Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do dołu

Autor Wątek: ...  (Przeczytany 26846 razy)

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 12, 2010, 05:46:51 05:46 »

Grzegorz - zdradź miejsce "Szczecińskich Mantonów" :)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

aliatic

  • Gość
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 12, 2010, 11:43:00 11:43 »

Grzegorz - zdradź miejsce "Szczecińskich Mantonów" :)
nie sa to wprawdzie adowskie kamienie, ani tez dragony. jednak jakies podobienstwo tam jest do ohko adowskich i dragonow. zdjecia ponizej. ponadto zrobilem tez zdjecia kilku szt. mniejszych innych kamieni, ktore wzialem sobie na probe. w przyszlosci jak bede cos kombinowal to zobacze czy sie nadaja.

adres, to ul. Szosa Stargardzka 24 w Ploni (obok staci Statoila albo Shella, nie wiem ktora tam jest ;) ).

tutaj jeszcze macie strone ...
http://www.onyx-kamiennaturalny.pl/

... mozecie wejsc na kamienie dekoracyjne i zobaczyc jakie sa tam inne rodzaje. a cena tak jak mowilem, obojetnie jaki rodzaj to 5 zl za 1 kg.
Zapisane

sanders

  • Gość
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 12, 2010, 11:48:51 11:48 »

No podobieństwo jest, a te ostatnie swietne do Tanganiki...
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 12, 2010, 16:34:48 16:34 »

Polej je octem, bo na moje oko będą zatwardzać wodę - wszystkie oprócz ostatnich
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 12, 2010, 21:02:42 21:02 »

Polej je octem, bo na moje oko będą zatwardzać wodę - wszystkie oprócz ostatnich

Paweł nawet Seyru oblewaja test na ocet lecz w akwarium nie wydzielaja nic do wody.
Ja swoje dla pewnosci polałem octem i  :o , lecz zrobiłem mały test i wpakowałem kamienie do wiadra na tydzien czasu , po tygodniu testy nie wykazały zmian w parametrach wody.
Cały pic polega na tym ze kamienie takowe wydzielaja do wody zwiazki wapnia lecz dopiero przy znacznie podniesionej temperaturze.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpień 12, 2010, 21:11:44 21:11 »

i tu pytanie do zulix'a jak to jest naprawdę z chemicznego punktu widzenia?:) 
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

aliatic

  • Gość
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpień 12, 2010, 22:17:00 22:17 »

Polej je octem, bo na moje oko będą zatwardzać wodę - wszystkie oprócz ostatnich
Cały pic polega na tym ze kamienie takowe wydzielaja do wody zwiazki wapnia lecz dopiero przy znacznie podniesionej temperaturze.
co masz na mysli mowiac znacznie podniesiona temeratura? konkret ;)

co do octu, to znam ten test. nie sprawdzalem jednak, poniewaz nie mialem za bardzo takiej potrzeby. kamieni tych nie wrzucalem jeszcze do akwarium, poniewaz nie mam wolnego akwa :D. bede sprawdzal je dopiero jak zaczne zakladac nowe zbiorniki i zmieniac aranzacje. aczkolwiek jakbym mial na szybko powiedziec (patrzac na ich wyglad) ktore z nich beda zatwardzac wode, to obstawilbym drugi rodzaj (te ze zdjecia nr 3). te ostatnie wygladaja jak kamyki rzeczne (maja gladka powierzchnie), natomiast te niby 'dragony' z racji takiej, iz sa dosc podobne do tych prawdziwych dragownow, raczej sa z podobnego materialu. wiec one tez nie powinny zatwardzac, jesli dragony tego nie robia ;) choc moge sie mylic :D
Zapisane

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #97 dnia: Sierpień 12, 2010, 22:34:16 22:34 »

co masz na mysli mowiac znacznie podniesiona temeratura? konkret ;)

Im wyzsza temperatura tym wieksze wydzielanie zwiazkow do wody , lecz nie jest to przedział 20-30oC lecz o wiele wyzszy.
Mozesz zrobic mały test polej octem kamien o temperaturze pokojowej i zrob to samo z kamieniem wyciagnientym z wrzatku wtedy zobaczysz o co mi chodzi  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #98 dnia: Sierpień 13, 2010, 05:51:58 05:51 »

poniewaz nie mam wolnego akwa :D. bede sprawdzal je dopiero jak zaczne zakladac nowe zbiorniki
A wiadra jednego luzem nie masz?:) Nalej do niego wody, zbadaj GH i KH i wrzuć kamyki, za 2 tygodnie sprawdź ponownie wodę z wiadra i będzie można już coś powiedzieć:)
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

arsik

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 353
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #99 dnia: Sierpień 13, 2010, 11:14:30 11:14 »

