Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne

Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne => Technika akwarium => Recenzje => Wątek zaczęty przez: Anonymous w Styczeń 11, 2009, 19:17:42 19:17

Tytuł: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Styczeń 11, 2009, 19:17:42 19:17
Witam,

Wstęp

Chciałbym w tym mini artykule wyrazić swoją opinię na temat podłoża aquasubtrate. Jestem początkującym akwarystą, pierwsze kroki stawiałem około roku temu, ostatnio postawiłem zbiornik 63l z myślą o dobrze rosnących i pięknie wybarwionych roślinach.
Produkt zamówiłem w sklepie internetowym za rozsądną cene (50zł), po paru dniach oczekiwania oraz kompletowania sprzętu otrzymałem upragnioną paczkę, posiadam Aquasubstrate v1 (1 worek) oraz Aquasubstrate v2 (1 worek) koloru brązowego.

Formowanie podłoża oraz sadzenie roślin

Rozpocząłem stawianie zbiornika na nogi, 5cm podłoża (sam aquasubstrate) usypałem je standardowo (mniej z przodu więcej z tyłu) w centrum zbiornika grubość podłoża to jakieś 3cm. Podłoże formuje się bezproblemowo (nie kurzy się), nadszedł etap sadzenia roślin (na sucho) na pierwszy ogień poszła Alternanthera Bettzickiana, bezproblemowe sadzenie, twarde łodygi wchodzą delikatnie w podłoże nie powodując żadnych problemów, roślina na prawy tylni plan (sztuk 5) następnie posadziłem Rotale Walchili, także nie było większych problemów z sadzeniem tejże rośliny, posadziłem także Rotala Rotundifolia oraz Blyxe Japonice bez żadnych utarczek, niestety nadszedł czas na posadzenie Eleocharis Parvula co dla mnie okazało się strasznie koszmarne, mozolne oraz bezsensowne, pojedyńcze sadzonki jak się później okazało wypływały z podłoża w najlepsze. Na końcu wstawienie kokosa oraz korzenia z pelią.

Zalewanie zbiornika

Zalewanie akwarium wykonałem wedle instrukcji na opakowaniu podłoża, talerzyk na dno i delikatne zalewanie, operacja trwała prawie 20 minut. Obyło się bez większych problemów, zamontowałem belkę oświetleniową i moim oczom ukazał się przepiękny widok - Krystalicznie czysta woda, żadnego zmętnienia, woda mocno "nagazowana". Jedynym i największym mankamentem okazała się sytuacja roślin która była wręcz tragiczna, część z nich wypłynęła na powierzchnie co wywołało we mnie frustrację, Rotale posadziłem z powrotem ale horrorem okazało się sadzenie Eleocharis Parvula, nie dałem rady i się poddałem, złapałem większość sitowia i zasadziłem je "kupkami" w różnych miejscach, zostawiając sobie dokładne sadzenie na następny dzień.

Sytuacja w zbiorniku dwa dni po zalaniu

Postanowiłem przyjrzeć się akwarium dopiero po porannej kawie (trzeźwe myślenie przede wszystkim) stwierdziłem że w takim stanie musi ono wytrzymać do jutra, na następny dzień zabrałem się do roboty. Przesadzanie roślin okazało się dość ciekawym zjawiskiem, po dwóch dniach od zalania około 35% roślin puszczało już korzenie ! Oprawiłem wszystkie wyższe rośliny i bezproblemowo zasadziłem, nadszedł czas na najwiekszy horror tego zbiornika Eleocharis Parvula, wyciągnąłem wszystkie sadzonki (część dość mocno puściła korzonki) i zacząłem je rozdzielać, po godzinnym boju z sadzonkami bardzo neutralnie podszedłem do sadzenia tejże rośliny. Jak się okazuje sadzenie Eleocharis Parvula pensetą w tym podłożu dla mnie było czymś nie do ogarnięcia, nie dałem sobie rady, sadzonki cały czas wypływały na powierzchnie, podjąłem decyzje o zmianie taktyki posadziłem sitowie palcami, odgarniając troszkę podłoża i przysypując sadzonkę. Nic nie wypływa i czekam aż się rozrośnie.

