Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2   Do dołu

Autor Wątek: Podmiana wody %  (Przeczytany 12127 razy)

mynton

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 121
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2011, 17:36:32 17:36 »

Drugi problem to kasiorka, tj. ile warto podmieniać aby nie wyczyścić portfela.
Woda na ryczałcie całej kamienicy u mnie 4 osobowa rodzina , reszta same wdowy więc wodomierze mnie nie dotyczą  :)
Bóg  kazał się dzielić  :)
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 07, 2011, 19:24:37 19:24 »

Drugi problem to kasiorka, tj. ile warto podmieniać aby nie wyczyścić portfela.
Woda na ryczałcie całej kamienicy u mnie 4 osobowa rodzina , reszta same wdowy więc wodomierze mnie nie dotyczą  :)
Bóg  kazał się dzielić  :)
W takim przypadku 100-200% dziennej podmiany... i jazda:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Użytkownik_usunięty

  • Gość
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 07, 2011, 20:16:15 20:16 »

Paweł po co taka duża podmiana Takie podmiany robi się na hodowli gdzie w 450 lit pływa 200 sztuk 10-13 cm dyskowców
W zupełności 10% dziennie
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 07, 2011, 20:24:44 20:24 »

10% dziennie to w sumie malo zmienia, a jak sie nie placi za wode to...:) mozna poszalec

Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 08, 2011, 09:16:57 09:16 »

Z ciekawości porównałem:
10% dziennie a 30% tygodniowo.
Efektywność usuwania substancji jest mniej więcej 2X lepsza przy 10% podmiance dziennej, tj. aby usunąć całkowicie jakąś substancję potrzeba 2X krótszy czas.
Podmianki 30% na raz (tygodniowo) i 5% dziennie są praktycznie tożsame.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 08, 2011, 19:42:22 19:42 »

Z ciekawości porównałem:
10% dziennie a 30% tygodniowo.
Efektywność usuwania substancji jest mniej więcej 2X lepsza przy 10% podmiance dziennej, tj. aby usunąć całkowicie jakąś substancję potrzeba 2X krótszy czas.
Podmianki 30% na raz (tygodniowo) i 5% dziennie są praktycznie tożsame.
O proszę, to tu się zdziwiłem. Masz jakiś wzór matematyczny na to czy robiłes to na około?:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 08, 2011, 21:02:17 21:02 »

O proszę, to tu się zdziwiłem. Masz jakiś wzór matematyczny na to czy robiłes to na około?:)
Wzór matematyczny jest prosty. Kiedyś się uczyłem się go do matury (ale już zapomniałem). Stąd aby nie obciążać ponownie makówki obliczenia są zaszyte w moim kalkulatorze.
Jak widać jest to nieco mniej niż wynikałoby z prostego sumowania, tj. 7 podmian po 5% byłoby 35% a tak jest około 30% :D
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 08, 2011, 22:37:09 22:37 »

Mynton ale na kamienice jest licznik i raz do roku robia wyrownania wiec i tak zapłacisz najwiecej skoro same wdowy  ;) mieszkaja.

Zulix nalezało by zrobic obliczenia redukcji DOC aby wiedziec na pewno czy 10% dziennie jest skuteczniejsze niz 30% raz w tygodniu.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 09, 2011, 09:33:00 09:33 »

Zulix nalezało by zrobic obliczenia redukcji DOC aby wiedziec na pewno czy 10% dziennie jest skuteczniejsze niz 30% raz w tygodniu.
Dokładnie to zostało zrobione i zapodane w postach powyżej :P oczywiście traktując akwarium jako coś niezmiennego (czego oczywiście nie powinno się zawsze robić). DOC przecież powstaje w ciągu tygodnia a nie istnieje w niezmiennej ilości (tak jak np. gdy liczymy twardość wody a podmieniamy wodą RO) a tylko za pomocą podmian korygujemy ten DOC.
Wydaje mi się, że w ciągu tygodnia nagromadzi się sporo dowolnych substancji (DOC i inne) i jednorazowa podmianka robi większą jednostkową zmianę parametrów wody. Podmianka "codniowa" usuwa mniejszą ilość DOC, ale zaraz po powstaniu. Stąd i tak im częściej tym lepiej a najlepiej w sposób ciągły.

Ale dla ciekawości sprawdźmy te moje przemyślenia... :)

Założenia:
Przyjmijmy, że DOC-u jest mniej w kranówce niż w akwarium bo inaczej podmianki nie mają sensu (załóżmy 0).
Powiedzmy, że w akwarium na starcie jest 30 mg/l DOC i zaczynamy się bawić podmiankami. Aby miało to sens ilość DOC produkowana przez akwarium musi być mniejsza niż to co usuniemy w podmienianej wodzie. Załóżmy, że dziennie produkuje się 1 mg/l.

Podmianki 30% na tydzień
Po tygodniu mamy więc 37 mg/l (produkcja 1 mg/l dziennie). Podmieniając 30% wody na wodę pozbawioną DOC otrzymujemy końcowe stężenie DOC w wysokości: 25,9 mg/l i znowu dodajemy 7 mg/l. Po kolejnym tygodniu 23,03 (zaraz po podmianie, ale po tygodniu znowu urośnie do 30,03 mg/l)... Po 26 tygodniach stężenie DOC stabilizuje się na poziomie 16,33 mg/l (zaraz po podmiance i 23,33 mg/l tuż przed).

A teraz podmianki dzienne...
Po 1 dniu mamy 31 mg/l i podmieniamy 10%. Mamy 27,9 mg/l DOC. Po kolejnym dniu dochodzi 1 mg/l a więc jest 28,9 mg/l. Podmianka i 26,01. Trzeci dzień i podmianka to poziom: 24,31 a więc już lepiej niż po tygodniu i podmianki 30%. Po 11 tygodniach stężenie DOC stabilizuje się na poziomie 10 mg/l (przed podmianką, czyli 9 zaraz po) tj. tyle samo jest produkowane (1 mg/l) co jest usuwane. Te obliczenia robiłem ręcznie, ale nie podejrzewam wielkiej pomyłki.

Wydaje mi się, że obliczenia jednoznacznie wskazują co jest lepsze...
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

Nohan

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 21
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 09, 2011, 14:11:04 14:11 »

Przepraszam za Offtop, ale mógłbyś wyjaśnić co do DOC ?? Bo nigdy nie spotkałem się z takim określeniem :)
Zapisane

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: Podmiana wody %
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 09, 2011, 15:15:21 15:15 »

...mógłbyś wyjaśnić co do DOC ??
Skrót angielskiego: "Rozpuszczalny Organiczny Węgiel". Wszystkie kupki, szczątki roślin itd. wskutek rozkładu przez bakterie stają się organicznymi związkami węgla (mocznik, kwasy, aldehydy, aminokwasy, alkohole, cukry, ...). Innymi słowy poziom DOC to poziom "zasyfienia" akwarium. Jest to jeden z głównych czynników proglonowych.
Jest jeszcze DIC - nieorganiczny węgiel, np. węglany, CO2 itp. ale o nim się mówi zwykle w innym kontekście.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: « 1 2   Do góry