Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: 240l pierwsze podejście  (Przeczytany 4271 razy)

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
240l pierwsze podejście
« dnia: Listopad 21, 2014, 19:37:47 19:37 »

* Akwarium : 240 l 120x40x50
* Filtracja :  jbl cristalprofi e900
* Oświetlenie : 2x30W philips
* Ogrzewanie : Aquael 100W - wiem że za mała
* Podłoże : żwir 2-8mm
* Dekoracje : korzenie
* Inny sprzęt : -
* Parametry wody : pH 7, pozostałe nieznane
* Nawożenie : węgiel w płynie 5ml dziennie, mikro+makro 25ml tygodniowo
* Flora : echinodorus paul klocker, spatyphylum willisi, eleocharis, micranthemum Monte Carlo, Bacopa Caroliana , Vallisnera, microsorum, rogatek sztywny, heminatus wysoki, cabomba caroliana, gałęzatka kulista
* Fauna : 20 x neon inesa, 10x rozbora klinowa, 6-10x gupiki, 6x molinezja czarna, 2x mieczyk, 2x kirys spiżowy, 1x kirys albinos, 1x zbrojnik lamparci, 1x zbrojnik niebieski
* Opis zbiornika :
Oto nasza pierwsza przygoda z tak dużym (jak dla nas) zbiornikiem. Może troszkę nie przemyślane zakładanie, może troszkę za szybko i chaotycznie ale stoi i cieszy nasze oczy i serca.
Proszę nie dobijajcie mnie komentarzami że jest za mało światła bo wiem to doskonale. Niestety czekamy ja jakiś przypływ gotówki żeby zainwestować w conajmniej 3x54W. Efekt negatywny słabego oświetlenia juz jest - żabienica gnije :(
Wybór podłoża też był nieprzemyślany. Nie dość że nie zawiera żadnego substratu poza kulkami gliniano-torfowymi to jest zbyt duży i rośliny o słabym systemie korzeniowym się nie utrzymują w podłożu. Micranthemum monte carlo nie udało się utrzymać.
Jak dla mnie Spatyphylum willisi chyba lepiej odnalazło by się w zbiorniku otwartym u nas w grę wchodzi jedynie zamknięte pokrywą bo wilgotność w mieszkaniu i tak duża.
Wkurza mnie też odklejające się tło - niedługo zastąpi je lustro tak jak to miało miejsce w naszym poprzednim 80l.

Zapisane
Jerzy i Honoratka

Kosmo

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 26
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2014, 19:45:22 19:45 »

Zbiornik jest całkiem ok.
Tlo najlepiej przyklejcie na zwykła oliwe.
Zapisane

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 21, 2014, 20:14:53 20:14 »

Tło dostaliśmy razem z akwarium. Jest już nieźle zużyte i powyginane - chyba nic tu nie pomoże
Zapisane
Jerzy i Honoratka

Tomasz

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2014, 21:16:13 21:16 »

Tło zerwać,zmyć pozostałości i przykleić czarną folie samochodową ,będzie zdecydowanie lepiej.
Zapisane
Whitewater

Teuphel

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
  • Użytkownik zbanowany
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2014, 08:01:08 08:01 »

zamiast folii proponuje kupić czarny spray i zamalować stanowczo lepszy efekt oraz brak bąbli i zabawy z olejami płynami itd a w późniejszym czasie odklejaniem się tła. a jezeli chcesz zmienić tło wystarczy nożyk do tapet użyty jak żyletka do skrobania szyby i farba schodzi płatami bez problemu. Życie trzeba sobie ułatwiać ;)
pozrdarwiam
Zapisane
jak nie mają za co wsadzić, to wsadzają za to że nie maja za co

Sultan29

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 54
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2014, 08:36:47 08:36 »

Faktyczne światła bardzo mało
ale nie musisz zmieniać całego oświetlenia
można dołożyć jedną belką bez modernizacji pokrywy
np. oświetlenie dodatkowe T5 1x54W lub 2 x 54
przykład: http://allegro.pl/oswietlenie-dodatkowe-t5-1x54w-do-pokryw-120-150cm-i4732748477.html
życzę wytrwałości
Zapisane

Czarny87

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 684
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2014, 10:07:20 10:07 »

* Akwarium : 240 l 120x40x50
* Oświetlenie : 2x30W philips
Proszę nie dobijajcie mnie komentarzami że jest za mało światła bo wiem to doskonale. Niestety czekamy ja jakiś przypływ gotówki żeby zainwestować w conajmniej 3x54W. Efekt negatywny słabego oświetlenia juz jest - żabienica gnije :(

Miałem akwarium o podobnych wymiarach tyle, że profil z przodu: http://www.akwa.szczecin.pl/113-375/(216)-czarnego-87/ i nie powiedziałbym, że oświetlenie w tym baniaku jest słabe, ja wprawdzie miałem podłoże które miało 4 lata (zwykły żwirek granulacja 0,5-1 mm) ale żabienice bez problemu rosły jak widać na fotkach. Rozumiem, że chcesz dołożyć oświetlenia i ma to być holeneder? Sam miałem w pokrywie standard 2x30 W ale zmienione tylko świetlówki na czerwoną i Osram 865.
Zapisane
Maszeruj albo giń...
Poprawna polszczyzna drogą do sukcesu, w życiu prywatnym i zawodowym...

