Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 4 5 »   Do dołu

Autor Wątek: [120] Bez koncepcji, na razie!  (Przeczytany 16296 razy)

zejnowski

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
[120] Bez koncepcji, na razie!
« dnia: Styczeń 02, 2010, 10:59:28 10:59 »

Jako iż poprzedni baniak troszkę mnie nie zadowolił a plaga glonów jak się pojawiła tak nie chciała zniknąć i nie potrafiłem sobie z nią poradzić postanowiłem od nowa założyć baniaczek. Teraz od początku już dbam o zbiorniczek, może kiedyś zacznę sam nawozić, ale na razie jeszcze nie jestem tak oczytany i muszę się wspomagać PG. Proszę o rady jak zacząć szczególnie z Macro i Ferro bo na razie myślę nad 1ml obydwu, co wy na to?
Baniaczek jeszcze do nauki a może w przyszłości pomyśli się o nature albo coś innego.

Objętość: 120L
Wymiary: 80x35x40
Filtracja: Tetratec EX700 (org. wkłady)
Woda: Najzwyklejsza kranówka
Podłoże: Biogrunt Aquabotanique, czarny żwir (dla zainteresowanych TEN)
Nawóz: PG Classic 6ml przy podmianie wody (~35l), PG Ferro (jeszcze nic bo nie wiem ile), PG Macro (jeszcze nic bo nie wiem ile)
Parametry: jutro mierzę
Oświetlenie: 2x Philips 865 TL5 24W, na przyszły miesiąc dojdą 2x Aquarelle
CO2: Butla wysokociśnieniowa, dawkowanie: 6h (wraz ze światłem), 8 bąbli na sekundę
Fauna:
4x Kirys Pstry
1x Krewetka Amano
Flora:
Rotala rotundifolia
Rogatek
Didiplis Diandra
Najas graminea
Hygrophila polisperma
Moczarka kanadyjska
Sagitarie
Stringy moss
Zdjęcia:
Zaraz po zalaniu (21.12):

Dzisiaj wieczór (25.12):
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2011, 21:05:27 21:05 wysłana przez Pawel »
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2010, 11:09:10 11:09 »

Cytuj
CO2: Butla wysokociśnieniowa, dawkowanie: 24h, 8 bąbli na sekundę

O kurde! Tyle co2 to ja nie daje do 500l...
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

zejnowski

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2010, 11:16:57 11:16 »

Wybacz, troszkę kopiowałem z innego forum swój stary post :P troszkę się pozmieniało. 6h wraz ze światłem, a tego CO2 naprawdę sporo daję bo ppm wynosi dopiero 15 a więcej nie dam rady bo mi już ryby by pozdychały także jest na granicy.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2010, 11:36:05 11:36 »

Ja mialem problemy z rybami przy 2 bablach/s...
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2010, 11:43:18 11:43 »

Na poczatku tylko CO2 (na maxa ok 1-2b/s) i ewentualnie nawoz Potasowy(moze byc sole  KHCO3 lub K2SO4) ,zadne PG nie lej bo to jak dla mnie strata pieniedzy .Za jakies pułtora miesiaca mozesz sobie pozwolic na naworzenie tym wynalazkiem .
Proponuje sole MakroKNO3,i mikro np.PMDD lub TMG (ja osobiscie zzywam Mikro Intermagu)
Wiecej zielska na poczatek wrzuc najlepiej Rogatka wrzucic luzem niech sobie pływa moze byc Hygrophilia Polisperma tez szybko rosnie i zbija nadmiar NH4
Dobrze ze zastosowałes substrat podzwirowy(taki niedoinformowany to nie jestes  :D )
Teraz tylko podmianki nie za duzo swiatła na poczatku 5-6godz/dzien(i tak tego za duzo nie masz ale dobrze ze chcesz dołozyc )
Ładny zwirek i w sam raz dla roslin (drobny 1-3mm)

Jakies niskie rosliny by sie przydały Ponikło , Glosia , Heniekmały lub duzy i cos na drugi plan bo jedynie co masz Cryptokoryna Wendti Brown blyxe ładnie wygladaja na drugim planie

 Pamietaj to jest twoje akwarium i jak je urzadzisz to twoja indywidualna sprawa , my mozemy jedynie cos podpowiedziec  :mrgreen:

Ps. Co do granicy 15ppm to jest nic w akwa powinno byc powyzej 30ppm a w nocy mozesz napowietrzacz właczyc(ja utrzymoje na granicy  50 ppm !! i nic sie ryba nie dzieje
CO2 jest najwazniejszym Makro dla roslin przez glony nie tolerowany
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Czarny87

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 684
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:50:29 12:50 »

Akwarium się fajnie zapowiada, na Twoim miejscu ukrył bym ten sprzęt jak najszybciej :D
Zapisane
Maszeruj albo giń...
Poprawna polszczyzna drogą do sukcesu, w życiu prywatnym i zawodowym...