Liczby, liczby, liczby

Postanowiłem sprawdzić jak się sprawuje podłoże w roli zbijacza twardości, oto wyniki testów zwykłej wody (tydzień przed zalaniem):

No2 - 0,1
No3 - 0
NH3 - 0
Ph - 8,6
TWW(Kh) - 12
TWO(Gh) - ~10
PO4 - 0,2 -0,4
Fe - 0

A to wyniki testów dwa dni po zalaniu zbiornika:

No2 - 0,0
No3 - 0,05
Nh3 - 1,0
Ph - 7 (7,6)
TWW(Kh) - 4 (!!)
TWO(Gh) - 10
Po4 - 0,05
Fe - 0

Testy robione zestawem zooleka oraz potwierdzone testami JBL (Dzięki koledze). Wyniki nie różniły się znacząco, jestem jednak za testami zooleka (150zł różnicy) jednak w przypadku zooleka trzeba robić wszystko z zegarkiem w ręku. Dziwi mnie także dość szybkie dojrzewanie zbiornika, jedynie NH3 pozostaje na dość wysokim poziomie, jednak to kwestia dwóch trzech dni gdy wszystko się unormuje, dodałem podczas startu JBL Filter Start, mimo wszystko jednak zaufam starej sprawdzonej metodzie i przetrzymam akwarium bez ryb jeszcze troszkę czasu.

Jak widzimy TWW spadło drastycznie, jednakże dziwi mnie to że TWO pozostało na podobnym poziomie.

Zbiornik wizualnie

Niestety, nie umieszcze tutaj zdjęć mojego zbiornika ponieważ jest on zbyt świeży jak się tylko rozrośnię uaktualnie post i wstawie zdjęcia, jednakże podłoże Aquasubstrate prezentuje się przepięknie, wiadomo że jest to kwestia gustu, lecz uważam że taki naturalny widok pozytywnie wpływa na ocenę zbiornika, jestem jak najbardziej za brązowym podłożem Aquasubstrate.

Podsumowanie

Jestem jak najbardziej zaskoczony podłożem Aquasubstrate, nie sądziłem że jest ono aż tak dobre jak o nim się pisze, zdolności podłoża do zmiękczania wody to dobra alternatywa dla filtra ro, jeśli ktoś ma wodę "w miarę" oraz troszkę pieniążków to napewno będzie bardzo zadowolony z tego podłoża, zdolność ukorzeniania się roślin jest dla mnie także dość ciekawym zjawiskiem, jednakże więcej będę mógł powiedzieć dopiero po miesiącu dwóch gdy zacznę grzebać na poważnie w aranżacji zbiornika, wtedy uaktualnie swój post.

Plusy:
- Jakość podłoża
- Estetyka
- Świetnie komponuje się z korzeniami
- Zmiękcza wodę
- Świetna alternatywa dla produktów ADA
- Rośliny szybko się przyjmują oraz ukorzeniają
- Cena

Minusy:
- Mogą być trudności z sadzeniem drobnych roślin
- Dostępność
- Brak możliwości większej manipulacji w zalanym już zbiorniku

Ocena:
8/10


Zbiornik na podstawie którego powstała recenzja:
60x30x35
Filtracja: FZN2
Oświetlenie: 2x20W na belce Hailea, Flora oraz Aqua glo.


Dukla Sebastian
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: Pawel w Styczeń 11, 2009, 20:31:17 20:31
Świetna recenzja....
Może by tak go do "opinii" przenieść?
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Styczeń 16, 2009, 20:44:54 20:44
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: robaczek w Marzec 23, 2009, 19:06:59 19:06
Nie polecam Aquasubstratu, bo to produkt średniej jakości. Przy obecnej jego cenie lepiej kupić Amazonia II ADA.
Moi znajomi testowali oba produkty. Opinia nie wzięła się z rękawa i jest potwierdzona obserwacjami.
Piotr
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: markis w Marzec 23, 2009, 19:23:24 19:23
Cytat: "robaczek"
Nie polecam Aquasubstratu, bo to produkt średniej jakości. Przy obecnej jego cenie lepiej kupić Amazonia II ADA.
Moi znajomi testowali oba produkty. Opinia nie wzięła się z rękawa i jest potwierdzona obserwacjami.
Piotr