Teuphel

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
  • Użytkownik zbanowany
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2014, 10:27:49 10:27 »

dlaczego doradzacie ludziom doświetlanie baniaka na nie wymagających roślinach? porażka murowana!
Zapisane
jak nie mają za co wsadzić, to wsadzają za to że nie maja za co

Sultan29

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 54
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 22, 2014, 16:46:19 16:46 »

0,25 W przy głębokości zbiornika 50 cm  = niewiele urośnie
- te które autor zdjęcia wymienił w większości wymagają więcej oświetlenia
Zapisane

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2014, 07:05:53 07:05 »

Miałem akwarium o podobnych wymiarach tyle, że profil z przodu: http://www.akwa.szczecin.pl/113-375/(216)-czarnego-87/ i nie powiedziałbym, że oświetlenie w tym baniaku jest słabe, ja wprawdzie miałem podłoże które miało 4 lata (zwykły żwirek granulacja 0,5-1 mm) ale żabienice bez problemu rosły jak widać na fotkach. Rozumiem, że chcesz dołożyć oświetlenia i ma to być holeneder? Sam miałem w pokrywie standard 2x30 W ale zmienione tylko świetlówki na czerwoną i Osram 865.
Nie chcę nie wiadomo jakiego roślinniaka, ani holendra ale widzę że samo nawożenie mikro+makro i węgiel nie daje prawie żadnego przyrostu. Rośliny są w zbiorniku ponad miesiąc a ich wysokość można powiedzieć bez zmian. No może poza rogatkiem. Żabienica ma dziury w liściach, trawa żółknie a microzorum dostało ciemnych plam. Mam nadzieje że zmiana żarówek na typowo roślinne i dołożenie więcej W zmieni ten stan.
Zapisane
Jerzy i Honoratka

krzysiutoja

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 422
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2014, 08:35:55 08:35 »

Witam na dłuższą metę i tak nie będziecie mieć pięknych roślin , tylko połamane Pozdrawiam   
Zapisane

Czarny87

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 684
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2014, 10:05:41 10:05 »

Cóż na początek proponowałbym wymianę żwiru na drobniejszy, do tego zmiana oświetlenia np. na zestaw podany przeze mnie wcześniej. Tak jak pisał kolega  w obsadzie jest dwóch kandydatów do robienia demolki wśród roślin więc zbrojników też proponowałbym się pozbyć jeśli chcecie trzymać delikatniejsze rośliny. Pod żabienice wystarczą wspomniane kulki glina-torf. Do tego można zrobić bimbrownię i na początek uważam że powinno wystarczyć.
Zapisane
Maszeruj albo giń...
Poprawna polszczyzna drogą do sukcesu, w życiu prywatnym i zawodowym...

Sultan29

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 54
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2014, 18:59:33 18:59 »

Witam
Nawozy micro i makro nic tu nie pomogą.
Wybrałeś rośliny wymagające jak na początek.
Nawożenie jest ważne ale nie tak istotne przy niewielkim oświetleniu.
Jeżeli dołożysz jakieś oświetlenie (szkoda wymieniać na nowe- już i tak wydałeś sporo) napisz na do mnie na PW - dam Ci roślinki, nawet te które się nie udały.
Nowe roślinki i nowe nawozy w tej chili niewiele zmienią.
Na chwilę obecną zostaw co2, nie zaszkodziłoby podawanie potasu przy podmianie i dodaj parę kulek glinowo torfowych.
pozdrawiam
Zapisane

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2014, 20:02:36 20:02 »

Roślinki muszą być dzielne jeszcze przez miesiąc. Napiszę piękny i kolorowy list do mikołaja o pomoc przy zakupie doświetlenia ;)
Zapisane
Jerzy i Honoratka

kiaras

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 100
  • Witam na naszym Profilu
Odp: 240l pierwsze podejście
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2015, 22:05:42 22:05 »

No i w końcu udało się dodać dodatkowe 2x30W.
Razem mamy 4xT8 30W w tym
1x Diversa Opti Plant 5000K
1x Diversa Opti Natural 10 000K
2x 30W Philips

Część roślin nie dała rady ze względu na oświetlenie, część ze względu na zbyt dużą frakcję żwiru powypadała. Trudno uczymy się na błędach. Teraz rośliny wystartowały. Najlepiej idzie Heńkowi i rogatkowi i paprptnicy może dlatego, że są na środku, przy pozostałych szału nie ma. Nawożenie jak na początku micro+macro przy podmianie i CO2 w płynie co dziennie. Przyznać tylko muszę że podmiany to robię raz na 2 tyg z braku czasu.

Z roślin pozostały nam: echinodorus paul klocker, spatyphylum willisi *(ledwo żyje) eleocharis (trawka też słabo), Bacopa Caroliana Vallisnera, microsorum, rogatek sztywny, heminatus wysoki, gałęzatka kulista
Dołożyliśmy jeszcze limnofilia aromatica i widzę, że po mału startuje.

micranthemum Monte Carlo niestety wypadło i nie przyjęło się
cabomba caroliana też mizernie
Pojawiły się też glony długie pojedyncze włosy - na razie w niewielkiej ilości. Pewnie przez to że podmiany nie wystarczająco często.
Zapisane
Jerzy i Honoratka
Strony: 1 2 »   Do góry