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2010, 13:45:53 13:45 »

Sprzęt tak nie razi jak kable za akwarium:) Chociaż zdaję sobie sprawę jak czasami trudno je ukryć.

PS. umyj akwarium z zacieków, bo ten detal sporo psuję.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

zejnowski

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2010, 14:04:16 14:04 »

Cytat: "Alai"
Ja mialem problemy z rybami przy 2 bablach/s...
Widocznie zależy od dyfuzora i pewnie od licznika ;) ja mam zwykły szklany licznik z roslinyakwariowe a CO2 jest podłączone do wylotu z filtra ;)

Cytat: "adriaco"
Na poczatku tylko CO2 (na maxa ok 1-2b/s) i ewentualnie nawoz Potasowy(moze byc sole KHCO3 lub K2SO4) ,zadne PG nie lej bo to jak dla mnie strata pieniedzy .Za jakies pułtora miesiaca mozesz sobie pozwolic na naworzenie tym wynalazkiem .
Jeszcze nie jestem na tyle zaawansowany, żeby stosować swoje nawozy, boję się zabić cokolwiek ;) poza tym kompletnie nie wiem jak to mieszać, skąd wziąć itd. :/ a PG już stosuję od pierwszego baniaka, ten jest po resecie bo miałem walkę z glonami przez jakieś 8 miesięcy i przegrałem ją teraz mam 2 tyg baniak i odpukać zero glonów.

Cytat: "adriaco"
Proponuje sole MakroKNO3,i mikro np.PMDD lub TMG (ja osobiscie zzywam Mikro Intermagu)
j.w.

Cytat: "adriaco"
Wiecej zielska na poczatek wrzuc najlepiej Rogatka wrzucic luzem niech sobie pływa moze byc Hygrophilia Polisperma tez szybko rosnie i zbija nadmiar NH4
Z moich doświadczeń wynika, że taka ilość wystarczy, nigdzie mi się nie śpieszy a tak mi się wydaję, że baniak powinien powoli dorastać bo wtedy mogę w razie czego zapanować nad jakimś problemem. Przy moim niedostatku czasu czasami może się okazać zgubne takie szybkie dorastanie.
Na razie NO2 0,005 NO3 20 KH 6 (chyba w całym Sz-nie jest taka? czy może się mylę?) i pH 7 czyli około 18ppm CO2

Cytat: "adriaco"
Dobrze ze zastosowałes substrat podzwirowy(taki niedoinformowany to nie jestes :D )
No to drugi mój baniak czyli uczę się na błędach bo w pierwszym tego nie było, na razie dążę do holendra później może nature ;) ale to na razie marzenia, jest jeden kolega ze Szczecina martinez się nazywa i powiedzmy, że on jest moim "natchnieniem" tylko źle mnie nie zrozumcie ;)

Cytat: "adriaco"
Teraz tylko podmianki nie za duzo swiatła na poczatku 5-6godz/dzien(i tak tego za duzo nie masz ale dobrze ze chcesz dołozyc )
Dokładnie światełko 6h dziennie chodzi wraz z CO2, miałem org pokrywę, do której dołożyłem 3xT8, ale niestety to było chyba też moim błędem przy glonach za dużo światła teraz zrobię to bardziej z głową

Cytat: "adriaco"
Ładny zwirek i w sam raz dla roslin (drobny 1-3mm)
http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekora ... ium/151745

Cytat: "adriaco"
Jakies niskie rosliny by sie przydały Ponikło , Glosia , Heniekmały lub duzy i cos na drugi plan bo jedynie co masz Cryptokoryna Wendti Brown blyxe ładnie wygladaja na drugim planie
Dopiero zaczynam studiować botanikę wodną ;) sam szczerze mówiąc nie wiem, które to rośliny, ale z biegiem czasu na pewno się podszkolę ;)

Cytat: "adriaco"
Pamietaj to jest twoje akwarium i jak je urzadzisz to twoja indywidualna sprawa , my mozemy jedynie cos podpowiedziec :mrgreen:
Zdecydowanie tak do tego podchodze i na razie oceniam swoje akwarium na 4+ w skali szkolnej ;)

Cytat: "adriaco"
Ps. Co do granicy 15ppm to jest nic w akwa powinno byc powyzej 30ppm a w nocy mozesz napowietrzacz właczyc(ja utrzymoje na granicy 50 ppm !! i nic sie ryba nie dzieje CO2 jest najwazniejszym Makro dla roslin przez glony nie tolerowany
Wiele osób uważa, że deszczownia w zupełności wystarcza i ja się z tym zgadzam, im mniej rurek w akwarium tym lepiej, mi się jedynie podoba wygląd bąbelków z tyłu na tle, ale zdaję sobię sprawę, że jednak nie jest to profesjonalne ;) może kiedyś jak będę miał dzieci to takie zrobię, ale wtedy pobawię się w jakiś cube ;) na Adzie no, ale jak już wspominałem dużo nauki przede mną :) To samo się tyczy nawożenia.