Czy możesz przybliżyć te obserwacje? Na czym polegały różnice?
Przyznaję, że mocno się zastanawiam nad zastosowaniem właśnie AS.

pzdr
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: robaczek w Marzec 24, 2009, 15:52:25 15:52
Jeśli chodzi o Aquasubstrat, to ja go nie stosowałem, ale wiem od znajomego, który zakupił ten produkt oraz Africana ADA. Następnie urządził dwa baniaki o podobnych gabarytach i podobnym natężeniu światła (w obu świetlówki). Następnie posadził te same gatunki roślin (emersy), a po paru dniach (niecały tydzień) sprawdził stopień ukorzenienia i wzrost.
W Aquasubstracie korzonki miały parę milimetrów i było ich niewiele, natomiast Africana pozwoliła na wzrost korzeniom (ich długośc tu była około 3,5cm i było ich wiele).
Moja opinia na temat produktów ADA jest następująca:
prowadzone badania nad składem podłoży ADA obejmowały tylko zawartość składników mineralnych (głównie Azot i fosfor), natomiast ja mam podejrzenia, że podłoża te zawierają fitohormony,które powodują szybkie ukorzenianie i silny wzrost na początku.
Oprócz tego, miałem okazję porównać zapach obu produktów.
O podłożach ADA nie będę dużo się rozwodził-wręcz śmierdzą amoniakiem, a Aquasubstrat pachnie ziemią świeżą z kretowiska. Jeśli chodzi o wzrost na początku, to w Africanie dużo nowych liści przybyło i na długości łodygi.
Podsumowując
Moim zdaniem przy obecnej cenie nie warto inwestować w podłoże, które wcale nie jest tańsze od ADA i nie ma porównywalnej jakości.
Po co wydawać kasę na podłoże, które z założenia ma być żyzne, a okaże się, że trzeba będzie nawozić jak baniak na żwirku rzecznym. A po drugie-jeśli to podłoże ma taką jakość jak nawozy Aqua-Artu, które często pleśnieją, to co tu więcej pisać.
Piotr
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Kwiecień 07, 2009, 09:07:29 09:07
Przemyślałem, ochłonąłem i edytowałem.
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 10, 2010, 20:34:50 20:34
Z uwagi na to, że staję przed dylematem czy zakupić ASII+ do swojego zbiornika może niech zaktualizują temat posiadacze tegoż podłoża. Alai słyszałem, że zrobiło Ci się z niego bagno, mogłbyś jakieś zdjęcia zamieścić, jak wygląda...
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 10, 2010, 21:04:16 21:04
Dzisiaj stwierdziłem ze po dwuch tygodniach od zalania akwa na AS2 nici z obnizania czego kolwiek przez to podłoze.
Pomiary :
Kranowka Ph 6,8-7  Kh 4-5 Gh 4-5
Woda w akwarium po pieciu dniach od podmianki  :shock: identyczna  :!:  :!:
Wiec moge stwierdzic ze pieprzenie o własciwosciach AS2 mozna włozyc miedzy bajki , jezeli sie myle to niech ktos poda swoj przykład  :?:  :!:
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 10, 2010, 21:13:19 21:13
Seba a na co liczyłeś? Producent przecież pisze pH 6,5-7. Jeżeli chodzi o twardość, to może przy i tak niskiej jaką masz w kranie podłoże to po prostu nie reaguje tak szybko. To tylko moja sugestia...
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 10, 2010, 21:19:42 21:19
Byc moze obniza twardosc w znacznie wyzszych wartosciach   :roll:  jednak miłem nadzieje ze obnizy mi Kh do poziomu ok 1-2 ze wzgledu na Crystalki
Rafał uzywa to podłoze na raczej twardszej wodzie moze on bedzie miał inne spostrzezenia
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 10, 2010, 21:30:32 21:30
Mi bliżej kranówką do Twojej, więc bardziej interesuje mnie jak u Ciebie się zachowuje. Czyli pierwszy wniosek -> nawet jak odpale na AS czy Amazonii to na rewelacje nie mam co liczyć ;) AS nie wiele zbije z kH 5 jak i Amazonia zapewne...
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 10, 2010, 21:44:40 21:44
Raczej tak , ale podłoze to ma inne zalety jesli chodzi o akwarium roslinne  ;)
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 17, 2010, 09:53:02 09:53
Coraz częściej dochodzą do mnie opinie, że z AS przy nawożeniu do kolumny i podawaniu CO2 robi się w niedługim czasie błoto. Użytkownicy podłoża, wypowiedzcie się...
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 17, 2010, 10:23:48 10:23
Tez gdzies czytałem opinie o "siadaniu" AS2 a nie o jego totalnym rozpadzie
Moim zdaniem poprzez nawozenie nie spowodujesz rozpadu Tego podłoza
Zreszta to chyba Rafał moze cos powiedziec na ten temat
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 17, 2010, 11:17:39 11:17
Alai użył określenia "błoto" więc skojarzyło mi się jednoznacznie, poza tym słyszałem od paru osób taką recenzję :)
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Luty 17, 2010, 13:51:15 13:51
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: marti w Luty 17, 2010, 15:01:21 15:01
Cytat: "Rafal"
Cytat: "sanders"
Coraz częściej dochodzą do mnie opinie, że z AS przy nawożeniu do kolumny i podawaniu CO2 robi się w niedługim czasie błoto. Użytkownicy podłoża, wypowiedzcie się...
Bajek Ci ktoś naopowiadał. wczoraj wyrzuciłem do kibla prawie półtoraroczny AS2, wyglądał jak nowy. Na dodatek był już raz płukany przy przeprowadzce i zachował swoje właściwości zmiękczające wodę.

