najbardziej bawi z tych sklepikach )

wracając to mojego "zbieractwa" w obecnym składzie dochowałem się 3 pokolenia pyszczaków Yellow, jednego Aulonocara blue redneck,

oj, cholerka, zapomniałbym jeszcze o moim samcu "alpha"- :) ( Brazylia, trzymaj się stołka ;) ) Akara pomarańczowopłetwa (występowanie Ekwador) 1+3  - tarło się zaczęło.

chyba muszę zmienić treść tematu. zakładając ten temat nie chciałem dyskutować na temat mieszkańców, lecz pokazać ( może komuś coś wpadnie do głowy i podpowie lub użyje moich rozwiązań technicznych) jak rozwiązałem problemy zasilania w świeżą wodę, odbiór starej, oraz filtrację, budowę naturalnego tła ( spełnia świetną rolę jako kryjówki dla "dupelków" ( tak moja kobitka nazywa młode wyklute-wyplute ;) )

pozdrowienia
Zapisane

tomsson

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 75
Odp: fotorelacja z "budowy" 240l tanganika-malawi
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 06, 2011, 21:51:10 21:51 »

Wrzucisz jakieś zdjęcia z postępów?

Rzeczywiście szkoda, że głębokość jest taka mała, zamieniłbym wysokość z szerokością zwłaszcza przy tanganice.
Zapisane
Strony: 1   Do góry