Cytat: "Alai"
Sprzęt tak nie razi jak kable za akwarium:) Chociaż zdaję sobie sprawę jak czasami trudno je ukryć.
PS. umyj akwarium z zacieków, bo ten detal sporo psuję.
Dojdzie tło czarne = znikną kable, jak umyję akwarium, przed zalaniem wypadło mi z głowy :P i teraz muszę kombinować jakoś bo dostępu nie mam. Co do sprzętu ograniczyłem go do minimum, musi już tam być ;) no oprócz grzałki, no ale kupiłem już taką dosyć dawno zresztą bardzo dobrą i szkoda by było bawić się w grzanie z wylotu filtra.

Dzięki za zainteresowanie :)
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2010, 15:33:25 15:33 »

W watku rosliny jest kalkulator nawozow jezeli bedziesz miał problemy to pomoge
Poł roku temu to tez była czarna magia teraz jest troche lepiej  :mrgreen:
Nadmiar swiatła w porownaniu z niedoborem nawozow jest gratka dla glonow i jeszcze te PG Makro
Podam ci przykład w twojej kranowce masz ok 20ppm NO3 jezeli dajesz makro PG to automatycznie masz ok 40ppm i tak naprawde nie wiesz ile wlewasz P i K
Narazie nic nie lej dopuki akwarium nie dojrzeje bo bedziesz miał glony(jedynie CO2 i Potas reszte składnikow masz w podłozu z ktorego sie one uwalniaja ,czesc do słupa wody czesc do systemu korzeniowego) a rosliny szybkorosnace pomagaja w redukcji amoniakow zawartych w wodzie pozniej mozesz je po prostu wywalic i pozostawic tylko docelowe
Napowietrzacz tylko w nocy wiec nic nie bedziesz widział przy dojrzałym akwa i rybach niewymagajacych duzo tlenu deszczownia powinna wystarczyc
Jeszcze jedna sprawa duze podmiany wody na poczatku nawet 50% dwa razy w tygodniu (jezeli nie masz takiej mozliwosci to 30% wystarczy

Powodzenia z zielskiem i zero glonow  :D  Co do Marhineza to fachowiec(rosliniarz) z niego jest pierwsza klasa, tylko forma przekazu daje duzo do zyczenia
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zejnowski

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:27:39 16:27 »

Skąd w takim razie wziąć chemie? :) allegro? No, ale chemia chemii nie równa :/
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:49:51 16:49 »

http://akwanawozy.republika.pl/

Polecam tego goscia pare razy brałem od niego
Polecam KNO3,K2SO4,KHPO4,MgSO4 (to ostatnie niekoniecznie bo woda w Szczecinie posiada dosc magnezu lecz warto miec)A na poczatek tylko KHCO3 i zrobic sobie podrabiane Brighty K ADA(wsypac 100g proszku KHCO3 , dopełnic woda destylowana do 600 ml objetosci dawkowanie jak orginalny     Brighty K opis i stosowanie masz tu http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/br ... -4144.html
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zejnowski

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 02, 2010, 21:16:48 21:16 »

To mnie czeka długa lektura, niestety nigdy nie byłem dobry z chemii :/ ale dzięki.
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 02, 2010, 22:48:43 22:48 »

Jak bedziesz zamawiał sole to mozesz wybrac sobie jakies Mikro ja proponuje Mikro Intermagu ale u niego masz wybor szeroki , oczywiscie podrabiane receptury
Jezeli nie pasuja ci podrobione Micro to mozesz poszukac orginalnych produktow

Z chemi tez miałem słabe oceny  :ugeek:  ale jakos daje rady z nawozeniem
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zejnowski

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 02, 2010, 22:49:38 22:49 »

No właśnie muszę zacząć czytać od podstaw co to macro co to micro itd :P
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Re: [120] Bez koncepcji, na razie!
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2010, 22:58:04 22:58 »

Czesc informacji znajdziesz w Rosliny
Makro to jest to co powinienes miec w duzych ilosciach w wodzie np.N-Azot  K-Potas  P-Fosfor            Mg-Magnez  Ca-Wapn
Mikroelementy to sa pierwiastki sladowe lecz rowniez potrzebne roslina do egzystecji
A jest ich długa lista z czego najwazniejszym jest Fe-Zelazo i według niego dawkuje sie nawozy mikroelementowe nie przekraczajac pewnych wartosci
Zycze miłej lektury i powodzenia  :ugeek:
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: 1 2 3 4 5 »   Do góry