Rafał nie bajek tylko fakt jest że AS lekko sie rozpada i nie jest tak twardy jak amazonia ale na pewno nie robi się z niego błoto. Marcin ode mnie odebrał prawie roczny substrat i nie narzekał że ma błoto w akwarium.

Aqua Substrate - większość na tym podłożu wiesza psy a ja jak do tej pory mam większe problemy na amazoni. Trzeba po prostu dokładnie przeanalizować co jest komu potrzebne i jak każdego podłoża nauczyć sie używać.
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 18, 2010, 11:07:46 11:07
Chłopaki bez zadym ;) słyszałem tą opinię od trzech osób, więc odświeżyłem temat. Mimo wszystko zdecyduje się jednak na Amazonię, pod AS trzeba ładować dodatkowo jakiś substrat, wiec dodatkowe koszta dochodzą. Suma sumarom na mój zbiornik wychodzi niewiele drożej...
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Luty 18, 2010, 11:11:08 11:11
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 18, 2010, 11:56:22 11:56
A są konieczne...? Nie można na tym podłożu uprawiać roslin z nawożeniem do słupa solami i traktować go po prostu jako żyznego podłoże dla roslin zasobnego w składniki bez żadnej dodatkowej filozofii ADA?
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 18, 2010, 12:42:25 12:42
Podejrzewam ze mozna sie obyc lecz wtedy po co Amazonia ?Fakt ze jest podobno stabilniejsza niz AS i ma troche wiecej dobra w postaci mikroelementow
Rowniez Pod Amazonie polecaja Power Sand bo sama w sobie nie jest az taka zyzna
Marti niech cos powie na temat Amazoni i jakie pierdoły ADA-owskie stosował i czy cos pominoł  :mrgreen: czy jechał z instrukcja
Jedna rzecz mnie ciekawi co oni w tej Japoni pakuja do butelek z nawozami ze sa one takie drogie,moze w akwariach typu Nano lub 60L mozna sobie pozwolic na w/w produkty lecz przy wiekszym akwarium kiepsko to widze :shock:
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 18, 2010, 12:55:37 12:55
Jak sie wkurze to wezme bio grunt z aquario zasypie to jednym workiem AS i nie bede sie bawil w jakies wydziwianie. teraz mam floran nie wzbogacony w ogole niczym i rosliny na samym nawozeniu do slupa pieknie rosna. dzieki za sugestie.
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Luty 18, 2010, 13:02:25 13:02
Cytat: "sanders"
Jak sie wkurze to wezme bio grunt z aquario zasypie to jednym workiem AS i nie bede sie bawil w jakies wydziwianie. teraz mam floran nie wzbogacony w ogole niczym i rosliny na samym nawozeniu do slupa pieknie rosna. dzieki za sugestie.