Rozpuszczalność skał zależy także od pH. W wiadrze nie dajesz CO2, a w akwarium (roślinnym) i owszem. Test octowy to test... kwasem. Jak masz to zrób jeszcze test z HCl ;-)
Mi się najbardziej podobają kamulce z ostatniej fotki ;-) Tych z drugiego foto nie wkładałbym do akwa, ale Ty możesz zrobić po swojemu.
Zapisane
www.akwapasja.pl
https://www.facebook.com/akwapasjaPL
Mój fishroom: Pyrzycka 33, Szczecin.
Tel. 608 585 535. Zapraszam.

Bogdan

  • Gość
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpień 13, 2010, 15:08:33 15:08 »

WITAM.W Rajkowie też jest duży wybór kamienia do akwarium        Pozdrawiam
Zapisane

rafał.gorzów

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2238
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 13, 2010, 16:58:17 16:58 »

Post zostal usuniety na prosbe jego autora. Wiecej informacji znajduje sie watku na forum pod adresem http://www.akwa.szczecin.pl/index.php?topic=49907
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2012, 01:55:51 01:55 wysłana przez rafał.gorzów »
Zapisane
-ocenzurowano-

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 13, 2010, 18:19:22 18:19 »

Rozpuszczalność skał zależy także od pH. W wiadrze nie dajesz CO2, a w akwarium (roślinnym) i owszem. Test octowy to test... kwasem. Jak masz to zrób jeszcze test z HCl ;-)
Mi się najbardziej podobają kamulce z ostatniej fotki ;-) Tych z drugiego foto nie wkładałbym do akwa, ale Ty możesz zrobić po swojemu.

Tak wszystko sie zgadza , jezeli zchodzimy z pH to rozpuszczanie kamieni moze sie zwiekszyc , ja test w wiadrze robiłem w kranowce o pH 6,8.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #103 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:44:52 11:44 »

Nieco spóźniony z uwagi na wyjazdowy urlopik.

Większość już powiedziano: wapienie i inne skały zawierające węglan wapnia i magnezu nie rozpuszczają się przy wyższym pH. Nie pomoże nawet woda z RO ponieważ rozpuszczalność obojętnych węglanów jest w wodzie znikoma. Aby mogły się rozpuszczać potrzebują kwasów: CO2, octu, kwasu solnego, związków humusowych itd. Niektóre węglany mają taką strukturę krystaliczną, że nie tak łatwo rozpuszczają się nawet w lekko zakwaszonej wodzie (ocet) i nie będzie widać gwałtownych pęcherzyków gazu. Wtedy lepiej robić test na twardość tego "używanego" do testu kwasu. Jak po teście ma on większą twardość ogólną to kamień się rozpuszcza.

Są jednak skały powodujące wzrost twardości wody mimo braku pozytywnego testu na kwasy. Są to np. skały zawierające gips. Ten rozpuszcza się bez potrzeby dodawania kwasu i żadne pienienie nie zachodzi. Co ciekawe rozpuszczalność rośnie w niższych temperaturach.

Rozpuszczanie kamieni nie jest jednak procesem "natychmiastowym" w akwarium i przy poprawnych podmiankach wody w akwarium zmiana twardości nie jest często nawet obserwowana nawet gdy włożymy do niego zwykłe wapienie (zmiana rzędu 1-2 niemców). Jak dla mnie twardość ogólna ma mniejszy wpływ na rośliny niż węglanowa, bo ta ostatnia powoduje wzrost pH wody. Miewałem już rośliniaki przy twardości ogólnej > 30 i nic się drastycznego nie działo poz paskudnym białym nalotem na szybach.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: OW 120x50x50 - krewetki i drobnica :)
« Odpowiedź #104 dnia: Sierpień 20, 2010, 14:09:30 14:09 »

 :o no i wszystko jasne  ???
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry