Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: obsada do 240 litrów  (Przeczytany 3145 razy)

tobiasz

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
obsada do 240 litrów
« dnia: Październik 22, 2014, 17:21:06 17:21 »

proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów w sprawie obsady do 240 litrowego akwarium, na pewno chciałabym neon innesa, bądź diamentowy, razbora galaxy, otoski i w późniejszym czasie krewetki crystal red, jaka obsada (ilościowo i gatunkowo)? proszę o poradę
Zapisane

zdzichuHG

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2014, 19:04:08 19:04 »

Myślę, że do 240l powinno się dobierać troszkę większe ryby. Ja mam skalary i w towarzystwie pływają zbrojniki i kilka rhodostomusów.
Kupisz neony, razbory i w konsekwencji... nie będzie ich widać, bo jeśli będziesz miała duży busz roślin to skubane będą się chować. :) Będziesz widzieć kilka z nich.
Ale jeśli już upierasz się przy tych gatunkach to śmiało możesz brać co najmniej 20 neonów i 20 razbor. Co najmniej.
Zależy jeszcze jaki chcesz mieć biotop. Jeśli roślinniak to jak pisałem wyżej - zapewne będą schowane w roślinach. Ale jeśli BW - to już będzie większa szansa na zobaczenie ich w akcji.
Osobiście nigdy nie przepadałem za neonami. Niby ryby stadne, ale... ja tego nigdy nie zauważyłem. :)
O wiele ciekawsze, choć troszkę mniej atrakcyjne z wyglądu, są Rhodostomusy. Miałem kiedyś ławiczkę około 20 szt, też w 240l. Wyglądały przepięknie w grupie. :)
Pamiętaj też o "ekipie sprzątającej" - kirysach. :) Otoski lub zwykłe zbrojniki to też dobry wybór. Szczególnie otoski, bo te zjadają trochę glonów. Tzw. "Glonojady" to bajka :) Zjadają glony tylko za młodu. ;)

Zapisane

Rajani

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 219
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2014, 20:46:33 20:46 »

Zwykle do akwarium wybiera się jeden ławicowy gatunek, plus jakieś inne ryby (lub bez nich) Dla mnie (mimo, że popularne) ławice neonów wyglądają niesamowicie. Tylko, że w 240 l dwadzieścia neonów zniknie. Ja mam 20 neonów czerwonych w 112 i wcale nie jest ich dużo. Do 240 kupiłabym więcej. - gdzieś z 50. Duże akwarium pozwala mieć większe ryby, co wcale nie znaczy, że takie będą wyglądały najlepiej.

Kieruj się swoim gustem i tym, by ryby wymagały podobnych warunków odn.: temperatury, ph,
tym, by nie było agresji w akwarium itd.  ale pamiętaj, że to jest Twoje akwarium i te rybki mają się Tobie podobać a nie nam :) 

Ten zbiornik jest nowy?
Zapisane

zdzichuHG

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2014, 21:39:46 21:39 »

Dokładnie, to Twoje akwarium i Tobie ma się podobać. Byleby to nie była zupa rybna, czyli wszystko z innej bajki.
Poczytaj o poszczególnych rybach, ich wymaganiach co do wody, biotopu, zachowania. Jestem pewien, że w internecie jest na tyle wiadomości o rybach, że na bank sklecisz elegancką obsadę. :)
Zapisane

tobiasz

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2014, 09:41:45 09:41 »

dziękuję Wam bardzo, póki co raczkuję w temacie, co do pytania, to zbiornik nowy, myślałam o neonkach docelowo 50 osobników właśnie, akwarium ma być widoczne z dwóch stron tzn. jest w dziurze ściany więc bez tła, dlatego chcę by z każdej strony było atrakcyjne dla oka:), z roślinności "wybrałam" póki co: pogestemon helferi, staurogyne repens, glossostigma elatinoides, mech Christmas moss na dwa korzenie, microsorium pteropus, cryptocoryne parva i ewentualnie Limnophila sessiliflora, dziekuję za inf dot. kirysków, też brałam je pod uwagę (kirysek panda), tylko ile? Rodostomusy piękne, muszę poczytać o nich, pozdrawiam, zielona w temacie póki co:)
Zapisane

zdzichuHG

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2014, 18:41:54 18:41 »

A napisz jeszcze jakie będziesz miała oświetlenie? Standardowa pokrywa, czy może belka z mocniejszym światłem?
Kirysków możesz mieć 6-8 szt.
Podłoże jakiego rodzaju? Żwir, piach?
Zapisane

Rajani

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 219
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 23, 2014, 19:54:19 19:54 »

Witaj w klubie - też mam akwarium "na przestrzał". 