Bio grunt ma bardzo dobre recenzje  :!:
Wracajac do produktow ADA-y rozbawiaja mnie ludzie myslacy ze jak wydadza grubo ponad kafla to zielsko im bedzie samo rosło , a akwarium na drugi dzien bedzie wygladało na konkursowe  :lol:
Mase takich jest na SRWiA piszac temat POMOCY .........  :shock:
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: myslu w Luty 18, 2010, 13:16:09 13:16
Dali się porostu nabrać na marketing. Fakt podłoże ADA jest super pod rośliny, ale niestety bez nawozów się nie obejdzie.
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Luty 18, 2010, 13:28:32 13:28
Cytat: "adriaco"

Bio grunt ma bardzo dobre recenzje  :!:
Wracajac do produktow ADA-y rozbawiaja mnie ludzie myslacy ze jak wydadza grubo ponad kafla to zielsko im bedzie samo rosło , a akwarium na drugi dzien bedzie wygladało na konkursowe  :lol:
Mase takich jest na SRWiA piszac temat POMOCY .........  :shock:

Co do bio gruntu to podobno jest wydajny i trwaly, no ale trzeba go czyms przykryc bo wyplywa...
Tytuł: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: marti w Luty 18, 2010, 15:37:45 15:37
Cytat: "adriaco"
Rowniez Pod Amazonie polecaja Power Sand bo sama w sobie nie jest az taka zyzna
Marti niech cos powie na temat Amazoni i jakie pierdoły ADA-owskie stosował i czy cos pominoł  :mrgreen: czy jechał z instrukcja
Jedna rzecz mnie ciekawi co oni w tej Japoni pakuja do butelek z nawozami ze sa one takie drogie,moze w akwariach typu Nano lub 60L mozna sobie pozwolic na w/w produkty lecz przy wiekszym akwarium kiepsko to widze :shock:

Jak już jestem wywołany do tablicy to coś skrobnę  ;)

Jakiś czas temu stawiałem baniak na amazonii
składniki użyte od dołu

Clear super
Bacter 100
Power Sand S
Amazonia I
Pominąłem:
Tourmaline BC
I pennacki

Z nawozów zakupiłem
Brighty K
Step 1
Step 2
ECA
Green Bacter
Green Gain

Wszystko zbierałem dość długo bo jak wiadomo nie jest to tanie.

Nadeszła ta chwila kiedy zalałem baniak i już nie było tak fajnie. Sama amazonia jest ok sadzi się w niej jak w AS II+ bo to podłoże także miałem.

Ze strony NA academy zapożyczyłem schemat startu i nawożenia baniaka i niestety po 1,5 miesiąca byłem zmuszony zrobić restart. Wszystko zostało porośnięte masą nitek i zielenic. Wywaliłem wszystkie rośliny, korzeń wyparzyłem i oczyściłem z świństwa bo na nim było jeszcze masę pleśni.
Rośliny wszystkie nowe i ponowne zalewanie baniaka. Na dzień dzisiejszy także mam nitki ale już nie tak dużo jak poprzednio. Przyrost jest spory ale jak na razie pod kontrolą. Mam nadzieję że z czasem się unormuje. Co najdziwniejsze rośliny pięknie rosną i bomblują ale i nitki razem z nimi  :(  Nie poddaję się  ;)

Zauważyłem że sporo ludzi ma problemy z ADA jak i wielu uprawia rośliny na tym podłożu bez żadnych przeszkód.
Wg. mnie to co u mnie się dzieje w baniaku to tylko moja niewiedza jak z tym podłożem postępować i jeszcze sporo za mała wiedza akwarystyczna.

Czy potrzeba aż tylu składników ADA do osiągnięcia sukcesu  :?:  na pewno nie  :!: ale jak jest mały zbiornik to warto je użyć do lepszej stabilizacji zbiornika.
Nawozy to jak piszą 99% wody, ja tam chemikiem nie jestem i na ten temat się nie wypowiadam. Jak ktoś chce mieć buteleczki ADA to może kupić sobie te nawozy ale nie koniecznie. Wiele baniaków prowadzonych na solach i micro ogrodowym tez daje radę.

