Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Żaglowiec skalar - Pterophyllum scalare  (Przeczytany 9059 razy)

sailent

  • Przyjaciele Forum
  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 295
Żaglowiec skalar - Pterophyllum scalare
« dnia: Marzec 31, 2012, 12:10:56 12:10 »

Żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare)

Rodzina: Pielęgnicowate
Występowanie: Amazonka
Wielkość: W akwarium 12-15 cm na wolności około 20
Wygląd:

Dymorfizm płciowy
Tutaj zdania są podzielone, część ludzi uważa że dymorfizm płciowy na 100% można określić dopiero gdy ryby podejdą do tarła i mają w tym trochę racji, z drugiej strony są ludzie w tym ja które uważają że z dużym prawdopodobieństwem można rozróżnić samca od samicy po następujących różnicach:
Samiec (po lewej na zdjęciu) posiada "garb" tłuszczowy na głowie gzie samica (po prawej) ma głowę w tym miejscu prostą a wręcz lekko wklęsłą. Dodatkowo samiec z reguły jest bardziej wybarwiony.


Zalecane akwarium
Akwarium dla skalarów powinno być wysokie jak tylko to możliwe, jak dla mnie 50 cm wysokości to minimum więc akwarium o standardowych wymiarach 120x40/50x50 (długość/szerokość/wysokość) jest już odpowiednie dla skalarów. Do akwarium takich rozmiarów można śmiało wpuścić 8-10 młodych skalarów (wielkości mniej więcej 5 zł) a gdy podrosną i zaczną dobierać się w pary należy zostawić maksymalnie 2 pary (4 sztuki).

Hodowla
Skalary hodowlane które są dostępne w większości sklepów są dość wytrzymałe na parametry wody i ogólne warunki w akwarium, niemniej jednak żeby zapewnić tym rybą jak największy komfort woda powinna być lekko kwaśna i miękka. Temperatura wody 25-28 stopni. Co do samego podłoża niema większych wymagań ryby czują się dobrze przy piasku czy drobnych kamyczkach. Skalarów nie powinno się łączyć w akwarium z rybami które lubią podgryzać płetwy innym rybą gdyż nie są wstanie się przed nimi bronić i szybko stracą piękne płetwy.

Zachowanie
Wśród akwarystów panuję przekonanie że skalarów nie można łączyć z małymi rybami/stworzeniami typu krewetki, neonki, gupiki itd. nie jest to do końca prawda, wszystko zależy od tego w jakim wieku są nasze skalary. Jeżeli połączymy młode skalary z małymi rybkami/krewetkami itd to na 99% będą żyły w zgodzie i skalary nie będą zwracały nie nie większej uwagi nawet gdy już dorosną i będą pokaźnych rozmiarów nadal będą pokojowo nastawione do gatunków które są z nimi od małego. Problem pojawia się gdy do dorosłych skalarów chcemy wpuścić małe rybki wtedy bardzo często ryby biorą je za żywy pokarm i po prostu zjadają. Gdy ryby podchodzą do tarła stają się bardziej agresywne do ryb ze swojego gatunku lub podobnej wielkości, wybierają sobie miejsce i agresywnie odganiają inne ryby w promieniu około 20-30 cm.

Odżywianie
Chętnie spożywają większość dostępnych produktów zarówno suchych jak i mrożonek. Niemniej jednak miałem sytuację gdy przez pewien okres karmiłem skalary pokarmami znanej firmy i pokarm mi się skończył a nie przyszła jeszcze paczka z nowym zapasem i kupiłem w zoologicznym jakiś inny innej firmy ryby nie chciały jej jeść czekały na stary pokarm :)

Rozmnażanie
Skalary dojrzałość płciową uzyskują w wieku 9-12 miesięcy i dobierają się w pary (nie są to pary na całe życie), następnie podchodzą do tarła. Samo tarło może odbyć się w zbiorniku ogólnym gdzie najczęściej ryby składają ikrę na dużym płaskim liściu, który wcześniej starannie czyszczą. Ilość ikry jest różna i zależy od warunków w akwarium i karmienia ryb. Co do samej opieki ryb nad ikrą to przy kilku pierwszych tarłach nie należy nastawiać się na sukces, ryby uczą się z czasem jak opiekować się ikrą i potrzebują do tego kila prób a bywa i tak że nigdy nie będą się opiekowały ikrą. Ryby do tarła przy dobry warunkach podchodzą średnio co 2 tyg a ikra rozwija się w zależności od temperatury 2-3 dni.

Długość życia
8-10 lat

Strefa życia
Całe akwarium.
Zapisane
Strony: 1   Do góry