Wybrałeś bardzo wymagające rośliny odn ilości światła - poczytaj o wymaganiach świetlnych roślin bo przy zbyt małym świetle ani glosia ani pogostemon się nie utrzyma. :)
Zapisane

tobiasz

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 23, 2014, 20:10:57 20:10 »

belka oświetleniowa 2x54 W, 120 cm, myślałam też dodatkowym "nocnym" w postaci listwy LED (27cm) z 12 diod z opcją ściemniania , podłoże: substrat czarny, filtr zewnętrzny eheim (typ 250), trochę się zmartwiłam tymi wymaganiami świetlnymi dla glosia i pogostemon, "poradzono" mi, że 2x54 W to wystarczy dla tych roślin:( czytam, czytam, czytam...i robię się coraz bardziej przerażona
Zapisane

Rajani

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 219
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 23, 2014, 20:22:55 20:22 »

Oświetlenie dzienne wychodzi Tobie dokładnie takie, jakie jest u mnie 0,45 watów na litr. Na glosie na dłuższą metę raczej masz marne szanse, pogostemon póki świetlówki będą nowe będzie rósł ( mi rósł pięknie a po 3 miesiącach zniknął).

Ja za wszelką cenę walczyłam w swojej 112 (z oświetleniem 2x24W)  i nawet próbowałam utrzymać małego heńka - przez jakiś czas było ok - nawet pojawiały się bąbelki, ale na dłuższą metę mały heniek zniknął.  Ja bym się nie załamywała - możesz popróbować z roślinami które chcesz - zobaczysz czy się utrzymają, czy nie, albo możesz wybrać rośliny mniej wymagające a również tworzące piękne trawniki.

Ja nie dodawałam światła, wzięłam pod uwagę rachunki za prąd i robotę z montowaniem tego i zostało tak jak jest. Trawnik mam, ale z dużego heńka i jestem z niego bardzo zadowolona, za to z pogostemonem niestety musiałam się pożegnać.

Życzę powodzenia :)
Zapisane

zdzichuHG

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2014, 20:30:13 20:30 »


Wybrałeś bardzo wymagające rośliny odn ilości światła

Właśnie dlatego pytam o oświetlenie :) Miałem kiedyś glosię i pogestemona przy oświetleniu 2x54W+2x39W i w sumie na początku, gdy nie było buszu to te rośliny w miarę rosły, ale jak zrobił się gąszcz to pogestemon wręcz wymarł, a glosia ostro zahamowała z rozwojem. One muszą mieć dobry dostęp do światła i oczywiście nawóz+CO2 (bimbrownia, ewentualnie butla).

Myślę, że na początek powinnaś wziąć jakieś mniej wymagające rośliny - kryptokorynki, kabomby, moczarki, mchy, może duży heniek dałby radę. Kilka z nich wymieniłaś w swoich oczekiwaniach. :) Jak już się ogarniesz z zasadami uprawy to zaczniesz hodować bardziej wymagające. ;)

Co do filtra - przydałby się troszkę bardziej wydajny, ale ostatecznie może być. ;)

Zapisane

tobiasz

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2014, 19:18:18 19:18 »

faktycznie glosia nie ruszyła, dołożyłam zgodnie z waszymi poradami mniej wymagające rośliny i jest ok, tzn. nie do końca bo dopadł "nas" pierwotniak:(
Zapisane

Rajani

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 219
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2014, 08:25:23 08:25 »

Przy świeżym, nieustabilizowanym akwarium to norma, pewnie jeszcze trochę innych kłopotów dojdzie, ale potem  będzie tylko lepiej :)
Zapisane

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2014, 20:22:38 20:22 »

Przy tej wielkości pomyślałbym o paletkach .
Zapisane
Pozdrawiam

armon

Teuphel

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
  • Użytkownik zbanowany
Odp: obsada do 240 litrów
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2014, 18:06:20 18:06 »

240litrów na palety  :o ale pielęgnice już ładne pohodujesz chyba że jesteś amatorem zieleniny;]
Zapisane
jak nie mają za co wsadzić, to wsadzają za to że nie maja za co
Strony: 1   Do góry