Może trochę pomogłem w ocenie sytuacji  :roll:
Tytuł: Odp: Re: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Lipiec 17, 2010, 21:49:53 21:49
Mi bliżej kranówką do Twojej, więc bardziej interesuje mnie jak u Ciebie się zachowuje. Czyli pierwszy wniosek -> nawet jak odpale na AS czy Amazonii to na rewelacje nie mam co liczyć <!-- s;) -->;)<!-- s;) --> AS nie wiele zbije z kH 5 jak i Amazonia zapewne...

Reaktywacja tematu :)

Teoretyczne zalozenia okazaly sie nietrafione. Po tygodniu: kH z 5 spadło do 2, pozniej podmiana wody 50%, minał drugi tydzień kH = 0  :o Zastanawia mnie tylko wysokie gH, poniewaz w kranie mam ok.10. Po pierwszym tygodniu pierwszy pomiar i... przestalem mierzyć (szkoda mi bylo testu ;) ) przy 15  :o drugi tydzien 11. Czyzby duza zawartosc w podlozu magnezu i wapnia  :-\ patrzac na nowe liscie blyxy, zdecydowanie wskazuje na to, ze podloze jest ubogie w mikro, a na pewno w Fe. Nie nawoze jeszcze mikro do kolumny, zatem teoretycznie Mg i Ca uwalniane do słupa z podłoża (?) po prostu sa bardzo powoli pobierane stad to wysokie gH  ??? pH standardowo przy tym podlozu leci okolo 1 w dol, u mnie na poziomie 6,0 i utrzymuje sie takie od 2 tygodni, zatem jest spoko, rosliny babluja przy PO4 = 0 (rzecz jasna przy dodatkowym CO2 1b/s). Moze ma ktos jakies inne wytlumaczenie na wysokie gH, bo powiem szczerze, ze moja teoria, nawet mi samemu za bardzo nie pasuje ;)


Pomiary testami: JBL oraz Sery.
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Lipiec 17, 2010, 22:44:41 22:44
Paweł a co dodajesz do wody ? poniewaz ja w pewnym monencie miałem problemy z wysokim KH i dopiero po czasie walnałem sie w głowe gdz podaałem KHCO3 :o czyli wodoro-weglan potasu  ;D i KH miałem 20 !!! a gh ok 6 czyli tyle co mam w kranowicie.
Z moich obserwacji tez wnioskuje ze ASII jest bardzo ubogie w składniki mikro i jak kazde podłoze i zbiornik wymaga dojrzewania oraz cierpliwosci.
W kostce miałem juz wszystkie glony w sladowych ilosciach szczegulnie na poczatku i tu nasuwa sie kolejny wniosek ze ASII jest bogate lecz tylko na poczatku i szybko sie wypłukuje, co za tym idzie czeste podmiany sa wskazane na starcie.
Co do Fosforu to podłoze te wrecz pochłania kazde ilosci tego pierwiastka , wiem to z autopsji gdyz podaje 4ppm tygodniowo i pomiar na koniec tygodnia wynosi 0,0 .
Dodam jeszcze ze po dwoch tygodniach braku nawozenia(urlop) nie było ataku glonow lecz karłowacenie roslin jest zauwazalne ze wzgledu na braki Azotu
Znowu zaczynam podawanie nawozow jak w metodzie EI jedynie Azot limituje do 15ppm i oczywiscie zamieniłem KHCO3 na K2SO4 zeby twardosci weglanowej nie podnosic.

