Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W  (Przeczytany 5126 razy)

promieniowanie

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« dnia: Sierpień 28, 2011, 17:45:15 17:45 »

Witam, przedstawię jak w prosty sposób ze zwykłej pokrywy plastikowej typu wromak 120x40 zrobić superpokrywę 4x54W. :)
Potrzebujemy:
- 4 świetlówki 54W
- 8 bryzgoszczelnych oprawek z kablem 1,5m
- 2 stateczniki elektroniczne 2x54W
- kabel 2m z wtyczką

Wycinamy ostrym nożem całe fabryczne oświetlenie od spodu razem z korytkiem, ale tak, żeby z góry nie było śladu.



Tu widać już gotową pokrywę z wyprutym starym oświetleniem i zamontowanym nowym - nie rozbierałem do opisu.
Otwór prostokątny wynika z fabrycznej jakby klapki we wromakowej pokrywie, jest to o tyle przydatne że można zdejmować i jest dostęp do tylnej części akwarium bez zdejmowania pokrywy.
Następnie wycinamy po bokach pokrywy po 4 okrągłe otwory o średnicy 2,5cm obok siebie:



Nie potrzebujemy żadnych uchwytów metalowych do świetlówek bo będą się trzymać na oprawkach wetkniętych w wycięte otwory.
Z uwagi że wycięte korytko plastikowe usztywniało całą konstrukcję, pokrywa bez niego wygina się w środku zgodnie z prawem ciążenia, mój sposób na to to odpowiednio wymodelowany stary aluminiowy lekki widelec na środku między świetlówkami a pokrywą, oczywiście można użyć czegoś bardziej profesjonalnego. :)



Teraz stateczniki. Montujemy je na stałe do tylnego rantu pokrywy, tak żeby od przodu nie było ich widać. Podłączamy okablowanie zgodnie ze schematami używając jedynie przewodów z końcówek bryzgoszczelnych, nie trzeba żadnych dodatkowych kabli. Wyprowadzamy do sieci jednym lub dwoma przewodami zasilającymi w zal. czy chcemy mieć możliwość świecenia świetlówkami 4 czy 2+2.



I gotowe.
Patrząc z przodu nic nie widać, pokrywa wygląda jak fabryczna, a przecież jest superpokrywą. :)


Zapisane

Kosma

  • Przyjaciele Forum
  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 120
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2011, 18:08:08 18:08 »

Sympatyczna przeróbka, nawet bardzo. Ja osobiście pokombinowałbym nad ukryciem stateczników, nie dawałoby mi to spokoju ;-)
Zapisane
Ryby nie są tak mądre jak ci, którzy je zabijają, chociaż są szlachetniejsze i zręczniejsze...

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2011, 19:10:55 19:10 »

Witam, a nie lepiej by było dać jedną rurę na przód??
Kosma- co do stateczników- po co ukrywać coś czego nie widać ;)?? Jak już to starałbym się ukryć oprawki z kablami, one są o wiele bardziej widoczne. pzdr
Zapisane

mario_k3

  • Moderator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2011, 19:22:59 19:22 »

Pomysł całkiem ciekawy.
Ja jednak jestem zwolennikiem nieingerowania w pokrywę tak drastycznie.
No i po wycięciu korytka środkowego, które jest też dodatkowo wzmocnieniem pokrywa szybko Ci się wygnie.
Niestety żarówki T5 mocniej grzeją od T8.
Ja również bym wykorzystał miejsce z przodu na zamontowanie 2 świetlówek i 2 świetlówek z tyłu, a w korytko zamontowałbym stateczniki.
Oczywiście nawierty pod oprawki musiały by być bo długość świetlówek jest nie do przeskoczenia z tą pokrywą.
W pokrywie z AL to już by chyba styknęło :)

pozdrawiam

MK
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2011, 20:19:25 20:19 »

Pomysł sympatyczny, jednak starałbym się rozłożyć świetlówki po całej powierzchni :)
Zapisane

promieniowanie

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2011, 15:13:43 15:13 »

Rozdzielanie świetlówek na całą pokrywę moim skromnym zdaniem powoduje że światło się rozdziela na słabiej świecącą większą powierzchnię, zamiast mniejszej ale za to intensywniej świecącej. Przykład z samej natury, słońce z perspektywy ziemi świeci niemal punktowo i roślinom łatwiej ukierunkować się za źródłem energii słonecznej. Tak funkcjonuje np. HQI i funkcjonuje całkiem dobrze.
Natomiast fabryczne korytko było wyjątkowo źle zaprojektowane ponieważ tylna świetlówka nie dość że była na skraju akwarium z tyłu, to jeszcze samo koryto zasłaniało/marnowało sporą część świecącej powierzchni świetlówki.

Co do mojego wykonania to oczywiście ta zielona izolacja, organizacja zewnętrznych kabli, lepszy montaż stateczników, WIDELEC usztywniający, :) itd., jest do dopracowania, ale najważniejsze że działa.  8)
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2011, 19:43:12 19:43 »

Czyli Twoje rozwiązanie jest lepsze dla roślin? A jak się to ma do jasności w samym akwarium, tak dla ludzkiego oka? :)
Zapisane

promieniowanie

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2011, 16:04:37 16:04 »

A tam ludzkie oko :) przecież to wszystko dla roślin przede wszystkim. :)
A tak na poważnie to nie wiem czy moje rozwiązanie jest lepsze. To tylko moja prywatna koncepcja oświetleniowa.
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: Przerób sobie pokrywę ABS na 4x54W
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2011, 20:10:22 20:10 »

W sumie to rośliny, ładnie wyrośnięte i pełne koloru, jeszcze lepiej wpływają na oczy ;)
Zapisane
Strony: 1   Do góry