Gwoli wyjasnienia KHCO3 jest idealnym zrodłem Potasu na poczatku istnienia akwarium , lecz po czasie warto przejsc na K2SO4 , chyba ze ktos jedzie na czystym RO.
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Lipiec 18, 2010, 14:50:30 14:50
Dopiero drugi tydzien od startu zbiornika, filtr chodzil w starym zbiorniku przez pol roku bez czyszczenia i w sumie tylko oplukalem media pod kranowa wiec, cos tam sie ostalo dobrodziejstw. Co dodaje...(?) K2SO4 2 x tydzien. Od jutra zaczynam nawozenie, bo widac braki na blyxie, biale liscie doslownie, powykrecane, czyli i mikro i makro deficyt - brak.  :o co do PO4 to ciekawy jestem czy podloze pochlaniajac takie ilosci, oddaje moze jakas czesc przez korzenie, w koncu fosfor jest mobilny a producent chyba cos wspomina o wolnym uwalnianiu sie skladnikow... Pozyjemy - zobaczymy.
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: rafał.gorzów w Lipiec 18, 2010, 16:15:45 16:15
Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Lipiec 18, 2010, 17:19:53 17:19
Rafał jezeli nie swiecisz za mocno to składnikow powinno byc pod dostatkiem , wezmy pod uwage ilosc krewetek ktore to dostarczaja jakies dobra a przede wszystkim Azot ktory Blyxa wrecz kocha.
Pamietajmy ze dostarczajac jeden składnik pokarmowy zwiekszamy zapotrzebowanie na pozostałe.
Paweł zacznij od Fosforu i Azotu a z mikro zaczekaj i obserwuj rosliny.
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Lipiec 19, 2010, 06:47:06 06:47
Dokladnie o to chodzi, szybka fotosynteza i braki skladnikow widac od razu na lisciach. Ale to swietny przyklad, ze blyxa nie jest wcale wymagajaca roslina i jak ilosc swiatla wplywa na wzrost roslin oraz niedobory skladnikow. Mowisz NO3 i PO4, tylko co to pomoze na braki chlorofilu w nowych lisciach... Patrzac na wysokie gH, teoretycznie mozna sprobowac z samym Fe zamiast mikro. Jedna dziwna rzecz jaka zauwazylem przy pomiarze gH, ze woda w probowce po dodaniu odczynnika, praktycznie caly czas miala herbaciany kolor, nie czerwony, nie bylo tez koloru przjsciowego. Moze bylo to spowodowane zerowym kH...
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Lipiec 19, 2010, 20:02:53 20:02
Wklejam zdjęcie blyxy, jest niewyraźne, ale pokazuje jak wyglądają (kolorystycznie) braki mikro na nowych liściach. No i teraz oczywiście chętnie posłucham, co powiecie na wstrzymanie sie jeszcze z nawożeniem mikro ;)

Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Lipiec 19, 2010, 21:26:28 21:26
Nie zapomnij ze takie objawy maja tez rosliny przy niedoborach Fosforu wtedy młode liscie maja kolor bardziej fioletowawy niz rozowy jak przy niedoborach zelaza , najbardziej widac to na Blyxy i Pogostemonie
U mnie objawy znikneły po podawaniu KHPO4 i nie podawaniu Mikro !!! dla tego proponowałem tobie podobne zabiegi.
Co do mikro to nie bazował bym na twardosci wody gdyz takowa powoduja w wiekszosci inne pierwiastki.
Co do twojego testu sprawdziłbym na innej wodzie lub okres trwałosci testu gdyz moze sie skonczył.
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Lipiec 20, 2010, 06:41:27 06:41
No widzisz, nawet nie wiedziałem, że blyxa tak reaguje na niedobory PO4. Zatem pozostanę przy KH2PO4 i w razie potrzeby KNO3.
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: sanders w Lipiec 26, 2010, 11:51:19 11:51
Pierwszy tydzien podawania KH2PO4 w dawce tygodniowej 2ppm. Pomiary -> PO4 = oczywiscie 0 :) szybkosc wchlaniania fosforanow przez podloze jest na tyle szybka, ze rosliny praktycznie nie wykorzystaly NO3. Od dzis jade codziennie 0,5 ppm x 6 dni...
Tytuł: Odp: Recenzja Aquasubstrate
Wiadomość wysłana przez: adriaco w Lipiec 26, 2010, 23:31:02 23:31
Tylko nie przesadz poniewaz w naturze nic nie ginie, Ja juz trzy tygodnie nie podaje KHCO3  a KH dalej wysokie ok 10 oN wiec  ;)
Podłoze potrafi chłonac rozne zwiazki jak i je zmagazynowac.
Moja propozycja podawaj fosfor tak jak to teraz robisz i pod koniec kazdego tygodnia zrob testy, jezeli poziom nie bedzie rowny połowie dawki to nadal kontynuuj podawanie takiej samej ilosci KH2PO4